Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Καλυτερο ανθρωπο δεν ξερω αν σε κανουν τα ταξιδια, αλλα πιο μορφωμενο σιγουρα, με την ευρυτερη εννοια του ορου. Ακομα κι αν ταξιδευεις μονο για το σεξ, κατι θα δεις, κατι θα ακουσεις, δεν μπορει... ενα τσικ παραπανω "μορφωσης" και γνωσης απεκτησες
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.998
Ε καλά ούτε μαθαίνεις άλλους πολιτισμούς (απλώς συναντιέσαι), ούτε γίνεσαι καλύτερος φυσικά επειδή ταξιδεύεις.

Αλλά ναι, ούτε καλύτερος άνθρωπος έχω γίνει, ούτε πιο μορφωμένος.

Ενας βασικος λογος ειναι ο οικονομικος.

Ενας αλλος ειναι οτι πολλοι εργοδοτες την εχουν δει τυραννοι στο θεμα των αδειων. Οσο δουλευα σε εξαρτημενη εργασια οι αδειες μου ηταν βραχνας, μου εδιναν μαξ 10 εργασιμες την φορα κ η τελικη εγκριση δινοταν μολις λιγες μερες πριν… οποτε που να πας και πώς να κανονισεις. Το ιδιο προβλημα ειχαν και οι φιλοι μου, husband κλπ. Δεν ξερω αν αυτο εχει αλλαξει, ευχομαι ναι.

Επιπλεον, οι ελληνες δεν εχουμε ιδιαιτερη ταξιδιωτικη κουλτουρα. Ο ευρωπαιος φορτωνει τα παιδια του απο νεογεννητα και τρεχει, ο ελληνας εχει μεγαλωσει πηγαινοντας στο εξοχικο κ οχι ταξιδευοντας.

Τελος, υπαρχει αγνοια για τον πολιτισμο και την κουλτουρα των αλλων λαων κι αυτο σε συνδυασμο με την πεποιθηση «σαν την Ελλαδα πουθενα» κανει πολυ κοσμο ή να μην ταξιδευει καν ή να ταξιδευει «επιφανειακα».

Αυτο που εγραψα αρχικα ειναι οτι ενας απο τους λογους που δεν ταξιδευει ο ελληνας ειναι και η ελλειψη ταξιδιωτικης κουλτουρας. Ταξιδιωτικη κουλτουρα μεταξυ αλλων (σεβασμος στα ηθη και εθιμα του μερους που πας, σεβασμος στο περιβαλλον του μερους που πας κλπ) ειναι και το να εχεις ενδιαφερον για τον πολιτισμο του τοπου που επισκεπτεσαι.
Στα πλαισια αυτου λοιπον παρατηρησα οτι ακομα και σημερα υπαρχουν νεα παιδια που στερουνται αυτου του ενδιαφεροντος.

Δεν εγραψα ουτε οτι γινεσαι καλυτερος ανθρωπος, ουτε πιο μορφωμενος, ουτε και με απασχολει για ποιον λογο ταξιδευει ο καθενας... ας παει και για συναυλια (το εχω κανει κι εγω) ή με την Θυρα 7.
Αυτα ομως δεν εχουν να κανουν με ταξιδιωτικη κουλτουρα (σαν ορισμος και μονο).
Και εννοειται οτι δεν υπονοω οτι εγω εχω (ταξιδιωτικη κουλτουρα) και οι αλλοι δεν εχουν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Προσπαθώ να μιλάω για νόμιμο τουρισμό ή ακόμα κ αν είναι νόμιμος, που δεν εκμεταλλεύεται.

Όπως και δεν μίλησα για ναρκοτουρισμό, τουρισμό παράνομων πλαστικών επεμβάσεων και άλλα.
Υπάρχει νόμιμος σεξοτουρισμός που δεν εκμεταλλεύεται κανέναν.

Αυτο που εγραψα αρχικα ειναι οτι ενας απο τους λογους που δεν ταξιδευει ο ελληνας ειναι και η ελλειψη ταξιδιωτικης κουλτουρας. Ταξιδιωτικη κουλτουρα μεταξυ αλλων (σεβασμος στα ηθη και εθιμα του μερους που πας, σεβασμος στο περιβαλλον του μερους που πας κλπ) ειναι και το να εχεις ενδιαφερον για τον πολιτισμο του τοπου που επισκεπτεσαι.
Στα πλαισια αυτου λοιπον παρατηρησα οτι ακομα και σημερα υπαρχουν νεα παιδια που στερουνται αυτου του ενδιαφεροντος.

Δεν εγραψα ουτε οτι γινεσαι καλυτερος ανθρωπος, ουτε πιο μορφωμενος, ουτε και με απασχολει για ποιον λογο ταξιδευει ο καθενας... ας παει και για συναυλια (το εχω κανει κι εγω) ή με την Θυρα 7.
Αυτα ομως δεν εχουν να κανουν με ταξιδιωτικη κουλτουρα (σαν ορισμος και μονο).
Και εννοειται οτι δεν υπονοω οτι εγω εχω (ταξιδιωτικη κουλτουρα) και οι αλλοι δεν εχουν.
Εγώ αυτό έγραψα δεν πήγαινε σε σένα, ούτε και σε κάποιον άλλον προσωπικά. Συμφώνησα ουσιαστικά με κάποια ποστ που έγιναν νωρίτερα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αυτο που εγραψα αρχικα ειναι οτι ενας απο τους λογους που δεν ταξιδευει ο ελληνας ειναι και η ελλειψη ταξιδιωτικης κουλτουρας. Ταξιδιωτικη κουλτουρα μεταξυ αλλων (σεβασμος στα ηθη και εθιμα του μερους που πας, σεβασμος στο περιβαλλον του μερους που πας κλπ) ειναι και το να εχεις ενδιαφερον για τον πολιτισμο του τοπου που επισκεπτεσαι.
Στα πλαισια αυτου λοιπον παρατηρησα οτι ακομα και σημερα υπαρχουν νεα παιδια που στερουνται αυτου του ενδιαφεροντος.
Μαλλον τοτε θα ειμαι η θεια που καθεται απο δω και περα με τη νεολαια :D
Εχω κανει τον δικο μου αγωνα να απεμπλεξω το ταξιδι απο οποιαδηποτε προετοιμασια για γνωστικη εμπειρια. Ολη η ζωη μου εκτος ταξιδιου ειναι γνωστικη εμπειρια. Διεκδικω με παθος το να φτανω χωρις προσδοκια σε εναν τοπο και να με χτυπαει η ομορφια του κατακεφαλα αν ειμαι τυχερη η οχι αν ειμαι ατυχη. Αλλα αν ταξιδιωτικη κουλτουρα ειναι το να δω ντοκιμαντερ η να διαβασω blogs που παντα μου προκαλουν πληξη για το πως ειδε καποιος αλλος τον τοπο που θα δω και "να μου τα εξηγησει να τα καταλαβω", I ll pass.
Οι νεοι ταξιδευουν λογω Ερασμους και τρελου brain drain. Απλα πανε για αλλους λογους.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Υπάρχει νόμιμος σεξοτουρισμός που δεν εκμεταλλεύεται κανέναν.
Και τότε γιατί είναι τουρισμός αφού το νόμιμο βρίσκεται και εγχώρια;

Επίσης το πληρωμένο σεξ είναι εκμετάλλευση εκτός ελαχίστων περιπτώσεων. Η πλειοψηφία των σεξεργατιών αν είχε άλλη επιλογή, πίστεψέ με, δεν θα υπήρχε περίπτωση να δεχτεί τύπους που πληρώνουν να χρησιμοποιήσουν το σώμα τους πόσο μάλιστα για ψίχουλα, και να ρισκάρει να βρεθεί θύμα βίας.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Επίσης ξεχνάμε ότι οι νέοι έχουν τελείως άλλες προσλαμβάνουσες.
Έχουν μεγαλώσει με το ίντερνετ, με τα social media.
Ο τρόπος επεξεργασίας σκέψης, attention span, έχει αλλάξει.
Η υπερπληροφόρηση, η υπερπρόσβαση στα πάντα, οι επιλογές κατανάλωσης.
Είναι μία νέα κουλτούρα. Δεν διεγείρει το ίδιο εύκολα με παλαιότερα ένας άλλος πολιτισμός για παράδειγμα. Δεν έχει να κάνει με ταξιδιωτική κουλτούρα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και τότε γιατί είναι τουρισμός αφού το νόμιμο βρίσκεται και εγχώρια;

Επίσης το πληρωμένο σεξ είναι εκμετάλλευση εκτός ελαχίστων περιπτώσεων. Η πλειοψηφία των σεξεργατιών αν είχε άλλη επιλογή, πίστεψέ με, δεν θα υπήρχε περίπτωση να δεχτεί τύπους που πληρώνουν να χρησιμοποιήσουν το σώμα τους πόσο μάλιστα για ψίχουλα.
Ξέφυγε από το πλαίσιο του αγοραίου έρωτα. Ανά τον κόσμο διοργανώνονται parties σε κλαμπ, πισίνες, κρουαζιέρες, εκθέσεις, δρόμους ακόμη και σε ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα όπου συναντιούνται άγνωστοι μεταξύ τους με σκοπό να συνευρεθούν ερωτικά ή να εξασκήσουν κάποιο κοινό φετίχ που έχουν.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.998
Επίσης ξεχνάμε ότι οι νέοι έχουν τελείως άλλες προσλαμβάνουσες.
Έχουν μεγαλώσει με το ίντερνετ, με τα social media.
Ο τρόπος επεξεργασίας σκέψης, attention span, έχει αλλάξει.
Η υπερπληροφόρηση, η υπερπρόσβαση στα πάντα, οι επιλογές κατανάλωσης.
Είναι μία νέα κουλτούρα. Δεν διεγείρει το ίδιο εύκολα με παλαιότερα ένας άλλος πολιτισμός για παράδειγμα. Δεν έχει να κάνει με ταξιδιωτική κουλτούρα.

Ε τωρα ειμαι εγω η θεια που θα ηθελε να καθεται με την νεολαια :cool:
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Ξέφυγε από το πλαίσιο του αγοραίου έρωτα. Ανά τον κόσμο διοργανώνονται parties σε κλαμπ, πισίνες, κρουαζιέρες, εκθέσεις, δρόμους ακόμη και σε ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα όπου συναντιούνται άγνωστοι μεταξύ τους με σκοπό να συνευρεθούν ερωτικά ή να εξασκήσουν κάποιο κοινό φετίχ που έχουν.
Αυτό ναι, δεν το είχα σκεφτεί.
Η ένστασή μου αφορά τον αγοραίο μόνο, τις συνευρέσεις μεταξύ συναινούντων ενηλίκων προφανώς και δεν τις καταδικάζω, αρκεί να είναι πράγματι συναινούντες προνομιούχοι ενήλικες και βάζω τη λέξη προνομιούχοι για να διαχωρίσω από ανθρώπους που μπορεί να βρέθηκαν εκεί με μεσάζοντα, με αμοιβή, με επιβολή ή από ανάγκη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επίσης ξεχνάμε ότι οι νέοι έχουν τελείως άλλες προσλαμβάνουσες.
Έχουν μεγαλώσει με το ίντερνετ, με τα social media.
Ο τρόπος επεξεργασίας σκέψης, attention span, έχει αλλάξει.
Η υπερπληροφόρηση, η υπερπρόσβαση στα πάντα, οι επιλογές κατανάλωσης.
Είναι μία νέα κουλτούρα. Δεν διεγείρει το ίδιο εύκολα με παλαιότερα ένας άλλος πολιτισμός για παράδειγμα. Δεν έχει να κάνει με ταξιδιωτική κουλτούρα.
Δεν νομίζω τα γαλλακια, τα αγγλακια, τα γερμανακια, τα αμερικανακια κλπ που παίρνουν σβάρνα τα αεροπλάνα και τα τρένα και τριγυρνάν όλο τον κόσμο να μην έχουν ίντερνετ.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Δεν νομίζω τα γαλλακια, τα αγγλακια, τα γερμανακια, τα αμερικανακια κλπ που παίρνουν σβάρνα τα αεροπλάνα και τα τρένα και τριγυρνάν όλο τον κόσμο να μην έχουν ίντερνετ.
Μιλάω για νεολαία που δεν ταξιδεύει για να δει πολιτισμούς.
Όχι που δεν ταξιδεύει γενικά.

Άλλα ερεθίσματα είχε ενα παιδί 30-40 χρόνια πριν με το 'Ήμουν και εγώ εκεί', κάποιο περιοδικό μικρών ερευνητών, εγκυκλοπαίδειες, γεωτρόπιο, ντοκιμαντέρ στην τηλεόραση.

Άλλα έχει σήμερα που δεν έχει όλο και όλο ένα βιβλίο και μια βιντεοκασέτα αλλά πλήρη πρόσβαση σε ένα παγκόσμιο δίκτυο από την αρχή της ζωής του. Πολύ δυσκολότερα θα ενδιαφερθεί για την αρχαιολογία ας πούμε. Θα θελήσει να ταξιδέψει για άλλους λόγους.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom