Γερμανία: Σε «καραντίνα» οι επιβάτες από την Ελλάδα μέχρι και τον Μάιο του 2018

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Μην δίνεις ιδέες γιατί μετά μπορεί να αρχίσουν και έλεγχοι σε άλλες χώρες
Αν δεν κάτσουν 10-15 επιστήμονες (τον όρο τον δανείστηκα από πρόσφατο θέμα που αναφέρθηκε) να το συζητήσουν, να αποφανθούν ότι είναι όντως επίφοβο για το κράτος τους, δεν πρόκειται να θεωρήσουν την ιδέα μου ως απειλή. Άσε που είμαι Έλλην και θα απαξιώσουν τα λεγόμενα μου.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αν το καψόνι με τους δικούς μας ελέγχους στους Γερμανούς έχει την ίδια επιτυχία με το μποϊκοτάζ που τους κάναμε στα προϊόντα τους, τους τσακίσαμε τη ψυχολογία λέμε!!!
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Το διάβημα ο πρέσβης το έκανε με δική του πρωτοβουλία;(χωρίς διάθεση υπεράσπισης της κυβέρνησης)

Για το δεύτερο που σε μια φράση μπερδεύεις τρομοκράτες με αναρχικούς τι να σχολιάσω; Είσαι και σίγουρος πως έχουν και από 10 ταυτότητες ο καθένας!
Πράγματι, η αρχή του πολιτικού ελέγχου από τον πολιτικό προιστάμενο του Πρέσβη (Υπ.Εξ), δεν θα μπορούσε να αμφισβητηθεί από κανέναν.
Αυτό που είπα είναι ότι έχω την πεποίθηση ότι η πρωτοβουλία-ιδέα ήταν του ίδιου του Πρέσβη, ο οποίος φυσικά εκπροσωπεί την Ελληνική Κυβέρνηση.

Αναφορικά, με τις 10 πλαστές ταυτότητες σε παραπέμπω στα δελτία της ΕΛ.ΑΣ και στα ευρήματα που έχουν βρεί σε συλληφθέντες τρομοκράτες.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.933
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
οι γείτονες μας εξ Ανατολών δειχνουν το παράδειγμα:
μερικές συλλήψεις Γερμανων πολιτων, τους προφυλακίζουν χωρίς να τους απαγγείλουν καν κατηγορίες, πχ διαβαζα χτες εχουν τον αλλον, Γερμανό με τουρκικές ρίζες προφυλακισμένο 300 ολοκληρες μερες χωρις να του εχουν απαγγείλει καν κατηγορίες ακόμη.
Περα από τη πλάκα, δεν ειμαι σιγουρος αν το οφθαλμός αντί οφθαλμού εξυπηρετεί τα εθνικά μας συμφέροντα!
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
οι γείτονες μας εξ Ανατολών δειχνουν το παράδειγμα:
μερικές συλλήψεις Γερμανων πολιτων, τους προφυλακίζουν χωρίς να τους απαγγείλουν καν κατηγορίες, πχ διαβαζα χτες εχουν τον αλλον, Γερμανό με τουρκικές ρίζες προφυλακισμένο 300 ολοκληρες μερες χωρις να του εχουν απαγγείλει καν κατηγορίες ακόμη.
Περα από τη πλάκα, δεν ειμαι σιγουρος αν το οφθαλμός αντί οφθαλμού εξυπηρετεί τα εθνικά μας συμφέροντα!
Ο οφθαλμός αντι οφθαλμού εφαρμόζεται μεταξύ κρατών με παρόμοια ισχύς (πολιτική, οικονομική, στρατιωτική, διπλωματική). Δηλαδή, μεταξύ των κρατών που κατέχουν την '''kompetenz-kompetenz''.
Πάντως, και στην περίπτωση που εξυπηρετούσε τα εθνικά συμφέροντα, θα έπρεπε να έχει η Ελλάδα την ισχύς να το πράξει.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ε, άμα έχεις την ισχύς, κάνεις ό,τι γουστάρεις να'ουμ...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.029
Likes
6.417
Πράγματι, η αρχή του πολιτικού ελέγχου από τον πολιτικό προιστάμενο του Πρέσβη (Υπ.Εξ), δεν θα μπορούσε να αμφισβητηθεί από κανέναν.
Αυτό που είπα είναι ότι έχω την πεποίθηση ότι η πρωτοβουλία-ιδέα ήταν του ίδιου του Πρέσβη, ο οποίος φυσικά εκπροσωπεί την Ελληνική Κυβέρνηση.

Αναφορικά, με τις 10 πλαστές ταυτότητες σε παραπέμπω στα δελτία της ΕΛ.ΑΣ και στα ευρήματα που έχουν βρεί σε συλληφθέντες τρομοκράτες.
Δεν είπες πως έχεις την πεποίθηση, έγραψες
Ευτυχώς που έχουν μείνει μερικοί διπλωμάτες που ξέρουν να κάνουν την δουλειά τους γιατί με τέτοια ανύπαρκτη κυβέρνηση ούτε αυτό θα γινόταν.
Με τα παραπάνω λοιπόν άλλα δείχνεις. Αλλά και πρωτοβουλία του πρέσβη να ήταν, δεν έπρεπε να έχει την τελική έγκριση; Οπότε το ποστ σου που αποσκοπούσε;

Ξαναγράφω, νωρίτερα με το προηγούμενο ποστ σου εξίσωνες τρομοκράτες με αναρχικούς. Την ξέρεις τη διαφορά; Τώρα βέβαια μιλάς μόνο για τρομοκράτες.

Πάντως, και στην περίπτωση που εξυπηρετούσε τα εθνικά συμφέροντα, θα έπρεπε να έχει η Ελλάδα την ισχύς να το πράξει.
Μας γράφεις για Π.Κ, λες είσαι επιστήμονας αλλά αν εξυπηρετούσε εθνικά συμφέροντα και αν είχαμε την ισχύ ας φυλακίζαμε από κανέναν χωρίς κατηγορίες. Συμβαδίζουν αυτά τα δύο;

οι γείτονες μας εξ Ανατολών δειχνουν το παράδειγμα:
μερικές συλλήψεις Γερμανων πολιτων, τους προφυλακίζουν χωρίς να τους απαγγείλουν καν κατηγορίες, πχ διαβαζα χτες εχουν τον αλλον, Γερμανό με τουρκικές ρίζες προφυλακισμένο 300 ολοκληρες μερες χωρις να του εχουν απαγγείλει καν κατηγορίες ακόμη.
Περα από τη πλάκα, δεν ειμαι σιγουρος αν το οφθαλμός αντί οφθαλμού εξυπηρετεί τα εθνικά μας συμφέροντα!
Αν εξυπηρετούσε τα εθνικά μας συμφέροντα ας φυλακίζαμε κάποιον χωρίς κατηγορίες ε; Είναι δυνατόν αντι να απαιτούμε την εφαρμογή των νόμων και την επιβολή δικαιοσύνης εν έτη 2017 να χαιρετίζουμε τις πολιτικές του Ερντογάν;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν εξυπηρετούσε τα εθνικά μας συμφέροντα ας φυλακίζαμε κάποιον χωρίς κατηγορίες ε; Είναι δυνατόν αντι να απαιτούμε την εφαρμογή των νόμων και την επιβολή δικαιοσύνης εν έτη 2017 να χαιρετίζουμε τις πολιτικές του Ερντογάν;
Εμένα το σχόλιο του Θάνου μου φάνηκε ειρωνικό, όχι ότι τα έγραφε εννοώντας τα στην κυριολεξία.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ναι ισως εχεις δικιο,τωρα που το ξαναδιαβαζω.παντως ο ερντογαν θα το φαει το κεφαλι του μ αυτα που κανει αργα η γρηγορα.και αργησαν οι ευρωπαιοι να τον παρουν χαμπαρι πψς θα μπορουσε να εξελιχθει...
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Δεν είπες πως έχεις την πεποίθηση, έγραψες Με τα παραπάνω λοιπόν άλλα δείχνεις. Αλλά και πρωτοβουλία του πρέσβη να ήταν, δεν έπρεπε να έχει την τελική έγκριση; Οπότε το ποστ σου που αποσκοπούσε;

Ξαναγράφω, νωρίτερα με το προηγούμενο ποστ σου εξίσωνες τρομοκράτες με αναρχικούς. Την ξέρεις τη διαφορά; Τώρα βέβαια μιλάς μόνο για τρομοκράτες.



Μας γράφεις για Π.Κ, λες είσαι επιστήμονας αλλά αν εξυπηρετούσε εθνικά συμφέροντα και αν είχαμε την ισχύ ας φυλακίζαμε από κανέναν χωρίς κατηγορίες. Συμβαδίζουν αυτά τα δύο;



Αν εξυπηρετούσε τα εθνικά μας συμφέροντα ας φυλακίζαμε κάποιον χωρίς κατηγορίες ε; Είναι δυνατόν αντι να απαιτούμε την εφαρμογή των νόμων και την επιβολή δικαιοσύνης εν έτη 2017 να χαιρετίζουμε τις πολιτικές του Ερντογάν;

-''Ευτυχώς που έχουν μείνει μερικοί διπλωμάτες που ξέρουν να κάνουν την δουλειά τους γιατί με τέτοια ανύπαρκτη κυβέρνηση ούτε αυτό θα γινόταν.'' Αυτή, είναι δικιά μου πεποίθηση ή του γείτονα?
Το ότι πιστεύω ότι η ιδέα-πρωτοβουλία ήταν του Πρέσβη αποτελεί αναφαίρετο δικαίωμα μου, ΑΝ έχεις κάποια επίσημη τοποθέτηση που αποδεικνύει το αντίθετο να μας την παραθέσεις. Μέχρι τότε ομως εξακολουθώ να έχω το δικαίωμα να εκφέρω την πεποίθηση μου και να κάνω εικασίες.

-Το ποιούς θα εξισώσω με ποιούς και για ποιόν λόγο θα το κάνω, είναι δυστυχώς ένα ακόμη δικαίωμα μου. Δεν θα κάνουμε πολιτική συζήτηση.

ΠΟΥ έγραψα ότι πρέπει να φυλακίζουμε ανθρώπους άδικα? Έχεις μπερδέψει τις δημοσιεύσεις και τα άτομα.

-Γιατί κάνεις προβοκάτσια και προπαγάνδα εναντίον μου? Δεν καταλαβαίνεις ότι εκτείθεσαι? Πού χαιρέτισα τις επεικώς απαράδεκτες πολιτικές του γείτονα δικτάτορα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.308
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom