Διεθνές διπλωμα

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ πάντως ρε παιδιά πήγα Ιταλία-Ελβετία τον περασμένο Νοέμβριο με το γνωστό ροζ GR χάρτινο και αφού είχα διαβάσει τις προειδοποιήσεις εδώ και αλλού.

Ο κύριος λόγος είναι γιατί το ΚΕΠ μου απάντησε χρόνο πάνω από 15 μέρες για έκδοση καινούργιου κι ότι θα ξαναλλάξουν στο επόμενο διάστημα (αν θυμάμαι καλά,μη δημιουργήσω ζήτημα).

Σε κανένα σύνορο δεν συνάντησα πρόβλημα ούτε και μέσα στην Ελβετία που με σταμάτησε η τροχαία για απλό έλεγχο (Ελληνικές πινακίδες στη Λωζάνη???).

Η πλάκα ήταν στα Ιταλοελβετικά σύνορα που περνάγανε όλοι αέρα και οι συνοριοφύλακες σταμάτησαν εμένα κι ένα βούλγαρο μόνο.
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
Το διεθνες διπλωμα οπως αναφερθηκε ειναι ουσιαστικα επισημη μεταφραση του διπλωματος οδηγησης.. Για την ΕΕ οπου και ισχυει το ροζ διπλωμα, την ιδια ακριβως δουλεια με σημαντικα μικροτερο κοστος μπορει να κανει η επισημη μεταφραση του διπλωματος οδηγησης απο την αρμοδια υπηρεσια του υπουργειου εξωτερικών με κόστος 8.5 ευρω..


Γνωρίζουμε πόσες μέρες κάνει η μετάφραση από το ΥΠΕΞ;

Θέλουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο από το Εδιμβούργο για βόλτα στα Highlands. H Budget στους όρους του καταστήματος του αεροδρομίου του Εδιμβούργου λεει ότι γενικα δεν δέχεται όσα διπλώματα δεν είναι σε λατινικό αλφάβητο, εκτός από τα ελληνικά διπλώματα. Επίσης, έστειλα email στα κεντρικά της Αστυνομίας της Σκωτίας (είμαι παρανοϊκή, το ξέρω:lol:) και μου είπαν ότι εφόσον είμαι για διακοπές και όχι μόνιμη κάτοικος το δίπλωμα με καλύπτει.

Δεν προλαβαίνουμε να βγάλουμε το νέο δίπλωμα, με τους λατινικούς χαρακτήρες, και τα 45 ευρώ του διεθνούς είναι τελείως τζάμπα.
Επομένως, αν με 8,5 ευρουλάκια προλαβαίνω να καλυφθώ και να μην αγχώνομαι, μακάρι!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τα 45 ευρώ του διεθνούς είναι τελείως τζάμπα.
Επομένως, αν με 8,5 ευρουλάκια προλαβαίνω να καλυφθώ και να μην αγχώνομαι, μακάρι!
αυτό θα το ξέρουν οι αρχές του κράτους που θα το ελέγξουν. άρα θα έχεις το σχετικό ρίσκο. το διεθνές δεν είναι εφεύρεση για να μας παίρνουν τα λεφτά αλλά αποτέλεσμα διεθνών συμφωνιών. προσωπικά δεν θα ρίσκαρα να παρουσιάσω σε τροχαία κράτους εκτός ΕΕ μία απλή μετάφραση. μπορεί να μπλεξεις.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.843
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
η Μεγ Βρετανια δεν ειναι στην ΕΕ?
για εκτος ΕΕ υποστηριζω οτι το διεθνες ειναι αναγκαιο
οχι τιπτοα αλλο αλλα αντε βγαλε ακρη τωρα με την ντοπια αστυνομια
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
το ΚΕΠ μου απάντησε χρόνο πάνω από 15 μέρες για έκδοση καινούργιου
15 μέρες ήταν καλά... πριν μια βδομάδα που τηλεφώνησα εγώ, σε ένα ΚΕΠ μου είπαν "2 μήνες" και σε ένα άλλο "πάνω από 2,5 μήνες" :shock: Προφανώς έχει αρχίσει να εξαλείφεται η γραφειοκρατία...

Πάντως το τριετές της ΕΛΠΑ που είχα βγάλει πέρυσι δεν μου χρειάστηκε καθόλου σε δύο ενοικιάσεις αυτοκινήτων στη Νότια Αφρική. Έδειξα μόνο το ροζ και όλα ήταν οκ.

Edit: Βέβαια δε με σταμάτησε ποτέ τροχαία, οπότε δεν ξέρω αν σε τέτοια περίπτωση το διεθνές θα είχε αποδειχθεί χρήσιμο.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.762
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
για ταυλανδη παιδια αν ξερει καποιος τι διπλωμα χρειαζεται?
Κανονικά χρειάζεται το διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ. Εμείς πάντως νοικιάσαμε μόνο με το ροζ με ελληνικούς μάλιστα χαρακτήρες (τώρα τι κατάλαβαν θα σε γελάσω, μπορεί να τους πέρασαν και για λατινικούς). Πάντως δεν είχαμε καμιά συνάντηση με την τροχαία οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.843
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω που ρωτησα στην ΕΛΠΑ μου ειπαν για Ταυλανδη θελει διεθνες και ειναι 45 για ενα χρονο
αλλα δεν το εκανα...
θα νοικιαζα αμαξι ή μηχανακι για μια μερα ισως, και τα 45 ευρω μου φανηκαν εντελως για πεταμα....και κυριως οτι θα επρεπε να παρω αδεια απο δουλεια για αυτο το πραγμα...

anyway...στο ξενοδοχειο που νοικιασα το μηχανακι, μου ειπαν οτι αν σε σταματησουν πληρωνεις το προστιμο επιτοπου
ουτε διπλωμα ζητανε ουτε τιποτα
απλα να προσεχεις λεει μην παρανομησεις μου ειπαν

τωρα ποιος ξερει
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Καλά, η ΕΛΠΑ λέει πάντα ότι χρειάζεται το δίπλωμα της (λογικό, αφού παίρνει λεφτά). Επίσης είναι σίγουρο ότι όσοι έχουν το νέο δίγλωσσο δίπλωμα-κάρτα δεν χρειάζονται αυτό της ΕΛΠΑ. Το θέμα είναι κατά πόσον έχει πραγματικά χρειαστεί το δίπλωμα της ΕΛΠΑ σε κάποιον που έχει το παλιό ροζ. Ξέρουμε δηλαδή έστω και μια επιβεβαιωμένη περίπτωση που να μην έχουν δεχτεί οι αρχές μιας χώρας το ροζ αλλά να δέχτηκαν αυτό της ΕΛΠΑ;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλά, η ΕΛΠΑ λέει πάντα ότι χρειάζεται το δίπλωμα της (λογικό, αφού παίρνει λεφτά). Επίσης είναι σίγουρο ότι όσοι έχουν το νέο δίγλωσσο δίπλωμα-κάρτα δεν χρειάζονται αυτό της ΕΛΠΑ. Το θέμα είναι κατά πόσον έχει πραγματικά χρειαστεί το δίπλωμα της ΕΛΠΑ σε κάποιον που έχει το παλιό ροζ. Ξέρουμε δηλαδή έστω και μια επιβεβαιωμένη περίπτωση που να μην έχουν δεχτεί οι αρχές μιας χώρας το ροζ αλλά να δέχτηκαν αυτό της ΕΛΠΑ;
ωραία τα λες. χωρίς καμμία τεκμηρίωση και με την ελληνική καχυποψία αντιμετωπίζεις την ΕΛΠΑ.
μάθε λοιπόν ότι για να οδηγήσεις στις ΗΠΑ και σε άλλα κράτη στον κόσμο χρειάζεται το International Driving Permit (IDP) και ΜΟΝΗ εξουσιοδοτημένη για την έκδοση του εγγράφου σε έλληνες πολίτες είναι η ΕΛΠΑ. από κει κ πέρα ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του κ πράττει αναλογα με τι πιστεύει αλλά να είναι έτοιμος να υποστεί τις συνέπειες. οι δε εταιρείες ενοικίασεων φυσικά κ δεν ενδιαφέρονται να τους δείξεις το IDP. θέλουν μόνο το δίπλωμα έστω κ εθνικό.
Foreign Visitors Driving in the U.S.: USA.gov
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.202
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom