Γενικά Δικαιούμαι αποζημίωση και πως τη διεκδικώ?

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Μπορει να ειμαι παλια αλλα αυτο δεν με κανει και σχετικη.

Η φιλη και συνταξιδιωτισσα μου εχει καθυστερηση 4 ωρες και 25 λεπτα απο το Ελ Βε για λογο που η wiz δεν προσδιόρισε. Το αποτελεσμα ειναι να χανει την επομενη πτηση (ειχε layover 4hr10min) και ετσι αρνηθηκε την επιβιβαση και εκλεισε καινουρια.
Τα οριτζιναλ αεροπορικα ηταν ~150 (και των δυο πτησεων). Τα νεα ~600. Η wizz της λεει οτι δικαιουται αποζημιωση μονο 70 ευρω.

Εγω ηξερα οτι ακομη και στη ryan δικαιουσαι αποζημιωση αν εχεις καθυστερηση πανω απο δυο ωρες που να καλυπτει τα εξοδα που αναγκαστηκες να κανεις (πχ ξενοδοχειο αν ηταν βραδινη πτηση). Ξερεις καμια/κανεις τι ισχυει; Επισης, πρεπει να δρασουμε σημερα κιολας ή να παμε το ταξιδακι μας (που ξεκιναει πολυ καλα) και να ασχοληθουμε μετα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Για πανω απο 3 ωρες αργοπορια στην προσγειωση δικαιουται αποζημιωση. Αυτη δεν προσγειωθηκε με αυτο το αεροπλανο.
Η αρνηση επιβιβασης περιπλεκει τα πραγματα αρκετα. Γιατι η εταιρεια φαινεται να κατεβαλε προσπαθεια να φτασει στον προορισμο της. Οποτε δικαιουται μονο την αξια του εισιτηριου που δεν χρησιμοποιησε.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για πανω απο 3 ωρες αργοπορια στην προσγειωση δικαιουται αποζημιωση. Αυτη δεν προσγειωθηκε με αυτο το αεροπλανο.
Η αρνηση επιβιβασης περιπλεκει τα πραγματα αρκετα. Γιατι η εταιρεια φαινεται να κατεβαλε προσπαθεια να φτασει στον προορισμο της. Οποτε δικαιουται μονο την αξια του εισιτηριου που δεν χρησιμοποιησε.
Καλα με τη Wizz δεν βγαζεις ακρη. Ειχα περυσι καθυστερηση πανω απο τρεις ωρες, εκανα τη σχετικη αιτηση για αποζημιωση, μου εστειλαν οτι δικαιουμαι 250 ευρω και μετα απο καποιο διαστημα ξαναεστειλαν οτι δεν δικαιουμαι τιποτα τελικα. Στον δε φιλο μου που ταξιδευαμε μαζι του ειπαν απο την αρχη οτι δεν δικαιουται τιποτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Καλα με τη Wizz δεν βγαζεις ακρη. Ειχα περυσι καθυστερηση πανω απο τρεις ωρες, εκανα τη σχετικη αιτηση για αποζημιωση, μου εστειλαν οτι δικαιουμαι 250 ευρω και μετα απο καποιο διαστημα ξαναεστειλαν οτι δεν δικαιουμαι τιποτα τελικα. Στον δε φιλο μου που ταξιδευαμε μαζι του ειπαν απο την αρχη οτι δεν δικαιουται τιποτα.
Η αληθεια ειναι οτι δεν αγγιξα το κεφαλαιο Wizz αλλα μονο το οτι σε πτηση που δεν προσγειωνεσαι δεν δικαιουσαι αποζημιωση.
Κατα τα αλλα ευχαριστω για την υπενθυμιση του ποσο καραγκιοζηδες ειναι γιατι καλοβλεπα κατι εισιτηρια για τον Οκτωβρη και ειχα ξεχασει οτι ειχε αλλαξει ωρα σε πανω απο τις μισες κρατησεις που ειχα κανει πριν χρονια , με αποτελεσμα να ακυρωσω τα ταξιδια.
 
Μηνύματα
62
Likes
327
Παιδιά, με τις εταιρείες χαμηλού κόστους ειδικά, μην περιμένετε να σας πουν '"ναι, συγγνώμη, σας στέλνουμε τα λεφτά". Απευθυνθείτε στα γραφεία που αναλαμβάνουν να σας εκπροσωπήσουν (ψάξτε στο Google). Υπάρχουν πολλά, εγώ χρησιμοποίησα την Airhelp, όπως έγραψα παραπάνω, και πήρα κάποια αποζημίωση.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η πτήση ήταν 15/08 17:10 LGW-ATH με τη γλυκιά wizz. Λάβαμε mail ακύρωσης περίπου 4 ώρες πρίν...

Στη συνέχεια προσέθεσαν πτήση 16/08 00:10 LGW-ATH οπότε με 3 τηλέφωνα στο call center, κατάφερα να κάνω δωρεάν rebook σε αυτήν..

Η πτήση των 00:10 έφυγε τελικά 07:10 οπότε μιλάμε για καθυστέρηση 3 ώρες πλας στην άφιξη...

Μπορεί να δικαιούμαι οτιδήποτε;
Για την ιστόρια πάντως, την αποζημίωση από την ακυρωμένη πτήση (των 17:10), κατάφερα να την πάρω directly από wizz (400eu ήταν, ούτε εγώ το πίστευα ομολογώ).
Εκτός αυτού πήρα και για τα φαγιά που πήρα εκεί στο αεροδρόμιο (είχα κρατήσει αποδείξεις).

Ταυτόχρονα έχω κάνει αίτηση μέσω airhelp για την καθυστέρηση της rescheduled πτήσης των 00:10, και βλέπουμε.
 
Μηνύματα
62
Likes
327
Μπορει να ειμαι παλια αλλα αυτο δεν με κανει και σχετικη.

Η φιλη και συνταξιδιωτισσα μου εχει καθυστερηση 4 ωρες και 25 λεπτα απο το Ελ Βε για λογο που η wiz δεν προσδιόρισε. Το αποτελεσμα ειναι να χανει την επομενη πτηση (ειχε layover 4hr10min) και ετσι αρνηθηκε την επιβιβαση και εκλεισε καινουρια.
Τα οριτζιναλ αεροπορικα ηταν ~150 (και των δυο πτησεων). Τα νεα ~600. Η wizz της λεει οτι δικαιουται αποζημιωση μονο 70 ευρω.

Εγω ηξερα οτι ακομη και στη ryan δικαιουσαι αποζημιωση αν εχεις καθυστερηση πανω απο δυο ωρες που να καλυπτει τα εξοδα που αναγκαστηκες να κανεις (πχ ξενοδοχειο αν ηταν βραδινη πτηση). Ξερεις καμια/κανεις τι ισχυει; Επισης, πρεπει να δρασουμε σημερα κιολας ή να παμε το ταξιδακι μας (που ξεκιναει πολυ καλα) και να ασχοληθουμε μετα;
Μετά από πρόβλημα που αντιμετώπισα πρόπερσι, απευθύνθηκα στην Airhelp. Άργησε λίγο, αλλά μία αποζημίωση την πήρα/
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα σας
Χτες το μεσημέρι έκλεισα αυθημερόν για φίλη μου πτήση με Skyexpress από Αθήνα για Μυτιλήνη πληρώνοντας το ποσό των 173,99.
Βρισκόταν στο αεροδρόμιο τουλάχιστον 3 ώρες πριν τη πτήση και δε της επέτρεψαν την επιβίβαση με την αιτιολογία ότι το εισιτήριο κακώς εκδόθηκε αυθημερόν και δεν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις ώστε να επιβιβαστώ. Μαζί της ήταν και άλλοι επιβάτες με το ίδιο θέμα.

Η μόνη εναλλακτική που της προσέφεραν ήταν να ταξιδέψει 4 μέρες αργότερα, δηλαδή τη Τρίτη 10.10.23, επιλογή που δεν δέχτηκε, καθώς εργάζεται και δεν έχει τη πολυτέλεια να βρίσκεται στην Αθήνα τόσες μέρες.

Αναγκάστηκε λοιπόν να εκδώσει καινούριο εισιτήριο με ημερομηνία αναχώρησης τη Κυριακή 08.10.23 το οποίο και δε της το έδωσαν δωρεάν με την αιτιολογία
ότι το συγκεκριμένο εισιτήριο δεν είναι από αυτά που μπορεί να δώσει δωρεάν η εταιρεία, αλλά μετά από φωνές αντί για την κανονική τιμή του εισιτηρίου που της ζητούσαν πλήρωσε τη μισή, περίπου 70 ευρώ

Το αρχικό εισιτήριο που είχα κλείσει το ακύρωσαν από μόνοι τους χωρίς να δεχτεί φυσικά και της είπαν ότι απλά θα της αποδοθούν οι φόροι 35 ευρώ.

περα από καταγγελία στην Υπα, έχει νόημα να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής στη κάρτα μου για το αρχικό εισιτήριο με την αιτιολογία ότι δε παρασχέθηκε η υπηρεσία;
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.939
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Από ποια σελίδα αγόρασες το εισιτήριο ? Βασική λεπτομέρεια.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.784
Likes
18.174
Δικαιούστε αποζημίωση για τη μη επιβίβαση, ίσως και για το ποσό που πληρώσατε. Ξεκάθαρη αλητεία της εταιρείας, εγώ θα έκανα κ αμφισβήτηση συναλλαγής.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δικαιούστε αποζημίωση για τη μη επιβίβαση, ίσως και για το ποσό που πληρώσατε. Ξεκάθαρη αλητεία της εταιρείας, εγώ θα έκανα κ αμφισβήτηση συναλλαγής.
θα τα δοκιμάσω όλα, ελπίζω να βγει κατι
Μη μιλήσω για τα ταξί που πλήρωσε
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.502
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom