Γύρος Πελοποννήσου

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μονεμβασιά θα προσπαθήσουμε να βάλουμε κ ακόμα μια μέρα. Μπάνιο που κανεις εκεί;;
Εκτός Κάστρου και προς Πορί και Ξιφία. Δεν έχει και τις καλύτερες παραλίες της Πελοποννήσου αλλά για να δροσιστείτε καλα είναι. Έχει κι εντος Κάστρου το Πορτέλο για μπάνιο αλλά παραλία δε το λες....
https://www.monemvassia-castlehouses.com/images/djmediatools/32-portello/4612849388.jpg
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Λοιπόν με τη βοηθεια του google maps εκανα ενα πλάνο 16 διανυκτερεύσεων το οποίο μου φαίνεται λογικό -δεδομένου οτι έχετε και παιδία μαζί- υπολογίζονντας οι ώρες στο αμαξι να φτάνουν το πολύ τις 3-4.
  • Αγρίνιο-Στεμνίτα: 2 βράδια (Με βάση τη Στεμνίτσα την οποία αγαπώ μπορέιτε να πάτε Καρύταινα, Δήμητσάνα, Ζάτουνακ κλπ.Προς θεού μην κατεβείτε Πελοπόννησο και δε δείτε τα ομορφα χωρία της Αρκαδίας. Ναι έχουμε ωραίες παραλίες αλλά θα την αδικήσετε.)
  • Στεμνίτσα-Μονεμβασιά: 2 βράδια (Γιατί απλά σα την Μονεμβασιά αλλού δε θα βρείτε...α και να μείνετε ΜΕΣΑ στο κάστρο. Θα πονέσει αλλά αξίζει)
  • Μονεμβασιά-Ελαφόνησος: 2 βραδια (εδω μπορείτε να κόψετε ενα βράδυ αν φτάσετε πρωι την πρωτη μερα και φύγετε αργά την επόμενη)
  • Ελαφόνησος-Γερολιμένας: 3 βράδια (με βαση το Γερολιμένα η Μάνη ειναι στο πιάτο σας...Βάθεια, Πόρτο Κάγιο, Αλύπα, Κοκκινόγεια και τόσα ακόμα. Εδώ μπορείτε να κολλήσετε τη μέρα που κόψατε από την Ελαφόνησο)
  • Γερολιμένας-Μεθώνη: 3 βράδια ( Κι από εδω πάτε Πύλο, Κορώνη, Γιάλοβα ((μόνο για μπάνιο, δεν ειναι και τίποτα ιδιαίτερο)) Βοιδοκοιλιά, Σφακτηρία)
  • Μεθώνη-Κακόβατος: 2 βράδια (ως βάση για την Αρχαία Ολυμπία αλλα με ευκολη προσβαση και στον Καιάφα. Εδώ να σας επιστήσω την προσοχή πως οι παραλίες απο εκεινη τη μεριά είναι αμμουδερες, τεράστιες και πανέμορφες ΑΛΛΑ η θάλασσα είναι βαθιά και με ισχυρά ρεύματα, για πιο στρωτες παραλίες θα πρέπει να ανεβείτε προς Πύργο...Το αναφέρω γαιτί εχετε παιδιά)
  • Κακόβατος-Καλάβρυτα: 2 βράδια ( με πρόσβαση στη Μονη μεγάλου Σπηλαίου, στην Κάτω ζαχλωρού και το Φαράγγι του Βουραϊκού. Στην άνοδο από Κακόβατο προς Καλάβρυτα θα σας πρότεινα να πάτε μέσω της Επαρχ. Οδού Πλατάνου-Λαμπείας που βγάζει το Google ούτως ώστε να διασχισετε το δρυοδάσος της Φολόης και να πιείτε κι ενα καφεδάκι στη γραφική Λαμπέια).
  • Επιστροφή Αγρίνιο
Προσωπικά θεωρώ οτι Καρδαμύλη δεν αξίζει διαμονή, για μια βόλτα κάλη είναι...Η Καλογριά αν δεν γίνεται μακελείο (πραγμα δύσκολο) αξίζει για μια βουτιά.....Η στούπα δεν αξίζει ούτε γι' αυτό!
Αυτά τα ολίγα...Σίγουρα έχω αφήσει πολλά έξω αλλα οι δρόμοι στην Πελοπόννησιο δεν είναι Εγνατία και ακόμα και οι 3 ώρες είναι συχνά μαρτύριο ιδίως για παιδία... Ευχομαι να βοήθησα κάπως
Ευχαριστώ πολύ για τόν κόπο σού κ τις προτάσεις! Από το πλάνο θα αφήσω έξω το κομμάτι Κακόβατος -καλαβρυτα γιατί έχει πολύ δρόμο. Κ επειδή θέλουμε να μείνουν τά βουνά για το τέλος τού ταξιδιού, που θα έχουν πιάσει κ οι καλες ζεστες (θεωρητικά)

Το Μαυροβούνι το έβαλα 3 μερες γιατί σκέφτηκα ότι έχει πολύ οικονομική διαμονή σέ σχέση με Γερολιμένα κτλ, κ τό είχα στο μυαλό μου να δούμε χαλαρά Γύθειο, νά παμε από εκεί αλυπα, σκουτάρι κ να είναι κ σέ απόσταση που μπορούμε πχ να πεταχτουμε ακόμη ένα βράδυ Αρεόπολη, Λιμένι αν μας έχουν αρέσει πολύ. Καί φίλος μου είπε για πέρσι που έμεινε εκεί ότι κ ο Μυστράς ήταν κοντά σχετικά κ ότι άξιζε πολύ η επίσκεψη

Λογικά θα βάλουμε κ ένα ακόμη βράδυ Μονεμβασιά που λένε όλοι. Αλλά έτσι τί να κάνω; Νά βγάλουμε εντελώς έξω την Καλαμάτα κ απλά να μπούμε για ένα σύντομο καφέ περνώντας;

Στεμνίτσα όντως θα προσπαθήσουμε να κάνουμε 2 τά βραδια. Δροσιά, όμορφα χωριά κτλ κ μετά Πλανητέρο κ Καλάβρυτα

Εκτός Κάστρου και προς Πορί και Ξιφία. Δεν έχει και τις καλύτερες παραλίες της Πελοποννήσου αλλά για να δροσιστείτε καλα είναι. Έχει κι εντος Κάστρου το Πορτέλο για μπάνιο αλλά παραλία δε το λες....
https://www.monemvassia-castlehouses.com/images/djmediatools/32-portello/4612849388.jpg
Καθαρα νερά να έχει κ είμαστε εντάξει. Κ στο Ντουμπρόβνικ που πήγαμε πέρσι από βράχια έμπαινε ο κόσμος, κ η θάλασσα ήταν πεντακάθαρη κ ανοιχτή
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ πολύ για τόν κόπο σού κ τις προτάσεις! Από το πλάνο θα αφήσω έξω το κομμάτι Κακόβατος -καλαβρυτα γιατί έχει πολύ δρόμο. Κ επειδή θέλουμε να μείνουν τά βουνά για το τέλος τού ταξιδιού, που θα έχουν πιάσει κ οι καλες ζεστες (θεωρητικά)

Το Μαυροβούνι το έβαλα 3 μερες γιατί σκέφτηκα ότι έχει πολύ οικονομική διαμονή σέ σχέση με Γερολιμένα κτλ, κ τό είχα στο μυαλό μου να δούμε χαλαρά Γύθειο, νά παμε από εκεί αλυπα, σκουτάρι κ να είναι κ σέ απόσταση που μπορούμε πχ να πεταχτουμε ακόμη ένα βράδυ Αρεόπολη, Λιμένι αν μας έχουν αρέσει πολύ. Καί φίλος μου είπε για πέρσι που έμεινε εκεί ότι κ ο Μυστράς ήταν κοντά σχετικά κ ότι άξιζε πολύ η επίσκεψη

Λογικά θα βάλουμε κ ένα ακόμη βράδυ Μονεμβασιά που λένε όλοι. Αλλά έτσι τί να κάνω; Νά βγάλουμε εντελώς έξω την Καλαμάτα κ απλά να μπούμε για ένα σύντομο καφέ περνώντας;

Στεμνίτσα όντως θα προσπαθήσουμε να κάνουμε 2 τά βραδια. Δροσιά, όμορφα χωριά κτλ κ μετά Πλανητέρο κ Καλάβρυτα
Προσωπικά και να με πλήρωνες δεν πηγαινα να μείνω μες τη ντάλα του καλοκαίριού στην Καλαμάτα. (Σημειωτέον οτι συνήθως για μας ο Ιούλιος είναι ο πιο θερμός μήνας) Όμορφη πόλη αλλά ΠΟΛΗ.....Μην χαλαλίσετε εκεί τις διαμόνες σας οταν έχει τόσα άλλα μέρη τριγύρω.
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Πω πω , μπηκα είδα την μόνη Προδρόμου που προτείνατε κ έπαθα πλάκα! Τί μέρος είναι αυτό! Επειδή είδα έχει ωραίο μονοπάτι σηματοδοτημένο κ είμαστε κ εμείς τού περπατηματος, σκέφτομαι να το κάνουμε κ έχω 2 ερωτήσεις.

1. Είναι καλύτερα να κάνεις το μονοπάτι από Στεμνίτσα προς μουσείο υδροκίνησης κ Δημητσάνα η τό αντίθετο;;; Εννοώ ποια διαδρομή έχει λιγότερη ανηφόρα;
2. Υπάρχει περίπτωση το μοναστήρι να φιλοξενεί κόσμο για διανυκτέρευση;;

Εννοείται πώς όταν φτάσει ο καιρός θα έχω πολλές ακόμα ερωτήσεις για την περιοχή. Πρέπει να είναι το κάτι άλλο. Θα βάλουμε κ 2 διανυκτερεύσεις για να τή χαρούμε!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.021
Εκτός Κάστρου και προς Πορί και Ξιφία. Δεν έχει και τις καλύτερες παραλίες της Πελοποννήσου αλλά για να δροσιστείτε καλα είναι. Έχει κι εντος Κάστρου το Πορτέλο για μπάνιο αλλά παραλία δε το λες....
https://www.monemvassia-castlehouses.com/images/djmediatools/32-portello/4612849388.jpg
Το Πορτελο ειναι τελεια εμπειρια για μπανιο.... να κολυμπας στην σκια του Καστρου... ΑΡΚΕΙ να μην εχει κυμα οποτε δεν θα μπορεις να κολυμπησεις

Λογικά θα βάλουμε κ ένα ακόμη βράδυ Μονεμβασιά που λένε όλοι. Αλλά έτσι τί να κάνω; Νά βγάλουμε εντελώς έξω την Καλαμάτα κ απλά να μπούμε για ένα σύντομο καφέ περνώντας;
Καλα το σκεφτεσαι... δεν συγκρινονται Μονεμβασια με Καλαματα.
Καλαματα για συντομο καφε ή/και συντομη γουρουνοπούλα :haha: που ειναι η σπεσιαλιτε της πολης
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
1. Είναι καλύτερα να κάνεις το μονοπάτι από Στεμνίτσα προς μουσείο υδροκίνησης κ Δημητσάνα η τό αντίθετο;;; Εννοώ ποια διαδρομή έχει λιγότερη ανηφόρα;
2. Υπάρχει περίπτωση το μοναστήρι να φιλοξενεί κόσμο για διανυκτέρευση;;
Η Μόνη Προδρόμου είναι οντως πολύ εντυπωσιακή, όπως και όλη η διαδρομή. Από όποια πλευρά όμως κι αν κάνετε το μονοπάτι το ίδιο είναι επειδή ουσιαστικά κατεβαίνει προς την κοίτη του ποταμού και μετά ξανανεβαίνει και αντίστροφα.
Απλά πριν μερικούς μήνες είχα διαβάσει ότι κάτι θέμα υπήρχε στο μονοπάτι και δε μπορούσες να προσεγγίσεις τη μονή, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Πω πω , μπηκα είδα την μόνη Προδρόμου που προτείνατε κ έπαθα πλάκα! Τί μέρος είναι αυτό! Επειδή είδα έχει ωραίο μονοπάτι σηματοδοτημένο κ είμαστε κ εμείς τού περπατηματος, σκέφτομαι να το κάνουμε κ έχω 2 ερωτήσεις.

1. Είναι καλύτερα να κάνεις το μονοπάτι από Στεμνίτσα προς μουσείο υδροκίνησης κ Δημητσάνα η τό αντίθετο;;; Εννοώ ποια διαδρομή έχει λιγότερη ανηφόρα;
2. Υπάρχει περίπτωση το μοναστήρι να φιλοξενεί κόσμο για διανυκτέρευση;;

Εννοείται πώς όταν φτάσει ο καιρός θα έχω πολλές ακόμα ερωτήσεις για την περιοχή. Πρέπει να είναι το κάτι άλλο. Θα βάλουμε κ 2 διανυκτερεύσεις για να τή χαρούμε!
Τη Μονή Προδρόμου στην πρότεινα γιατί όντως ήταν εντυπωσιακή! Εμείς δεν κατεβήκαμε αυτό το μονοπάτι που λες αλλά κατεβήκαμε από Στεμνίτσα ένα φιδίσιο δρόμο και αφήσαμε το αμάξι σε ένα πλάτωμα. Μετά πήραμε ένα κατηφορικό μονοπάτι που στο τελείωμα του ήταν δύσκολο με χοντρές πέτρες.
Πριν πάω τσέκαρα το ωράριο λειτουργίας της Μονής με ένα τηλεφώνημα γιατί κλείνει μετά τις 1 μ.μ. Καλό θα είναι να ρωτήσεις για το ωράριο λειτουργίας τον μήνα που θα πας καθώς και για την πρόσβαση εάν έχει πρόβλημα.
Για το μονοπάτι που λες μπορεί να σε βοηθήσει η @Klair που το έχει κάνει νομίζω.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
25.904
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
@gt13 Ο πιο εύκολος τρόπος προσέγγισης της Μονής Προδρόμου είναι ο εξής: Οδηγώντας από Δημητσάνα προς Στεμνίτσα, στην Επαρχική Οδό Κάτω Δαβιάς-Δημητσάνας, λίγο πριν φτάσετε στο χωριό Στεμνίτσα θα δείτε πινακίδα που γράφει Μονή Τιμίου Προδρόμου και θα στρίψετε δεξιά, ακολουθώντας έναν κατηφορικό, στενό, φιδίσιο δρόμο.

1709765869919.png


Στο τέλος του δρόμου θα συναντήσετε ένα πλάτωμα-parking και θα δείτε τον ναό της Μεταμόρφωσης του Σωτήρα. ΔΕΝ ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ εκεί. Κάνετε ΜΟΝΟ ολιγόλεπτη στάση και αναζητάτε, πίσω από την εκκλησία, το view point-μπαλκόνι που κρέμεται πάνω από το φαράγγι για να θαυμάσετε τη θέα που σας προσφέρει το σημείο. Συνεχίζετε με το αυτοκίνητο ακολουθώντας τον κατηφορικό χωματόδρομο μέχρι να φτάσετε σε ένα δεύτερο άπλωμα-parking και πλέον παρκάρετε εκεί. Βρίσκεστε τώρα ακριβώς στην είσοδο του μονοπατιού. Το μονοπάτι είναι σχετικά σύντομο, βατό, χωρίς κάποια ιδιαίτερη δυσκολία (κατά τη γνώμη μου). Λίγο πριν το μοναστήρι έχει κάποιες μεγάλες πέτρες, όπως λέει και η @Elena2508 και θέλει λίγη προσοχή.

1709766527061.png


Άλλος τρόπος προσέγγισης της Μονής Προδρόμου είναι πεζοπορία, 1,7 Km (περίπου), ξεκινώντας από τη Μονή Φιλοσόφου και περπατώντας μέσα στο φαράγγι. Αυτός ο τρόπος προϋποθέτει να παρκάρετε το αυτοκίνητο στη Μονή Φιλοσόφου, να κάνετε την πεζοπορία μέχρι τη Μονή Προδρόμου και μετά να επιστρέψετε από το ίδιο, ανηφορικό τώρα μονοπάτι, στη Μονή Φιλοσόφου για να πάρετε το αυτοκίνητο. Έχω αρκετά χρόνια να κάνω αυτήν τη διαδρομή και δεν ξέρω πως είναι σήμερα το μονοπάτι. Τότε ήταν κάπως έτσι:

1709767471175.png


1709767506830.png


Υπάρχει και τρίτος τρόπος: Φτάνετε στο Γεφύρι του Κόκκορη στην Αρχαία Γόρτυνα και παρκάρετε το αυτοκίνητο. Περνάτε το Γεφύρι, βλέπετε τον αρχαιολογικό χώρο και λίγο πιο πάνω από τον ναό του Αγίου Ανδρέα και τον Μύλο του Κόκκορη

1709767850618.png


1709767909521.png


ξεκινάει το μονοπάτι μέσω του οποίου μπορείτε να φτάσετε, μετά από 1,6 Km, στη Μονή Προδρόμου.

1709768089588.png


1709768154325.png


Αυτήν τη διαδρομή δεν την έχω κάνει για να δώσω περισσότερες λεπτομέρειες. Να επικοινωνήσετε με τη Μονή για το ωράριο λειτουργίας. Η αναζήτηση που έκανα μου έβγαλε το κάτωθι:

Δευτέρα-Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη-Παρασκευή: 08:00-13:00 και 17:00-19:45
Σάββατο-Κυριακή: 05:30-13:00 και 17:00-19:45

Μπορείς να ανατρέξεις στην ιστορία μου για την Αρκαδία για ιδέες και πληροφορίες:

Ιδέες για αποδράσεις του Σαββατοκύριακου στην Αρκαδία!

Καλά να περάσετε!
 
Last edited:

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Μια ερώτηση sos προς τους φίλους. Λέγαμε αρχικά να μείνουμε 3 βράδια νότια Μάνη (κοντά στο Γερολιμένα, όπως προτάθηκε) . Αν βάζαμε κ 4ο υπάρχει περίπτωση να είναι πολλά κ να βαρεθουμε;;; Βρήκαμε ένα όμορφο κατάλυμα σέ αρκετά καλή τιμή κ σκεφτόμαστε να αλλάξουμε λίγο τό πλάνο τών ημερών
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια ερώτηση sos προς τους φίλους. Λέγαμε αρχικά να μείνουμε 3 βράδια νότια Μάνη (κοντά στο Γερολιμένα, όπως προτάθηκε) . Αν βάζαμε κ 4ο υπάρχει περίπτωση να είναι πολλά κ να βαρεθουμε;;; Βρήκαμε ένα όμορφο κατάλυμα σέ αρκετά καλή τιμή κ σκεφτόμαστε να αλλάξουμε λίγο τό πλάνο τών ημερών
4 τουλαχιστον
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Επόμενη ερώτηση. Βάλαμε ήδη 4 βραδια κοντά στο Γερολιμένα. Νότιο κ δυτικό τμήμα τό πιάσαμε.μπανιο Λιμένι ,μεζαπο, Γερολιμένα, Κυπάρισσο κτλ κ βόλτες-περπατημα αρεοπολη, σπήλαιο Διρού, Πόρτο Κάγιο, Ταίναρο, Γερολιμένα κτλ

Θέλουμε ακόμα 2 βραδια στην περιοχή. Έχουμε βρει ωραία καταλύματα σέ πολύ παρόμοια τιμή σέ Κοτρωνα, Σκουτάρι, Μαυροβούνι.

Σίγουρα θέλουμε ένα απόγευμα να πάμε βόλτα στο Γύθειο να το δούμε, μια κ πολύ δύσκολα θα ξανακατεβουμε Πελοπόννησο. Κ να κάνουμε μια μέρα μπάνιο αλυπα.

Που θα τα βάζατε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom