Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Επόχικα εργαζόμενος είμαι, γι'αυτό και ο εξτρά χρόνος!
Θεώρώ πως για κάποιον ασχολείται με τον χώρο και του αρέσει να ταξιδευεί είναι από τους πιο ιδανικούς συνδυασμούς καθώς σε μια σέζον και ειδικότερα σε δυνατά νησιά ( Μύκονος, Σαντορίνη, Κρήτη) και σε πόστα όπως η reception μπορείς να αποταμιευσεις και για πολύμηνα ταξίδια και να σου μείνουν για την ζωή σου όταν επιστρέψεις! Έξυπνες κινήσεις θέλει και όρεξη!
Η ζωή είναι αποκλειστικά δικιά σου και πρέπει να κάνεις αυτό που σου αρέσει.
Το όλο σχόλιο δεν βασίστηκε στο επάγγελμα σου άλλα ούτε και σε εσένα άλλα στα λεγόμενα της κύριας με τις πέρλες.
Δεν είμαι ο καταλληλότερος για συμβουλές άλλα ούτε και το επιθυμώ.
Να έχεις πάντα όμορφα Κα ασφαλή ταξίδια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η ζωή είναι αποκλειστικά δικιά σου και πρέπει να κάνεις αυτό που σου αρέσει.
Το όλο σχόλιο δεν βασίστηκε στο επάγγελμα σου άλλα ούτε και σε εσένα άλλα στα λεγόμενα της κύριας με τις πέρλες.
Δεν είμαι ο καταλληλότερος για συμβουλές άλλα ούτε και το επιθυμώ.
Να έχεις πάντα όμορφα Κα ασφαλή ταξίδια.
Μάλλον μπερδεύτηκες και απαντάς σε μένα.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
654
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Εκείνο που βλέπω να κρατά πολλούς Έλληνες μακριά από τα ταξίδια είναι η αδυναμία να αποχωριστούν έστω και για λίγες μέρες αγαπημένα πρόσωπα, η φοβία να ταξιδέψουν μόνοι ή σε άγνωστους/αλλόθρησκους/αλλόγλωσσους προορισμούς, καθώς και η θεωρία σύνδεσης των ταξιδιών με τις διακοπές και την ξεκούραση και αντιμετωπίζονται αποκλειστικά ως τουρισμός. Οπότε "αφού χρειάζομαι ξεκούραση μπορώ και καθίσω και στο σπίτι μου κι αν είμαι και κοντά στη θάλασσα θα κάνω και τα μπάνια μου και θα πιω και τα τσίπουρα μου ή αν είμαι σε βουνό θα χαρώ τη φύση και θα φάω τα κοψίδια μου".
Ακριβώς αυτό!
Γύρισα πριν από δίμηνο ταξίδι στην Ασία πριν από λίγο καιρό και οι περισσότεροι Έλληνες φίλοι μου που το έμαθαν το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν ήταν ''πω πω!! καλά πόσα λεφτά εφάγες'', ''2 μήνες σε άλλοι ήπειρο??΄΄, ΄΄και δεν αρρώστησες??'' ( που να ξέραν πόσο χόστελ και άπειρες ώρες σε λεωφορεία έφαγα για να είμαι εντός budget! )

Ενώ οι περισσότεροι Ευρωπαίοι φίλοι μου, με ρωτούσαν σχετικά με το πλάνο μου ,που έμεινα, τι δραστηριότητες έκανα, ώστε να το οργανώσουν και οι ιδιοί!
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχω ο λ α αυτα τα χαρακτηριστικα μαζι. Κι ομως δεν ειναι αποτρεπτικα. Μακρια απο μενα τα περιπετειωδη ταξιδια και δεν νιωθω ασχημα που θελω μονο αναψυχη. Κι ομως κανω ταξιδια. Ειναι αποτρεπτικα μονο για πολυημερα μεγαλα ταξιδια, τα οποια δεν μου ειναι ελκυστικα.
Γιατί να νιώθεις άσχημα;
Σκέψου τώρα κάποιον που δεν ενδιαφέρεται να γνωρίσει άλλες κουλτούρες (μην σου πω πως τις μισεί) κι ούτε έχει κανέναν καημό για τέχνη, αξιοθέατα κλπ. (άλλωστε η Ελλάδα είναι η ωραιότερη χώρα του κόσμου και η κοιτίδα του παγκόσμιου πολιτισμού). Γιατί να θέλει να ταξιδέψει;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Γιατί να νιώθεις άσχημα;
Σκέψου τώρα κάποιον που δεν ενδιαφέρεται να γνωρίσει άλλες κουλτούρες (μην σου πω πως τις μισεί) κι ούτε έχει έναν καημό για τέχνη, αξιοθέατα κλπ. (άλλωστε η Ελλάδα είναι η ωραιότερη χώρα του κόσμου και η κοιτίδα του παγκόσμιου πολιτισμού). Γιατί να θέλει να ταξιδέψει;
Δεν ταξιδεύουμε ντε και κάλα να δούμε όλα τα αρχαία στον κόσμο. τώρα πλέον( για μένα μιλάω) αυτή δεν είναι προτεραιότητα... πρώτα η καλοπέραση και μετά αν βρεθεί χρόνος περνάω από κάνα μουσείο από έξω.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
654
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Θέλει και θυσίες που οι περισσότεροι δεν είναι διατεθειμένοι να κάνουν
Σίγουρα ύπαρχει λίγο παραπάνω κούραση αλλά και πάλι τόνιζω πως έχει να κάνει και με τις προτεραιότητες του καθενός!

Βεβαία αν έχεις χτίσει τον κύκλο σου σε ένα συγκεκριμένο νησί, μια χαρά περνάς και δεν σου φαίνονται καθόλου οι 7 μήνες ''ξενιτιά''
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Εννοείται πάντα η συζήτηση γίνεται για able και νέο σε ηλικία κόσμο.
Ούτε αναφορά ποτέ σε άτομα με δυσκολίες κίνησης, προβλήματα υγείας (και ψυχικής), μεγαλύτερης ηλικίας και άλλα θέματα που θα θελαν να κανουν θυσίες αλλά δεν μπορούν.
Δεν είναι θέμα συχνά ταλαιπωρίας αλλά δυνατοτήτων.
Όποιος ανήκει σε αυτή την κατηγορία ή έχει συνταξιδέψει, γνωρίζει.
Θέλω να πω, να ξεκαθαρίζουμε σε τι πλαίσια συζητάμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σίγουρα ύπαρχει λίγο παραπάνω κούραση αλλά και πάλι τόνιζω πως έχει να κάνει και με τις προτεραιότητες του καθενός!

Βεβαία αν έχεις χτίσει τον κύκλο σου σε ένα συγκεκριμένο νησί, μια χαρά περνάς και δεν σου φαίνονται καθόλου οι 7 μήνες ''ξενιτιά''
Για να είμαι ειλικρινείς δεν μου πέρασε από το μυαλό η ξενιτιά καθώς δουλεύω στον τόπο μου.

Δεν ταξιδεύουμε ντε και κάλα να δούμε όλα τα αρχαία στον κόσμο. τώρα πλέον( για μένα μιλάω) αυτή δεν είναι προτεραιότητα... πρώτα η καλοπέραση και μετά αν βρεθεί χρόνος περνάω από κάνα μουσείο από έξω.
Θα στο πω αλλιώς. Γιατί να ταξιδέψει στο εξωτερικό κάποιος, που διασκέδαση γι' αυτόν είναι το φαγοπότι, όταν συνήθως δεν θα βρει τίποτα που να του αρέσει από φαγητό (ναι, έχω γνωστούς που δεν μπορούσαν να φανε σχεδόν τίποτα σε βαλκανικές χώρες και Ιταλία, δεν συζητώ για πιο εξτρίμ κουζίνες) και φυσικά ούτε φρέντο/φραπέ.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
654
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Θα στο πω αλλιώς. Γιατί να ταξιδέψει στο εξωτερικό κάποιος, που διασκέδαση γι' αυτόν είναι το φαγοπότι, όταν συνήθως δεν θα βρει τίποτα που να του αρέσει από φαγητό (ναι, έχω γνωστούς που δεν μπορούσαν να φανε σχεδόν τίποτα σε βαλκανικές χώρες και Ιταλία, δεν συζητώ για πιο εξτρίμ κουζίνες) και φυσικά ούτε φρέντο/φραπέ.
Για τους νέους ( Έλληνες κυρίως) το ''σιγά μην το δοκιμάσω αυτό'' και άλλα τέτοια παρόμοια στο εξωτερικό έχει να κάνει πιο πολύ θεωρώ από το ''ντάντεμα'' της ελληνίδας μάνας σε σπιτικά φαγητά παρά του προσωπικού τους γούστου!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Θα στο πω αλλιώς. Γιατί να ταξιδέψει στο εξωτερικό κάποιος, που διασκέδαση γι' αυτόν είναι το φαγοπότι, όταν συνήθως δεν θα βρει τίποτα που να του αρέσει από φαγητό (ναι, έχω γνωστούς που δεν μπορούσαν να φανε σχεδόν τίποτα σε βαλκανικές χώρες και Ιταλία, δεν συζητώ για πιο εξτρίμ κουζίνες) και φυσικά ούτε φρέντο/φραπέ.
Πολλοί/ες (είναι ακόμα ταμπού) ταξιδεύουν και για σεξοτουρισμό, άσχετα αν δεν το λένε.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
@tripakias συμφωνω μαζι σου σε οσα εγραψες!
Επισης, θελω να προσθεσω το εξης: Αν υποθεσουμε οτι για τον μεσο εργαζομενο Ευρωπαιο η αδεια του ειναι καλοκαιρι και τοτε μπορει να ταξιδεψει, ο Ελληνας παραδοσιακα θα επιλεξει ελληνικο νησι (και εχει επιλογες για να εξαντλησει σε πολλα χρονια), ο Γερμανος θα επιλεξει χωρα... Αυτη η συνηθεια εχει αντικτυπο στην ταξιδιωτικη κουλτουρα του Ελληνα που δεν εχει τοσες ευκαιριες να διαμορφωθει, οσες πχ του Γερμανου/Σκανδιναβου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.463
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom