Για πείτε, σε ποσα μέρη βάλατε σημαίακι;

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Στην αρχική λίστα με 26 στα 250 έχω ατελείωτο δρόμο.
Στα ελληνικά νησισ με 33 στα 80 είμαι κάπως καλύτερα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.834
Αν έχεις εσυ δρόμο τι να πούμε οι υπόλοιποι;
23 στα 80. Μας φάγανε τα εξωτερικά!
Ουτε Σαντορινη δεν εχω αξιωθεί να πάω!

Σαντορίνη αν πέσουν οι τιμές Κική μου μπορεί να είναι και καλή ευκαιρία να πας φέτος. :)
(Αν περάσει όλη αυτή η ιστορία και μπορέσουμε να ταξιδέψουμε κάποια στιγμή)...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.834
Έχουμε πολύ μέλλον ακόμα απ' ότι φαίνεται, κάτι που προσωπικά δε με πειράζει καθόλου. Το πρόβλημα θα ήταν αν τελείωναν...
Μωρέ τι να τελειώσουν; Ούτε όλα μέρη της Χίου που έχω πάει πάνω από μια ντουζίνα φορές δεν έχω δει....Ούτε όλα της Ρόδου που έχω πάει και καλοκαίρι, έχω πάει και φθινόπωρο, ούτε καν της Σίφνου που επίσης έχω πάει επανειλημμένως και δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλη...Ειδικά στα μεγάλα νησιά τι να πρωτοδεις;

Άσε που και στα μικρά υπάρχουν κάποια με αντικειμενικές δυσκολίες πρόσβασης(βλέπε Λέβιθα,Κίναρο κλπ) που λέγαμε, οπότε δύσκολα θα τα καλύψουμε όλα....

Θυμάμαι στην Αγγλία έναν Πολωνό που μόλις έμαθε ότι είμαστε Έλληνες, άρχισε να λέει τα νησιά που έχει πάει και να ρωτάει αν έχουμε πάει κι εμείς...Πάνω από 100 είχε δει ο απίστευτος. Άρχισε να τα απαριθμεί και μας έκανε να ντρεπόμαστε...Τότε είχαμε δει ακόμα λιγότερα από όσα τώρα, οπότε μας ψάρωσε τελείως...:haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχει κάποιες μικρές ελλείψεις αλλά είναι καλό τεστάκι.
Μικρες ελλειψεις? Αγνοουνται πανω απο 25 κατοικημενα νησια. Περιλαμβανεται το Φαρμακονησι των 10 κατοικων κ αγνοειται το Μεγανησι των 1000....
Μα μια λιστα της προκοπης δεν υπαρχει?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.834
Μικρες ελλειψεις? Αγνοουνται πανω απο 25 κατοικημενα νησια. Περιλαμβανεται το Φαρμακονησι των 10 κατοικων κ αγνοειται το Μεγανησι των 1000....
Μα μια λιστα της προκοπης δεν υπαρχει?
Υποκειμενικές λίστες είναι με βάση τα γούστα,τις εμπειρίες,τα ταξίδια αυτών που τις φτιάχνουν. Δεν νομίζω να λέει πουθενά πως περιλαμβάνει όλα τα νησιά.. Όπως υπάρχουν λίστες με προορισμούς στην Ευρώπη και έχουν περισσότερο Ιταλία, Ισπανία, Γερμανία κλπ. ανάλογα με τα ταξίδια αυτών που τις φτιάχνουν.
Παίζουμε για να περάσει χαλαρά η ώρα όχι για να ταυτιστούμε με αυτούς που φτιάχνουν κάθε λίστα ή γιατί πρόκειται να έχουμε επισκεφτεί τα ίδια μέρη....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υποκειμενικές λίστες είναι με βάση τα γούστα,τις εμπειρίες
Μα ειπα κατι αντιθετο? Η προσωπικη λιστα του καθενος σιγουρα δεν απαιτειται να ακολουθει κανονες, οταν δημοσιευεται σε ευρυ κοινο πρεπει να ακολουθει την κοινη λογικη. Οχι να επαναλαμβανει το ιδιο μερος ουτε κ να εχει το φαρμακονησι αντι το μεγανησι. Αυτο εννοουσα της "προκοπης".
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.401
Likes
49.637
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Άσε που και στα μικρά υπάρχουν κάποια με αντικειμενικές δυσκολίες πρόσβασης(βλέπε Λέβιθα,Κίναρο κλπ) που λέγαμε, οπότε δύσκολα θα τα καλύψουμε όλα....
Ευτυχώς να λέμε που έχουμε επιλογές. Για τα πολύ μικρά που θέλουμε να πάμε για την εμπειρεία, λέω να μαζευτούμε όλοι οι ''βαρεμένοι'' με τα νησιά και να ναυλώσουμε καΐκι. :haha: Είναι η μόνη λύση, καθώς η Ελληνική ακτοπλοΐα δε βλέπω να μας κάνει τη χάρη τα επόμενα 20 χρόνια...
Καλά όσον αφορά τους ξένους δε το συζητώ, είναι μερικοί που έχουν τη πολυτέλεια να περνούν 2-3 μήνες αλωνίζωντας το Αιγαίο, οπότε και είναι λογικό να τα βλέπουν όλα αυτά!

Μικρες ελλειψεις? Αγνοουνται πανω απο 25 κατοικημενα νησια. Περιλαμβανεται το Φαρμακονησι των 10 κατοικων κ αγνοειται το Μεγανησι των 1000....
Αυτό ακριβώς μου έκανε κι εμένα άσχημη εντύπωση μόλις το είδα. Πως μπορεί να μην έχει το Μεγανήσι και άλλα τέτοια νησιά, και που το βρήκαν το Φαρμακονήσι και το ένταξαν στο quiz..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορείτε πάντα να φτιάξετε το δικό σας challenge, με τα σωστά νησιά.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η πλήξη με οδήγησε να κάνω τα περισσότερα κουιζ σε αυτό το θέμα:
82/250 στο πρώτο, δηλ. 33%
34/80 νησιά
και 54/1005 (5%) στα μνημεία unesco.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.401
Likes
49.637
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Μπορείτε πάντα να φτιάξετε το δικό σας challenge, με τα σωστά νησιά.
Τώρα το παρατήρησα αυτό και όντως είναι μια πολύ καλή ιδέα.
Βρήκα και αντίστοιχα challenges, τα οποία ήταν ακόμα πιο δύσκολα καθώς συμπεριλάμβαναν ότι νησίδα υπάρχει στο Ιόνιο, κάτι που εκ των πραγμάτων δεν επιτρέπει να πιάσεις μεγάλο σκορ. Δε το τσέκαρα για ελλείψεις ακόμα.

https://www.listchallenges.com/101-greek-islands
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.333
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom