Δεν μου αρέσει η ασιατική κουζίνα ΚΑΘΟΛΟΥ!

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για τον οργασμό της Ιαπωνικής κουζίνας, ας παραθέσω το τεκμήριο...γιατί μια εμμονή με το σούσι, την έχω
Ωραίο το sushi ρε κορίτσια, αλλά ρε γμτ. αν δεν παραγγείλεις όλο το μενού, δε χορταίνεις! Θές κι ένα φιλέτο κροκόδειλου μετά για να στανιάρεις! :haha: Και εδώ, στις δυτικές χώρες εννοώ, θες ένα βδομαδιάτικο για το λογαριασμό. :(

Άσχετο (ή μήπως όχι; ): Αρκούδα... sushi δοκιμάσατε; :shock:

(spam) Pandora, περίμενα πώς και πώς να σε γνωρίσω τις προάλλες αλλά δεν έκατσε. Ίσως την άλλη φορά...
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ωραίο το sushi ρε κορίτσια, αλλά ρε γμτ. αν δεν παραγγείλεις όλο το μενού, δε χορταίνεις! Θές κι ένα φιλέτο κροκόδειλου μετά για να στανιάρεις! :haha: Και εδώ, στις δυτικές χώρες εννοώ, θες ένα βδομαδιάτικο για το λογαριασμό. :(

Άσχετο (ή μήπως όχι; ): Αρκούδα... sushi δοκιμάσατε; :shock:

(spam) Pandora, περίμενα πώς και πώς να σε γνωρίσω τις προάλλες αλλά δεν έκατσε. Ίσως την άλλη φορά...
:haha::haha::haha: δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου...Δεν έχω ακούσει μέχρι σήμερα, άντρα στην παρέα να χορταίνει με το σούσι, όλοι νηστικοί είναι μετά...:bleh:

Αρκούδα...σούσι, δεν...Να το ψάξω λες ? :D

(spam) Την άλλη φορά, οπωσδήποτε :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.404
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εγω με την Tania συντασσομαι..δε μου αρεσει η Ασιατικη κουζινα και οσες φορες εχω παει κατα κει εχω περασει δυσκολα με τα καυτερα και τα γλυκοξινα. Στη δε Σιγκαπουρη λιμοκτονησα οπως η Zeta :lol:.
Οσο για Γιαπωνεζικο φαγητο , δεν εχω τολμησει καν να δοκιμασω! Για να μην αναφερω τα ξυλακια!Πως τρωνε με δαυτα?? Εγινα θεαμα στην τσαιναταουν! :bleh:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
! Για να μην αναφερω τα ξυλακια!Πως τρωνε με δαυτα?? Εγινα θεαμα στην τσαιναταουν! :bleh:
Γι' αυτό κάνουμε εξάσκηση πριν αναχωρήσουμε για Ασία. Κόβουμε δυο ξυλάκια από καλάμια
και προσπαθούμε να τα συνηθίσουμε από το σπίτι μας.....:D
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κι εγω με την Tania συντασσομαι..δε μου αρεσει η Ασιατικη κουζινα και οσες φορες εχω παει κατα κει εχω περασει δυσκολα με τα καυτερα και τα γλυκοξινα. Στη δε Σιγκαπουρη λιμοκτονησα οπως η Zeta :lol:.
Οσο για Γιαπωνεζικο φαγητο , δεν εχω τολμησει καν να δοκιμασω! Για να μην αναφερω τα ξυλακια!Πως τρωνε με δαυτα?? Εγινα θεαμα στην τσαιναταουν! :bleh:
Κοίτα πώς τρώνε με δαύτα...:bleh:

How To Use Chopsticks Video | Japanese Cooking Videos | Howcast.com

να κάνεις προπόνηση, που λέει κι ο καπετάνιος, μέχρι το επόμενο ασιατικό ταξίδι...;)

Για τα καυτερά και τα γλυκόξινα, συμπάσχω μαζί σας κορίτσια :D
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Λατρεύω τα κινέζικα και δοκιμάζω όπου βρω, η Ταϋλανδέζικη δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα εκτός από τις super πίτσες τους αλλά Ταϋλάνδη, η Σριλανκανή ήταν μόνο να τρως για να επιβιώσεις, Ινδική έχω δοκιμάσει μόνο από τους γειτονές μου που αμφιβάλλω για τις γνώσεις τους περί φαγητού αλλά δεν είναι άσχημη ενώ ιαπωνέζικη -μιας και είμαστε στο γκρουπ της Ιαπωνίας- έχω δοκιμάσει μόνο μια φορά -βλέπε θέμα πανάκριβου- οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη

Πάντως, ιδιαίτερο πρόβλημα με το φαγητό δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ σε κανένα μέρος του κόσμου καθώς όποια πέτρα και αν σηκώσεις ένα ιταλικό θα βρεις από κάτω!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τα γλυκόξινα ούτε εγώ τα αντέχω. Τα πικάντικα και ελαφρώς ή λίγο παραπάνω καυτερά μου αρέσουν.
Όμως τις κουζίνες στις οποίες ξέρω ότι χρησιμοποιούν ξηρούς καρπούς και έλαια αυτών ή γάλα καρύδας κλπ, αναγκαστικά τα αποφεύγω λόγω αλλεργίας.
Άρα στην Ασία αναγκαστικά και εγώ σχεδόν νηστική μένω. :D
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Την τοπική κουζινά κάθε τόπου την δοκιμάζω πάντα,
αν,λέω αν ,δεν μ αρέσει βρίσκω άμεσα λύση ώστε να μην λιμοκτονήσω.
Όπως λέει και η Maridym όλο και κάποιο ιταλικό ή με διεθνή κουζίνα θα υπάρχει.
Μέχρι τώρα η μόνη που δεν μ ενθουσίασε ήταν η Τσέχικη μ όλα αυτά τα λιπαρά.
Όσο για την ταυλανδέζικη τη λάτρεψα.Η κορυφαία ήταν η Συριακή ,εκεί τα έδωσα όλα.:clap:

Lyda το κιτρινιστό γιουβέτσι πως φτιάχνεται??
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Εμενα παλι μου αρεσει πολυ η ασιατικη κουζινα ιδιως κινεζικη και ιαπωνικη. Σουσια, γλυκοξινα και καρες ειναι αδυναμιες μου. Το προβλημα με το σουσι ειναι οπως αναφερθηκε η ποσοτητα (χτυπας κ 2 σουβλακια μετα) και κυριως οτι εδω στην Ελλαδα ειναι πανακριβο, σαν ειδος πολυτελειας, κατι που δεν ισχυει στη δυτικη ευρωπη, τοσο για την ιαπωνικη οσο κ γενικοτερα για την ασιατικη κουζινα. Ινδια-πακισταν εχουν επισης ωραιες γευσεις, αλλα οχι 100% του γουστου μου. Μπορω να βρω αραγε στην αθηνα ταυλανδεζικο που δεν εχω δοκιμασει ποτε, χωρις να χρειαστει να κανω λαντζα στο ''Κονα Και''?:roll:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Να υποθέσω ότι η συνταγή είναι μυστική,
ή μπορούν να γίνουν και εξαιρέσεις??:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.724
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom