Γαλλία Γνωμες για Καννες?

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Γεια σαςςςςς...του χρονου θα παω για καλοκαιρινο προγραμμα στις Καννες της Γαλλιας.Θα κατσω σχεδον 1 μηνα οποτε θα ηθελα γνωμες.Πως σας φανηκε σαν πολη?Ξερω δεν ειναι πολη με την εννοια της μεγαλουπολης αλλα πολη νομιζω θα την χαρακτηριζες αποτι εχω δει ειδικα απο το Google Earth!Για πειτε..λιγο που ειδα δεν ενθουσιαστηκα κιολας αλλα σιγουρα δεν μου φανηκε ασχημη.Ευχαριστω πολυ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σαςςςςς...του χρονου θα παω για καλοκαιρινο προγραμμα στις Καννες της Γαλλιας.Θα κατσω σχεδον 1 μηνα οποτε θα ηθελα γνωμες.Πως σας φανηκε σαν πολη?Ξερω δεν ειναι πολη με την εννοια της μεγαλουπολης αλλα πολη νομιζω θα την χαρακτηριζες αποτι εχω δει ειδικα απο το Google Earth!Για πειτε..λιγο που ειδα δεν ενθουσιαστηκα κιολας αλλα σιγουρα δεν μου φανηκε ασχημη.Ευχαριστω πολυ!
Πολύ τουριστικό χωριουδάκι, με πολλά πανάκριβα μαγαζιά (κυρίως γύρω από ένα εμπορικό δρόμο, τη Rue d' Antibes. Ίσως το μόνο μέρος στη Γαλλία όπου το να μη μιλάς Γαλλικά δεν είναι πρόβλημα.
Βέβαια εγώ όταν πήγα φέτος έμενα στο Carlton κι έτρωγα σε αστέρια Michelin (άλλος πλήρωνε). Η αίσθηση μου όμως είναι πως γενικά, τα πάντα είναι από ακριβά ως σούπερ πανάκριβα (είδα π.χ. βιτρίνα με κινητό τηλέφωνο Vertu που πωλούνταν για ?20.000,00).
Από αξιοθέατα... δεν. Ένας λόφος με ένα μουσειάκι κι αυτό ήταν. Και 2 μαρίνες που νομίζεις πως είναι αποικίες των Cayman Islands. Και πολλή κίνηση στους δρόμους. Διόρθωση: Τραγική κίνηση στους δρόμους.

Κατά τα άλλα, πάρκα, πολυτελή διαμερίσματα, πολύ κοσμικές παραλίες και μπόλικοι πλούσιοι Ρώσσοι και Άραβες... (χαρακτηριστικό σκηνικό με Ρώσσο φραγκάτο στο club Bâoli, που είχε κλείσει 2 τραπέζια δίπλα στην πίστα για την αφεντιά του, μέχρι που σκάσανε μύτη δέκα (10) κοπέλες, υποθέτω από υπηρεσία συνοδών)).

Φυσικά, αν ξεχάσεις την κίνηση, (και ότι έχει τα τραγικότερα τρένα από όλη τη Γαλλία), είναι μια πολύ καλή βάση για εξερεύνηση της υπέροχης γύρω περιοχής.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Κωνσταντίνε, αν θυμάμαι καλά από άλλα τόπικ είσαι 16 χρονών, σωστά; Οι Κάννες είναι όπως σου είπε ο taver, εσένα όμως δε σε νοιάζει γιατί σε summer school στα 17 όπου και να'ναι καλά θα περάσεις! Λίγο το θέμα της ακρίβειας να δεις, μην πας απροετοίμαστος.
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Ναι ειμαι 16 οποτε δεν υπαρχει θεμα ακριβειας γτ θα μεινω σε οικογενεια οποτε ενα μερος των εξοδων ειναι πληρωμενο.Βεβαια πχ σιγουρα υπαχει θεμα οτι πχ μην παω και παρω κανα σαντουιτς 30ε αλλα νομιζω το θεμα περιοριζεται σε τετοια καθημερινα.Ευχαριστω πολυ για τις 2 απαντησεις!Ελπιζω να περασω καλα αν και νομιζω πως ετσι θα συμβει.Ευχαριστω και παλι!
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Οτι σου εγραψε ο taver ισχυει 100% και επιπλεον μην νομιζεις οτι θα κανεις μπανιο σε καταγαλανα γαλαζοπρασινα νερα. Νομιζω οτι θα βρειτε τροπο να γυρισετε αρκετα σε ολη τη ριβιερα (δεν ειναι παντου πανακριβα), αφου ενα μηνα εκει θα πληξεις.

Σημ: μπραβο που δε γραφεις σε Greeklish για την ηλικια σου
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Κοιτα,το προγραμμα περιλαμβανει εκδρομες σσε Νικαια,Μονακο,Waterpark σιγορυα ενω θα γινουν και αλλες που απο τι ειδα συνθως γινονται σε Αντιμπ και Θαλασσια παρκα(οχι νεροτσουληθρες και τετοια αλλα κατι σαν ζωολογικος κηπος).Σιγουρα με την οικογενεια επισης θα κανω καποια εκδρομη οποτε ναι φανταζομαι θα γυρισω αρκετα τη Ριβιερα.Οσον αγορα α νερα ειμαι αρκετα προετοιμασμενος μιας και τουριστικα καταρτισμενος απο μικρος(ημουν πολυ κουλο παιδι,ολη μερα με τουριστικα ημουν στο χερι και διαβαζα) ηξερα πανω κατω οτι απλα εχει το ονομα και οτι ειναι απλες παραλιες.Φανταζομαι αθ εχει και καλες αλλα θα σας πω οταν γυρισω στα σιγουρα(σε 1 χρονο).
Για το υστερογραφο ευχαριστω πολυ.Παλιοτερα(μεχρι και κυριως περσι) εγραφα και greeklish ομως διαπιστωσα οτι μου εκανε κακο στην ορθογραφια μου οποτε και τα σταματησα.Το θεωρω ηλιθιο να γραφεις με greeklish.Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ConstadinosO;326982. Για το υστερογραφο ευχαριστω πολυ.Παλιοτερα(μεχρι και κυριως περσι) εγραφα και greeklish ομως διαπιστωσα οτι μου εκανε κακο στην ορθογραφια μου οποτε και τα σταματησα.Το θεωρω ηλιθιο να γραφεις με greeklish.Ευχαριστω πολυ για την απαντηση![/quote said:
μπραβο Κωνσταντίνε:clap:
τετοια να διαβαζω να χαιρομαι !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.366
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom