Γιατί μας αρέσει η Γερμανία;

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Περναω μια περιοδο που η περιεργεια παλευει με την αναγκη για καλοπεραση, ωραιο φαι, χαλαροτητα και οχι τοσο τρεξιμο να δω παρα πολλα.
Το ένα βέβαια δεν αναιρεί το άλλο. Άλλωστε όταν το μέρος που επισκέπτεσαι είναι χωριό ή μικρή πόλη, μπορείς εύκολα να το δεις και συγχρόνως να καλοπερνάς στα καφέ και στα εστιατόρια. Με εξαίρεση τα πρώτα μου ταξίδια και στις μεγάλες πόλεις, έχω καλοπεράσει σχεδόν σε κάθε μέρος. Εκτός αν καλοπέραση θεωρείς μόνο να λιώνεις με τις ώρες στα μαγαζιά και στα ξενοδοχεία άντε να πας και σε καμιά γκαλερί. Πάντως επειδή αναφέρθηκες στο ότι προτιμάς ένα ταξίδι σε γνώριμα μέρη στην Ευρώπη, να σου πω ότι δεν αποτελείς φαινόμενο. Κι εγώ αγαπάω την Ευρώπη και αν μου έλεγαν διάλεξε Νέα Υόρκη ή να γυρίσεις όλη τη Νορβηγία μάλλον το δεύτερο θα διάλεγα. Τον αν θα ήταν πάνω από τις προσδοκίες μου δεν το ξέρω αλλά αυτό θα διάλεγα ή όπως είπες ένα μήνα στην Ιβηρική από κάτι εξωτικό όπως Μπαλί κτλ.Όμως η καλοπέραση που ανέφερες δεν έχει σχέση απόλυτα με το μέρος. Γιατί να μην πας λίγες μέρες στην Σιγκαπούρη να καλοπεράσεις, ή στην Κουάλα Λουμπουρ ή στην Μπανκόνγκ. Δεν είναι απαραίτητο ότι πρέπει να τρέχεις. Κι αν θες Ευρώπη, γιατί να μη σου προσφέρει καλοπέραση όπως την θες η Γερμανία, η Κροατία, η Σλοβενία κτλ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.071
Εκτός αν καλοπέραση θεωρείς μόνο να λιώνεις με τις ώρες στα μαγαζιά και στα ξενοδοχεία άντε να πας και σε καμιά γκαλερί. Κι εγώ αγαπάω την Ευρώπη και αν μου έλεγαν διάλεξε Νέα Υόρκη ή να γυρίσεις όλη τη Νορβηγία μάλλον το δεύτερο θα διάλεγα. Τον αν θα ήταν πάνω από τις προσδοκίες μου δεν το ξέρω αλλά αυτό θα διάλεγα ή όπως είπες ένα μήνα στην Ιβηρική από κάτι εξωτικό όπως Μπαλί κτλ.Όμως η καλοπέραση που ανέφερες δεν έχει σχέση απόλυτα με το μέρος. Γιατί να μην πας λίγες μέρες στην Σιγκαπούρη να καλοπεράσεις, ή στην Κουάλα Λουμπουρ ή στην Μπανκόνγκ.
Εδω ερχεται η παγιδα των φτηνων εισιτηριων (με μιλια η και χωρις, αφου για το 2019 βρηκα και με low cost εισιτηριο των 30 ευρω, καθως και καθε χρονο τσιμπαω ενα δυο τετοια). Κλεινοντας 5 ταξιδια των 60 ευρω για εισιτηρια ξερω οτι ξοδευω οσα για Σιγκαπουρη. Και τοτε ερχεται το διλημμα: 5 ολιγοημερες αποδρασεις που θα δω και πινακοθηκες που ξερω οτι με ενδιαφερουν η ενα ταξιδι εξωτικο αλλα αναμονη 11 μηνες για αυτο και σε πολιτισμους που δεν εχω συνδεσει ποτε με τα ενδιαφεροντα μου? Καταληγω στο δευτερο παντα γιατι η δεξαμενη των χρηματων ειναι συγκεκριμενη και ειλικρινα δεν αντεχω αναμονη 11 μηνων :haha:.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εδω ερχεται η παγιδα των φτηνων εισιτηριων (με μιλια η και χωρις, αφου για το 2019 βρηκα και με low cost εισιτηριο των 30 ευρω, καθως και καθε χρονο τσιμπαω ενα δυο τετοια). Κλεινοντας 5 ταξιδια των 60 ευρω για εισιτηρια ξερω οτι ξοδευω οσα για Σιγκαπουρη. Και τοτε ερχεται το διλημμα: 5 ολιγοημερες αποδρασεις που θα δω και πινακοθηκες που ξερω οτι με ενδιαφερουν η ενα ταξιδι εξωτικο αλλα αναμονη 11 μηνες για αυτο και σε πολιτισμους που δεν εχω συνδεσει ποτε με τα ενδιαφεροντα μου? Καταληγω στο δευτερο παντα γιατι η δεξαμενη των χρηματων ειναι συγκεκριμενη και ειλικρινα δεν αντεχω αναμονη 11 μηνων :haha:.
Πόσο σε καταλαβαίνω! Εγώ μαζί σου. Κι εγώ δεν θα άντεχα τόσο καιρό και θα προτιμούσα τις μίνι αποδράσεις στην Ευρώπη που όπως λες καλοπερνάμε ;) Αλλά αν θες κάτι εκτός από τα αγαπημένα σου γνώριμα μέρη και να χαλαρώσεις, χτύπησε μια Σλοβενία. Η Λιουμπλιάνα είναι η απόλυτη πόλη για χαλάρωση και απόλαυση για 2-3 μέρες. Θα με θυμηθείς. Είμαστε πολλοί οι φαν της! Έλεγχε τα αεροπορικά και όταν είναι η κατάλληλη στιγμή χτύπησε την! Αυτή κι αν είναι απροσδόκητα υπέροχη πόλη ή χώρα γενικότερα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.071
Αν βολεψει με μιλια, θα μπει στο πλανο. Μαζι με Ζαγκρεμπ που ειναι τοσο κοντα η Τεργεστη. Για το 2019 εριξα το βαρος στα Βορειοδυτικα και θα κλεισω το κεφαλαιο των Βαλτικων με Λιθουανια, το οποιο ανοιξα περσι με τις αλλες δυο και ηταν ιδανικα για δροσερη αποδραση την περιοδο που η Μεσογειος βραζει.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εγω αμα δεν κλεισω το μεγαλο κεφαλαιο Γαλλια,δεν βλεπω τιποτα αλλο..Φετος εχουμε Βουργουνδια με μια σταση τορινο.Η paeftra μου εδειξε ενα καλο σχεδιο το οποιο επεξεργαζομαι και ισως χρειασρω βοηθεια...μετα εχει σειρα η δυτικη μερια...Εκει σιγουρα περναω καλα,εκει νοιωθω ευτυχια μονο που βρισκομαι ..Γερμανια δεν εχω ουτε περασει...ισως γινει κι αυτο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θεωρώ προσωπικά πως γερμανικες πόλεις όπως η Νυρεμβέργη (σχεδόν εξολοκλήρου μεσαιωνική) η η Δρέσδη δύσκολα θα απογοητευσουν ακόμα κ τον πιο απαιτητικό ταξιδιώτη. Ακόμα κ το Βερολίνο πιστεύω πως ακόμα κι αν η πρώτη γεύση είναι απογοητευτική για κάποιον, θεωρώ πως συνεχώς μπορείς να ανακαλύπτεις καινούριες εκπλήξεις. Εξάλλου είναι μια πόλη που σου δίνει την αίσθηση ότι ακόμα μετεξελίσσεται κ αλλάζει
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Και η Δρέσδη λες, ενδιαφέρον
Η βαυαρια πάντως καταπληκτική.
Σε ηρεμεί, ξεχνάς την κούραση και θες να ξαναπάς να δεις και τα υπόλοιπα όπως και η επαρχία της Αυστρίας.
Η τρελοραιαν βάζει προσφορές για Μοναχο και απο κει είναι πολυ κοντά όλα με αυτοκίνητο η τρένο. Και η άλλη πλευρά Αλσατία και πέριξ είναι πανέμορφη όπως είπαν και τα παιδιά!
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.612
IMG_20190316_202250.jpg


Αποψη της αντιπαθητικης Κολωνίας.
Δλδ έλεος με τους ακραίους χαρακτηρισμούς.

Δοκίμασε μπράτκαρτοφελν με κρούστενμπρατεν.Δοκιμασε ρουλάντεν με καρτόφελκλουσεν ,αυτα ναι είναι γερμανικά φαγητά .
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και η Δρέσδη λες, ενδιαφέρον
Η βαυαρια πάντως καταπληκτική.
Σε ηρεμεί, ξεχνάς την κούραση και θες να ξαναπάς να δεις και τα υπόλοιπα όπως και η επαρχία της Αυστρίας.
Η τρελοραιαν βάζει προσφορές για Μοναχο και απο κει είναι πολυ κοντά όλα με αυτοκίνητο η τρένο. Και η άλλη πλευρά Αλσατία και πέριξ είναι πανέμορφη όπως είπαν και τα παιδιά!
Η Δρέσδη βασικά με εντυπωσίασε ως προς το ότι έχει αποκατασταθεί όπως ακριβώς ήταν προπολεμικά. Σεργιανωντας την, δυσκολεύεσαι να πιστέψεις ότι αυτή η πόλη το 1945 ήταν συντρίμμια κ αποκαταστάθηκε μέχρι σχεδόν λιθαράκι όπως ήταν!!! Και χωρίς να χάσει ίχνος γραφικότητας
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η Δρέσδη βασικά με εντυπωσίασε ως προς το ότι έχει αποκατασταθεί όπως ακριβώς ήταν προπολεμικά. Σεργιανωντας την, δυσκολεύεσαι να πιστέψεις ότι αυτή η πόλη το 1945 ήταν συντρίμμια κ αποκαταστάθηκε μέχρι σχεδόν λιθαράκι όπως ήταν!!! Και χωρίς να χάσει ίχνος γραφικότητας
Αυτό δεν είναι αλήθεια, τα παλάτια, η όπερα, εκκλησίες και μερικές δεκάδες κτήρια γύρω από την πλατεία έχουν αποκατασταθεί. Η Δρέσδη, αποκαλούμενη και Φλωρεντία του Βορρά, έχασε δεκάδες χιλιάδες κτίρια από τους βομβαρδισμούς (όπως όλη η Ευρώπη βέβαια για να μη ξεχνάμε).
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Υπέροχο αυτο που έκαναν πάντως. Το γεγονός ότι αποκατεστησαν τα ιστορικά κέντρα έστω, με τέτοια επιτυχία!
Δείχνουν σεβασμό και αγάπη για την ιστορία και τον πολιτισμό τους
Κι η Κολωνία σούπερ φαίνεται!
Εχω πολλά να δω ακόμα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.976
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom