Γινόμαστε καλύτεροι ταξιδεύοντας ;

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Δεκτόν. Αν είσαι ένας νορμάλ, "καλός" χαρακτήρας, δεν παίζει να γίνεις καλύτερος - έστω και λίγο?

Μπορεί. Μπορεί όμως να γίνεις και χειρότερος, αν πάρουν τα μυαλά σου αέρα...
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
244
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Με τα ταξίδια γινόμαστε καλύτεροι εξαιρουμένων των πολιτικών της Ελλάδας.Αυτοί μετά από κάθε ταξίδι γύριζαν ίδιοι η και χειρότεροι.Ενώ εδώ και πολλά χρόνια έβλεπαν ανεπτυγμένες χώρες και τον εκεί τρόπο ζωής δεν προσπάθησαν καθόλου να βελτιώσουν την Ελλάδα.Καθόλου.
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
συμφωνώ με τους πιο πάνω ότι ο κακόψυχος, όσα ταξίδια και να κάνει, πολυταξιδεμένος κακόψυχος θα παραμείνει.
προσωπικά μιλώντας, τα ταξίδια με έχουν κάνει πιο ''open minded'' που λέμε, τα γουστάρω πολύ και είναι πολύτιμες οι αναμνήσεις που έχω από αυτά! σκέφτοντάς τες αισθάνομαι καλύτερη!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
συμφωνώ με τους πιο πάνω ότι ο κακόψυχος, όσα ταξίδια και να κάνει, πολυταξιδεμένος κακόψυχος θα παραμείνει.
προσωπικά μιλώντας, τα ταξίδια με έχουν κάνει πιο ''open minded'' που λέμε, τα γουστάρω πολύ και είναι πολύτιμες οι αναμνήσεις που έχω από αυτά! σκέφτοντάς τες αισθάνομαι καλύτερη!
Και οι κακόψυχοι καλύτεροι θα νιώθουν ενδεχομένως...το θέμα είναι τι φαίνεται και πώς φέρονται :)
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Το θέμα είναι να ξέρει κανείς γιατί ταξιδεύει.
Σ΄αυτή την περίπτωση έχεις μόνο να πάρεις πράγματα.
Έχω όμως συναντήσει ανθρώπους που κάνουν ταξίδια μόνο για "φιγούρα" ή γιατί είναι της μόδας. Σ΄αυτή την περίπτωση όπως πας, έρχεσαι, μη σου πω και χειρότερος.....
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
DRAKFIREMAN said:
Με τα ταξίδια γινόμαστε καλύτεροι εξαιρουμένων των πολιτικών της Ελλάδας.Αυτοί μετά από κάθε ταξίδι γύριζαν ίδιοι η και χειρότεροι.Ενώ εδώ και πολλά χρόνια έβλεπαν ανεπτυγμένες χώρες και τον εκεί τρόπο ζωής δεν προσπάθησαν καθόλου να βελτιώσουν την Ελλάδα.Καθόλου.
Αυτοί δεν προσπάθησαν και εμείς σα λαός τι κάναμε;Κάθε φορά τους πιστεύαμε και κάθε φορά ψηφίζαμε τους ίδιους και τους ίδιους...
Και εγώ πιστεύω ότι γυρίζοντας από κάθε ταξίδι(θέλω να πιστεύω ισχύει για τους περισσότερους)γίνεται ο άνθρωπος καλύτερος...Βλέπει καινούργια πράγματα,πολιτισμούς,τοπία και ανακαλύπτει και καλύτερα τον εαυτό του βλέποντας τι του αρέσει τελικά και τι όχι έτσι "ξεχωρίζουμε" και κάποιες χώρες ο καθένας από εμάς πιστεύω... :)
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Panos_65 said:
Το θέμα είναι να ξέρει κανείς γιατί ταξιδεύει.
Σ΄αυτή την περίπτωση έχεις μόνο να πάρεις πράγματα.
Έχω όμως συναντήσει ανθρώπους που κάνουν ταξίδια μόνο για "φιγούρα" ή γιατί είναι της μόδας. Σ΄αυτή την περίπτωση όπως πας, έρχεσαι, μη σου πω και χειρότερος.....
Αυτό το έχω συνάντηση και εγώ... :-/ Ή είχα γνωρίστει με την κόρη μιας φίλης της μητέρας μου και.πήγαμε 4δα ταξίδι...Το κοριτσάκι 12χρ. και είχε κάνει και 2-3 ταξίδια ακόμα,ρε παιδιά μόνο τα.ψώνια την νοιαζανε και το ίντερνετ...Δηλ. ήταν δεν ήταν στο εξωτερικό(που άλλοι τρέχοντας θα ήθελαν να είναι στην ίδια θέση)το ίδιο της έκανε.... o_O
Πότε δεν θα καταλάβω τέτοια άτομα....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.786
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το αν θα κάνουν κάποιον καλύτερο άνθρωπο τα ταξίδια σχετίζεται με την γενικότερη παιδεία του και τον σκοπό για τον οποίο ταξιδεύει. Αν ο σκοπός είναι η φιγούρα, το shopping στα malls, το μπεκρούλιασμα και η προσπάθεια αυτοεπιβεβαίωσης ("πόσο πιο γαμάτοι είμαστε εμείς") δε νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές πιθανότητες!

Πόσο συχνά βλέπουμε άτομα που διαλαλούν όπου σταθούν και όπου βρεθούν το πόσο έχουν ταξιδέψει (όπως μια παλιά γνωστή μου που έκανε μήνες κάθε φορά να βγάλει την ετικέτα από τις αποσκευές της για να δείξει ότι ταξίδευε με αεροπλάνο :shock: ) και όμως αν τους ρωτήσεις κάτι δεν παίρνεις ουσιαστική απάντηση πέρα από το πόσο πιο πολιτισμένοι είναι οι Ευρωπαίοι και από το τι ψώνισαν;

Νομίζω πως τα άτομα που έχουν ωφεληθεί ως χαρακτήρες επί της ουσίας από τα ταξίδια φαίνονται. Απλά. Και δυστυχώς στην Ελλάδα δεν αποτελούν την πλειοψηφία των ταξιδιωτών (κάθε άλλο).
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
327
Likes
877
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδόρ
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Αν γινόμαστε καλύτεροι ταξιδεύοντας...Θεωρώ πως η έννοια ''καλύτεροι'' δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτική των θετικών στοιχείων που αποκομίζεις μέσω των ταξιδιών γιατί απλά ο χαρακτήρας δεν αλλάζει!Σίγουρα διευρύνονται οι ορίζοντές σου,αποκτάς ή καλλιεργείς τη παιδεία σου αλλά έχει να κάνει κατά κύριο λόγο με ποιοί είναι οι λόγοι ταξιδιού.Υπάρχουν άνθρωποι που πάνε σε ένα μέρος μόνο για να πουν πως πήγανε χωρίς να πάρουν το παραμικρό από τον πολιτισμό και την κουλτούρα του.Σε προσωπικό επίπεδο τώρα,ταξίδι για εμένα είναι σχολείο.Κρατάς σημειώσεις πριν πας,πηγαίνεις,εκεί ζεις,γεύεσαι,βλέπεις,μελετάς και αφού γυρνάς έχεις ανέβει ένα σκαλοπάτι στην ταξιδιωτική σου πορεία.Συμπερασματικά,ναι τα ταξίδια μόνο καλό μου κάνουνε!!!
 

Peregrinator

Member
Μηνύματα
36
Likes
47
Εγω θεωρω πως εγινα καλυτερος ανθρωπος, εκτιμισα περισσοτερο αυτα που ειχα, εγινα πιο υπομονετικος, αναλυσα το γιατι ειναι η χωρα μου οπως ειναι, τι την την κανει καλυτερη χειροτερη η πιο ξεχωριστη και τι απο αυτα θα ηθελα να αλλαξω και τι να διατηρησω και ως πολιτης και ως ανθρωπος. Ημουν πολυ πιο παρτακιας πιο τσιγγουνης πιο ατομιστης πριν ταξιδευσω και μαλλον και πιο δυστυχυσμενος ως ανθρωπος μεχρι που γνωρισα τη γυναικα μου κι αυτο το οφειλω στα ταξιδια μου αλλαξε ολη μου τη ζωη και πριν απο εκεινη η ζωη μου τωρα αναπολοντας μου φαινεται κουτση. Μερικες φορες δεν ειναι μονο αυτα που βλεπεις στα ταξιδια ως προορισμος αλλα και τα επακολουθα τους. Νομιζω για μας που ξεκινησαμε να ταξιδευουμε σχετικα μεγαλοι και δεν το πηραμε απο μικροι ως δεδομενο οτι θα ταξιδευουμε ειχα μεγαλυτερο αντικτυπο στην προσωπικοτητα .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.748
Likes
50.921
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω αν γινόμαστε καλύτεροι, αλλά σίγουρα το ταξίδι μας δίνει περισσότερες ευκαιρίες για να γίνουμε καλύτεροι. Όπως πάντα, κάποιοι τις ευκαιρίες τις αρπάζουν και κάποιοι τις πετάνε. Αλλά σε γενικές γραμμές, δεν ξέρω και κανέναν που να έγινε χειρότερος επειδή ταξίδεψε, στη χειρότερη άντε να έμεινε στα ίδια.

Τα χαιρετίσματά μου στον braveheart.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ξερω κοσμο που μετα απο το 1ο του ταξιδι στο εξωτερικο γυρισε απλα πιο στενομυαλος...
και ακομα ετσι ειναι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.192
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom