Διακοπές στην Κρήτη

NAVAL11

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!

Και γω για Κρητη λέω να πάω φέτος με το αγόρι μου αλλα το Σεπτέμβριο. Θέλω τα φώτα σας. Καταρχήν θα είναι η πρωτη φορα που δεν επισκέπτομαι Κυκλάδες. Οπότε καταλαβαινεται οτι θελω να παω σε ενα μερος στην Κρητη με γραφικα σοκάκια, παραδοσιακα μαγαζακια,νυχτερινη ζωή (οχι τυπου Μαλια ομως!!). Αποτι μου εχουν πει τα Χανια ειναι πολη....οποτε μαλλον την αποκλειω (καλα κανω?). οπότε που προτείνετε?!!??! Θελω οποσδηποτε να επισκεφθω το φοινικοδασος. Και απο φωτογραφίες μου αρεσε ο Αγ Νικολαος. Αααα αυτοκινητο θα νοικιασω σιγουρα. Η Ελούντα είναι ωραια? Και γενικα οτι προταση/συμβουλη (για ξενοδοχειο/φαγητο/παραλιες must see) εχετε καλοδεχουμενη.

Ευχαριστωωω!! :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μια ερωτηση και γω προς του φιλους στην Κρητη.

Απο Ηρακλειο για Κνωσο για να παω θα πρεπει να παρω το λεωφορειο νουμερο 2?

Και αν ναι,αυτο φευγει απο τα κτελ στο λιμανι ή θα πρεπει να το παρω απο καπου αλλου?
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπέρα παιδιά!

Και γω για Κρητη λέω να πάω φέτος με το αγόρι μου αλλα το Σεπτέμβριο. Θέλω τα φώτα σας. Καταρχήν θα είναι η πρωτη φορα που δεν επισκέπτομαι Κυκλάδες. Οπότε καταλαβαινεται οτι θελω να παω σε ενα μερος στην Κρητη με γραφικα σοκάκια, παραδοσιακα μαγαζακια,νυχτερινη ζωή (οχι τυπου Μαλια ομως!!). Αποτι μου εχουν πει τα Χανια ειναι πολη....οποτε μαλλον την αποκλειω (καλα κανω?). οπότε που προτείνετε?!!??! Θελω οποσδηποτε να επισκεφθω το φοινικοδασος. Και απο φωτογραφίες μου αρεσε ο Αγ Νικολαος. Αααα αυτοκινητο θα νοικιασω σιγουρα. Η Ελούντα είναι ωραια? Και γενικα οτι προταση/συμβουλη (για ξενοδοχειο/φαγητο/παραλιες must see) εχετε καλοδεχουμενη.

Ευχαριστωωω!! :)
Καλησπέρα και σε σένα! Εφόσον θέλεις οπωσδήποτε φοινικόδασος, θα πρέπει να μείνεις λογικά στο νομό Λασιθίου. Από εκεί δε γνωρίζω πολλά, αλλά απ'ότι έψαξα έχει πολύ ωραίες παραλίες στο νότιο μέρος. Επίσης έχω ακούσει ότι στην Ιεράπετρα που είναι νότια κι αυτή, υπάρχει ζωή. Επομένως αν έχεις αυτοκίνητο δεν έχεις πρόβλημα, πας και μια μέρα στο Βάι. Ωστόσο, πιστεύω ότι μπορείς να βρεις πολύ καλύτερες παραλίες στην Κρήτη απ' ότι το Βάι. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ το site Cretan Beaches | Guide for beaches of Crete, Greece, αν θες ρίξε μια ματιά, είναι πάρα πολύ κατατοπιστικό!

Μια ερωτηση και γω προς του φιλους στην Κρητη.

Απο Ηρακλειο για Κνωσο για να παω θα πρεπει να παρω το λεωφορειο νουμερο 2?

Και αν ναι,αυτο φευγει απο τα κτελ στο λιμανι ή θα πρεπει να το παρω απο καπου αλλου?
Ναι, το 2 φεύγει από το λιμάνι για Κνωσσό. Αν δε σε βολεύει, μπορείς να πας κέντρο με κάποιο άλλο λεωφορείο και να πάρεις το 2 από την Αστόρια, πλατεία ελευθερίας.
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδιά καμιά πρόταση για φαγητό στον Πλακιά??? Επίσης κάπου διάβασα ότι δεν έχει ΑΤΜ και τρόμαξα :p Πείτε μου ότι δεν ισχύει!!!
 

athinak

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Παιδιά καμιά πρόταση για φαγητό στον Πλακιά??? Επίσης κάπου διάβασα ότι δεν έχει ΑΤΜ και τρόμαξα :p Πείτε μου ότι δεν ισχύει!!!
χμμ κ εγω το διαβασα αυτο κ σκεφτομουν πως θα οργανωθω μιας κ θα μαι επισης εκει..αμα δεις καποια μ ενα τσαντακι συνεχεια πανω της να ξερεις εγω θα μαι :clap::clap::clap::clap: αλλα δεν μπορει κατι θα χει..μαλλον
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
χμμ κ εγω το διαβασα αυτο κ σκεφτομουν πως θα οργανωθω μιας κ θα μαι επισης εκει..αμα δεις καποια μ ενα τσαντακι συνεχεια πανω της να ξερεις εγω θα μαι :clap::clap::clap::clap: αλλα δεν μπορει κατι θα χει..μαλλον
Ας ελπίσουμε ότι δεν ισχύει! Το πολύ πολύ να πεταχτούμε μέχρι Ρέθυμνο να βγάλουμε λεφτά...χαχαχα! Πότε θα πας? Εγώ φεύγω σήμερα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!:clap:
 

athinak

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Ας ελπίσουμε ότι δεν ισχύει! Το πολύ πολύ να πεταχτούμε μέχρι Ρέθυμνο να βγάλουμε λεφτά...χαχαχα! Πότε θα πας? Εγώ φεύγω σήμερα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!:clap:
12/8 Θα κατεβω,εχω ακομα μερες γμτ..καλα να περασεις κ περιμενω εντυπωσεις κ πληροφοριες!!!!:D:D:D
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κορίτσι καλημέρα! Μόλις χθες γύρισα από Κρήτη. Πλακιά έμεινα 4 μέρες. Λοιπόν... πρώτο και καλύτερο, έχει ATM!!! Είδα τουλάχιστον 2, Eurobank και ΑΤΕ, οπότε δε χρειάζεται να ανησυχείς γι'αυτό. Δυστυχώς πέσαμε σε μέρες με αέρα, οπότε δεν μπορέσαμε να χαρούμε τις τέλειες παραλίες που είχε τριγύρω. Και μιλάμε για αέρα που σηκώνει ξαπλώστρες... Σε περίπτωση που φυσάει, δοκίμασε κάτι μικρά κολπάκια που είναι πριν την παραλία της Σούδας, στα 5 λεπτά απ' τον Πλακιά. Βέβαια δεν έχουν ξαπλώστρες και ομπρέλες, αλλά τουλάχιστον δε θα σε φάει ο αέρας. Για βράδυ δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο, χαλαρά πράγματα, έχει κανά 2-3 μπαράκια που τα είδα γεμάτα (τουρίστες) μόνο ΣΚ. Όμως το Ρέθυμνο είναι ένα μισαωράκι, οπότε μη σε νοιάζει. Στο δρόμο για Πλακιά, σταμάτα στο φαράγγι Κουρταλιώτη. Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, αλλά ο αέρας του σε παίρνει και σε σηκώνει. Εννοείται δε βγαίνεις από το αμάξι με καπέλο, γυαλιά, καφέδες κτλ, γιατί θα τα χάσεις όλα!!! Εμείς είχαμε απώλειες ένα ζευγάρι γυαλιά και μια χαλασμένη πόρτα αυτοκινήτου :p Οπότε προσοχή! Εντάξει, βέβαια εξαρτάται και σε τι μέρα θα πέσεις. Από παραλίες θα σου προτείνω τα Σχοινάρια, που είναι και η μόνη που πήγα, γιατί όλες τις άλλες μέρες δεν παλευόταν ο αέρας. Αξίζει όμως! Και τέλος, για φαγητό ένα είναι το μέρος: Μαριού. Πήγαινε και θα με θυμηθείς!!! Είναι ένα μικρό χωριουδάκι κανά 2 χιλιόμετρα έξω απ' τον Πλακιά, που έχει μόνο ένα ταβερνάκι. Αλλά ταβερνάκι θησαυρός! Οικογενειακό, με άψογο service, χτισμένο σε τέλειο σημείο με θέα, προσεγμένο από όλες τις απόψεις και φοβερό φαγητό! Ό,τι και να φας είναι εγγύηση! Και οι τιμές του εμένα μου φάνηκαν καλές. Α, επίσης το παιδί που δουλεύει εκεί μας πρότεινε για βράδυ ένα beach bar στον Πλακιά, που λέγεται "Μες στην Άμμο". Δεν πήγα για να σου πω εντυπώσεις. Τέλος, για φαγητό μπορείς να πας εναλλακτικά σε ένα παραδίπλα χωριουδάκι, Μύρθιος νομίζω λέγεται και να βρεις την ταβέρνα "Διόνυσος". Για διαμονή δεν ξέρω αν έχεις κλείσει, αλλά εμείς μείναμε στο Sophia Hotel. Πληρώσαμε 47 ? το δίκλινο με πρωινό. Πολύ ωραία δωμάτια, μοντέρνα, ωραίος χώρος γενικά, έχει πισίνα, υπολογιστή με ίντερνετ και καλούς ιδιοκτήτες. Αυτά από μένα...αν χρειαστείς άλλες πληροφορίες πες μου. Οπωσδήποτε όμως πριν πας τσέκαρε το site Cretan Beaches | Guide for beaches of Crete, Greece για να δεις τις τριγύρω παραλίες και να διαλέξεις. Εμείς τις μέρες με αέρα ανεβαίναμε στο Μπαλί, ένα χωριουδάκι μεταξύ Ρεθύμνου-Ηρακλείου, που και σε όλη την Κρήτη να έχει κύμα, εκεί δεν πιάνει. Αν πας, δε θα πας στις 2-3 παραλίες του που βλέπεις με το μάτι, ζήτα να σου πουν πώς θα πας στο Evita bay,ένας μικρός κολπίσκος στο τέλος του χωριού, με καθαρά νερά και χωρίς κύμα. Απέφυγε το τα ΣΚ, γιατί παίζει να μη βρεις ξαπλώστρα ούτε για δείγμα! Να περάσεις τέλεια (πράγμα σίγουρο αφού πας Κρήτη) και περιμένω εντυπώσεις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.621
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom