Γενικά Δικαιούμαι αποζημίωση και πως τη διεκδικώ?

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288
θα τα δοκιμάσω όλα, ελπίζω να βγει κατι
Μη μιλήσω για τα ταξί που πλήρωσα
Δεν "υπάρχει το κάτι θα βγει". Αν είναι όπως τα λες αυτοί στο γκισέ πρέπει να αλλάξουν δουλειά.
Πιο κάτω έχει τα δικαιώματα σου. Πατάς πάνω στο πρόβλημα σου και βλέπεις τι πρέπει να απαιτήσεις.
Αν δεν βγάλεις άκρη με αυτούς, μπορούν εταιρείες, που έναντι ποσοστού από την αποζημίωση κινούνται νομικά και τα παίρνουν πίσω. Όλα τα έξοδα που σχετίζονται με την πτήση πρέπει να επιστρέφονται. Αρκεί να έχεις αποδείξεις.

Δικαιώματα επιβατών αεροπορικών μεταφορών - Your Europe
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν "υπάρχει το κάτι θα βγει". Αν είναι όπως τα λες αυτοί στο γκισέ πρέπει να αλλάξουν δουλειά.
Πιο κάτω έχει τα δικαιώματα σου. Πατάς πάνω στο πρόβλημα σου και βλέπεις τι πρέπει να απαιτήσεις.
Αν δεν βγάλεις άκρη με αυτούς, μπορούν εταιρείες, που έναντι ποσοστού από την αποζημίωση κινούνται νομικά και τα παίρνουν πίσω. Όλα τα έξοδα που σχετίζονται με την πτήση πρέπει να επιστρέφονται. Αρκεί να έχεις αποδείξεις.

Δικαιώματα επιβατών αεροπορικών μεταφορών - Your Europe
ετσι είναι όπως τα περιέγραψα, κ γνωρίζω τον κανονισμό της Ε.Ε απλά δεν είμαι εγώ που ταξίδευα για να διεκδικήσω κάτι παραπάνω εκείνη την ώρα. εμένα απλά χρεώθηκε η κάρτα μου και θέλω να βοηθήσω τη φίλη μου, τώρα αν ισχυριστούν ότι αποδέχτηκε τη πτήση που της πρόσφεραν με έξτρα χρήματα δε μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω. Γι αυτό λέω αν βγει κάτι
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ταυτόχρονα έχω κάνει αίτηση μέσω airhelp για την καθυστέρηση της rescheduled πτήσης των 00:10, και βλέπουμε.
Και πέρασε κι αυτή τελικά. Άρα μια φουλ αποζημίωση λόγω ακυρωμένης κατευθείαν από το site της wizz και μία κουτσουρεμένη λόγω καθυστέρησης από airhelp.
(Βγάλαμε αυτό το ταξίδι και λίγο από το επόμενο, ούτε του παπά).
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Μπορεί και να είναι σχετικό το θέμα, μπορεί και όχι.
Εγώ που προσπαθώ να πάρω τα λεφτά μου για τα ακυρωμενα εισιτήρια με την aeroflot, που είχαν κλειστεί πριν τον κορωνοιο και δεν βγάζω άκρη, τι άλλο πρέπει να κάνω;
Το πρακτορείο - πετας- δεν έχει λεει καμία ανάμιξη, η αεροπορική δεν απαντάει ούτε καν στα μέιλ, αμφισβήτηση συναλλαγής έκανα, αλλά την απέρριψαν, γιατί έχει περάσει πολύς καιρός. Στο συνήγορο του καταναλωτή έκανα καταγγελία από το Μάιο, δεν έχουν απαντήσει και τα τηλέφωνα δεν τα σηκώνουν. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
Αυτές οι εταιρείες που λέτε παραπάνω θα ασχοληθούν και μ αυτό η επειδή είναι περίπλοκο το θέμα -είχα πάρει βαουτσερ που βέβαια έληξαν αφού η aeroflot δεν έχει πτήσεις από Ευρώπη- δεν θα το αναλάβουν;
 

Mrch

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Καλημέρα, ήθελα εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Πετάξαμε στις 22/9 από Αθήνα προς Παρίσι με aegean με ανταπόκριση στο Ηράκλειο Κρήτης. Εκεί (στο Ηράκλειο) η πτήση είχε καθυστερήσει περίπου 3 μισή ώρες. Έκανα αίτημα στην aegean για αποζημίωση και μου απάντησαν σήμερα αυτό
"Με βάση τα επίσημα αρχεία μας η πτήση σας Α3 452 στις 22 Σεπτεμβρίου 2023 καθυστέρησε δύο ώρες και πενήντα οχτώ λεπτά, λόγω έκτακτου τεχνικού ελέγχου.

Με βάση τον παραπάνω Κανονισμό, για καθυστερήσεις κάτω των τριών ωρών, όπως και για καθυστερήσεις/ακυρώσεις που δεν ευθύνεται ο αερομεταφορέας, δεν προβλέπεται κάποιου είδους αποζημίωση.

Έχει ήδη καταχωρηθεί στα όνοματά σας, για την πτήση αυτή, στα πλάισια της καλής θέλησης από ένα εισιτήριο χωρίς την επιβάρυνση του ναύλου."
Να το πάω μέσω κάποιας εταιρείας που τα αναλαμβάνει όπως airhelp μήπως και πάρω την αποζημίωση ή δεν έχει νόημα λετε ?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.422
Νομίζω σημασία έχει πόσο καθυστέρησε να φτάσει η πτήση στον τελικό προορισμό. Εκεί τι καθυστέρηση υπήρξε;
 

Mrch

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Νομίζω σημασία έχει πόσο καθυστέρησε να φτάσει η πτήση στον τελικό προορισμό. Εκεί τι καθυστέρηση υπήρξε;
Όπως καταλαβαίνεις παίζουμε με τα λεπτά .... Δεν μπορώ να πω εάν ήταν όντως 20:53 που μου λέει η αεροπορική ή ήταν πχ 20:55 που θα έκλεινε το τρίωρο καθυστέρησης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom