Γκάνα Γκάνα!! Προετοιμασία και συμβουλές

edrimon

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Τελικά ρε παιδιά τα εμβόλια χρειάζονται; Γιατί είναι να μείνω στην Ακκρα για 2 βδομάδες για δουλειά.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Το πιο ενημερωμένο site σχετικά είναι αυτό: Health Information for Travelers to Ghana - Travelers' Health - CDC. Από κει και μετά εγώ έκανα του Κίτρινου Πυρετού ως το μόνο υποχρεωτικό και να σου πω την αλήθεια έκανα και τη θεραπεία με τα malaron. Βέβαια για 2 βδομάδες δεν ξέρω αν ενδείκνυται ή όχι.. αυτό το χάπι. Ρώτα στη νομαρχία αν πας για το εμβόλιο.
 

edrimon

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
ΑΥτό είναι το θέμα, επειδή πάω για δουλειά και πρέπει να κάνω ένα course, δηλαδή να μιλήσω και να εξηγήσω πράγματα, μην είμαι μες στη ντάγκλα, δεν ξέρω τι παρενέργειες έχουν αυτά τα πράματα.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Αλήθεια.. πότε θα πας? Του κίτρινου πυρετού χρειάζεται 2 βδομάδες με 10 μέρες πριν.. Αλλά νομίζω καλύτερα να το κάνεις.. Δεν ξέρεις τι γίνεται καμιά φορά.. Μη φας κανά πακέτο στο αεροδρόμιο και σου πουν δε μπαίνεις στη χώρα!!
 

edrimon

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Το άλλο Σάββατο σε μια βδομάδα περίπου πετάω. Οπότε δεν νομίζω ότι προλαβαίνω. Θα το ψάξω και θα σας πω. Ωστόσο αν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες θα χαιρόμουν να ακούσω.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Τι άλλες πληροφορίες.. αφού δεν προλαβαίνεις.. Αν θέλεις (δεν το ξέρω όμως ακριβώς) πάρε ένα κουτί malaron μαζί σου.. σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης ελονοσίας.. υπάρχει κάποια ειδική δοσολογία..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
μια φορά το 2008 και μια το 2010 και δεν με ελέγξανε για το αν ακολουθώ κάποιο course. γνωρίζω πολύ καλά ότι υπάρχουν χώρες στις οποίες απλώς δεν σου επιτρέπουν να μπεις αν δεν έχεις και το βιβλιάριο εμβολίων μαζί. στην Γκάνα αυτό δεν συμβαίνει. πάντα όμως ελλοχεύει ο κίνδυνος να σε βάλει σε καραντίνα η χώρα που σε δέχεται με την επιστροφή σου. λες ότι πετάς την άλλη βδομάδα και θα μείνεις δυο βδομάδες. λυπάμαι που θα στο πω αλλά τούτη την περίοδο, ως εποχή βροχών, παίζει πολύ η Μαλάρια. αρχές Ιουνίου είναι η αρχή της περιόδου μέχρι τα τέλη Αυγούστου. όπως για τα εμβόλια του κίτρινου πυρετού που μας λέει η cathy, έτσι και με τα maleriana (σύμφωνα με πληροφορίες είναι τα πιο άκακα με τις λιγότερες παρενέργειες αλλά και πανάκριβα) πρέπει να τα ξεκινήσεις πριν πας κάτι για το οποίο μπορεί να σε ενημερώσει η Lullu ή η Renata. επίσης παίζει μεγάλη σημασία σε ποιά περιοχή της Ακκρά θα μείνεις. Αν σου έχουν σπίτι σε κανά Cantonments, Airport residential ή East Legon (όχι West!!) θα είσαι κάπως καλύτερα προστατευμένος από τα "κακά κουνούπια". αν μπορείς, μάθε το.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Κι εγώ στο East Legon έμενα που ήταν σχετικά καλά.. και χωρίς πολλά κουνούπια.. (βέβαια το Δεκέμβρη). Σχετικά με τα χάπια.. εγώ είχα πάρει τα Malarone.. τα Maleriana δεν ξέρω ποια είναι ή αν είναι ακόμη και τα ίδια. Αυτά είναι ακριβά γενικά αλλά αν πάς σε ένα γιατρό και στα γράψει κάνουν γύρω στα 7.5 ευρώ το κουτί (νομίζω ότι τα 2 σου αρκούν).. Επίσης να πάρει αντικουνουπικό σπρέυ οπωσδήποτε.. Εγώ είχα πάρει ένα της apivita..

Τέλος, αν το αποφασίσεις για τα χάπια.. ξεκίνα να ψάχνεις στα φαρμακεία γιατί είναι λίγα αυτά που έχουν διαθέσιμα και η παραγγελία αργεί.. Αν θέλεις σου στέλνω ένα που βρίσκω σχεδόν πάντα σε προσωπικό μήνυμα.. (μην πουν ότι κάνουμε και διαφήμιση..)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
maleriana μπορείς να βρεις και στο φαρμακείο του αεροδρομίου (δεν γνωρίζω αν δέχονται συνταγές εκεί). οπωσδήποτε αντικουνουπικά από την Ελλάδα καθώς το μόνο που μπορείς να βρεις στην Γκάνα είναι κάτι πάστες από τις Ινδίες που μυρίζουν ποδαρίλα, άσε που μπορεί να σου αφήσουν και κανά κουσούρι και δεν το θες (τρίτο χέρι, ουρά, βράγχια κλπ.)
 

edrimon

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Λοιπόν από αυτά που έμαθα:

Καταρχήν, είναι required σύμφωνα με τις οδηγίες να κάνει κάποιος το εμβόλιο κίτρινου πυρετού. Στις οδηγίες το γράφει ξεκάθαρα, κάποια άλλα ειναι recommended όπως για malaria αλλά του κίτρινου πυρετού είναι απαραίτητο. Οπότε και μόνο για να μπορείς να ταξιδέψεις και να μην έχεις περιπέτειες από κει πρέπει να το κάνεις. Και για να το έχουν required κάτι θα ξέρουν.

Θα πάω Δευτέρα να το κάνω και όλα καλά απότι μου είπαν. Τώρα θα ρωτήσω και θα πάω μαζί μου τα σχετικά αντικουνουπικά, θα ρωτήσω και το χαπάκι για τη μαλάρια ή ελονοσία που μου λέτε.

Ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
να πας και να τα κάνεις ακριβώς όπως σου είπανε. απλώς επαναλαμβάνω για να μην μένουν λανθασμένες εντυπώσεις ότι το required που γράφετε ξεκάθαρα όπως λες, δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο όταν πας εκεί. βεβαίως έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και από πλευράς υγείας αλλά και νομικά αλλά τουλάχιστον για την Γκάνα δεν σημαίνει κάτι το required. επαναλαμβάνω ότι δύο φορές που πήγα, ενώ υπήρχε η οδηγία και τότε, κανείς δεν μας έλεγξε. (αν με έλεγχε βέβαια, με 50 Ghana Cedi θα με άφηνε να περάσω τρίβοντας τα χέρια του)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.326
Μηνύματα
887.999
Μέλη
38.987
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom