Βουλγαρία Διαμονη μακρας διαρκειας στην Βουλγαρια ?

kostas124

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Γεια σας ηθελα να ρωτησο αν εχει κανεις διαμονη μακρας διαρκειας στην βουλγαρια , αν ειναι ευκολο να την παρει , και τι χαρτια χρειαζωνται οποια πληροφορια θα ηταν καλη παιδια . Ευχαριστω πολυ .
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Εγώ έμεινα στη χώρα 4 μήνες για δουλειά και όλη τη διαδικασία την έκανε σε κάποια δημόσια υπηρεσία η μάνατζερ της εταιρίας που δούλευα. Ουσιαστικά πήγα με ταυτότητα, διαβατήριο και συμπλήρωσα εκεί μια αίτηση στα βουλγαρικά, ωστόσο μου ζητούσαν και κάποιο άλλο έγγραφο που ποτέ δεν κατάλαβα τι ήταν (το ανέφεραν ως προσωπικό αριθμό πολίτη Ε.Ε. αλλά δεν είμαι σίγουρος σε τι αναφέρονταν, ούτε και η μάνατζερ). Με τούτα και με κείνα με λίγο ζόρι μου τη βγάλανε την άδεια επειδή θα έμενα για μερικούς μήνες μόνο. Είπαν ότι αν είχα σκοπό να ανανεώσω το συμβόλαιο συνεργασίας θα έπρεπε να ξαναπεράσω. Δεν έτυχε πάντως ποτέ να με ελέγξει αστυνομικός στο δρόμο και να μου ζητήσει την άδειά μου. Αν θυμάμαι επίσης καλά, μας ζήτησαν και αντίγραφο του συμβολαίου συνεργασίας με την εταιρία στην υπηρεσία. Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο βγαίνουν τόσο εύκολα οι άδειες στη χώρα χωρίς κάποιο συμβόλαιο στα χέρια σου και δε θέλω να σε γελάσω, καθώς δε το γνωρίζω.
 

kostas124

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
αυτο ειναι το παραξενο της ιστοριας , κανεις χαρτια που ποτε δεν τα ζητανε εγω την πρωτη φορα δεν ειχα χαρτι απο το σπιτι ποθ εμενα δεν ειχα δηλωθει στην αστηνομια και στα συνορα με φωναξε ο βουλγαρος και μου ζητουσε το χαρτι . Του ειπα δεν μοθ ειπε κανεις οτι πρεπει να εχω αφτο το χαρτι οταν μπηκα βουλγαρια και με αφησε . Της επομενες φορες ( αλλες 4) εκανα παντα και δεν μου το ζητησαν ποτε . Τι να πεις .
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Αστυνομικη ταυτοτητα,ενοικιαστηριο συμβολαιο κατοικιας και δηλωση του εργοδοτη που σε απασχολη για φυσικα προσωπα η καταστατικο εταιρειας για νομικο προσωπο. Υσχυει για 5 χρονια και εκδιδεται αυθημερον.Με ενα επιπλεον παραβολο 160 λεβα μπορεις να παρεις και αστυνομικη ταυτοτητα ιδιας χρονικης διαρκειας.
 

kostas124

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Σε ευχαριστω πολυ Σταυρο , μεγαλη η βοηθεια σου , ειχα αρχισει να απελπιζωμε γιατι απο site διαφορα και πρεσβειες ηταν δισκολο να βγαλω ακρη .
Αυτα μπωρεις να τα κανεις οποια πολη , η πρεπει να πας σοφια ?
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Απο την κεντρικη αστυνομικη διευθηνση του τοπου της διαμονης σου. Ενοειτε οτι πιο μπροστα θα πρεπει να παρεις και ΑΦΜ(ΕΓΗ) απο την εφορια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα ρωτήσω κάτι, πιθανώς χαζό, αλλά δεν καταλαβαίνω: σε χώρα της ΕΕ τι χρειάζεται η άδεια παραμονής;
 

kostas124

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Δεν ειναι καθολου χαζο την ιδια απορια την εχω και εγω , και μαλλον πρεπει να εχει σχεση με την συνθηκη του σενγκεν και της υπογραφες , στην Βουλγαρια αυτη την στιγμη μπωρεις να μεινεις μεχρι 90 μερες χωρις προβλημα , αρκει αυτος που σε φιλοξενη να σε δηλωση στην αστυνομικη αρχη οτι μενεις στο ταδε σημειο , σε 5 μερες απο την εισοδο σου στην χωρα .


Η γνωστη μου εκει περα μου ειπε οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο τελικα να την παρεις την παραμονη , και εγω εχω και ενα πλην στην ιστορια οτι δεν παω για να δουλεψω , αρε δεν θα εχω χαρτι απο αφεντικο η κατι τετοιο .
Τωρα αν κανεις φιλος ξερει τιποτα εξτρα , θα παρακαλουσα αν ηθελε να βοηθησει .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν ειναι καθολου χαζο την ιδια απορια την εχω και εγω , και μαλλον πρεπει να εχει σχεση με την συνθηκη του σενγκεν και της υπογραφες , στην Βουλγαρια αυτη την στιγμη μπωρεις να μεινεις μεχρι 90 μερες χωρις προβλημα , αρκει αυτος που σε φιλοξενη να σε δηλωση στην αστυνομικη αρχη οτι μενεις στο ταδε σημειο , σε 5 μερες απο την εισοδο σου στην χωρα .


Η γνωστη μου εκει περα μου ειπε οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο τελικα να την παρεις την παραμονη , και εγω εχω και ενα πλην στην ιστορια οτι δεν παω για να δουλεψω , αρε δεν θα εχω χαρτι απο αφεντικο η κατι τετοιο .
Τωρα αν κανεις φιλος ξερει τιποτα εξτρα , θα παρακαλουσα αν ηθελε να βοηθησει .
Η Βουλγαρία έχει εξαιρεθεί προς το παρόν (μέχρι το 2014) από τα κεφάλαια περί ελέυθερης εγκατάστασης πολιτών της ΕΕ. Κι αφού οι Βουλγαροι δε μπορούν να εγκατασταθούν στην υπόλοιπη Ευρώπη, εφαρμόζουν κι αυτοί τα ίδια για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους.
 

kostas124

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Η Βουλγαρία έχει εξαιρεθεί προς το παρόν (μέχρι το 2014) από τα κεφάλαια περί ελέυθερης εγκατάστασης πολιτών της ΕΕ. Κι αφού οι Βουλγαροι δε μπορούν να εγκατασταθούν στην υπόλοιπη Ευρώπη, εφαρμόζουν κι αυτοί τα ίδια για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους.

Αυτο ειναι ενα πολυ ενδιαφερον στοιχειο , που λες που δεν το ειχα μαθει , οτι μαθαινει κανεις καλο ειναι , σε ευχαριστω πολυ !!!!
 

cacofonix

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επειδή η κατάσταση εδώ πάει από το κακό στο χειρότερο, σκεφτόμουν μήπως έφευγα για Βουλγαρία. Θα μου πείτε εκεί ο μισθός είναι ακόμα χαμηλότερος από την Ελλάδα και δεν έχετε άδικο. Κάνω αυτή τη στιγμή ένα ηλεκτρονικό κατάστημα. Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα θες μόνο για το ΤΕΒΕ 200? περίπου κάθε μήνα και τα έξοδα εδώ είναι πολύ υψηλότερα από εκεί.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος με το τι λεφτά χρειάζεσαι κάθε μήνα εκεί; Πχ πόσο κάνει το ενοίκιο, το ρεύμα, το τηλέφωνο/internet, ο καφές, πόσο κάνει μια πίτσα, ένα σουβλάκι κλπ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom