Διανυκτέρευση σε αεροδρόμιο?

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Πρόκειται να κλείσω ένα εισητήριο για το καλοκαίρι αλλά το σκέφτομαι γιατί υπάρχει μια μεγάλη αναμονή στον ενδιάμεσο σταθμό. Η πτήση μου φτάνει στις 7 το βράδυ και πετάω με την ίδια εταιρεία στις 7 το άλλο πρωί για τον τελικό προορισμό. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση η αεροπορική εταιρεία να καλύπτει και διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο στον ενδιάμεσο σταθμό?
 

panosku78

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Δεν υπαρχει περιπτωση να καλυπτει την διαμονη...και εγω καποτε ειχα πεταξει για Μαντσεστερ μεσω Αμστερνταμ με την KLM με 130 Ευρω και εμεινα ενα βραδυ στο Αμστερνταμ. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις ενα φθηνο ξενοδοχειο κοντα στο αεροδρομιο και να δεις μια ακομα πολη:)
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Υπάρχει περίπτωση να στα καλύπτει, αλλά γιατί δε παίρνεις τηλέφωνο την αεροπορική να ρωτήσεις? Μόνο αυτοί θα σου πουν στα σίγουρα αν ισχύει στην περίπτωσή σου.
Πχ η Gulf καλύπτει, η Emirates ανάλογα το εισιτήριο, κλπ
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Υπάρχει περίπτωση να στα καλύπτει, αλλά γιατί δε παίρνεις τηλέφωνο την αεροπορική να ρωτήσεις? Μόνο αυτοί θα σου πουν στα σίγουρα αν ισχύει στην περίπτωσή σου.
Πχ η Gulf καλύπτει, η Emirates ανάλογα το εισιτήριο, κλπ
Σκοπέυω να πάρω τηλέφωνο και να ρωτήσω έχεις δίκιο, αλλά αυτο που δεν έχω υπ'όψη μου είναι εάν υποχρεούται η εταιρεία να παρέχει διανυκτέρευση. Είχα ακούσει κάτι τέτοιο παλαιότερα αλλά δε το είχα επιβεβαιώσει τότε. Αν είναι υποχρεωμένοι (που το βλέπω δύσκολο αλλά ποιος ξέρει) ίσως και να μη θέλουν να το πολυλένε ειδικά στο τηλέφωνο
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Γεια σου και καλη χρονια γεματη υγεια και χαρα.
Αν τους παρεις τηλ. ειναι υποχρεωμενοι να σου πουν ..
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εάν το ακούσω και αυτό...ότι καλύπτουν διανυκτέρευση ακόμη και στην περίπτωση που δεν προέκυψε κάτι τέτοιο αλλά είναι προγραμματισμένο...τότε θα πρέπει να είμαστε πολύ ευτυχισμένοι εμείς οι καταναλωτές! :-D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολλές εταιρείες το καλύπτουν, ακόμη κι όταν είναι προγραμματισμένο το stop-over, ειδικά αυτές του κόλπου. Εμένα μου το έχουν καλύψει η Egypt, η Emirates και η Gulf (πολλέεεεες φορές) στο παρελθόν. Με το που φτάνεις στο αεροδρόμιο, πας στο γραφείο, ρωτάς και συνήθως σου λένε ναι. Στο αεροδρόμιο σου δίνουν ένα voucher για το ξενοδοχείο, σου καλύπτουν το ταξί/transfer (συνήθως είναι βανάκι με άλλους επιβάτες της ίδιας πτήσης), τα έξοδα βίζας (αν υπάρχουν) και το δείπνο και πρωινό. Δική τους υποχρέωση είναι να σε ξυπνήσουν και να σε φέρουν στην ώρα σου το αεροδρόμιο.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ευχαριστώ! Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα να περιμένω στο αεροδρόμιο και 7 και 10 και 12 ώρες ή να βγω βόλτα στην πόλη αν μπορέσω. Αλλά καμιά φορά η παρέα χρειάζεται ξενοδοχείο και γιατί όχι. Γιώργο μακάρι να είναι όπως τα λές γιατί μάλλον με emirates ή με qatar θα πετάξουμε. Ακόμα υπάρχει πολύς χρόνος βέβαια αλλά θα σας ενημερώσω όλους για το τι έγινε
 

evangelos30

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Καλησπέρα,
Γνωρίζει κανείς πληροφοριές για το πόσο κοστίζουν λίγες ώρες ύπνου στο ξενοδοχείο που είναι στο Ελ.Βενιζέλος (νομίζω είναι το Sofitel?)?
 

sofiaNY

Member
Μηνύματα
35
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
ξεκινανε απο 230 ευρω και ανεβαινουν αναλογα τον τυπο δωματιου.(το sofitel ειναι)
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Mην βλεπωωω βλακείεςςς...... Είναι ιδανική περίπτωση για να γνωρίσεις τον ενδοιάμεσο σταθμό... Σιγουρα στο αεροδρομια θα υπαρχει υπηρεσία προσωρινης φύλαξης αποσκευών (και αν όχι εκει σε καποιο σταθμο τρενων , μετρο , λεοφωρείων της πόλης) .. οπότε τα αφήνεις εκεί χαλαρώνεις πας κάνεις την βολτούλα σου βλέπεις την πόλη τρως , ποτακι κλπ κλπ .. και κανα 2-3 ωρο πριν φυγει η πτηση πας τα παιρνεις γυρνας στο αεροδρομιο και περιμένεις!!


edit: το μηνυμα μου παει για το αρχικό θέμα (Εχασα καποια ποστ και λεπτομερειες το πηρα χαμπαρι αργα!!)
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
ξεκινανε απο 230 ευρω και ανεβαινουν αναλογα τον τυπο δωματιου.(το sofitel ειναι)
Με τέτοια τιμή, καλύτερα στρωματσάδα στο αεροδρόμιο!! :D
Υπάρχει και το ανάλογο site σχετικά με τον ύπνο στα αεροδρόμια www.sleepinginairports.net και το Ελ. Βεν. δεν τα πάει πολύ άσχημα στις κριτικές! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom