Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
654
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Να υποθέσω όμως ότι οποία στραβή και να συμβεί έχεις πλάτες τους γονείς σου. Προσωπικά πάντα τους υπολόγιζα σε τέτοιες περιπτώσεις.
Ως προς τι αναφέρεσαι στο στραβή?? (γαστρεντεριτιδα η κάτι άλλο?)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάντως η οικονομική δυσχέρεια των νέων μάλλον είναι παγκόσμιο φαινόμενο, μόνο μία βόλτα από τοα social θα δει κανείς άπειρα memes και σχόλια να το σατυρίζουν αυτό το φαινόμενο.
Τα memes είναι πλέον κομμάτι της σύγχρονης κουλτούρας και κανείς μπορεί να καταλάβει ισχύουσες τάσεις, ακόμα και από αυτά.
Ναι μωρέ, απλά συχνά όταν βλέπεις έναν Αμερικανό millenial να περιγράφει την οικονομική του δυσχέρεια, συνήθως περιγράφει μια πραγματικότητα πολύ πιο εύρωστη από τη δική μου ζωή ας πούμε.
Που εγώ μένω σε ιδιόκτητο σπίτι, το μηνιάτικό μου είναι πολύ υψηλότερο από τον βασικό της χώρας μου και πάλι έχω lifestyle "φτωχατζας" σε σχέση με το μέσο συνομήλικό μου Αμερικανό που "ζορίζεται". 😛
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Ως προς τι αναφέρεσαι στο στραβή?? (γαστρεντεριτιδα η κάτι άλλο?)
Απόλυση, επαγγελματική αποτυχία, ασθένεια, θάνατος συντρόφου, πρόβλημα που αφορά τέκνο, να σε διώξουν από το ενοίκιο, ζημιά στο μεταφορικό σου μέσο, ζημιά στο σπίτι σου, πρόβλημα σε αποπληρωμή στεγαστικού, πραγματικά, δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει στραβή στη ζωή; Πόσο σημαντικό είναι ένα πλέγμα ασφαλείας το οποίο δυστυχώς δεν έχουν όλοι;
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Ναι μωρέ, απλά συχνά όταν βλέπεις έναν Αμερικανό millenial να περιγράφει την οικονομική του δυσχέρεια, συνήθως περιγράφει μια πραγματικότητα πολύ πιο εύρωστη από τη δική μου ζωή ας πούμε.
Που εγώ μένω σε ιδιόκτητο σπίτι, το μηνιάτικό μου είναι πολύ υψηλότερο από τον βασικό της χώρας μου και πάλι έχω lifestyle "φτωχατζας" σε σχέση με το μέσο συνομήλικό μου Αμερικανό που "ζορίζεται". 😛
Που όμως ο Αμερικάνος ζει σε κάτι τρύπες με τεράστια ενοίκια και αποπληρώνει δάνεια σπουδών και έχει και δέκα εργάσιμες το χρόνο άδεια. Σκατά παντού.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Απόλυση, επαγγελματική αποτυχία, ασθένεια, θάνατος συντρόφου, πρόβλημα που αφορά τέκνο, να σε διώξουν από το ενοίκιο, πρόβλημα σε αποπληρωμή στεγαστικού, πραγματικά, δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει στραβή στη ζωή; Πόσο σημαντικό είναι ένα πλέγμα ασφαλείας το οποίο δυστυχώς δεν έχουν όλοι;
Και πιο απλά, βλάβη στο θερμοσίφωνα, να χαλάσει το κλιματιστικό ξαφνικά και να θέλει αντικατάσταση, να προκύψει έκτακτο μικροχειρουργείο κλπ κλπ. Κι αν σου προκύψουν μερικά μόνο από αυτά τα μικρα μαζί μιλάμε για κάμποσα χιλιάρικα μαζεμένα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Αυτό είναι το χειρότερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος στη ζωή του. Να προγραμματίζει με τις πλάτες των γονιών του.
Μέχρι τα 23 πριν αρχίσω να δουλεύω στηριζόμουνα 100% στις πλάτες των γονιών μου με την έννοια που έδωσε η @underwater και κάτι παραπάνω.
Μετά οι πλάτες των γονιών μου για μένα προσωπικά έγιναν σημείο αναφοράς και ανακούφισης. Ήξερα ότι οτιδήποτε και να συμβεί θα είναι εκεί και ήταν. Πολύ σημαντικό.
Φυσικά από την πλευρά μου (και χωρίς καμιά υποχρέωση) "πλήρωσα" το χρέος μου προς αυτούς αργότερα και δεν το μετανιώνω καθόλου και οι οποίες πίκρες πήραν από μένα έσβησαν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πάντως η οικονομική δυσχέρεια των νέων μάλλον είναι παγκόσμιο φαινόμενο, μόνο μία βόλτα από τοα social θα δει κανείς άπειρα memes και σχόλια να το σατυρίζουν αυτό το φαινόμενο.
Τα memes είναι πλέον κομμάτι της σύγχρονης κουλτούρας και κανείς μπορεί να καταλάβει ισχύουσες τάσεις, ακόμα και από αυτά.
Όχι, δεν είναι παγκόσμιο φαινόμενο. Μπορεί να υπάρχει σε πολλές χώρες αλλά και σε άλλες πολλές οι νέοι δεν έχουν καμία ιδιαίτερη ανησυχία για το αν θα καταφέρουν να κάνουν οικογένεια και να ζήσουν αξιοπρεπώς.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
654
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Απόλυση, επαγγελματική αποτυχία, ασθένεια, θάνατος συντρόφου, πρόβλημα που αφορά τέκνο, να σε διώξουν από το ενοίκιο, ζημιά στο μεταφορικό σου μέσο, ζημιά στο σπίτι σου, πρόβλημα σε αποπληρωμή στεγαστικού, πραγματικά, δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει στραβή στη ζωή; Πόσο σημαντικό είναι ένα πλέγμα ασφαλείας το οποίο δυστυχώς δεν έχουν όλοι;
Η απάντηση μου ήταν σχετικά με το θέμα φαγητού που ανεφέρθηκε!
Θα στο πω αλλιώς. Γιατί να ταξιδέψει στο εξωτερικό κάποιος, που διασκέδαση γι' αυτόν είναι το φαγοπότι, όταν συνήθως δεν θα βρει τίποτα που να του αρέσει από φαγητό (ναι, έχω γνωστούς που δεν μπορούσαν να φανε σχεδόν τίποτα σε βαλκανικές χώρες και Ιταλία, δεν συζητώ για πιο εξτρίμ κουζίνες) και φυσικά ούτε φρέντο/φραπέ.
Έγω σε αυτό το μύνημα απάντησα και δεν ανεφερόμουν σε αυτό που συζητάτε με τις πλάτες των γονιών! έγινε παρανόηση.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.992
Ενας βασικος λογος ειναι ο οικονομικος.

Ενας αλλος ειναι οτι πολλοι εργοδοτες την εχουν δει τυραννοι στο θεμα των αδειων. Οσο δουλευα σε εξαρτημενη εργασια οι αδειες μου ηταν βραχνας, μου εδιναν μαξ 10 εργασιμες την φορα κ η τελικη εγκριση δινοταν μολις λιγες μερες πριν… οποτε που να πας και πώς να κανονισεις. Το ιδιο προβλημα ειχαν και οι φιλοι μου, husband κλπ. Δεν ξερω αν αυτο εχει αλλαξει, ευχομαι ναι.

Επιπλεον, οι ελληνες δεν εχουμε ιδιαιτερη ταξιδιωτικη κουλτουρα. Ο ευρωπαιος φορτωνει τα παιδια του απο νεογεννητα και τρεχει, ο ελληνας εχει μεγαλωσει πηγαινοντας στο εξοχικο κ οχι ταξιδευοντας.

Τελος, υπαρχει αγνοια για τον πολιτισμο και την κουλτουρα των αλλων λαων κι αυτο σε συνδυασμο με την πεποιθηση «σαν την Ελλαδα πουθενα» κανει πολυ κοσμο ή να μην ταξιδευει καν ή να ταξιδευει «επιφανειακα».
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μέχρι τα 23 πριν αρχίσω να δουλεύω στηριζόμουνα 100% στις πλάτες των γονιών μου με την έννοια που έδωσε η @underwater και κάτι παραπάνω.
Καλά με την έννοια που δίνει η @underwater όλοι στηριζόμαστε στις πλάτες των γονέων. Ίσως μόνο ο Ταρζάν και ο Μόγλης να ξέφυγαν.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλά με την έννοια που δίνει η underwater όλοι στηριζόμαστε στις πλάτες των γονέων. Ίσως μόνο ο Ταρζάν και ο Μόγλης να ξέφυγαν.
Δεν ισχύει καθόλου αυτό που λες.
Οι καταστάσεις που περιγράφω είναι σούπερ προνομιακές.
Δεν ξέρω σε τι κύκλους κινείσαι, αλλά δυστυχώς η μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου ούτε κατά διάνοια δεν έχει τα προνόμια που ανέφερα.
Και όχι, δεν έχουν καμία σχέση με Ταρζάν και Μογλη.
Ειλικρινά έχω σοκαριστεί με αυτό σου το post.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.482
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom