Ιταλία Γύρος της Σικελίας

sakisman

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ακόμη, κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγάρι
Δυστυχώς τα αιολικά νησιά τα αφήσαμε έξω απο το πλάνο μας. Πολυ χρήσιμα αυτά που μου αναφέρεις. Βασικά το οδικό δίκτυο δεν με πειράζει καθώς όλα τα ωραία είναι σε μικρούς επαρχιακούς δρόμους και όχι πλάι στους μεγάλους κατα την ταπεινή μου γνώμη. Και γενικά στα ταξίδια μου στο GPS η αποφυγη μεγάλων δρόμων είναι στο off.
Γιατί μονότονο? είχαν όλοι τα ίδια;
 

sakisman

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ακόμη, κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγάρι
Όσο για την Cefalu θα σταματήσουμε μπαίνοντας Σικελία μέχρι το βράδυ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ζυμαρικά και θαλασσινά κατ'εξοχήν. Βέβαια δεν το ψάχναμε και ιδιαίτερα. Δια οφθαλμού και οσφρήσεως!
Στην Τσεφαλού το θυμάμαι καλά ότι έφαγα στην πλατεία αλλά το βράδυ αφού είχαμε διανυκτερεύσει εκεί.
Τα Eolian τα είχα κάνει σε άλλο ταξίδι (τότε με τις προσφορές της Αλιτάλια) και είχα περάσει υπέροχα. Με βάση το Λίπαρι κάναμε ημερήσιες θαλάσσιες εκδρομές στα πέριξ νησιά μαζί με μπάνιο. Τα νερά ήταν κρυστάλλινα. Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα
 

sakisman

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ακόμη, κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγάρι
Είναι και αυτά στα σχέδια αλλά μαζί με Καλαβρία, Ναπολη, Αμάλφι. Ευτυχώς πάντως δεν έχουμε κολλήματα με το φαγητό και θα δοκιμάσουμε όσα παραπάνω μπορούμε. Ελπίζω να μην γυρίσουμε σαν κρασοβάρελα πίσω απο τα πολλά :icecream:.:haha::haha:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Στην πλατεία θυμάμαι μόνο κάτι τουριστικές καφετέριες και στη γωνία ένα bar με παγωτά.. Φαγητό δεν είχα προσέξει..
Ψηφίζω κι γω Normanno μιας και 2 χρόνια συνεχόμενα έμεινα υπερ ευχαριστημένη!!!
Αν καθήσεις εκεί πες του οτι τον διαφημίζουμε στο φόρουμ , εμάς τελευταία φορά για να μας ευχαριστήσει μας κέρασε ορεκτικά και malvasia spumante!!!(προσοχή το μεσημέρι κλείνουν για σιέστα!!!)
 

sakisman

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ακόμη, κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγάρι
Οκ θα του μεταφέρω τους χαιρετισμούς όλου του λαού του απο εδω μέσα και ίσως μου δωσει κανα πιάτο να φέρω πίσω να σας το μοιράσω. Λες???
 

sakisman

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ακόμη, κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγάρι
Πάντως όλοι οι Ιταλοί έχουν κάποιο πρόβλημα με τα ωράρια. Πέρσι όπου πήγαμε 16 μέρες από Ρώμη ως τις λίμνες και ξανά Ανκόνα με το ζόρι βρίσκαμε κάτι για φαγητό. πολύ σιέστα. Άσε που όλοι μας έλεγαν καλό καλοκαίρι με τις αυτοσχέδιες πινακίδες στα μαγαζιά τους :haha:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Οκ θα του μεταφέρω τους χαιρετισμούς όλου του λαού του απο εδω μέσα και ίσως μου δωσει κανα πιάτο να φέρω πίσω να σας το μοιράσω. Λες???
Φέρε φέρε!!!!Και το spumante κυρίως... Είναι απο μια κάβα λίγο πιο έξω απ την Cefalu, για δες το κι αυτό!!

Πάντως όλοι οι Ιταλοί έχουν κάποιο πρόβλημα με τα ωράρια. Πέρσι όπου πήγαμε 16 μέρες από Ρώμη ως τις λίμνες και ξανά Ανκόνα με το ζόρι βρίσκαμε κάτι για φαγητό. πολύ σιέστα. Άσε που όλοι μας έλεγαν καλό καλοκαίρι με τις αυτοσχέδιες πινακίδες στα μαγαζιά τους :haha:
Οι άνθρωποι ξέρουν να ζήσουν, τί να λέμε τώρα?Μεσημεράκι ύπνος και καλοκαίρι διακοπές όπως αρμόζει...Καλά κάνουν..!!
 

sakisman

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ακόμη, κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγάρι
Αλί σε μας που δουλεύουμε σαν σκυλιά 120+ ωρες την εβδομάδα και κάνουμε αμάν να πάμε κανα ταξίδι νε ξελαμπικάρει το μυαλό μας.
Στείλτε μου την οδό σας να σας στείλω ότι ζητήσετε με courier. Πολύ ευχαρίστως.
 

sakisman

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ακόμη, κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγάρι
Πάντως έμαθα που πάνε όλοι αυτοί που λείπουν δηλαδή όλη η Ιταλία. διακοπές για μπάνια στις λίμνες. Μόνο εκεί άκουσα Ιταλικά και στην Τοσκάνη. Σε όλες τις άλλες πόλεις (Ρώμη, Φλωρεντία, Σιένα, Πίζα, Τζένοα, Μιλάνο, Μπέργαμο, Μπολόνια, και όσες άλλες δεν θυμάμαι) άκουγα κινέζικα, γερμανικά, και κάποια ακαταλαβίστικα. Πρέπει να ηταν τουρίστες που μιλούσαν ιταλικά με την προφορά της γλώσσας τους. Απόλυτο γέλιο. Ειδικά οι κινέζοι.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Πάντως έμαθα που πάνε όλοι αυτοί που λείπουν δηλαδή όλη η Ιταλία. διακοπές για μπάνια στις λίμνες. Μόνο εκεί άκουσα Ιταλικά και στην Τοσκάνη.
Μπα, μάλλον στην Κέρκυρα έρχονται.. Κάτι ξέρω και γω και δεν πάω Αυγουστιάτικα στην Ιταλία...:cool:
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Συμφωνώ ότι η Τσεφαλού αξίζει επίσκεψη.

Φαγητό θα φας σίγουρα καλό όπου και να πας, φρόντισε μόνο να δοκιμάσεις Spaghetti al nero di seppia, Caponata, και οπωσδήποτε cannoli!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.148
Μέλη
38.989
Νεότερο μέλος
giota.charalampak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom