Δάσκαλος στην Αυστραλία

MarSyn13

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπέρα σας, ζητώ απεγνωσμένα τα φώτα σας!!

Είμαι 25 ετών, δασκαλα με Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή.. σε λίγους μήνες θα έχω στην κατοχή μου και σεμινάριο "τα ελληνικά ως ξένη ή δεύτερη γλωσσα".. Θέλω να διδάσκω σε σχολείο στην Αυστραλία (έχω υπηκοοτητα). Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Καλησπέρα σας, ζητώ απεγνωσμένα τα φώτα σας!!

Είμαι 25 ετών, δασκαλα με Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή.. σε λίγους μήνες θα έχω στην κατοχή μου και σεμινάριο "τα ελληνικά ως ξένη ή δεύτερη γλωσσα".. Θέλω να διδάσκω σε σχολείο στην Αυστραλία (έχω υπηκοοτητα). Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;
Δεν εξηγεις αν θες να διδαξεις σε ελληνικο η αυστραλιανο σχολειο.
Για να διδαξεις ελληνικα σε ελληνικο σχολειο πρεπει να εχεις θεση μονιμου δασκαλου στην Ελλαδα για 5 χρονια τουλαχιστον και μετα να ζητησεις αποσπαση στην Αυστραλια (ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος, πρεπει να δεις ποια προσοντα η ποιοι οικογενειακοι λογοι δινουν μορια). Προηγουνται οσοι δεχονται να εργαστουν λαμβανοντας μονο τον ελληνικο μισθο γιατι ειναι παντρεμενοι με ντοπιο. Οι υπολοιποι παιρνουν επιμισθιο που πλεον θεωρειται πολυ χαμηλο γιατι ειναι παλια η διακρατικη συμφωνια
Δικαίωμα υποβολής αίτησης απόσπασης στο εξωτερικό έχουν δημόσιοι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της ημεδαπής, οι οποίοι ανήκουν στους κλάδους/ειδικότητες του Παραρτήματος ΙΙΙ της παρούσας, εφόσον: α) έχουν συμπληρώσει πέντε (5) έτη εκπαιδευτική υπηρεσία, από τα οποία τρία (3) έτη διδακτική υπηρεσία σε σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης έως και τις 31-8-2024, μετά το ΦΕΚ διορισμού και β) έχουν πιστοποιημένη καλή γνώση (Β2/Β2) της γλώσσας της χώρας στην οποία αποσπώνται ή εναλλακτικά μιας από τις γλώσσες αγγλική, γαλλική ή γερμανική, όταν αυτή δεν είναι η γλώσσα της χώρας απόσπασής τους. Πηγή: www.especial.gr
Για προσληψη σε αυστραλιανο σχολειο θα ακολουθησεις την ιδια διαδικασια που υφιστανται οι ντοπιοι, υποθετω και εφοσον το πτυχιο σου θεωρειται επαρκες εκει.
 
Last edited:

MarSyn13

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Δεν εξηγεις αν θες να διδαξεις σε ελληνικο η αυστραλιανο σχολειο.
Για να διδαξεις ελληνικα σε ελληνικο σχολειο πρεπει να εχεις θεση μονιμου δασκαλου στην Ελλαδα για 5 χρονια τουλαχιστον και μετα να ζητησεις αποσπαση στην Αυστραλια (ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος, πρεπει να δεις ποια προσοντα η ποιοι οικογενειακοι λογοι δινουν μορια).
Δικαίωμα υποβολής αίτησης απόσπασης στο εξωτερικό έχουν δημόσιοι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της ημεδαπής, οι οποίοι ανήκουν στους κλάδους/ειδικότητες του Παραρτήματος ΙΙΙ της παρούσας, εφόσον: α) έχουν συμπληρώσει πέντε (5) έτη εκπαιδευτική υπηρεσία, από τα οποία τρία (3) έτη διδακτική υπηρεσία σε σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης έως και τις 31-8-2024, μετά το ΦΕΚ διορισμού και β) έχουν πιστοποιημένη καλή γνώση (Β2/Β2) της γλώσσας της χώρας στην οποία αποσπώνται ή εναλλακτικά μιας από τις γλώσσες αγγλική, γαλλική ή γερμανική, όταν αυτή δεν είναι η γλώσσα της χώρας απόσπασής τους. Πηγή: www.especial.gr
Για προσληψη σε αυστραλιανο σχολειο θα ακολουθησεις την ιδια διαδικασια που υφιστανται οι ντοπιοι, υποθετω και εφοσον το πτυχιο σου θεωρειται επαρκες εκει.
Για σχολείο αυστραλιανό ενδιαφέρομαι
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Προφανώς εννοεί μετανάστευση η επαναπατρισμό (οποίο θέλει διαλέγει) και εργασία εκεί σαν εκπαιδευτικός.
Θα πρέπει να ζητήσει ενημέρωση και καθοδήγηση από το αρμόδιο αυστραλιανό υπουργείο για αναγνώριση πτυχίου (εφόσον απαιτείτε), κάτι σαν το ΔΙΚΑΤΣΑ το δικό μας.
Από την στιγμή που είναι αυστραλιανή υπήκοος μπορεί να εργαστεί και να εξασκήσει το επάγγελμα της.
Αν είναι ήδη εκπαιδευτικός στο ελληνικό δημόσιο είναι σχεδόν αδύνατον να πάρει μια θέση στο εξωτερικό, ειδικά σε τέτοιες περιοχές οπού ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος.
Και το Μάξιμουμ που μπορεί να μείνει αν καταφέρει να πάει (έκτος αν άλλαξε κάτι) είναι 5 χρόνια με διπλό μισθό.
Συγγενικό μου πρόσωπο έκανε το ίδιο (και το σ.......ο του παξιμάδι) στο Βερολίνο για να μπορεί να χτίσει το σπίτι τους. Και φυσικά τα καταφέρανε μετά από 5 χρόνια επιστροφής στην Ελλάδα είχανε δικό τους σπίτι με τους ελληνικούς μισθούς να μένουν άθικτοι και να πάνε αποκλειστικά στην κατασκευή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Προφανώς εννοεί μετανάστευση η επαναπατρισμό (οποίο θέλει διαλέγει) και εργασία εκεί σαν εκπαιδευτικός.
Θα πρέπει να ζητήσει ενημέρωση και καθοδήγηση από το αρμόδιο αυστραλιανό υπουργείο για αναγνώριση πτυχίου (εφόσον απαιτείτε), κάτι σαν το ΔΙΚΑΤΣΑ το δικό μας.
Από την στιγμή που είναι αυστραλιανή υπήκοος μπορεί να εργαστεί και να εξασκήσει το επάγγελμα της.
Αν είναι ήδη εκπαιδευτικός στο ελληνικό δημόσιο είναι σχεδόν αδύνατον να πάρει μια θέση στο εξωτερικό, ειδικά σε τέτοιες περιοχές οπού ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος.
Και το Μάξιμουμ που μπορεί να μείνει αν καταφέρει να πάει (έκτος αν άλλαξε κάτι) είναι 5 χρόνια με διπλό μισθό.
Συγγενικό μου πρόσωπο έκανε το ίδιο (και το σ.......ο του παξιμάδι) στο Βερολίνο για να μπορεί να χτίσει το σπίτι τους. Και φυσικά τα καταφέρανε μετά από 5 χρόνια επιστροφής στην Ελλάδα είχανε δικό τους σπίτι με τους ελληνικούς μισθούς να μένουν άθικτοι και να πάνε αποκλειστικά στην κατασκευή.
Τα επιμισθια ειναι ιδια απο το 2010. Παλια ολοι αφηναν εδω τον μισθο αθικτο και ζουσαν εκει με το επιμισθιο. Οταν βλεπεις επιμισθιο 900-1000 ευρω στη Σκανδιναβια, καταλαβαινεις οτι θα μπεις και μεσα για να πληρωσεις το ενοικιο.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Για σχολείο αυστραλιανό ενδιαφέρομαι
Πρέπει να απευθυνθείς αποκλειστικά σε κρατικούς αυστραλιανούς οργανισμούς αρχίζοντας από την πρεσβεία τους. Δεν νομίζω να είναι δύσκολο. Έξαλλου πας στην πατρίδα σου. Καλή τύχη.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπέρα σας, ζητώ απεγνωσμένα τα φώτα σας!!

Είμαι 25 ετών, δασκαλα με Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή.. σε λίγους μήνες θα έχω στην κατοχή μου και σεμινάριο "τα ελληνικά ως ξένη ή δεύτερη γλωσσα".. Θέλω να διδάσκω σε σχολείο στην Αυστραλία (έχω υπηκοοτητα). Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;
Έχεις κάνει καθόλου έρευνα για τη χώρα, κλπ; Για ποια πολιτεία ενδιαφέρεσαι, διότι οι νόμοι και οι προϋποθέσεις είναι διαφορετικοί για κάθε πολιτεία. Πχ για το Queensland που βρίσκομαι εγώ, ξεκίνα από εδώ:

How to become a teacher in Qld - Becoming a Teacher | QCT.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Αν κάποιος είναι υπήκοος μια χώρας δεν μπορούν να υπάρχουν διακρίσεις εναντίον του, επειδή ζει στο εξωτερικό, αν επιθυμεί να επιστρέψει και να εργαστεί σε αυτήν. Δεν χρειάζεται να το λέει κάπου. Είναι Αυστραλός πολίτης.
Αν έρθει Έλληνας υπήκοος στην Ελλάδα με διπλή υπηκοότητα δεν θα μπορέσει να εργαστεί; Είναι αυτονόητο. Τι θα του πουν;
Έκτος και αν υπάρχει άλλο καθεστώς στην Αυστραλία για υπηκόους που δεν μένουν μονιμά στην χώρα, άλλα δεν πιστεύω πως υπάρχει. Θα ήταν ρατσιστικό.
Έκτος ίσως της απαίτησης σύνταξης και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης όλα τα άλλα ισχύουν για όλους τους υπηκόους.
Άλλα υπάρχει η πρεσβεία οπού μπορεί να μάθει 100%.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Αν κάποιος είναι υπήκοος μια χώρας δεν μπορούν να υπάρχουν διακρίσεις εναντίον του, επειδή ζει στο εξωτερικό, αν επιθυμεί να επιστρέψει και να εργαστεί σε αυτήν. Δεν χρειάζεται να το λέει κάπου. Είναι Αυστραλός πολίτης.
Αν έρθει Έλληνας υπήκοος στην Ελλάδα με διπλή υπηκοότητα δεν θα μπορέσει να εργαστεί; Είναι αυτονόητο. Τι θα του πουν;
Έκτος και αν υπάρχει άλλο καθεστώς στην Αυστραλία για υπηκόους που δεν μένουν μονιμά στην χώρα, άλλα δεν πιστεύω πως υπάρχει. Θα ήταν ρατσιστικό.
Έκτος ίσως της απαίτησης σύνταξης και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης όλα τα άλλα ισχύουν για όλους τους υπηκόους.
Άλλα υπάρχει η πρεσβεία οπού μπορεί να μάθει 100%.
Πρεπει να αποδεχτουν την ισχυ του ελληνικου πτυχιου, κατι που θελει διερευνηση αν γινεται αυτοματα. Σε εναν επιστημονικο χωρο οι προυποθεσεις ειναι επιστημονικες πρωτα. Επιπλεον πρεπει να εχει λευκο ποινικο μητρωο που δεν ξερω πως πιστοποιειται.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Πρεπει να αποδεχτουν την ισχυ του ελληνικου πτυχιου, κατι που θελει διερευνηση αν γινεται αυτοματα. Σε εναν επιστημονικο χωρο οι προυποθεσεις ειναι επιστημονικες πρωτα.
Αυτό είναι αυτονόητο. Μπορεί τίποτε από ότι έχει σπουδάσει στην Ελλάδα να μην ισχύει στην Αυστραλία. Είναι λογικό έξαλλου, το εκπαιδευτικό τους σύστημα απαιτεί και διαφορετικές ίσως γνώσεις.
Άλλα είπαμε, τα μπορεί τα δικά μας δεν είναι απαντήσεις επίσημες.
Θα πρέπει να απευθυνθεί σε κρατικούς φορείς αποκλειστικά.

Αλλά το έγραψα στο πρώτο μου ποστ.

"Θα πρέπει να ζητήσει ενημέρωση και καθοδήγηση από το αρμόδιο αυστραλιανό υπουργείο για αναγνώριση πτυχίου (εφόσον απαιτείτε), κάτι σαν το ΔΙΚΑΤΣΑ το δικό μας."
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν κάποιος είναι υπήκοος μια χώρας δεν μπορούν να υπάρχουν διακρίσεις εναντίον του, επειδή ζει στο εξωτερικό, αν επιθυμεί να επιστρέψει και να εργαστεί σε αυτήν. Δεν χρειάζεται να το λέει κάπου. Είναι Αυστραλός πολίτης.
Αν έρθει Έλληνας υπήκοος στην Ελλάδα με διπλή υπηκοότητα δεν θα μπορέσει να εργαστεί; Είναι αυτονόητο. Τι θα του πουν;
Έκτος και αν υπάρχει άλλο καθεστώς στην Αυστραλία για υπηκόους που δεν μένουν μονιμά στην χώρα, άλλα δεν πιστεύω πως υπάρχει. Θα ήταν ρατσιστικό.
Έκτος ίσως της απαίτησης σύνταξης και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης όλα τα άλλα ισχύουν για όλους τους υπηκόους.
Άλλα υπάρχει η πρεσβεία οπού μπορεί να μάθει 100%.
Οκ είχα διαβάσει γρήγορα το μήνυμα της.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.743
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom