Για φοιτητές (και όχι μόνο) που ψάχνονται για εξωτερικό

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Πλέον τα προγράμματα κινητικότητας φοιτητών προωθούνται πολύ εκτός από τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες κ στην Ελλάδα κ στην Κύπρο, καθώς συμβάλλουν θετικά στην αξιολόγηση προγραμμάτων, τμημάτων κ εκπαιδευτικών ιδρυμάτων ανώτατης εκπαίδευσης. Το υπεύθυνο διοικητικό ή εκπαιδευτικό προσωπικό θα σας δώσει κατάλληλες πληροφορίες.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Φροντίστε να ρωτήσετε όσο περισσότερα γίνεται. Σε τι γλώσσα διδάσκονται τα μαθήματα; Ποια η αντιστοιχία μαθημάτων στα 2 εκπαιδευτικά ιδρύματα κ το περιεχόμενο των μαθημάτων; Tι γίνεται με τη διαμονή μου εκεί-εχω δυνατοτητα να μείνω σε εστια; αν όχι, πως μπορώ να βρω σπίτι;-. Αν ταυτόχρονα έχετε ήδη λάβει θέμα πτυχιακής εργασίας ρωτήστε κ τον εισηγητή σας για δυνατούς τρόπους επικοινωνίας. Αν πάτε για πρακτική σε αλλη χώρα, πχ για 3 μηνες, ρωτήστε αν αναγνωρίζεται όλο αυτό το διάστημα πρακτικής από το αρχικό σας ίδρυμα, ώστε να μην υπάρξουν καθυστερήσεις στο πτυχίο σας (έχω δει περιπτώσεις).

Το πιο βασικο να επιλέξετε εκπαιδευτικό ίδρυμα που παρέχει υψηλό επίπεδο στο αντικείμενο των σπουδών σας. Δυστυχώς, έβλεπα πως οι περισσότεροι φοιτητές μου ενδιαφέρονταν περισσότερο για τη διασκέδαση που τους παρέχει ο συγκεκριμένος τόπος κ πως θα πραγματοποιήσουν ταξίδια από την πόλη που θα μένουν. Το ίδιο έβλεπα κ απο φοιτητές από άλλες ευρωπαίκές χώρες μέσω προγραμμάτων κινητικότητας. Τις μισές μέρες απουσίαζαν, με αποτέλεσμα να έχουν ξεπεράσει το ανώτατο όριο απουσιών. Επίσης υπήρχαν διαφορές στο περίγραμμα μαθημάτων των προαπαιτούμενων μαθημάτων (το οποιο για μενα δεν ειναι κακό, γιατί σκοπός είναι να μαθεις κ αλλα πραγματα που δεν διδασκονται στη καθε χώρα, λόγω πολιτισμικών κ κοινωνικών διαφορών) κ η γλώσσα διδασκαλίας ήταν μη ομιλούμενη ή κατανοητή από τους φοιτητές. Οπότε κακώς ή καλώς είναι κ στην ευχέρια του καθηγητή του εκάστοτε μαθήματος πως θα χειριστεί το ζήτημα, καθώς κ στο ενδιαφέρον ή όχι του ίδιου του φοιτητή.

Βασικός σας στόχος σε αυτά τα προγράμματα είναι ο εμπλουτισμός των γνώσεων σας, η ανταλλαγή ιδεών κ τελικά να ενσωματώσετε τα νέες γνώσεις που θα λάβετε εκεί στην δικιά σας νοοτροπία κ κουλτούρα. Κ φυσικά θα κάνετε κ τα ταξίδια σας κ θα διασκεδάσετε.Όλα χωρούν! Ευτυχώς υπάρχουν κ επιλογές φθηνής διαμονήςκ μεταφορικών για τα ταξίδια σας!!!!! Προσέξτε όμως μην παρατείνετε τον χρόνο απόκτησης του πτυχίου σας. Πιστεύω ότι ολα αυτά τα προγράμματα εναι ευκαιρίες που σας παρέχονται κ 'πιαστε' την ευκαιρία, μην την αφήσετε να φυγει!!!!! Ανοίγουν οι ορίζοντές σας! Είναι εμπειρία ζωής που θα τη θυμάστε για πάντα!!!!! Γι αυτό σωστός προγραμματισμός κ όχι επιπόλαιες κινήσεις!
Εχεις απόλυτο δίκιο!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Σε αναμονή του Erasmus+, του νέου προγράμματος κινητικότητας που θα περιλαμβάνει τα παλιότερα Lifelong Learning Programme (Comenius, Leonardo, Erasmus, Grundtvig,Transversal Programmes), Youth in Action, Jean Monnet, Tempus και Erasmus Mundus και το οποίο θα ψηφιστεί τον Ιανουάριο 2014 και θα αφορά την επόμενη προγραμματική περίοδο 2014-2020.
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Finally, Model United Nations :D :D :D
έχω πάει ήδη 2 φορές σε συνέδρια, και θα πάω και 3η τον Φεβρουάριο!
επίσης, όλα τα λινκς είναι καταπληκτικά, συγχαρητήρια :clap::clap::clap::clap:
σε ποιο προγραμμα αναφερεσαι;τι συνεδρια;
 
Μηνύματα
28
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
σε ποιο προγραμμα αναφερεσαι;τι συνεδρια;
http://el.wikipedia.org/wiki/Μοντέλο_Ηνωμένων_Εθνών

και στο Πανεπιστήμιό μου, έχουμε από το 2008 ενεργή ομάδα φοιτητών που πηγαίνει σε τέτοια συνέδρια :) και από πέρυσι που ήμουν πρώτο έτος, ξεκίνησα και εγώ να πηγαίνω και είμαι κατενθουσιασμένη :bounce::bounce:
 

nelli_melli

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα,
σκέφτομαι για μεταπτυχιακά στην Κοπεγχάγη..Μήπως υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει με το θέμα της διαμονής εκεί??
Ευχαριστώ!!!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μπράβο για τη συμμετοχή στα MUN...έχω πάει επίσης σε δύο και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ξερετε πότε θα βγει επιτελους το erasmus+ για να δουμε τι περιλαμβάνει;
 
Μηνύματα
134
Likes
208
Επόμενο Ταξίδι
everywhere!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επειδή το θέμα αυτό αφορά περισσότερο φοιτητές θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Πρόκειται να ταξιδέψω στην Ρώμη για διακοπές και θέλω να κλείσω εισιτήριο για το Βατικανό μέσω ίντερνετ.Γνωρίζει κάποιος αν δέχονται το φοιτητικό πάσο για να κόψω μειωμένο εισιτήριο?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Επειδή το θέμα αυτό αφορά περισσότερο φοιτητές θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Πρόκειται να ταξιδέψω στην Ρώμη για διακοπές και θέλω να κλείσω εισιτήριο για το Βατικανό μέσω ίντερνετ.Γνωρίζει κάποιος αν δέχονται το φοιτητικό πάσο για να κόψω μειωμένο εισιτήριο?
Ναι το δέχονται κανονικά. Αρκεί όμως να είστε κάτω των 26 (ή 25 δεν θυμάμαι σίγουρα) κ να έχετε το πάσο μαζί σας. Το εισιτήριο κάνει 8+4=12€
 
Μηνύματα
134
Likes
208
Επόμενο Ταξίδι
everywhere!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι το δέχονται κανονικά. Αρκεί όμως να είστε κάτω των 26 (ή 25 δεν θυμάμαι σίγουρα) κ να έχετε το πάσο μαζί σας. Το εισιτήριο κάνει 8+4=12€
Ευχαριστώ πολύ!Και κάτι τελευταίο..αυτοί πώς θα ξέρουν ότι είμαι φοιτήτρια?Πρέπει να δείξω εκεί το πάσο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom