Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.138
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η οικονομικου τυπου εκπαιδευση του παιδιου ειναι ευθυνη της οικογενειας. Αυτο εμαθα πολυ νωρις κανοντας μαθηματα στην Εβραικη κοινοτητα, που ειναι τεραστιοι παιδαγωγοι στα παιδια τους. Περιλαμβανει τη διαχειριση καθε οικονομικου παραγοντα σε καθε συνθηκη.
Το πεταμα στη θαλασσα απο τα 14 ειναι εκπαιδευση για τεμπεληδες γονεις, κατα τη γνωμη μου, που "βγηκε και δεν βγηκε" σαν τον Μεγαλο Περιπατο.
Δεν έτυχε να εκπαιδευτώ σε εβραϊκή κοινότητα. Ούτε καν οικιακή οικονομία στο σχολείο δεν έκανα. Μεγάλωσα σε μία οικογένεια όπου ο καθένας ξόδευε όσα και όποτε ήθελε αβέρτα. Στα 25 μου, όταν έχασα τους γονείς μου , περιορίστηκα σε λιτή ζωή. Στα 30 μου έχασα κάθε πλάτη, έπεσα από τα σύννεφα και για χρόνια έκανα θυσίες που δεν φαντάζεται ο μέσος αναγνώστης για να μπορέσω να ορθοποδήσω. Σήμερα έχω φτάσει σε ένα σημείο όπου με τη γυναίκα μου ζούμε την οικογένεια μας αξιοπρεπώς και με άνεση. Και δεν έχω την όρεξη να στηρίζομαι στις πλάτες κανενός. Με τις πλάτες που υπάρχουν θα μπορούσαμε αν θέλαμε να μην ξαναδουλέψει κανένας μας στη ζωή του. Ούτε τα παιδιά μας. Αλλά για εμάς αυτές οι πλάτες είναι σαν να μην υπάρχουν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλό μεσημέρι και συγγνώμη για την σφήνα στις αναζητήσεις κάποιων, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον tatooine, ο κόσμος, μεταξύ αυτών και νέοι Βεβαίως, βεβαίως , ταξιδεύουν σαν τρελοί, ειδικά μετά τα στραπάτσα των, capital controls, οικονομικής κρίσης (ας είναι καλά ο μεγάλος ηγέτης, ταξίδεψε σήμερα και εκείνος στο Παρίσι, προετοιμάζοντας την επάνοδο του !) και πανδημίας, αυτό αποδεικνύετε και απο την προσφορά θέσεων, και τιμών των εισιτήριων ! ....Αυτό. Και αποσύρομαι με «τσάκατσούκα» πασατέμπο ως αναγνώστης !
Συμφωνώ κι εγώ. Αναλογικά με τις οικονομικές δυνατότητες της χώρας (που για ΕΕ δεν είναι και τρελές, για εκτός ΕΕ είναι ένα σχετικά πλούσιο κράτος) οι νέοι Έλληνες ταξιδεύουν εύλογα πια.

Οι νοοτροπίες "πού να πάω τώρα" και "σαν την Ελλάδα πουθενά" σιγά-σιγά εκλείπουν, είναι άλλη γενιά οι 25-30ρηδες, μην τους φορτώνουμε τις νοοτροπίες των boomers. Εκεί που όντως θα συμφωνήσω είναι ότι ακόμη ταξιδεύουν πιο δύσκολα με βρέφη/μικρά παιδιά σε σχέση με άλλους Ευρωπαίους, ακόμη κι όταν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, είτε επειδή θεωρείται ταλαιπωρία είτε επειδή υπάρχει γιαγιά/παππούς που όχι μόνο δύναται αλλά θέλει κιόλας να κάνει τη νταντά.

Εμάς η μάνα μου μας είπε στα 17 να πάμε να δουλέψουμε όλοι μας για να σπουδάσουμε και το κάναμε (και δεν ήταν και δύσκολο, με απλές part time μια χαρά βγάζαμε τα έξοδά μας στην Ελλάδα της δωρεάν τριτοβάθυμιας), τότε θεωρούταν περίεργη προσέγγιση, σιγά-σιγά κι αυτό όπως και άλλα ταμπού ("το παιδί μου θα συγκατοικήσει με άλλους;") θεωρούνται πια πιο νορμάλ καταστάσεις είτε επειδή κάποιοι έχουν ζήσει εξωτερικό (πχ φοιτητές στην Ευρωπη) κι ως νέοι γονείς έχουν άλλη νοοτροπία, είτε επειδή πια απλά δε γίνεται αλλιώς.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βεβαια συνηθως ο @Yorgos εχει φιλους αποκλειστικα εξαιρεσεις σε αυτον τον κανονα που πιανουν πετρα και τη στιβουν γιατι ειναι τυχερος, οχι γιατι ο κουρεας παιζει να εχει απο πισω ενοικια.
Δεν έχει, αλλά μη σου χαλάω το αφήγημα. Όπως δεν έχει κι άλλος φίλος που δουλεύει σερβιτόρος και απλά παίρνει άδεια άνευ αποδοχών για να κάνει μεγάλα ταξίδια, ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ζει όπως θέλει. Ή μπορεί και να κάνει δικές του θεωρίες στο κεφάλι του για το πώς ζουν οι άλλοι, ελεύθερη κενωνία είμαστε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Εμάς η μάνα μου μας είπε στα 17 να πάμε να δουλέψουμε όλοι μας για να σπουδάσουμε και το κάναμε (και δεν ήταν και δύσκολο, με απλές part time μια χαρά βγάζαμε τα έξοδά μας στην Ελλάδα της δωρεάν τριτοβάθυμιας), τότε θεωρούταν περίεργη προσέγγιση,
Καθολου περιεργη και αργησε κιολας. Οι μισοι 16αρηδες της γειτονιας δουλευαμε απο τα 16 τα καλοκαιρια οχι για τα εξοδα μας αλλα γιατι ηταν ταξικη εκπαιδευση οσο και εκπαιδευση σε αυτο που λεμε "πραγματικοτητα". Αυτο που με δυσκολεψε ηταν οταν κληθηκα να καταθεσω σε δικαστηριο γιατι απασχολουνταν ανηλικοι ανασφαλιστοι, αλλα ηταν πραγματικοτητα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.998
Οι νοοτροπίες "πού να πάω τώρα" και "σαν την Ελλάδα πουθενά" σιγά-σιγά εκλείπουν, είναι άλλη γενιά οι 25-30ρηδες, μην τους φορτώνουμε τις νοοτροπίες των boomers. Εκεί που όντως θα συμφωνήσω είναι ότι ακόμη ταξιδεύουν πιο δύσκολα με βρέφη/μικρά παιδιά σε σχέση με άλλους Ευρωπαίους, ακόμη κι όταν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, είτε επειδή θεωρείται ταλαιπωρία είτε επειδή υπάρχει γιαγιά/παππούς που όχι μόνο δύναται αλλά θέλει κιόλας να κάνει τη νταντά.
Μπα μην το λες! Ετσι νομιζα κι εγω και προ ημερων που βρεθηκα στην Βαρκελωνη με ενα γκρουπ (απο το οποιο λακησα εντελει) ειδα ατομα 30χρονα που κουβαλανε τετοιες νοοτροπιες. Σοκ
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Μπα μην το λες! Ετσι νομιζα κι εγω και προ ημερων που βρεθηκα στην Βαρκελωνη με ενα γκρουπ (απο το οποιο λακησα εντελει) ειδα ατομα 30χρονα που κουβαλανε τετοιες νοοτροπιες. Σοκ
Αντικειμενικά ζούμε σε ένα από τα καλύτερα φιλέτα στον κόσμο αν όχι το καλύτερο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.998
Αντικειμενικά ζούμε σε ένα από τα καλύτερα φιλέτα στον κόσμο αν όχι το καλύτερο.
Nαι αλλα η αναγκη του να ταξιδευεις ειναι για να γνωρισεις και αλλους πολιτισμους, κουλτουρες, φιλοσοφιες ζωης. Ε δεν το ειδα... Ακουσα ατακα "δεν παω εκτος Ευρωπης που να με πληρωνουν" απο νεο παιδι. Τραβαγα τα μαλλια μου
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Nαι αλλα η αναγκη του να ταξιδευεις ειναι για να γνωρισεις και αλλους πολιτισμους, κουλτουρες, φιλοσοφιες ζωης. Ε δεν το ειδα... Ακουσα ατακα "δεν παω εκτος Ευρωπης που να με πληρωνουν" απο νεο παιδι. Τραβαγα τα μαλλια μου
Ουτε εγω παω. Δεν με ενδιαφερει να γνωρισω αλλες φιλοσοφιες ζωης ουτε αλλους πολιτισμους. Κι ομως ταξιδευω για αλλους λογους. Και τι εγινε? Γιατι να τραβατε τα μαλλια σας? Δεν ειναι λιγοτερο σημαντικοι οι δικοι μου λογοι απο τους δικους σας.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.998
Nαι ΟΚ αν και μου ακουγεται παραξενο αυτο που λες, το κατανοω.
Ωστοσο αυτοι που ειπαν την ατακα δεν φαινονταν να ταξιδευουν ουτε για την τεχνη, ουτε για την αρχιτεκτονικη, ουτε για τα φυσικα τοπια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Nαι ΟΚ αν και μου ακουγεται παραξενο αυτο που λες, το κατανοω.
Ωστοσο αυτοι που ειπαν την ατακα δεν φαινονταν να ταξιδευουν ουτε για την τεχνη, ουτε για την αρχιτεκτονικη, ουτε για τα φυσικα τοπια.
Μα υπαρχουν κι αλλοι λογοι εκτος απο κι αυτους. Πιθανον σημαντικοτεροι, οπως η αναψυχη η αλλιως γιατι περναμε καλα η γιατι βλεπουμε φιλους εκει που παμε η για να πινουμε μπυρες σαν τον @psilos3 . Πραγματικα απο ταξιδιωτες περιμενα πιο ανοιχτα μυαλα.

Καλα ταξιδια να κανουμε οπου μας αρεσει και οπως μας αρεσει.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ουτε εγω παω. Δεν με ενδιαφερει να γνωρισω αλλες φιλοσοφιες ζωης ουτε αλλους πολιτισμους. Κι ομως ταξιδευω για αλλους λογους. Και τι εγινε?
Καλά, με τα ταξίδια στη Δυτική Ευρώπη αντιλαμβάνεσαι ότι γνωρίζεις άλλες φιλοσοφίες και πολιτισμούς, έτσι;
Με τους Τούρκους, τους Ιρανούς και τους Λιβανέζους προσωπικά μεγαλύτερη πολιτισμική εγγύτητα ένιωσα από ο, τι με τους Νορβηγούς και τους Ιρλανδούς η αλήθεια είναι. 😄
(Ξέρω ότι έχουμε πολλά μέλη που είναι τρελοι-ες φαν της Ευρώπης και παράλληλα μεγαλοι-ες haters του οτιδήποτε εντός του οποίου παίζει Ισλάμ (όχι εσύ), αλλά μια βόλτα προς λίγο πιο ανατολικά θα τους εκπλήξει-ευχαριστα, δυσάρεστα δεν ξέρω). 😄
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δικαίωμα του καθενός είναι να ταξιδεύει για όποιο λόγο θέλει, αν θέλει. Δεν το βρίσκω ένδεια. Τα είχα για δυο με μια κοπέλα που αντιπαθούσε τα ταξίδια κι όμως ήταν τρομερά ενδιαφέρουσα. Εντάξει βοηθούσε λίγο και η βενεζολάνικη κορμάρα (λίγο), αλλά και τι μ' αυτό; Κι εγώ αντιπαθώ πια τη μουσική, δε φταίω, έτσι μου βγαίνει, κάποτε έπαιζα κιόλας, τώρα την αποφεύγω, δε θα υποχρεώοσουμε και τους πάντες να τους αρέσουν τα πάντα ούτε σημαίνει ότι είναι "κενοί". Εδώ υπάρχει κόσμος που αντιπαθεί τη σοκολάτα λέμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom