ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Αν μιλάμε για κάνα δύο ερωτήσεις ενδεχομένως να μην υπάρξει θέμα.
Αναρωτιέμαι τι γίνεται βέβαια όταν δεν μιλάει καθόλου κάποιος την αγγλική γλώσσα. Δεν μπορεί να βασίζονται στην νοηματική... Κάποια λύση θα υπάρχει.
 

louka

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
παιδια πηγα και γυρισα ,κανενα προβλημα. δεν χρειαστηκε να δειξω esta ,ηταν ηδη περασμενο μεσα οποτε μου ειπε δεν το χρειαζεται. μου εκαναν δυο -τρεις ερωτησεις ,γιατι παω Αμερικη ,που θα μεινω , πηραν αποτυπωματα και αυτο ηταν.
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδια να ρωτήσω και εγω εγω κάτι και δεν ξέρω αν ειναι στο σωστό θέμα
Θέλω να κλείσω εισιτήριο για νέα Υόρκη και θέλω να μάθω τα εξής
Πρώτα κλείνω εισιτήρια και μετά να κάνω αίτηση για ESTA?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Παιδια να ρωτήσω και εγω εγω κάτι και δεν ξέρω αν ειναι στο σωστό θέμα
Θέλω να κλείσω εισιτήριο για νέα Υόρκη και θέλω να μάθω τα εξής
Πρώτα κλείνω εισιτήρια και μετά να κάνω αίτηση για ESTA?
Ναι
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
..
Πρώτα κλείνω εισιτήρια και μετά να κάνω αίτηση για ESTA?
Όπως θες. Στην αίτηση για την φόρμα ESTA είναι προαιρετική η αεροπορική εταιρεία και μπορείς να την συμπληρώσεις και μετά κάνοντας τροποποίηση όταν έχεις την πληροφορία.Το ίδο ισχύει και για την διαμονή. Και εγώ αυτό έκανα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εδω λεει οτι μπορει να εχει και ισχυ μικροτερη των 6 μηνων...
ας μας πουν και αλλοι,ομως....
"Οι Έλληνες υπήκοοι κάτοχοι Ελληνικών διαβατηρίων που πρόκειται να λήξουν σε χρονικό διάστημα μικρότερο των έξι μηνών, μπορούν να ταξιδέψουν στα πλαίσια του Προγράμματος Απαλλαγής από Βίζα, εφ΄όσον η προγραμματισμένη παραμονή τους στις Ηνωμένες Πολιτείες θα έχει ολοκληρωθεί πριν την ημερομηνία λήξης του διαβατηρίου τους. Επιτρέπεται στους Έλληνες υπηκόους να εισέλθουν στις ΗΠΑ είτε με ισχύουσα βίζα ή με εγκεκριμένη ΕΣΤΑ χρησιμοιώντας ένα διαβατήριο με ισχύ μικρότερη των έξι μηνών."
http://athens.usembassy.gov/vwp_greece_faqs.html
...και συμπληρωνω μηνυμα μελους που τα γνωριζε πολυ καλα αυτα....
http://www.travelstories.gr/community/threads/eρώτηση-για-Βίζα-και-Εsta-σε-ισχύ.29051/page-2
 
Last edited:

xrissa

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Ευχαριστώ! Το διάβασα αυτό στο site της πρεσβείας, αλλά σε ταξιδιωτικό που ρώτησα για εισητήρια, μου λέγαν αυτό για την εξάμηνη ισχύ και επέμεινα κιόλας...Κατατοπιστικότατη και η άλλη απάντηση!
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Ξεκαθαρίζω ότι δεν γνωρίζω τι λέει ο νόμος..αλλα νομίζω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο να ανανεώσεις το διαβατήριο σου..γιατί δεν το κάνεις να είσαι ήσυχη καλού κακού..αν ταξιδεύεις και συχνά θα το βρείς και μπροστά σου..άσε που δεν ξέρεις μπορεί να γλυκαθείς στην Αμερική και να θες να μείνεις για πάντα:)
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Για ελληνικά διαβατήρια, δεν χρειάζεται το διαβατήριο να έχει ισχύ έξι μηνών, αρκεί να λήγει μετά την ολοκλήρωση του ταξιδιού.

Γενικά, συνιστάται πρώτα να κάνεις αίτηση ESTA που έχει εγκριθεί και μετά να αγοράσεις εισητήρια. Οι ερωτήσεις στο ESTA σχετικά με στοιχεία πτήσεις είναι προαιρετικες - επίσης, αν θέλεις, μπορείς να τις συμπληρώσεις σε οποιαδήποτε στιγμή.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
407
Likes
455
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Καλησπέρα Παιδιά!!!
Συμπλήρωνα την αιτηση για ESTA στο official site και προς το τέλος ρωτούσε για current or previous employer:
Για Αμερική ή για Ελλάδα ρωτάει?
Σε περιπτωση που εννοεί Ελλάδα εγω είμαι δημόσιος υπάλληλος τι να γράψω στο όνομα εργοδότη?
Για 2 ατομα (εγω και συζυγος ) κάνω δυο διαφορετικές αιτήσεις ή γινεται σε μία?
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα Παιδιά!!!
Συμπλήρωνα την αιτηση για ESTA στο official site και προς το τέλος ρωτούσε για current or previous employer:
Για Αμερική ή για Ελλάδα ρωτάει?
Σε περιπτωση που εννοεί Ελλάδα εγω είμαι δημόσιος υπάλληλος τι να γράψω στο όνομα εργοδότη?
Για 2 ατομα (εγω και συζυγος ) κάνω δυο διαφορετικές αιτήσεις ή γινεται σε μία?
Για Ελλάδα ρωτάει, και καλό είναι να το συμπληρώσεις για να φαίνεται ότι υπάρχουν ισχυροί δεσμοί με τη χώρα (μόνιμη εργασία). Στον εργοδότη μπορείς να βάλεις την υπηρεσία στην οποία εργάζεσαι.
Για δύο άτομα πρέπει να κάνεις δύο αιτήσεις. Μπορείς να τις κάνεις χώρια ή σαν γκρουπ αιτήσεων και να ορίσεις έναν απ'τους δύο ως "αρχηγό" του γκρουπ. Έχω κάνει αίτηση και σε γκρουπ, και ξεχωριστές, το ίδιο είναι. Απλά με το γκρουπ τις διαχειρίζεσαι μαζί και δε τις ψάχνεις μετά μία μία, και επίσης φαίνεται ότι τα δύο άτομα ταξιδεύουν μαζί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.108
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom