Για φοιτητές (και όχι μόνο) που ψάχνονται για εξωτερικό

Terry_Panthro

Member
Μηνύματα
57
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΛΟΡΕΣΤΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά τα links και είναι κρίμα που τα βρίσκει κανείς μόνο αν ψαχτεί
 

Terry_Panthro

Member
Μηνύματα
57
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΛΟΡΕΣΤΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
απορία:παίζει ρόλο στο εράσμους,τα χρόνια που έχει μια σχολή? δηλαδή η δικιά μου (Μαθηματικό) είναι τετραετής φοίτηση,μπορώ εγώ στο 5ο έτος να πάω άμα θελήσω η όχι?
νομίζω κάτι τέτοιο έχω ακούσει...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
απορία:παίζει ρόλο στο εράσμους,τα χρόνια που έχει μια σχολή? δηλαδή η δικιά μου (Μαθηματικό) είναι τετραετής φοίτηση,μπορώ εγώ στο 5ο έτος να πάω άμα θελήσω η όχι?
νομίζω κάτι τέτοιο έχω ακούσει...
Πιο αρμόδιοι να σου απαντήσουν σε αυτό είναι οι υπεύθυνοι στη σχολή σου (γιατί ενδεχομένως να ισχύουν διαφορετικά πράγματα στο κάθε πανεπιστήμιο). Προσωπικά γνωρίζω ότι μπορείς να πας εφόσον χρωστάς έναν ικανό αριθμό μαθημάτων που σου επιτρέπει να παρακολουθήσεις τα αντίστοιχά τους στο εξωτερικό.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
φιλη απο νομικη (επισης 4ετης σχολη) την πηρανε για το φετινο χειμερινο εξαμηνο το οποιο εναι το 9ο της. Επισης δεν ειναι απαραιτητο να χρωστας μαθηματα, μπορεις να κανεις και διπλωματικη! (αν εχεις στη σχολη σου)
 

glioliou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Κάνω ποστ ένα link με επιδοτούμενα μεταπτυχιακά απο την Ευρωπαική Ένωση που ονομάζονται Erasmus Mundus και δυστυχώς ελάχιστα γνωστά είναι ακόμα στην Ελλάδα...
Λόγω της επιδότησης τα δίδακτρα σε πολλές περιπτώσεις είναι πολύ ελκυστικά (στο δικό μου πλήρωσα fees μόνο 530e αλλά νομίζω δεν είναι πολλά τα μάστερ με τόσο λίγα δίδακτρα).
Το ακόμα πιο ελκυστικό είναι ότι αναγκαστικά ολοκληρώνεις το master μετά από παραμονή σε 2 ή 3 χώρες (εγώ πήγα Βέλγιο, συνέχισα Νορβηγία και πήγα 3 μήνες στις ΗΠΑ με πληρωμένα έξοδα εκεί!!!)
Η Ευρωπαική Ένωση προκειμένου να καταστήσει την Ευρώπη μέσο-μακροπρόθεσμα ελκυστικό εκπαιδευτικό προορισμό για Κινέζους, Ινδούς και Αφρικανούς (που κατά κόρον σπουδάζουν στις ΗΠΑ) έκανε το πρόγραμμα αυτό και για αυτό τον λόγο οι non-european students έχουν καλές υποτροφίες...
παρακάτω το λινκ με την λίστα των μεταπτυχιακών.....στα δεξιά της σελίδας υπάρχουν τα λινκ με αναλυτικές πληροφορίες για το κάθε master...


Erasmus Mundus - Action 1 - Erasmus Mundus Masters Courses (EMMCs) | EACEA
πολύ ενδιαφέροντα τα επιδοτούμενα μεταπτυχιακά απο την Ευρωπαική Ένωση..θα ηθελα πολυ να συμμετασχω ..να σε ρωτησω κατι ??ποσο καιρο πριν ξεκινησες την διαδικασία να ψαξεις μεταπτυχιακο,να κανεις δηλωσεις κτλ...κ επισης υπαρχουν πιθανοτητες να με δεχτουν ή μια στις 1000???
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Κάθε μάστερ νομίζω έχει και το δικό του deadline...δες στη σελίδα του μάστερ που σε ενδιαφέρει...
όσο για το αν σε δεχθούν ισχύει ότι ισχύει σε γενικές γραμμές στα μεταπτυχιακά...όμως θα σου πω ότι εγώ τελικά πήγα για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό στα 35 μου μόνο και μόνο γιατί δεν ήθελα να μπω στη γελοία διαδικασία επιλογής στα μεταπτυχιακά του κλάδου μου που θέλει οπωσδήποτε να κυνηγάς καθηγητές για να κάνεις δημοσιεύσεις και παρουσιάσεις...
 

glioliou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Κάθε μάστερ νομίζω έχει και το δικό του deadline...δες στη σελίδα του μάστερ που σε ενδιαφέρει...
όσο για το αν σε δεχθούν ισχύει ότι ισχύει σε γενικές γραμμές στα μεταπτυχιακά...όμως θα σου πω ότι εγώ τελικά πήγα για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό στα 35 μου μόνο και μόνο γιατί δεν ήθελα να μπω στη γελοία διαδικασία επιλογής στα μεταπτυχιακά του κλάδου μου που θέλει οπωσδήποτε να κυνηγάς καθηγητές για να κάνεις δημοσιεύσεις και παρουσιάσεις...
οκ σε ευχαριστω...απλά αν κατάλαβα καλά κανεις αιτηση στ μεταπτυχιακο που σε ενδιαφέρει αλλά μετά πως επιλέγουν αν θα σε επιδοτησουν...γτ γενικα μεταπτυχιακο με πληρωμή ειναι σχετικα ευκολο..όλο και καπου θα σε δεχτουν...αλλά εδώ???θα το ψάξω πάντως ευχαριστω
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Κάθε μάστερ νομίζω έχει και το δικό του deadline...δες στη σελίδα του μάστερ που σε ενδιαφέρει...
όσο για το αν σε δεχθούν ισχύει ότι ισχύει σε γενικές γραμμές στα μεταπτυχιακά...όμως θα σου πω ότι εγώ τελικά πήγα για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό στα 35 μου μόνο και μόνο γιατί δεν ήθελα να μπω στη γελοία διαδικασία επιλογής στα μεταπτυχιακά του κλάδου μου που θέλει οπωσδήποτε να κυνηγάς καθηγητές για να κάνεις δημοσιεύσεις και παρουσιάσεις...
Κι εγώ είμαι φοιτητής Erasmus Mundus και θα ήθελα να προσθέσω ότι παίρνουν και φοιτητές χωρίς υποτροφία, κάτι το οποίο προφανώς είναι εύκολο να σε πάρουν αλλά δυσβάσταχτο να το πληρώνεις! Υποτροφίες δίνουν συνολικά σε 5-10 Ευρωπαίους πολίτες σε κάθε πρόγραμμα, οπότε όπως καταλαβαίνετε είναι μικρές οι πιθανότητες, αλλά το καλό είναι ότι κρίνουν από πληθώρα χαρακτηριστικών, όχι μόνο από τη βαθμολογία της σχολής. Κοιτάνε πολύ και εργασιακή εμπειρία, αν έχει κάνει κάποιος Εράσμους σε προπτυχιακό επίπεδο ή όχι κλπ. Οπότε αν έχει κάποιος καλό backround όλα γίνονται πολύ πολύ πιο πιθανά! :xmas_cheesygrin:
 

pemi

Member
Μηνύματα
24
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο ακομα...
Ταξίδι-Όνειρο
να παω παντουυυυ!!!
με ενδιαφερει πολυ αυτο που λες dimemples και δεν ειχα ακουσει ποτε για την IAESTE .. ξερεις κανεναν που να εχει παει;;;
Μια φίλη μου χρησιμοποιησε αυτο το προγραμμα απο το ΕΜΠ (στους χημικους ειναι) και πηγε Φιλανδια. Εμεινε πολυ ευχαριστημενη και απο την οργανωση και απο την πρακτικη που εκανε στην εταιρια εκει. Αμα σε ενδιαφερει ακομα μπορω να μαθω και αλλες πληροφοριες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.872
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom