Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Εκλεισα εχθες ξενοδοχειο στη Μοσχα. Για VISA SUPPORT μου ζητανε φωτοτυπ. την πιστωτικη καρτα, τα διαβατηρια, να συμπληρωσω μια αιτηση και 1200 ρουβλια το ατομο. H κρατηση εγινε μεσω booking.gr. Θελω να ρωτησω αν σας εχει τυχει και σας να πληρωσετε για visa support ή ειναι ζητημα πολιτικης του ξενοδοχειου. Με αυτη την εννοια η τιμη παει + 30 € περιπου η βιζα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
κλείσε από ιδιωτική εταιρία, 15 ευρώ θα πληρώσεις
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Τι εννοεις;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εκλεισα εχθες ξενοδοχειο στη Μοσχα. Για VISA SUPPORT μου ζητανε φωτοτυπ. την πιστωτικη καρτα, τα διαβατηρια, να συμπληρωσω μια αιτηση και 1200 ρουβλια το ατομο. H κρατηση εγινε μεσω booking.gr. Θελω να ρωτησω αν σας εχει τυχει και σας να πληρωσετε για visa support ή ειναι ζητημα πολιτικης του ξενοδοχειου. Με αυτη την εννοια η τιμη παει + 30 € περιπου η βιζα.
Είναι νορμάλ να τα ζητάνε όλα αυτά. Δε δεσμεύεσαι να έχεις πρόσκληση από το δικό σου ξενοδοχείο, μπορείς να βγάλεις κι από αλλού αν προτιμάς (με το ρίσκο βέβαια να στείλεις πιστωτικές κλπ σε κάποιον τελείως άγνωστο).
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αυτο δεν ισχυει παντα.
Καποια ξενοδοχεια δε ζητανε χρηματα για να εκδωσουν τα χαρτια για τη visa support ( αυτο συμβαινει συνηθως στα ακριβα )
Και μενα μου ειχαν ζητησει τα στοιχεια της καρτας μου , αλλα η υπευθυνη του ξενοδοχειου μου διευκρινησε οτι θα πιστωσει την καρτα μου $25 το κεφαλι σε περιπτωση που δεν εμφανιστουμε ή ακυρωσουμε το δωματιο
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Τετραστερο ξενοδοχειο ειναι (Best Western Vega Hotel & Convention Center) δε νομιζω να μου παιξουν καμια π....ια.
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Και αλλη μια ερωτηση: Το voucher ποιο ειναι; Δεν εχει να κανει σχεση με το email που στελνει το booking για την επιβεβαιωση κρατησης;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εκλεισα εχθες ξενοδοχειο στη Μοσχα. Για VISA SUPPORT μου ζητανε φωτοτυπ. την πιστωτικη καρτα, τα διαβατηρια, να συμπληρωσω μια αιτηση και 1200 ρουβλια το ατομο. H κρατηση εγινε μεσω booking.gr. Θελω να ρωτησω αν σας εχει τυχει και σας να πληρωσετε για visa support ή ειναι ζητημα πολιτικης του ξενοδοχειου. Με αυτη την εννοια η τιμη παει + 30 € περιπου η βιζα.
Δε χρεώνουν όλα τα ξενοδοχεία για τα visa support documents κάποια τα προσφέρουν δωρεάν..Αλλά και αυτά που δε χρεώνουν ζητάνε τις φωτοτυπίες καρτας, διαβατηρίων κτλ..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δε χρεώνουν όλα τα ξενοδοχεία για τα visa support documents κάποια τα προσφέρουν δωρεάν..Αλλά και αυτά που δε χρεώνουν ζητάνε τις φωτοτυπίες καρτας, διαβατηρίων κτλ..
Κυρία echo μου αυτό δεν έγραψα παραπάνω ; :cool:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Κυρία echo μου αυτό δεν έγραψα παραπάνω ; :cool:
Nαι όντως περίπου το ίδιο λέμε! :p Απλά δεν είμαι σίγουρη πως τα ζητάνε μόνο για να'χουν μια εγγύηση (αλλιώς θα ζήταγαν μόνο την πιστωτική κάρτα) λογικά όλα τα ξενοδοχεία (είτε χρεωνουν είτε όχι) χρειάζονται τις φωτοτυπίες διαβατηρίου για να κανουν τις απαραίτητες ενέργειες και να φτιάξουν τις προσκλήσεις. Και για να απαντήσω στην επόμενη ερώτηση του Varg83, η επιβεβαίωση απ'το booking δεν έχει καμία σχέση με τα χαρτιά που θα σου στείλουν απ'το ξενοδοχείο. Αυτά που θα σου στείλουν (όχι του bοοκing δηλαδή) θα τα καταθέσεις στο ρωσικο προξενείο για να σου βγάλουν την βίζα!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τα στοιχεία ( διαβατηριο κτλ) τα ζητάνε για να εκδώσουν τα visa support documents και την κάρτα για να στα χρεώσουν σε περίπτωση ακύρωσης η μη εμφάνισης
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Πρωτο post στο φορουμ, γεια σε ολους!

Κι εγώ αρχίζω να κοιτάω πληροφορίες για το ταξίδι στη Μόσχα που θα κάνω τον Ιούλιο. (Varg, οχι μονο εχουμε κλεισει ιδιο ξενοδοχειο, αλλα αν κρίνω απο το άβαταρ πάμε και για τον ιδιο λογο- Up the Irons!)

Ειδα 2 σελιδες πριν οτι ο Μουζενιδης ζητά 91 ευρω, αλλα καλυπτει τα ολα τα δικαιολογητικα και ταξιδιωτικη ασφαλιση. Το ξενοδοχειο ζητησε γυρω στα 30 ευρω για τα χαρτια, και εχω 2 ερωτησεις:
1)ειναι υποχρεωτικη η ταξιδιωτικη ασφαλιση? Αν ναι, ποιο ειναι το κοστος και που την βγαζεις σε περιπτωση που δεν κινηθεις με ταξιδιωτικο?
2)Περα απο φωτο/voucher κτλ πόσα ειναι τα χρήματα που θα δώσουμε στην πρεσβεια?

Αν προκειται για 10-20 ευρω διαφορα απο το ταξιδιωτικο μην τρεχουμε. Θα ειμαστε και 10 ατομα, ισως να γινει και καλυτερη τιμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom