Για... παιχνιδιάρηδες!

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
Λοιπόοον... Για να δούμε: Ποιά παιδάκια από δω μέσα ασχολούνται και διασκεδάζουν με επιτραπέζια παιχνίδια; (Κι όπως "Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα", έτσι και επιτραπέζια δεν είναι μόνο η Μονόπολη, το Φιδάκι κι ο Γκρινιάρης)...
...Είναι και το Tichu, είναι και το Πουέρτο Ρίκο, είναι και το Ticket To Ride, και δεκάδες χιλιάδες άλλα!
Για να βλέπω να μαζευόμαστε, σιγά-σιγά! Για ελάτε να γίνουμε όλοι μια μεγάααλη παρέα!
(Δεκτοί - φυσικά - και όσοι δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο, αλλά είναι παιχνιδιάρηδες)...

Pan Kai
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Χτύπησες ευαίσθητη χορδή.

Αγαπάω σαν τρελός Ticket to Ride, ένα από τα καλύτερα και πιο challenging επιτραπέζια που έχω παίξει. Έχω και την αμερικάνικη έκδοση που ήταν η αρχική, και την ευρωπαϊκή με τα έξτρα καλούδια, και το card game για τα ταξίδια. Πιθανότατα είναι το παιχνίδι που έχω παίξει περισσότερο από κάθε άλλο τα τελευταία 5 χρόνια.

Εκτός αυτού, έχω σκάσει κατά καιρούς ΠΟΛΛΑ χρήματα στην Κάισσα...
 

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
Έτσι μπράβο! Τέτοια θέλω ν' ακούω, τέτοια θέλω να διαβάζω!
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η σειρά TTR είναι η ιδανική για να μπει κάποιος στον χώρο των "ψαγμένων" επιτραπέζιων. Αυτό συνέβη και με εμένα, αφεντικό (σε προσφωνώ έτσι, λόγω της ιδιότητάς σου σαν admin - χι χι χι!). Ήταν το πρώτο μου "σωστό" επιτραπέζιο!
Έχω το ευρωπαϊκό, το expansion του, το Asia και το Nordic Countries - το οποίο και αγόρασα πέρυσι από μια Nordic Country, τη Δανία. Η γυναίκα, δε, από την άλλη, "τσακίζει" στο i-Pad το αμερικάνικο - μάλιστα, τώρα τελευταία έχει ανακαλύψει και το online game...
Airlines Europe, έχεις παίξει; Έχει αρκετές ομοιότητες και πολλοί το λένε "TTR με αεροπλανάκια".
Καλά, οι Κάϊσσες, ναός! Και για πολλούς (όχι και τόσο γνώστες) η μοναδική όαση. Έχεις παραγγείλει ποτέ απ' έξω παιχνίδι, ή έχεις αγοράσει από άλλο κατάστημα;
Θέλω να μου πεις - όπως και όλα τα υπόλοιπα παιδιά που θα συμμετάσχουν εδώ, τί είδους παιχνίδια σου αρέσουν (άσχετο αν τα προτιμάει και η παρέα σου) και κάποιους ενδεικτικούς τίτλους.
Χάρηκα που τα είπαμε και πολύ περισσότερο που σε γνώρισα - είμαι, βλέπεις, και σχετικά καινούριος εδώ μέσα!
Νά'σαι καλά!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τι στο καλό είναι το airlines Europe δε το ξέρω, και νόμιζα ότι ήμουν up to date με τα board games.

Μέχρι πρόσφατα πάντα από Κάισσα αγόραζα. Φαρμακείο, τρελοί, αλλά καλοί τρελοί.

Τώρα εδώ που είμαι η Κάισσα μου πέφτει ελαφρώς μακριά :D οπότε θα ψάξω online να δω τι υπάρχει.

Για τα games που παίζουμε θα επανέλθω με αναλυτική λίστα. Κυρίως τα υιοθέτησα μετά τα 20-25 μου, μέχρι τότε η offline gaming ζωή μου ήταν πλημμυρισμένη από AD&D :)
 

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
Tip 1: Σου κάνουν και ένα ταληράκι έκπτωση ανα τίτλο - αλλά μην μαθευτεί παρα έξω! Μεταξύ μας... Βέβαια, μιλάμε για κανονικό παιχνίδι, έτσι; Σε συνηθισμένες τιμές - ήτοι 40, 45, 50 και βάλε ευρώ. Μην πας να παρεις, π.χ. το Love Letter που βγήκε τώρα πρόσφατα και τους πεις να σου κόψουν το τάλληρο από τα 8 ευρώ που κάνει, για θα σε κυνηγήσουν!)
Τιπ 2: Playscape... Δοκίμασε - δε χάνεις τίποτα! (Δε λέω τίποτα άλλο)
E, αφού είσαι των RPG, τότε έχεις βρει τον παράδεισό σου!
Descent έχεις παίξει; Είτε το καινούριο είτε το παλιό... Και πού'σαι! Είσαι τουλάχιστον αδικαιολόγητος, αν δεν έχεις αφιερώσει κάποιες πολύτιμες ώρες από το χρόνο σου για Mage Knight!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δε παίζω rpg πια, όταν ήμουν πιο μικρός και είχα άφθονο χρόνο και παρόμοια καμμένες παρέες, έπαιζα. Τώρα δεν είμαι πια καμμένος με rpg's (μόνο με κατασκευή websites :D ) οπότε βρίσκω games που μπορώ να παίζω με τη γυναίκα μου, και πολύ περιστασιακά με φίλους, άρα περιορίζομαι σε 2-player games τα οποία όπως θα ξέρεις δεν είναι και πολλά. Ακόμα και το ticket to ride στα 2 άτομα χωλαίνει.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ένα άλλο board game που έχω παίξει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια είναι οι Άποικοι του Κατάν

To playscape που μου προτείνεις δε πολυβολεύει - βρίσκομαι στην Αυστραλία αν δεν το έχεις καταλάβει :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χτύπησες ευαίσθητη χορδή.

Αγαπάω σαν τρελός Ticket to Ride, ένα από τα καλύτερα και πιο challenging επιτραπέζια που έχω παίξει. Έχω και την αμερικάνικη έκδοση που ήταν η αρχική, και την ευρωπαϊκή με τα έξτρα καλούδια, και το card game για τα ταξίδια. Πιθανότατα είναι το παιχνίδι που έχω παίξει περισσότερο από κάθε άλλο τα τελευταία 5 χρόνια.

Εκτός αυτού, έχω σκάσει κατά καιρούς ΠΟΛΛΑ χρήματα στην Κάισσα...
Μάλλον δεν το έχω παίξει ΤΟΣΟ πολύ, αλλά η Αμερικάνικη έκδοση sucks bigtime. Η Ευρωπαϊκή είναι καλή (αλλά έχει παραπάνω τυχαιότητα απ' όσο θα ήθελα)...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ένα άλλο board game που έχω παίξει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια είναι οι Άποικοι του Κατάν
Πριν 10 χρόνια μπορεί και να έπαιζα καθημερινά... τώρα μπορεί και να έχω 3 χρόνια να το ακουμπήσω...
 

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
Ένα άλλο board game που έχω παίξει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια είναι οι Άποικοι του Κατάν

To playscape που μου προτείνεις δε πολυβολεύει - βρίσκομαι στην Αυστραλία αν δεν το έχεις καταλάβει :)
Α, καλά!... Τί να λέμε, τώρα... :oops:
 

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
Πριν 10 χρόνια μπορεί και να έπαιζα καθημερινά... τώρα μπορεί και να έχω 3 χρόνια να το ακουμπήσω...
Ωπ!.. Να κι άλλος "παιχνιδιάρης"! Καλώς το παλικάρι!!!
Ούτε που έχω ασχοληθεί με το εν λόγω παιχνίδι - ναι, το ξέρω... ντροπή μου, μιας κι αποτελεί ένα από τα παιχνίδια σταθμούς στην ιστορία των επιτραπέζιων. Ο λόγος; Θέλει από 3 και πάνω άτομα για να παιχτεί - κι εγώ ξεκινάω από τα 2 player games. Ας το παίξω πρώτα με τη γυναίκα, και μετά φωνάζουμε τρίτους και τέταρτους... :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.171
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom