Γνώμες τρίτων για δικά μας ταξίδια

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
266
Likes
654
Ίσως φανεί χαζό θέμα σε μερικούς απλά συνέβη πριν λίγο ένα περιστατικό που με έκανε να νιώσω πολύ άβολα! Επίσης, διάβασα στα τελευταία μηνύματα για Κωνσταντινούπολη ότι ένα μέλος, λόγω του ότι ένας φίλος του του είπε πως η Κωνσταντινούπολη θα είναι επικίνδυνη με αυτά που γίνονται, σκέφτεται να ακυρώσει το ταξίδι.

Το δικό μου περιστατικό αφορά γνώμες για το Ουζπεκιστάν! Ήμασταν με τους συναδέλφους σε διάλειμμα στην εταιρεία (εταιρεία που ανήκει στον τουριστικό κλάδο) και ανέφερα πως σκέφτομαι να πάω Ουζμπεκιστάν το Πάσχα.

Παιδιά 10 άνθρωποι, όλοι γέλαγαν! Μου έλεγαν ότι θα χάσω το νεφρό μου, ότι θα με απαγάγει το ISIS και δεν ξέρω τι άλλο.

Όσο και να τους έλεγα "διαβάστε για το Ουζμπεκιστάν πόσο ασφαλές είναι", "δείτε ντοκιμαντερ", δεν τους έπεισα και πολύ.

Οπότε, ανοίγω αυτό το trend για να πείτε και εσείς γνώμες που έχετε ακούσει από φίλους και γνωστούς για ένα ταξίδι σας και τελικά ήταν τελείως άκυρες :lol:
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
266
Likes
654
Το καλοκαίρι επίσης βίωσα το "Καλά Πολωνία το καλοκαίρι; Τι θα πας να κάνεις εκεί;" ή το ακόμα πιο επεικό "Πολωνία; Γιατί; Γιατί δεν πας Ευρώπη (έχουν σαν Ευρώπη στο μυαλό τους μόνο την κεντρική Ευρώπη);"
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Μου συνεβη οταν πριν 2 χρονια πηγα Ιο με τον αντρα μου και οποτε ακουγε καποιος για το νησι που ετοιμαζομασταν να παμε ελεγε οτι ειναι μονο για πιτσιρικια και οτι εκει ειναι μονο για παρτυ κλπ.
Τελικα πηγαμε και περασαμε θαυμασια και νομιζω δεν υπαρχει τοπος για συγκεκριμενες ηλικιες....ολοι μπορουν να περασουν μια χαρα οπου κι αν πανε.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
266
Likes
654
Μου συνεβη οταν πριν 2 χρονια πηγα Ιο με τον αντρα μου και οποτε ακουγε καποιος για το νησι που ετοιμαζομασταν να παμε ελεγε οτι ειναι μονο για πιτσιρικια και οτι εκει ειναι μονο για παρτυ κλπ.
Τελικα πηγαμε και περασαμε θαυμασια και νομιζω δεν υπαρχει τοπος για συγκεκριμενες ηλικιες....ολοι μπορουν να περασουν μια χαρα οπου κι αν πανε.
Η Ίος είναι πανέμορφο νησί και τα μέρη που πάει η νεολαία είναι αρκετά περιορισμένα.

Ωστόσο, νομίζω πως δεν υπάρχουν νησιά ή χώρες που απευθύνονται σε συγκεκριμένο ηλικιακό group αλλά υπάρχουν πόλεις/περιοχές. Για παράδειγμα, Λαγανά, Κάβο, Μάλια δεν υπάρχει λόγος να πάει κάποιος μεγαλύτερος (οριακά ούτε 18άρηδες Έλληνες) :lol:
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
470
Likes
1.546
Ίσως φανεί χαζό θέμα σε μερικούς απλά συνέβη πριν λίγο ένα περιστατικό που με έκανε να νιώσω πολύ άβολα! Επίσης, διάβασα στα τελευταία μηνύματα για Κωνσταντινούπολη ότι ένα μέλος, λόγω του ότι ένας φίλος του του είπε πως η Κωνσταντινούπολη θα είναι επικίνδυνη με αυτά που γίνονται, σκέφτεται να ακυρώσει το ταξίδι.

Το δικό μου περιστατικό αφορά γνώμες για το Ουζπεκιστάν! Ήμασταν με τους συναδέλφους σε διάλειμμα στην εταιρεία (εταιρεία που ανήκει στον τουριστικό κλάδο) και ανέφερα πως σκέφτομαι να πάω Ουζμπεκιστάν το Πάσχα.

Παιδιά 10 άνθρωποι, όλοι γέλαγαν! Μου έλεγαν ότι θα χάσω το νεφρό μου, ότι θα με απαγάγει το ISIS και δεν ξέρω τι άλλο.

Όσο και να τους έλεγα "διαβάστε για το Ουζμπεκιστάν πόσο ασφαλές είναι", "δείτε ντοκιμαντερ", δεν τους έπεισα και πολύ.

Οπότε, ανοίγω αυτό το trend για να πείτε και εσείς γνώμες που έχετε ακούσει από φίλους και γνωστούς για ένα ταξίδι σας και τελικά ήταν τελείως άκυρες :lol:
Το καλοκαίρι επίσης βίωσα το "Καλά Πολωνία το καλοκαίρι; Τι θα πας να κάνεις εκεί;" ή το ακόμα πιο επεικό "Πολωνία; Γιατί; Γιατί δεν πας Ευρώπη (έχουν σαν Ευρώπη στο μυαλό τους μόνο την κεντρική Ευρώπη);"
Ο καθε ανθρωπος εχει τους δικους του τροπους χαλαρωσης, διαφυγης, απολαυσης κτλ . Στη τελικη αλλος τη βρισκει με Ουζμπεκισταν και αλλος με Ρωμη 30 φορες.... Αν οι κακεντρεχεις συναδελφοι σου δεν εχουν την ωριμοτητα να το αντιληφθουν, μαλλον εχουν την αλεπουδισια φιλοσοφια που δε φτανουν τα σταφυλια.......... :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Προφανως ξεκιναει απο το οτι συζητατε με τριτους που ΘΑ πατε κι οχι που πηγατε μετα το ταξιδι.
Δεν χρειαζεται να ειμαστε τοσο διαφανοι, εκτος αν μας το πληρωνουν οι τριτοι.
Αλλα δεν εχω δει ταξιδιωτη να μην το ανακοινωνει για να προκαλεσει θαυμασμο και οταν εισπραττει σκεπτικισμο, τον τσουζει. Προς γνωση και συμμορφωση. Δεν ειναι υποχρεωτικο να προκαλει θαυμασμο η επιλογη του καθενα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.527
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έχει πολύ ενδιαφέρον που στην Ελλάδα κάποιοι έχουν άποψη χωρίς να έχουν γνώση. Κατά τ’άλλα βλέπω ότι σε έψησα για το Ουζμπεκισταν, χτυπα το και μη σε νοιάζει ;)
Εμείς όταν είπαμε σε κάποιους ότι θα πάμε Ουζμπεκισταν το είχαν συνυφασμένο με Αφγανιστάν και ήταν σιιιιιγουροι ότι κάτι κακό θα μας συμβεί. Όταν ειδαν όμως τις φωτογραφίες τουλάχιστον κόπηκε η έκφραση άποψης.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μα γι' αυτό το λόγο είμαστε εδώ μέσα και μοιραζόμαστε γνώσεις και ιδέες, για να μην έχουμε να κάνουμε με τον κάθε (ταξιδιωτικά) ηλίθιο που νομίζει είτε ότι ταξίδι είναι Παρίσι, Λονδίνο, Ρώμη και στο τσακίρ κέφι Νέα Υόρκη, είτε πως για ότι κάνουμε διαθέτουμε χιλιάδες ευρώ.
Αντίστοιχα κουβέντα γίνεται και για τα νησιά, τύπου «τι θα πας να κάνεις εκεί;» ή «έφαγες κανένα πεντοχίλιαρο για όλα αυτά το καλοκαίρι;» μαζί με πολλά άλλα ωραία που ακούω κατά καιρούς.

Δε σχολιάζω το διαφορετικό γούστο που μπορεί να χει καθένας, κάτι που είναι τις περισσότερες φορές σεβαστό, αλλά την πονηριά και την κακεντρέχεια που βγάζει πολύς κόσμος. Βέβαια αυτό το κακό είναι γενικότερο και δεν αφορά μόνο τα ταξίδια που μπορεί να σχολιάζονται.

Αδιαφορείς και προχωράς απλά παρακάτω με το σχέδιο που 'χεις στο μυαλό σου, τίποτα περισσότερο, δε θα έπρεπε να μας αγγίζουν καν τέτοια περιστατικά.

ΥΓ. 10 άτομα, τουριστικός (!) κλάδος και δε βρέθηκε ούτε ένας να νιώθει λίγο και να υπερασπιστεί την άποψη σου για Ουζμπεκιστάν; Αλήθεια τώρα;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
470
Likes
1.546
Αλλα δεν εχω δει ταξιδιωτη να μην το ανακοινωνει για να προκαλεσει θαυμασμο και οταν εισπραττει σκεπτικισμο, τον τσουζει.
Πολλες φορες ανακοινωνεται θελοντας, για διαφορους λογους, να μοιραστουμε τη χαρα και προσμονη με φιλους (ή με υποτιθεται φιλους) . Δεν ειναι απαραιτητα παντα κινηση επιδειξης....

για ότι κάνουμε διαθέτουμε χιλιάδες ευρώ.
Αντίστοιχα κουβέντα γίνεται και για τα νησιά, τύπου «τι θα πας να κάνεις εκεί;» ή «έφαγες κανένα πεντοχίλιαρο για όλα αυτά το καλοκαίρι;» μαζί με πολλά άλλα ωραία που ακούω κατά καιρούς.
Αυτο παλι αλλο. Αντε να εξηγεις στον καθε τυχαρπαστο οτι εσυ τα χρηματα σου με λιγη οργανωση ή ψαξιμο, τα κανεις ταξιδια και οχι ποτα, τσιγαρα, τζογο, ψωνια κτλ.. Ή οτι τα ταξιδια πλεον ( αεροπορικα κυριως ) δε κοστιζουν μια περιουσια οπως τα 80ς....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
1) Πολλες φορε ανακοινωνεται θελοντας να μοιραστουμε τη χαρα και προσμονη με φιλους (ή με υποτιθεται φιλους) . Δεν ειναι απαραιτητα παντα κινηση επιδειξης....



2) Αυτο παλι αλλο. Αντε να εξηγεις στον καθε τυχαρπαστο οτι εσυ τα χρηματα σου με λιγη οργανωση ή ψαξιμο, τα κανεις ταξιδια και οχι ποτα, τσιγαρα, τζογο, ψωνια κτλ.. Ή οτι τα ταξιδια πλεον ( αεροπορικα κυριως ) δε κοστιζουν μια περιουσια οπως τα 80ς....
1) Το οτι οι ταξιδιωτες γινανε σποτ"εχω παει" απο την γνωστη αεροπορικη δειχνει οτι στη συλλογικη συνειδηση θεωρουνται επιδειξιες. Δεν θα χαρακτηριζα "υποτιθεμενους φιλους" οσους εχουν αλλη αποψη η κανουν χαβαλε με τα ταξιδια μου. Δεν θεωρουνται απο ολους κατι αξιοθαυμαστο, ενιοτε θεωρειται βλαμμενη συμπεριφορα και ισως οχι αδικα. Τα ταξιδια δεν ειναι επενδυση και αλλοι ειναι καλυτεροι επενδυτες απο μας, αρα γιατι να μην τα απορριπτουν?
2) Εχεις δει τιμες αεροπορικων και ξενοδοχειων για το 2024?
Θα θεωρειται ενδειξη πλουτου απο δω και περα.
Περιμενε να μπει η Ανοιξη και θα δεις τις συζητησεις εδω μεσα.
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
895
Likes
1.999
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Για οποιοδήποτε ταξίδι ενημερώνονται από τις αναρτήσεις, ψάχνοντας στο διαδίκτυο και συμβουλευόμενος το ένστικτο και το πορτοφόλι μου. Κλείνω τα αφτιά μου σε ειδήμονες και μη.
Υ.Γ. Αρχίζω να σκέφτομαι το Ουζμπεκιστάν!
 

Robert

Member
Μηνύματα
117
Likes
257
Εγώ έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα όταν άρχισα να κάνω μόνος ταξίδια στο εξωτερικό.Ακόμα και τώρα,νιώθω ότι προκαλείται έκπληξη σε κάποιους όταν τους λέω ότι πήγα μόνος στην τάδε χώρα,στο τάδε μέρος κτλ.Άλλοι βέβαια μου λένε μπράβο :xalara:Γενικά και αυτό το ηλίθιο ταμπού μόνο εδώ πρέπει να υπάρχει,ξένους έχω δει πολλούς να ταξιδεύουν μόνοι,ακόμα και γυναίκες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.483
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom