Δίλημμα για road trip: "Ενοικίαση αυτοκινήτου ή χρήση προσωπικού ι.χ." και σχεδιασμός διαδρομής

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Κατ' αρχάς, πολύ καλή η ιδέα για roadtrip!
Ωραίες και οι πόλεις που θέλετε να δείτε.

1. Συνήθως συμφέρει να πάρεις το αυτοκίνητο από ένα μέρος και να το αφήσεις στο ίδιο. Βέβαια, για κοντινές αποστάσεις ίσως δεν έχει μεγάλη χρέωση.

2. Αφού θα είναι και το 1ο σας roadtrip, σκεφτείτε μήπως σπάσετε το ταξίδι στα 2 και κάνετε μόνο το 1 μέρος αυτή τη φορά. Π.χ. Ελβετία, Βέλγιο, Ολλανδία.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Κατ' αρχάς, πολύ καλή η ιδέα για roadtrip!
Ωραίες και οι πόλεις που θέλετε να δείτε.

1. Συνήθως συμφέρει να πάρεις το αυτοκίνητο από ένα μέρος και να το αφήσεις στο ίδιο. Βέβαια, για κοντινές αποστάσεις ίσως δεν έχει μεγάλη χρέωση.

2. Αφού θα είναι και το 1ο σας roadtrip, σκεφτείτε μήπως σπάσετε το ταξίδι στα 2 και κάνετε μόνο το 1 μέρος αυτή τη φορά. Π.χ. Ελβετία, Βέλγιο, Ολλανδία.
Χμμμ!
Νομίζω πως η ταλαιπωρία και τα χρήματα δεν θα "αξίζουν" για ένα 900 χλμ -1000χλμ...
Επειδή τώρα σχεδιάζεται το όλο πράγμα... Δεν έχω αποφασίσει πόσες μέρες θα χρειαστώ!
Φαντάζομαι κάπου 10-12 μέρες...
Αναφορικά με την διαμονή coco... Όχι φίλε μου το μισό λιτρο βενζίνης ή η μια ώρα παραπάνω δεν θα μας βγάλει εκτός μπάτζετ.
Επιπλέον, οι περιφέρειες δεν θα είναι προφανώς η πρώτη μου επιλογή αλλά η εναλλακτική σε κάποιες πόλεις που τα σπίτια ακόμα και στο airbnb θα είναι πολύ ακριβά.
Πιστεύω και εκτιμώ ότι στον σωστό χρόνο θα βρω αρκετά φθηνά καταλύματα και δεν θα χρειαστεί τελικώς να μείνουμε σε περιφέρειες...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αφού ποσταρες κ τη διαδρομή, υποθέτω επιτρεπονται τα σχολια επ αυτης..
Βαρετη μου φαινεται. Ειδικα απο την αφετηρια ως το 3 (φαση REM- υπνος με ονειρα) κ απο το 6,5 ως τελος (υπνος βραδεων κυματων). Μα 1ο road trip εκει? Πήγαινε Ρηνο-Γαλλια, Ελβετια-Αυστρια κι αν θελεις το τοπ κ μονο αυτο τοτε μονο Ιταλια.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.452
Tο δίλημμα σου είναι συνάρτηση πολλών πραγμάτων (χρόνου, οδηγών, χιλιομέτρων, οδικών δικτύων κλπ)...όμως για κει, που λές στη συνέχεια ότι θέλεις να πας, ίσως η ενοικίαση να φαίνεται σαν καλύτερη λύση ...
Για 1000 άντε 1500 χιλιόμετρα απο Ελλάδα θα διάλεγα δικό μου αυτοκίνητο (δηλαδή Ιταλία, Βαλκάνια. Τουρκία) με την προϋπόθεση δεύτερου οδηγού και ένα το πολύ δύο ξενοδοχεία ως έδρες και απο κει ημερήσιες ... αλλά για παραπάνω χιλιόμετρα θα σκεφτόμουνα αεροπλάνο και ενοικίαση αυτοκινήτου..

Το σχέδιο σου θα είναι κουραστικό έως πολύ κουραστικό για λιγότερο απο 18-20 μέρες γιατί απο ότι βλέπω θα ξεπεράσεις τα 4000 χιλ που σημαίνει περί τα 300 με 400 χιλ ημερησίως και μια μέρα μόνο μέσο όρο στάση...
Για το οικονομικό πέρα απο την ενοικίαση που μπορείς να βρείς πιστεύω 25-35 ευρώ τη μέρα υπολόγισε 600-700 ευρώ βενζίνη, χώρια βινιέτες, διόδια. πάρκινγκ..
και βέβαια απαιτείται καλή προετοιμασία και πάλι κάτι στραβώνει...

Το αυτοκίνητο για μένα είναι το καλύτερο μέσο να ταξιδεύεις, εφόσον γίνεται ξεκούραστα, γιατί σταματάς όπου θέλεις, όποτε θέλεις, όση ώρα θέλεις ακόμα και στη μέση του πουθενά..
Ένα τέτοιο "πουθενά" είχαμε σταματήσει μια φορά στα κοντά σύνορα Αυστρίας- Γερμανίας σε επαρχιακό δρόμο στις Άλπεις καταχείμωνο, σε μια παγωμένη λιμνούλα όπου πιτσιρικάδες μαμάδες μπαμπάδες κάνανε σκεϊτ, όπου ήπιαμε καφέ απολαμβάνοντας αυτές τις εικόνες..

Όλα γίνονται υπο προϋποθέσεις... θα σε συμβούλευα όμως να αφήσεις το νότιο κομμάτι της διαδρομής που φθάνεται και απο Ελλάδα με αυτοκίνητο και να επικεντρωθείς σε Ολλανδία Γερμανία Βέλγιο και άντε Γαλλία ...
 
Last edited:

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Όλα γίνονται υπο προϋποθέσεις... θα σε συμβούλευα όμως να αφήσεις το νότιο κομμάτι της διαδρομής που φθάνεται και απο Ελλάδα με αυτοκίνητο και να επικεντρωθείς σε Ολλανδία Γερμανία Βέλγιο και άντε Γαλλία ...
Νομίζω πώς θα ακολουθήσω την σκέψη σου και θα κόψω Βενετία, Σλοβενία, Βουδαπέστη και Βιέννη.
Αν και η παραπάνω διαδρομή ήταν 3.400 χλμ, η αλήθεια είναι ότι θα έφτανε άνετα τις 4.000 και θα δημιουργούσε πρόσθετα προβλήματα όπως είναι η επιπλέον επιβάρυνση στο ενοίκιο του αυτοκινήτου λόγω υπερκέρασης του ορίου των 3,600 χλμ που δίνουν οι εταιρείες ενοικίασης.
Εάν, βγάλω τις παραπάνω 4 χώρες... λογικά πέφτουμε κοντά στα 2.000 χλμ .
Με την κατανάλωση...δεν συμφωνώ πολύ πάντως...δεν θα πάρουμε και δίλιτρο για να δώσουμε 700 ευρώ σε βενζίνη. Αν υπολογίσουμε ότι ένα αμάξι 5ετίας 1400 ή 1600 κ.β. έχει μέση κατανάλωση 6λίτρα ανά 100χλμ άρα το αυτοκίνητο θα κάψει στα 2.000 χλμ 120 λίτρα βενζίνης.
Αν βάλουμε μία μέση τιμή 1.8 το λίτρο βγαίνει στα 218 ευρώ.
Βάλε και άλλα 30 λίτρα στην άκρη πάμε κάπου 260 ευρώ Βενζίνης.

Δύο μέρες Όλλανδία, μία Βέλγιο, μία Λουξεμβούργο, Δύο Στρασβούργο και 4 μέρες Ελβετία πάμε κάπου 10 με 11 μέρες 2.000χλμ με καμμένη βενζίνη τουλάχιστον 220 ευρώ + ενοικίαση κάπου 350 + διόδια + πάρκιγκ.
Κανένα χιλιάρικο το πολύ μου βγαίνει/ 4 άτομα νομίζω ότι είναι καλά. (αν και πιστεύω ότι με το αμάξι που θα επιλεγεί η κατανάλωση θα πέσει στα 3 με 4 λίτρα άρα και τα λεφτά θα πέσουν πολύ)
*Ευχαριστώ ιδιαιτέρως τον chrisbd για τον προβληματισμό που μου προκάλεσε.
**Samion φυσικά και καλοδεχούμενα τα σχόλια επί του σχεδιασμού.
Για να δούμε τι λέτε...

Παραθέτω τον αναθεωρημένο χάρτη:
Χσδσ.jpg
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μερικές παρατηρήσεις:

1) Η ενοικίαση αυτοκινήτου από μια χώρα και η παράδοσή του σε άλλη δεν είναι κάτι που επιτρέπεται γενικά στις εταιρίες ενοικίασης. Αλλά ακόμα κι αν βρεις εταιρία που να συμφωνεί να ξέρεις πως το κόστος θα είναι πολύ υψηλό.
2) Το road trip έχει νόημα όταν θες να δεις κυρίως την επαρχία κι όχι απλά για να μεταφέρεσαι από πόλη σε πόλη.
3) Οι 10-12 μέρες είναι πολύ λίγες για το πρόγραμμα που παραθέτεις. Είναι προτιμότερο να επιλέξεις δυο όμορες χώρες και να δεις κάποια μέρη σ' αυτές συνδυάζοντας τη φύση της επαρχίας με το πολιτιστικό κομμάτι κάποιων πόλεων.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Μερικές παρατηρήσεις:

1) Η ενοικίαση αυτοκινήτου από μια χώρα και η παράδοσή του σε άλλη δεν είναι κάτι που επιτρέπεται γενικά στις εταιρίες ενοικίασης. Αλλά ακόμα κι αν βρεις εταιρία που να συμφωνεί να ξέρεις πως το κόστος θα είναι πολύ υψηλό.
2) Το road trip έχει νόημα όταν θες να δεις κυρίως την επαρχία κι όχι απλά για να μεταφέρεσαι από πόλη σε πόλη.
3) Οι 10-12 μέρες είναι πολύ λίγες για το πρόγραμμα που παραθέτεις. Είναι προτιμότερο να επιλέξεις δυο όμορες χώρες και να δεις κάποια μέρη σ' αυτές συνδυάζοντας τη φύση της επαρχίας με το πολιτιστικό κομμάτι κάποιων πόλεων.
Συγγνώμη αλλά το 1 είναι λάθος..
Κανείς δεν είπε ότι θα πάρω αμάξι από άλλη χώρα και θα το παραδώσω σε άλλη.
Από Κολωνία θα παρθεί και θα παραδοθεί στο Μόναχο. Δηλαδή από δύο ομοσπονδα κρατίδια της Γερμανίας.
Με το 2 και το 3 πράγματι συμφωνώ ωστόσο νομίζω αυτό εξαρτάται από τον χαρακτήρα του καθενός μας.
Άλλος θα πάει στην Πάρο για τα κλαμπάκια άλλος για να περάσει ήρεμες στιγμές.
Το ίδιο ακριβώς κατά την άποψή μου ισχύει και στα ταξίδια. Άλλα τοπία αρέσουν σε εμένα και άλλα σε κάποιον άλλον.
Εγώ μπορεί να πάω στο Παρίσι για τα μουσεία, ο χ θα πάει για αναψυχή και η ψ θα πάει για ψώνια.
Ετσι και στο roadtrip... ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του καθενός καθορίζεται και η διαδρομή.
Μέχρι στιγμής ο συνδυασμός πόλεων και η μερική επαρχία ικανοποιεί πλήρως τα ενδιαφέροντα μου....

Τέλος... 2.000 χλμ σε 10 ημέρες δεν πιστεύω ότι είναι αρκετά... αν αναλογιστεί κανείς ότι θα κάνει κατά μέσον όρο 200-250 χλμ την ημέρα.
Ένα Αθήνα-Αρτα δηλαδή....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλύτερο το προγραμμα. Θα επιμεινω μονο οτι ειναι βαρετη η διαδρομη με ΙΧ απο τα ολλανδικα συνορα ως το 3. Τουλάχιστον μινιμαιζ τις μερες σε αυτη. Απο το 3 κι επειτα αποκτά πολυ ενδιαφέρον κ άπειρες ευκαιριες για στασεις.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τέλος... 2.000 χλμ σε 10 ημέρες δεν πιστεύω ότι είναι αρκετά... αν αναλογιστεί κανείς ότι θα κάνει κατά μέσον όρο 200-250 χλμ την ημέρα.
Ένα Αθήνα-Αρτα δηλαδή....
Με συγχωρείς, αλλά κάνεις λάθος. Μόνος σου είπες ότι είναι η πρώτη φορά που θα κάνεις κάτι τέτοιο. Ε, λοιπόν, στην Ευρώπη, σ' ένα road trip (εφόσον εννοούμε και οι δύο το ίδιο πράγμα με τη χρήση του όρου) και τα 100 χιλιόμετρα μπορεί να είναι πολλά, πάρα πολλά. Κι αυτό όχι λόγω της κακής ποιότητας των δρόμων αλλά λόγω του εξαιρετικού ενδιαφέροντος που παρουσιάζει η επαρχία (σε αντίθεση με την επαρχία της ... Άρτας, της Ελλάδας δηλαδή).

Α, και το Αθήνα - Άρτα είναι 350 χλμ...
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Με συγχωρείς, αλλά κάνεις λάθος. Μόνος σου είπες ότι είναι η πρώτη φορά που θα κάνεις κάτι τέτοιο. Ε, λοιπόν, στην Ευρώπη, σ' ένα road trip (εφόσον εννοούμε και οι δύο το ίδιο πράγμα με τη χρήση του όρου) και τα 100 χιλιόμετρα μπορεί να είναι πολλά, πάρα πολλά. Κι αυτό όχι λόγω της κακής ποιότητας των δρόμων αλλά λόγω του εξαιρετικού ενδιαφέροντος που παρουσιάζει η επαρχία (σε αντίθεση με την επαρχία της ... Άρτας, της Ελλάδας δηλαδή).

Α, και το Αθήνα - Άρτα είναι 350 χλμ...
Συγγνώμη αλλά τα 100 και 200χλμ για εμένα δεν είναι πολλά. (2-4 ώρες οδήγησης)
Αν θέλω να εξερευνήσω πλήρως κάποια πόλη ή επαρχία θα πάω αεροπορικώς και θα μείνω μερικές μέρες.
Για εμένα το road trip θα είναι ένα ταξίδι πρόκλησης με πολλές εναλλαγές τοπίων και κουλτούρας.

-Samion.. Δυστυχώς βαρετή ή όχι θα την υποστώ.
Η διαδρομή έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να πάω και να μην ξαναγυρίσω.
Να αρχίσω από την μια άκρη και να καταλήξω στην άλλη χωρίς να χρειαστεί να παραδώσω το αμάξι σε άλλη χώρα. (Δεν νομίζω να το δεχόταν και καμία σοβαρή εταιρεία ενοικίασης)
Καλώς ή κακώς πρέπει να "αγκαλιάσω" την Γερμανία και να διασχίσω το Βέλγιο...
Φυσικά αν έχει κανείς κάποια ιδέα ας την παραθέσει...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.452
Πιο light αυτό το 2ο αλλά να έχεις υπόψη σου ότι δεν είναι ιδανικές πάντα οι συνθήκες για να επιτυγχάνονται οι χρόνοι γιατί σε Ολλανδία και Γερμανία αλλά και Βέλγιο κοντά σε μεγάλες πόλεις θα υπάρχουν μποτιλιαρίσματα και γι αυτό και οι καταναλώσεις δεν θα είναι ιδανικές... ίσως σε πετρέλαιο να είναι καλύτερα..το πρόγραμμα παρόλα αυτά πρέπει να τηρηθεί ευλαβικά και αυστηρά..

Αν ο σκοπός είναι.. πάμε σε 7-8 πόλεις αντιπροσωπευτικά δείγματα 5-6 χωρών τότε επιτυγχάνεται πλήρως.. όμως πάντα υπάρχει ένα αλλά που αναιρεί την προηγούμενη πρόταση.. πχ ναι θα πάω Βρυξέλλες αλλά δεν θα πάω στη Μπρίζ μια απο τις πιο ωραίες πόλεις του Βελγίου και όχι μόνο;; ή ναι θα πάω Λουξεμβούργο και απο κει Στρασβούργο αλλά βρε αδερφέ θα περάσω πολύ κοντά απο ένα απο τα πιο picturesqe road trip ever την παραποτάμια διαδρομή Μοζέλα μεταξύ Trier και Koblenz ή έστω τμήμα της και δεν θα την κάνω;; ή θα κατέβω νότια από Στρασβούργο αλλά δεν θα περάσω απο Κολμάρ;; ....και πολλά άλλα "αλλά"..

Αλήθεια για ποιά εποχή μιλάμε;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.516
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom