Διακοπές 2012

Sia304050

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μήλος
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Καλημέρα σας είμαι 40 ετών και θέλω να πάω διακοπές σε κάποιο νησί, όμως δεν μπορώ να επιλέξω σε ποιό να πάω, που να ανταποκρίνεται στην ηλικία μου. Επειδή θα πάω μόνη χωρίς παρέα δεν θα ήθελα να βρεθώ σε ένα νησί που ο μεγαλύτερος τουρίστας να είναι 25 ετών. :roll:
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Κατ αρχας στα 40 δεν εισαι γερονταρα. Θυμησου τον «Πενηνταρη» του Ζαμπετα.!

Οσο για προορισμο, Συρος ειναι μια χαρα και κοσμοπολιτικο με μονο μειον τις οχι καλες παραλιες, Κυθνος και Τηνος (οχι βεβαια τον 15αυγουστο) για πιο ησυχα αλλα εχουν απ ολα, επισης Ναξος, Μηλος, Κιμωλός, Ικαρια, Πατμος και Ανδρος αν αντεχεις τον πολυ αερα.

Στη θεση σου δεν θα πηγαινα Ιο, Παρο, Αμοργο, Κουφονησια, Φολεγανδρο, Λειψους, Λερο, Σαντορινη, Μυκονο.

Τελος, τα μεγαλα νησια (Κερκυρα, Κως , Ροδος, Σαμος) εχουν απ ολα τα γουστα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οσο για προορισμο, Συρος ειναι μια χαρα και κοσμοπολιτικο με μονο μειον τις οχι καλες παραλιες, Κυθνος και Τηνος (οχι βεβαια τον 15αυγουστο) για πιο ησυχα αλλα εχουν απ ολα, επισης Ναξος, Μηλος, Κιμωλός, Ικαρια, Πατμος και Ανδρος αν αντεχεις τον πολυ αερα.
Σχετικά με τον αέρα, η Τήνος είναι πολύ χειρότερη από την Πάτμο.
Στην Πάτμο ο αέρας δεν επηρρεάζει σε τίποτα τις διακοπές σου.
Στην Τήνο μπορεί να σε στείλει να περάσεις τη μέρα σου μόνο με ρακές ή μπύρες. :haha:

Για να προτείνουμε όμως μέρη στη φίλη μας ή να την κατευθύνουμε σε παρόμοια θέματα, πρέπει να μας δώσει και επιπλέον στοιχεία.

Από πού ξεκινάει (βλέπω ότι μένει βόρεια Ελλάδα), ποιά εποχή θα πάει και αν θα έχει μεταφορικό μέσο ή όχι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.219
Δες για Μυτιλήνη,Χίο,Κάλυμνο ακόμα και Ρόδο(έχει νεολαία αλλά θα βρεις και μεγαλύτερους).
 

ilias2509

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μια καλη ιδεα ειναι η Σκοπελος, και ειναι κοντα σου. Μεση κατασταση. Με ενα ''κλικ'' αριστερα, εφτασες Σκιαθο για ξενυχτια, και μ'ενα δεξια Αλοννησο για την απολυτη ηρεμια.
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η υφήλιος...
Θα συμφωνήσω ότι καλές επιλογές είναι η Σκόπελος και η Αλόννησος. Αν θες ντε και καλά Κυκλάδες, σκέψου Αμοργό, Σύρο, Άνδρο, που ταιριάζουν στα μοναχικά προφίλ. Από Επτάνησα, όπως ειπώθηκε και προηγουμένως, όλα είναι ιδανικά για όλους, ανάλογα τι ψάχνει ο καθείς! :)
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Σχετικά με τον αέρα, η Τήνος είναι πολύ χειρότερη από την Πάτμο.
Για το αερα αναφερομουν στην Ανδρο και φυσικα η Πατμος δεν εχει κανενα τετοιο προβλημα.

Εγω δεν προτεινα τα βορεια νησια (σποραδες, θασο, Σαμοθρακη) γιατι φανταζομαι θα εχει παεει λογω ευκολης προσβασης απο Β. Ελλαδα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για το αερα αναφερομουν στην Ανδρο και φυσικα η Πατμος δεν εχει κανενα τετοιο προβλημα.
Δεν το κατάλαβα ότι ο αέρας πήγαινε μόνο στο τελευταίο νησί της πρότασης. :D

Παρόλα αυτά, ακόμα και η Άνδρος, είναι πολύ πιο εύκολη με τον αέρα μπροστά στην Τήνο.
 

Sia304050

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μήλος
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Είμαι απο Ν.Πέλλας και θα πάω με μέσα συγκοινωνίας δηλαδή δεν θα χρησιμοποιήσει δικό μου αυτοκίνητο. Όσο για τα νησιά που αναφέρεται έχω πάει Σαμοθράκη Μυτιλήνη Χίο, Σκιάθο και στα επτάνησα. Δεν έχω πάει Σκόπελο αλλά μου έχουν πει πως είναι πολύ οικογενειακά και αντίστοιχα ήσυχα. Η Σκόπελος για μένα είναι ένα νησί με πολύ εύκολη πρόσβαση αρκεί να μην κόψω φλέβες..... τι λέτε?;)
 

ilias2509

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εξαρταται τι ζητας. Αν εισαι μονη, οι επιλογες για παρεα μαλλον λιγες. Ναι, Ψιλο-οικογενειακα πραγματα, και ζευγαρακια. Αν θες να κανεις υπεροχα μπανια, να χορτασει πρασινο-μα..πρασινο το ματι σου, πεντακαθαρα και ησυχα νερα ειναι τελεια. Φυσικα τοτε, χωνεις και μερικα βιβλια στο σακκιδιο σου. Αν νοικιασεις μεταφορικο μεσο εναι καλα. Για τις '' φλεβες'' χμ! δεν ξερω, δεν μουχει τυχει ποτε, αν κι εχω ταξιδεψει μονος σε απιστευτα μικρα-μακρινα μερη. Ειναι σχετικο με το τι σκεψεις εχουμε. Ελα...ελα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.510
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom