Για φοιτητές (και όχι μόνο) που ψάχνονται για εξωτερικό

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.611
Likes
9.902
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Γνωρίζει κανεις πως συντάσσεται ενα Motivation Letter? Φανταζει λιγο δυσκολο να γραψεις 3-4 σελιδες σχετικα με το ατομο σου (ικανοτητες κλπ)
 

glioliou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γνωρίζει κανεις πως συντάσσεται ενα Motivation Letter? Φανταζει λιγο δυσκολο να γραψεις 3-4 σελιδες σχετικα με το ατομο σου (ικανοτητες κλπ)

εννοείς Personal statement??


αν ναι δεν ξέρω και θα ήθελα αν ξέρει κανείς να μας πει!!
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
δεν ξέρω αν εννοω αυτο. χαχα. Περα απ την πλακα... Εννοω την επιστολη που επισυναπτεις μαζι με την αιτηση σου στο πανεπιστημιο οπου θελεις να φοιτησεις ή στο ιδρυμα που χορηγει την υποτροφια και γραφεις τις ικανοτητες, τις φιλοδοξιες, τα σχεδια σου κλπ. Γενικα μια πληρη απεικονιση του εαυτου σου, ωστε να σε διαλεξουν...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Πολλες δεν ειναι 3-4 σελιδες?
Εγω θυμαμαι ειχα γραψει 1.5 σελιδα και ημουν μια χαρα.
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Οχι απλως πολλες. Προσωπικα παρα πολλες μου φανηκαν. Ειχε παρουσιαση γερμανικων πανεπιστημιων τις προαλλες στο κτηριο διοικησης του ΑΠΘ κ απο κει "ενημερωθηκα"...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μπορείτε να βρείτε και online δείγματα για motivation letters/cover letters/personal statement ή όπως αλλιώς θέλει να το ονομάσει ένα πανεπιστήμιο ή εργοδότης. Οι 4 σελίδες μου φαίνονται εξωπραγματικά πολλές, νομίζω ότι ο μέσος όρος είναι μία σελίδα, άντε μιαμιση.
Ένα τυχαίο παράδειγμα που βρίσκω (υπάρχουν και πολύ καλύτερα)

Sample of Letter of Motivation

Γενικώς το motivation letter χρειάζεται για να δει το πανεπιστήμιο/εργοδότης κάτι πέρα από το βιογραφικό σου, είναι η ευκαιρία να σε "γνωρίσουν" πριν την ενδεχόμενη συνέντευξη. Κρατήσε το περιεκτικό, ουσιώδες, με απτά παραδείγματα (πχ θέλω να κάνω το μάστερ γιατί η τάδε ακαδημαϊκή μου εμφύσησε ενδιαφέρον για το αντικείμενο αυτό / θεωρώ ότι η τάδε εργασιακή μου εμπειρία με βοήθησε σημαντικά στην εξοικείωσή μου με διεθνές περιβάλλον εργασίας κλπ κλπ)
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μήπως έχει κανείς πληροφορίες σχετικά με την AEGEE από προσωπική εμπειρία και γενικότερα μια περίληψη του τι ακριβώς πρόγραμμα είναι;
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Να σαι καλα!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μήπως έχει κανείς πληροφορίες σχετικά με την AEGEE από προσωπική εμπειρία και γενικότερα μια περίληψη του τι ακριβώς πρόγραμμα είναι;

Είμαστε κάμποσοι εδώ μέσα με προσωπική AEGEE εμπειρία;)
Δες τα παρακάτω και ξαναέλα εδώ με τις απορίες σου:D
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%E1%ED%E5%F0%E9%F3%F4%DE%EC%E9%E1-2009-a.html

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E9-%E5%EC%F0%E5%E9%F1%DF%E1-%E6%F9%DE%F2.html
 
Μηνύματα
12
Likes
6
καλησπέρα παιδιά,
έχω πάει σε B.E.S.T (Eindhoven, Μαδρίτη) I.A.E.S.T.E (Σκωτία) και μεταπτυχιακό Erasmus Mundus (Στοκχόλμη, Βαρκελώνη). Επίσης, έχω συσχετίσει φίλους μου με διάφορα keywords και όταν βρω κάτι στον τομέα τους το στέλνω, με αποτέλεσμα να "εχω βρει" σε φιλους και φίλες από μεταπτυχιακά μέχρι σεμινάρια. Δεν κοκορεύομαι ε:Ρ Μ'αρέσει να το κάνω. Αν θεωρεί κάποιος ότι μπορώ να του φανώ χρήσιμος, θα ήταν χαρά μου :)

Σε περίπτωση που δεν το έχει ποστάρει κάποιος, παραθέτω αυτό το site-χρυσάφι.
DUTH /
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.604
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom