Ιαπωνία Δεν είναι το Big Brother - Είναι το... Onii Chan!

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Παρά την όμορφη βόλτα στην Kanazawa που μου έλυσε αρκετές απορίες, αυτό το χτύπημα με την κλειστή γειτονιά με έριξε ψυχολογικά και μαραμένη ξαναλουφάζω ελπίζοντας να συναντήσουμε κάτι αντίστοιχο στη συνέχεια...;)
Η γειτονιά ανοιχτή ήταν και αν είχα τις φώτος μου θα σου έδειχνα πώς ήταν εκεί (άξιζε τον κόπο η επίσκεψη) αλλά δυστυχώς ο φάκελος με τις περισσότερες φωτογραφίες μου είναι στην Ελλάδα και έτσι παίρνω υλικό από την Τούλα και τον Moe (με την άδειά τους πάντα, φυσικά). Θύμισέ μου σε κανα μήνα να βάλω μια δυο φωτογραφίες να δεις πώς ήταν η γειτονιά των σαμουράι. Κλειστό ήταν μόνο το σπίτι-μουσείο τους, ωστόσο την αίσθηση στην έδινε και ο δρόμος από μόνος του. Αν είχαμε πάει μισή ωρίτσα νωρίτερα, θα τα βλέπαμε όλα, αλλά σε μια μονοήμερη εκδρομή συνήθως κάτι θυσιάζεται...

EDIT: Να ευχαριστήσω θερμά τον καλό άνθρωπο που ικανοποίησε το αίτημά μου σε προηγούμενο ποστ!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Η γειτονιά ανοιχτή ήταν και αν είχα τις φώτος μου θα σου έδειχνα πώς ήταν εκεί (άξιζε τον κόπο η επίσκεψη) αλλά δυστυχώς ο φάκελος με τις περισσότερες φωτογραφίες μου είναι στην Ελλάδα και έτσι παίρνω υλικό από την Τούλα και τον Moe (με την άδειά τους πάντα, φυσικά). Θύμισέ μου σε κανα μήνα να βάλω μια δυο φωτογραφίες να δεις πώς ήταν η γειτονιά των σαμουράι. Κλειστό ήταν μόνο το σπίτι-μουσείο τους, ωστόσο την αίσθηση στην έδινε και ο δρόμος από μόνος του. Αν είχαμε πάει μισή ωρίτσα νωρίτερα, θα τα βλέπαμε όλα, αλλά σε μια μονοήμερη εκδρομή συνήθως κάτι θυσιάζεται...
Ωραία, αρχίζω να συνέρχομαι :)
Και περνάω καταπληκτικά μαζί σας (στο θυμίζω καθημερινά;)), όσο για την Τούλα, μόνο τα καλύτερα έχω να πω...:lol:
Και βέβαια θα θυμηθώ τις φωτο...(είναι να μην μου τάξεις :haha:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και μιας και μιλαμε για φωτο ...περιμενω τα γλυκακια φασολιου σε φωτο !
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Και μιας και μιλαμε για φωτο ...περιμενω τα γλυκακια φασολιου σε φωτο !
Μπορούν να πάρουν άπειρες μορφές, καθώς στην κυριολεξία αποτελούν γέμιση για το 90% των ιαπωνικών γλυκών. Το taiyaki ας πούμε που αναφέρθηκε σε αυτό το κεφάλαιο είναι μια μορφή γλυκού με φασόλι. Αντίστοιχα υπάρχουν στρογγυλά ζυμάρια με την ανάλογη γέμιση (το πιο συνηθισμένο) και πολλές άλλες εκδοχές. Αυτό προκαλεί πρόβλημα, καθώς συχνά μερικά σε ξεγελάνε, νομίζεις ότι έχουν άλλη γέμιση, τα παίρνεις για αλλαγή και καταλήγεις σε μια από τα ίδια :haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον κατι μου λεει οτι θα μου αρεσει .Βαλε καμια φωτο ντεεεεεε:bleh:
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
H παραγωγή έχει πάρει φωτιά, το Onii-Chan όμως συνεχίζεται!

Στο επόμενο επεισόδιο του Onii-Chan, τα μουρλά πατάνε πόδι στη γη της δικής τους επαγγελίας, στην απίθανη, τη μοναδική, την κιτς, την υγρή μέχρι το θάνατο, την καλτ Νάχα της Οκινάουα! Ένα μοναδικό επεισόδιο, το μόνο σε όλο το σόου που λαμβάνει χώρα σε 3 πόλεις της Ιαπωνίας μέσα σε 1 μόνο ημέρα περιπετειών!

- Ο Dva παθαίνει πρωινό πατατράκ
- Η Τουτού ονειρεύεται ζαφειρένιες παραλίες στον Ειρηνικό
- Η Τούλα ψάχνει να βρει ανταλλακτήριο συναλλάγματος σε όλο το αεροδρόμιο
- Ο Tatsu ποσπαθεί μάταια να συνεννοηθεί στο αεροδρόμιο Haneda
- O Moe αρχίζει να εθίζεται στα μηχανήματα αναψυκτικών
- Η Πανδώρα συνειδητοποιεί ότι μπορεί στο εξής να ταξιδεύει χωρίς να πληρώνει αεροπορικά μπαίνοντας στο κεφάλι μελών του Travelstories

Μάθετε επίσης:
- Τι ακούνε οι ταξιτζήδες την Οκινάουα;
- Με ποιους πόζαρε το ιερό κοτοπουλάκι στο αεροδρόμιο και το Κιότο;
- Τι έκπληξη περίμενε τα nerds στο χόστελ τους;
- Ποιοι είναι οι συγκάτοικοι τους στην Οκινάουα;
- Ποιο είναι το πιο εκκεντρικό εστιατόριο στην πρωτεύουσα του νησιού;
- Θα καταφέρουν τα nerds να δουν όσα δεν πρόλαβαν να δουν στο Κιότο;
- Ποιο είναι το πιο αηδιαστικό παγωτό στον πλανήτη;
- Ποιο εκκεντρικό αξεσουάρ προτείνουν τα καταστήματα σουβενίρ στο Κιότο;
- Ποια είναι η πιο φθηνή αεροπορική εταιρία για εσωτερικές πτήσεις στην Ιαπωνία;

Αυτά και άλλα πολλά στο επόμενο επεισόδιο του Onii-Chan, έρχεται εντός της εβδομάδας!
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
- Η Πανδώρα συνειδητοποιεί ότι μπορεί στο εξής να ταξιδεύει χωρίς να πληρώνει αεροπορικά μπαίνοντας στο κεφάλι μελών του Travelstories
Μη βάζεις ιδέες... μη βάζεις ιδέες...:haha:

Μάθετε επίσης:
- Ποιο είναι το πιο αηδιαστικό παγωτό στον πλανήτη;
Μμμμ...:roll: μήπως παγωτό φασόλι;
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μη βάζεις ιδέες... μη βάζεις ιδέες...:haha:

Βάζε, βάζε...:clap: Θα είμαι τρισευτυχισμένη αφού θα διαλέγω προορισμούς :haha::haha::haha:


Μμμμ...:roll: μήπως παγωτό φασόλι;
Όοοοοοοχι.. Το παγωτό μηχανής με γεύση πράσινο τσάι. Μιλάμε για το απόλυτο χάλι.... (αν και κατάφερα και το έφαγα!)
Μπλιαχ :D Σημειώνεται...;)

Προτείνω να ανοίξετε θέμα στο γκρουπ και να γράφετε τα φαγητά, γλυκά, αναψυκτικά και κάθε άλλη βρώσιμη αηδία :D, μήπως και γλυτώσουμε οι υπόλοιποι ;):haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σου φεξε παλι Πανδω.....για φαντασου ομως να γινοταν!!!!!
Εγω θα ειχα κατσικωθει σε οσους πηγαιναν Γαλλικη Πολυνησια .Ακους efi.hania?
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Όοοοοοοχι.. Το παγωτό μηχανής με γεύση πράσινο τσάι. Μιλάμε για το απόλυτο χάλι.... (αν και κατάφερα και το έφαγα!)
+1 taver, συγχαρητήρια, κερδίζεις μίγμα για παγωτό πράσινο τσάι για έναν χρόνο. Μηχανή πρέπει να βρεις μόνος σου, αλλιώς βάλε τη σκόνη σε γάλα και κάντο μιλκσέικ, αν είσαι τόσο άρρωστος :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.573
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom