Ηνωμένο Βασίλειο Δεν ξετρελάθηκα με το Λονδίνο

zvarveri

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Γεια σας. ειμαι καινουρια στο φορουμ κ οφειλω να πω πως με βοηθησαν πολυ οι πληροφοριες που διαβασα εδω στο φορουμ για το Λονδινο. αλλα εχω καποιες αποριες :

- ειχα διαβασει εδω οτι την Oystercard για να την βγαλεις κοσιζε 3λιρες. τελικα ειναι 5λιρες. μαλλον κανανε αυξηση.

- στην Oystercard μετα απο τις 6-7 λιρες δεν σε χρεωνει. εμας μεχρι και 10 λιρες μας χρεωσαν την μια μερα. γιατι??

Γενικα μου αρεσε το Λονδινο, αλλα "δεν ξετρελαθηκα".
Ειναι λιγο κουραστικος προορισμος, για τον λογο του οτι εχει ενα χαοτικο μετρο με σκαλες και οχι κυλιώμενες και πολυ μα παααααααααρα πολυ κινηση. αλλα ξαναλεω δεν ειναι ο προορισμος που με ξετρελανε.

εχω παει στην Βιεννη. Ρωμη, Πράγα, Αμστερνταμ. εκει ειπα οτι μου αρεσαν πολυ και κατι μου εμεινε. στο Λονδινο αυτο που μου εμεινε ειναι τα ταξι, τα 2οροφα λεοφορεια, το οτι οδηγουν αναποδα και οι τηλεφωνικοι θαλαμοι. ε σιγα τα αβγά δηλαδή.
δεν ειδα πουθενα την κουλτουρα τους, την κουζινα τους, τον τροπο ζωησ τους, αφου το 80% αυτων που εβλεπα ηταν ξενοι, κινεζοι, πακιστανοι, ιρλανδοι, ισπανοι, αφρικανοι, ελληνες. πληρώσαμε 2 μερες το λεοφορειακι το 2οροφο του τουριστικο και το πηραμε μονο μια φορα γιατι ειμασταν κολλημενοι στην κινηση. τζαμπα 25 λιρεσ το ατομο που δοσαμε.
ευτυχως ο καιροσ ηταν τελειος. λιακαδα φουλ ολες τις μερες.
απο ακριβεια..... δεν το συζηταω.... πανακριβα!! για 5 μερες δοσαμε 2 ατομα 110 λιρες στην oystrercard. και μετα μου ερχονται οι Αγγλοι στην Ελλαδα και μου τσιγκουνευονται και το 1 ευρω.
τα ξενοδοχεια....... χαλια για τα λεφτα τους. το δωματιο σε 3 αστερων ξενοδοχειο μασ κοστιζε 100? την ημερα και ηταν χαλια..... το δωματιο ηταν 3 επι 3 και το πρωινο τρισαθλιο και πολυ φτωχο. το ιδιο μασ ειπανε και αλλου ελληνες που βλεπαμε στους δρομους και κουβεντιαζαμε.
οσο για τα αξιοθεατα τους.......οκ. ενα Big Ben, μια γεφυρα και ενα καστρο ειχανε να μας δειξουνε. ολα τα υπολοιπα δεν ηταν αγγλικης ιστοριας αλλα κλεμενα απο την Ελλάδα, την Αιγυπτο, κλπ

Αυτα απο το Λονδινο που δεν με καταενθουσιασε.... ισως φταιει το εχω παει και σε αρκετους αλλους προορισμους της Ευρωπης και εχω δει πολυ ωραιοτερα πραματα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αμαν! Πως τα λες ετσι αυτα βρε κοριτσι μου! Σιγα σιγα και με το μαλακο.
Μην μας παθουν και τιποτε καποια μελη εδω μεσα τα οποια εχουν και μια καποια ηλικια και δεν αντεχουν τις αποτομες στενοχωριες.
Βρε Borealis ηρθες σε επαφη με τον tripakia η εχει πεσει σε κωμα; Ανησυχω....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ε οχι και καλυτερα η Πραγα, το Αμστερνταμ και η Ρωμη;
Η oyster εχει γινει οντως 5 ευρω. Αλλα καπου κανατε λαθος. 55 ευρω για 5 μερες δεν δινεις με τιποτα. Κατι εφταιξε και πληρωσατε τσαμπατζιδικα λεφτα. Το Λονδινο το αγαπαμε γιατι ειναι πολυπολιτισμικο. Αμα περιμενα κι εγω να δω το αγγλικο του προσωπο μονο, ισως να μη μου αρεζε κι εμενα.

ΥΓ Διορθωσε τον τιτλο σου. Γραφεις Λοδινο
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
:harakiri::harakiri::killme:
αντιπαρερχομαι των υπολοιπων και στεκομαι στην Oyster.
Πραγματικα δεν καταλαβαινω τις 110 λιρες.. Μπορεις να μας το αναλυσεις?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ε οχι και καλυτερα η Πραγα, το Αμστερνταμ και η Ρωμη;
Η oyster εχει γινει οντως 5 ευρω. Αλλα καπου κανατε λαθος. 55 ευρω για 5 μερες δεν δινεις με τιποτα. Κατι εφταιξε και πληρωσατε τσαμπατζιδικα λεφτα. Το Λονδινο το αγαπαμε γιατι ειναι πολυπολιτισμικο. Αμα περιμενα κι εγω να δω το αγγλικο του προσωπο μονο, ισως να μη μου αρεζε κι εμενα.

ΥΓ Διορθωσε τον τιτλο σου. Γραφεις Λοδινο
Τσιμπα και ενα ευχαριστω..:cool::cool: Για την Oyster δεν ηξερα οτι ανεβηκε η χρεωση γιατι εχω κρατησει μια και καθε φορα που πηγαινω στην πολη την γεμιζω.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ε οχι και καλυτερα η Πραγα, το Αμστερνταμ και η Ρωμη;
Η oyster εχει γινει οντως 5 ευρω. Αλλα καπου κανατε λαθος. 55 ευρω για 5 μερες δεν δινεις με τιποτα. Κατι εφταιξε και πληρωσατε τσαμπατζιδικα λεφτα. Το Λονδινο το αγαπαμε γιατι ειναι πολυπολιτισμικο. Αμα περιμενα κι εγω να δω το αγγλικο του προσωπο μονο, ισως να μη μου αρεζε κι εμενα.

ΥΓ Διορθωσε τον τιτλο σου. Γραφεις Λοδινο
Ουφ! Εισαι καλα! :clap:Ανησυχησα!
 

zvarveri

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
λοιπον να σας πω για την Οyster.
Ειχα διαβασει εδω οτι η τραβελ καρντ δεν συμφερει κ εσι λοιπον πηρα οιστερ και εκτος απο τα 5λιρες που κοστιζει βαλαμε 10 λιρες στον καθενα μας. ε το απογ ειχε αδειασει και δεν ανοιγε η μπαρα να μπουμε μεσα. μετα ομως αργα το βραδυ μετα τις 10 λιρες περιπου που μας ειχε χρεωσει δεν μας χρεωνε αλλο. ε καθε μερα γινοτανε το ιδιο πραμα. ετσι 5 μερεσ με 10 λιρες περιπου το ατομο, επι 2 ατομα??
αααα ξεχασα να πω πως με οιστερκαρντ παιρναμε και λεοφορεια και μετρο. μπως η 6,60λιρες ανωτερη χρεωση ανα ημερα που ειχα διαβασει εδω στο φορουμ ηταν μονο για μετρο?? και οχι για λεοφορεια??
μηπως ειχε αυξηθει και το χρεωστικο οριο της οιστερ, εκτος απο την ιδια την οιστερ που αυξηθηκε??
 

zvarveri

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Ωχ ωχ! κάποιος που έχει το τηλ. του τριπάκια ας βεβαιωθεί ότι είναι ακομα ζωντανός, εγώ ψάχνω να βρω ποιο νοσοκομείο εφημερεύει στη Θεσσαλονικη...
ποιος τριπακιας καλε?? ποιος ειναι αυτος??? για να μαθω και γω που ειμαι καινουρια. μαλλον νομιζω οτι καποιος με ειρωνευεται.
δεν καταλαβα... δεν μπορω να πω οτι δεν ξετρελαθηκα με το Λονδινο. ε αφου δεν μου αρεσε ρε παιδια. ψεματα να πω??

Ολες οι αλλες πολεις που πγα μου εκαναν κλικ (εκτος απο το Μιλανο). ε το Λονδινο δεν μου το εκανε το κλικ. οχι οτι δεν μου αρεσε, αλλα δεν ξετρελαθηκα!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
λοιπον να σας πω για την Οyster.
Ειχα διαβασει εδω οτι η τραβελ καρντ δεν συμφερει κ εσι λοιπον πηρα οιστερ και εκτος απο τα 5λιρες που κοστιζει βαλαμε 10 λιρες στον καθενα μας. ε το απογ ειχε αδειασει και δεν ανοιγε η μπαρα να μπουμε μεσα. μετα ομως αργα το βραδυ μετα τις 10 λιρες περιπου που μας ειχε χρεωσει δεν μας χρεωνε αλλο. ε καθε μερα γινοτανε το ιδιο πραμα. ετσι 5 μερεσ με 10 λιρες περιπου το ατομο, επι 2 ατομα??
αααα ξεχασα να πω πως με οιστερκαρντ παιρναμε και λεοφορεια και μετρο. μπως η 6,60λιρες ανωτερη χρεωση ανα ημερα που ειχα διαβασει εδω στο φορουμ ηταν μονο για μετρο?? και οχι για λεοφορεια??
μηπως ειχε αυξηθει και το χρεωστικο οριο της οιστερ, εκτος απο την ιδια την οιστερ που αυξηθηκε??
Πραγματικα δεν καταλαβαινω τι εγινε. πριν εναμιση μηνα (ΠΣΚ) εβαλα 15 λιρες στην oyster και χρησιμοποιησα 2 φορες το μετρο για LHR , 2 φορες το DLR ,παρα πολλες φορες το μετρο, νυχτερινο λεωφορειο τουλαχιστον 4 φορες.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ποιος τριπακιας καλε?? ποιος ειναι αυτος??? για να μαθω και γω που ειμαι καινουρια.
πηρες πληροφοριες απο δω μεσα πριν πας ειπες και δεν ξες τον tripakia ???:rolleyes: κατι δεν μας λες καλα:rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.822
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom