Γενικά Διακοπές με παιδιά

PamePantou

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί προσπαθώ να οργανώσω τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Έχω δύο παιδιά 6 και 9 ετών και θέλω να πάμε σε νησί φέτος, αφού ξεμπερδέψαμε από κορονοϊούς. Το πρόβλημα είναι ότι μπορούμε μόνο πρώτες βδομάδες Αυγούστου, που γίνεται χαμός. Δεν θέλω τα πολύ τουριστικά (Πάρο, Νάξο, Σύρο, Τήνο) και δεν θέλω τα πολύ μεγάλα (Ρόδο, Κρήτη, Κω..). Τα πιο μικρά (Κύθνος, Σίφνος, Φολέγανδρος) δεν ξέρω αν είναι εύκολα με δύο παιδιά ή αν οι παραλίες είναι βολικές για αυτές τις ηλικίες, γιατί το περπάτημα σε ανηφόρες/κατηφόρες/ γκρεμούς στη ζέστη δεν είναι το καλύτερο σενάριο.
Αν έχετε καμία πρόταση θα το εκτιμούσα! Ευχαριστώ πολύ!!

Υ.Γ. Μεγάλωσα στο Βόλο, οπότε έχουμε πάει Σποράδες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί προσπαθώ να οργανώσω τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Έχω δύο παιδιά 6 και 9 ετών και θέλω να πάμε σε νησί φέτος, αφού ξεμπερδέψαμε από κορονοϊούς. Το πρόβλημα είναι ότι μπορούμε μόνο πρώτες βδομάδες Αυγούστου, που γίνεται χαμός. Δεν θέλω τα πολύ τουριστικά (Πάρο, Νάξο, Σύρο, Τήνο) και δεν θέλω τα πολύ μεγάλα (Ρόδο, Κρήτη, Κω..). Τα πιο μικρά (Κύθνος, Σίφνος, Φολέγανδρος) δεν ξέρω αν είναι εύκολα με δύο παιδιά ή αν οι παραλίες είναι βολικές για αυτές τις ηλικίες, γιατί το περπάτημα σε ανηφόρες/κατηφόρες/ γκρεμούς στη ζέστη δεν είναι το καλύτερο σενάριο.
Αν έχετε καμία πρόταση θα το εκτιμούσα! Ευχαριστώ πολύ!!

Υ.Γ. Μεγάλωσα στο Βόλο, οπότε έχουμε πάει Σποράδες.
Σε περίπτωση που εξυπηρετεί με τις μετακινήσεις σας, Λήμνο ασυζητητί.
Άπειρες παραλίες για μικρά παιδιά, οικονομική, μεγάλο νησί μεν αλλά με καλό οδικό δίκτυο που έχεις τη δυνατότητα να απομονωθείς ακόμη και 15αύγουστο, αρκετά φλατ, με εξαιρετικό φαγητό.
Είναι κατ' εξοχήν νησί άλλωστε για οικογενειακές διακοπές.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Η Σίφνος είναι αρκετά εύκολη στις παραλίες. Βέβαια αρχές Αυγούστου θα έχει και εκεί αρκετό κόσμο. Εάν δεν σας πειράζει το να ταξιδέψετε λίγο πιο μακριά, δείτε το ενδεχόμενο της Καρπάθου η γιατί όχι και της Χάλκης (μικρή, κούκλα, με 3 εύκολα προσβάσιμες παραλίες), στην οποία είδα αρκετές οικογένειες με παιδιά πρόπερσι που πήγα. Και ο κόσμος, τόσος/όσος...
Η Λημνος που αναφέρει πιο πάνω ο psilos3, αν και προσωπικά δεν έχω πάει, μου φαίνεται ομοίως καλή περίπτωση
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Η Κύθνος έχει ακριβώς ότι θα ήθελες. Αμμουδερές παραλίες, κοντινή απόσταση από Αττική και λογικά έξοδα ναύλων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.951
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom