Γενικά Γεια! Προτάσεις για πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό για ζευγάρι;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.759
Likes
51.027
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε μου αρέσει να συμφωνώ με το Samion, αλλά κι εμένα η ψήφος μου στη Ρώμη πηγαίνει, για πρωτάρηδες τη βρίσκω και πιο "ελυκολη" από το Παρίσι.
 

tpap

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
London
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Δεν προτείνει κανείς Βαρκελώνη βλέπω που θα είναι και καλός ο καιρός τότε?????
Θα πρότεινα Βαρκελώνη αλλά ειναι κρίμα να πας άνοιξη και οχι καλοκαίρι και να χάσεις τον χαμό που γίνεται τα βράδια εκεί αλλά και το φανταστικό option να βουτήξεις στην παραλία. Το καλοκαίρι όντως ειναι απο τις top επιλογές.

Για άνοιξη ή φθινόπωρο πάντως δεν μπορω να σκεφτω κατι πιο ρομαντικό από το Παρίσι. Κι αν οι μέρες ειναι λίγες τότε Βενετία.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Τη θεωρεις δηλ ρομαντικη και καταλληλη για πρωτο ταξιδι ζευγαριου στο εξωτερικο?
Γιατί όχι??
Μια χαρά επιλογή είναι η Βαρκελώνη για νέο ζευγάρι.
Τι πιό ωραίο να είσαι στο Turist Bus και να κάνεις βόλτα στην πόλη το βράδυ!!
Όπως είπα όμως και πιό πάνω, 1η επιλογή η Ρώμη και 2η η Βαρκελώνη, Βενετία όχι γιατί βρωμάει, Παρίσι δεν έχω πάει και δεν έχω άποψη.
 

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Θα σου προτείνω και εγώ Ρώμη. Εύκολος προορισμός, με πολύ ωραία μέρη να δείτε και να κάνετε τις ρομαντζάδες σας, χαζεύοντας τον Τίβερη, τρώγοντας tartufo στη Piazza Navona, κάνοντας τις ευχές σας στη Fontana Di Trevi.... Πρόσφατα μάλιστα ένα φιλικό μου ζευγάρι έκλεισε κι αυτό πρώτο ταξίδι για Ρώμη!
 

livoe

Member
Μηνύματα
30
Likes
124
Γεια σε όλους! Είμαι καινούρια στο travelstories και θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον ρομαντικό προορισμό στην Ευρώπη για το πρώτο ταξίδι μας με τον φίλο μου στο εξωτερικό. Επίσης, προτείνετε να πάμε οργανωμένα ή μόνοι μας για πρώτη φορά; Ευχαριστώ!!
Το Παρίσι είναι πανέμορφο αλλά θέλει κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον 5-6 ημέρες. Ρώμη επίσης πολύ ωραία για πρώτο ταξίδι και αρκούν και λιγότερες. Αν είναι για 2-3 μέρες, Βουδαπέστη είναι ωραία. (Και το Βελιγράδι είναι πολύ ωραίο αν δεν έχετε πολλές μέρες...)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.414
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γιατί όχι??
1.Μια χαρά επιλογή είναι η Βαρκελώνη για νέο ζευγάρι.
Τι πιό ωραίο να είσαι στο Turist Bus και να κάνεις βόλτα στην πόλη το βράδυ!!
2.Βενετία όχι γιατί βρωμάει, .
1.απόψεις κ γούστα. Δεν νομιζω όμως σε ενδεχομενη δημοσκόπηση πόλεων στην Ευρώπη για ρομάνς να έμπαινε ουτε καν στην 1η δεκάδα...ακόμα και η Πράγα, Βουδαπέστη, Φλωρεντία, Βερόνα είναι σαφως προτιμότερος για την περίσταση.
2. Εχεις παει Μάρτιο δηλ και εχεις άποψη? Μιλάμε για την πιο ρομαντική πόλη στον πλανήτη..οι κινέζοι και οι αμερικανοί που έκαναν αντίγραφα της κατι ξερουν παραπανω...
 
Last edited:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Νομιζω οτι ο κυβος εριφθη, φιλη μας
Και απο μενα μια Ιταλια δαγκωτη.
Εσυ απλα επιλεγεις πολη.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
854
Likes
791
Ρωμη ή Βενετια κ απο εμενα!! Η Βενετια ειναι πραγματι πολυ ρομαντικη κ ομορφη κ δεν βρωμαει.. Θα σας κοστισει κατι παραπανω απο Ρωμη (αεροπορικα, διαμονη), αλλα ειναι μια πολη που ομοια της δεν εχω ξαναδει! Επισης, πιθανον να εχει περισσοτερο κρυο απο Ρωμη..
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.727
Likes
12.601
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αυτή είναι κλασική ατάκα κυρίως όσων δεν έχουν πάει Βενετία. Θυμάμαι ότι πριν φύγουμε για Βενετία όλοι οι γνωστοί μου που δεν την είχαν επισκεφθεί ή είχαν απλά περάσει από αυτήν για μισή μέρα μου κάνανε ολόκληρο show με "τι πας να κάνεις εκεί? θα βρωμάει" κτλ. Καμία σχέση.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Δεν σας καταλαβαίνω γιατί υποτιμάτε την πατρίδα... πρώτα απόλα είναι ένας πανέμορφος προορισμός, βρίσκεται στην Ασία και μετά τις τελευταίες εκκαθαρίσεις λακέδων του καπιταλισμού τύπου Θείου, τουριστικά αναγεννιέται... ο samion προ καιρού μας είχε παρουσιάσει φωτογραφίες από διάσημα παραθαλάσσια τουριστικά θέρετρα και οι πρόσφατες φωτογραφίες του αγαπητού αδελφού σε υπερσύγχρονα χιονοδρομικά κέντρα εντυπωσιάζουν και τον πιο αδαή επισκέπτη... μετά είναι ασφαλέστατος προορισμός... δεν υπάρχει ίχνος εγκληματικότητας στην χώρα... χάρη στις άοκνες προσπάθειες του αγαπητού αδελφού τυχών εγκληματικά στοιχεία σωφρονίζονται σε ιδρύματα με αποτέλεσμα κανένας να μην τολμήσει να πειράξει ένα ερωτευμένο ζευγάρι... τρίτον και κυριότερο... το ταξίδι θα λάβει προσκυνηματικό χαρακτήρα... το ζευγάρι μας θα διαπιστώσει πως οικοδομείται ο σοσιαλισμός στις μέρες μας, θα καταθέσει λουλούδια στους δύο αιώνιους τιμονιέρηδες και θα ξετρελαθεί από την αλματώδη οικονομική ανάπτυξη της χώρας... τελευταίο και επίσης σημαντικό... η Λαϊκή μας δημοκρατία φημίζεται για τον πολιτιστικό της πλούτο... οι επισκέπτες θα θαυμάσουν από κοντά τα μεγαλειώδη μουσεία, θα εντρυφίσουν στις ιδέες του Τζούσε και θα έχουν την ευκαιρία να κάνουν τα ψώνια τους αγοράζοντας εξαιρετικά πόστερ σοσιαλιστικού ρεαλισμού από την τοπική αγορά...

Μετά από όλα αυτά πιστεύω να έπεισα και τους πιο κακόπιστους ότι το ιδανικό γαμήλιο ταξίδι που μπορεί να κάνει κάποιος είναι η επίσκεψη στην Λαϊκή μας Πατρίδα!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.041
Likes
6.433
Δεν σας καταλαβαίνω γιατί υποτιμάτε την πατρίδα... πρώτα απόλα είναι ένας πανέμορφος προορισμός, βρίσκεται στην Ασία και μετά τις τελευταίες εκκαθαρίσεις λακέδων του καπιταλισμού τύπου Θείου, τουριστικά αναγεννιέται... ο samion προ καιρού μας είχε παρουσιάσει φωτογραφίες από διάσημα παραθαλάσσια τουριστικά θέρετρα και οι πρόσφατες φωτογραφίες του αγαπητού αδελφού σε υπερσύγχρονα χιονοδρομικά κέντρα εντυπωσιάζουν και τον πιο αδαή επισκέπτη... μετά είναι ασφαλέστατος προορισμός... δεν υπάρχει ίχνος εγκληματικότητας στην χώρα... χάρη στις άοκνες προσπάθειες του αγαπητού αδελφού τυχών εγκληματικά στοιχεία σωφρονίζονται σε ιδρύματα με αποτέλεσμα κανένας να μην τολμήσει να πειράξει ένα ερωτευμένο ζευγάρι... τρίτον και κυριότερο... το ταξίδι θα λάβει προσκυνηματικό χαρακτήρα... το ζευγάρι μας θα διαπιστώσει πως οικοδομείται ο σοσιαλισμός στις μέρες μας, θα καταθέσει λουλούδια στους δύο αιώνιους τιμονιέρηδες και θα ξετρελαθεί από την αλματώδη οικονομική ανάπτυξη της χώρας... τελευταίο και επίσης σημαντικό... η Λαϊκή μας δημοκρατία φημίζεται για τον πολιτιστικό της πλούτο... οι επισκέπτες θα θαυμάσουν από κοντά τα μεγαλειώδη μουσεία, θα εντρυφίσουν στις ιδέες του Τζούσε και θα έχουν την ευκαιρία να κάνουν τα ψώνια τους αγοράζοντας εξαιρετικά πόστερ σοσιαλιστικού ρεαλισμού από την τοπική αγορά...

Μετά από όλα αυτά πιστεύω να έπεισα και τους πιο κακόπιστους ότι το ιδανικό γαμήλιο ταξίδι που μπορεί να κάνει κάποιος είναι η επίσκεψη στην Λαϊκή μας Πατρίδα!!

Δώσε όμως και καμιά πληροφορία πόσο κάνει η βίζα, με ποιόν πρέπει να μιλήσουμε για να μας δώσει άδεια να μπούμε, πόσο περίπου κάνουν τα αεροπορικά κτλ κτλ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.830
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom