Γερμανία Δρέσδη,Πότσδαμ διανυκτέρευση?

Μηνύματα
43
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μακάρι Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Kαλησπέρα, έκλεισα εισιτηρια για Βερολίνο αρχές Δικέμβρη για εφτά ημέρες.Σκεφτόμουν να μείνω τις πεντε στο Βερολίνο και τις δυο στην Δρέσδη ή στο Πότσδαμ. (Αν μείνω Δρέσδη,έλεγα μήπως επισκεφτώ και την Λειψία.)
Αξίζει κάποιο από τα δυο διανυκτέρευση ή να έχω ως βάση το Βερολίνο και να πάω δυο ολοήμερες εκδρομές? :roll:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.904
Likes
14.696
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Από τις πέντε μέρες του Βερολίνου μπορείς να πας αυθημερόν στο Ποτσνταμ και να το γυρίσεις είτε νοικιάζοντας ποδήλατο, είτε με τα πόδια είτε χρησιμοποιώντας την τοπική συγκοινωνία.Μάλιστα, θα φτάσεις εκεί με το S-bahn, το μετρό δηλαδή του Βερολίνου, με εισιτήριο μόλις 3 ευρώ. Η διαδρομή είναι γύρω στα 45 χιλιόμετρα, ανάμεσα από απέραντο δάσος με γραφικές ξύλινες κατοικίες και αν θυμάμαι καλά παίρνεις τον S-7.
Λεπτομέρειες και καλοσχηματισμένο πρόγραμμα αν θες μπορείς να πάρεις από την ιστορία μου http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E5%F2-%F3%F4%EF-%E2%E5%F1%EF%EB%DF%ED%EF.html.
Επίσης, τιπς για Βερολίνο μπορείς να πάρεις από την Ερση : http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...1%FE%F0%E7/13355-berlin-travelstory-tips.html
Τις υπόλοιπες δυο μέρες μπορείς να διανυχτερεύσεις τη Δρέσδη. Αρκούν για να τη δεις αλλά δεν αρκουν για να πας και στη Λειψία.
Προτείνω λοιπόν 4 μέρες Βερολίνο, 2 Δρέσδη και αυθημερόν Πότσνταμ. Προλαβαίνεις μια χαρά.
 
Μηνύματα
43
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μακάρι Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Fenia τι συμπτωση!!Τωρα διαβαζα την ερώτηση που είχε κανει το Μαρτιο για το αν θα πας Βερολίνο και Πολωνία μαζι, ή κάπου αλλού και όλοι σου έλεγαν να μείνεις Βερολίνο.Γιαυτο κι εγώ αναρωτιέμαι. Κατι δεν είπα σωστά,είναι εφτά διανυκτερευσεις,την 8η μερα το πρωι φευγουμε.Οποτε αν μείνω Δρέσδη δυο νυχτες, έχω πέντε νύχτες για Βερολίνο.Πέντε ημέρες γεμάτες δηλαδή,αν την μία την χαλάσω στο Ποτσδαμ δεν ξέρω αν προλαβαίνω να δω καλά το Βερολίνο τις 4 ημέρες που μου μένουν. Η αλήθεια είναι ότι δεν τρέχω από μουσείο σε μουσείο, αλλά τα βασικά βασικά θέλω να τα δω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.904
Likes
14.696
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Aφου δε θα τρεχεις απο μουσείο σε μουσείο προλαβαίνεις πολύ άνετα.
Αρκεί φυσικά να αντέχουν τα πόδια σου. Εμείς περπατούσαμε 15 χιλόμετρα την ημέρα τουλάχιστον.
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Από τις πέντε μέρες του Βερολίνου μπορείς να πας αυθημερόν στο Ποτσνταμ και να το γυρίσεις είτε νοικιάζοντας ποδήλατο, είτε με τα πόδια είτε χρησιμοποιώντας την τοπική συγκοινωνία.Μάλιστα, θα φτάσεις εκεί με το S-bahn, το μετρό δηλαδή του Βερολίνου, με εισιτήριο μόλις 3 ευρώ. Η διαδρομή είναι γύρω στα 45 χιλιόμετρα, ανάμεσα από απέραντο δάσος με γραφικές ξύλινες κατοικίες και αν θυμάμαι καλά παίρνεις τον S-7.
Λεπτομέρειες και καλοσχηματισμένο πρόγραμμα αν θες μπορείς να πάρεις από την ιστορία μου http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/28882-%E4%F5%EF-%E4%DF%E4%F5%EC%E5%F2-%F3%F4%EF-%E2%E5%F1%EF%EB%DF%ED%EF.html.
Επίσης, τιπς για Βερολίνο μπορείς να πάρεις από την Ερση : http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...1%FE%F0%E7/13355-berlin-travelstory-tips.html
Τις υπόλοιπες δυο μέρες μπορείς να διανυχτερεύσεις τη Δρέσδη. Αρκούν για να τη δεις αλλά δεν αρκουν για να πας και στη Λειψία.
Προτείνω λοιπόν 4 μέρες Βερολίνο, 2 Δρέσδη και αυθημερόν Πότσνταμ. Προλαβαίνεις μια χαρά.
ιδιαιτερα χρησιμες οι συμβουλες σου....:bleh::bleh:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
S-bahn, το μετρό δηλαδή του Βερολίνου,
s bahn είναι ο προαστιακός της Γερμανίας

φίλε. 4 μέρες στο Βερολίνο είναι μια χαρά. έγω σε 2 είδα κάμποσα πράγματα (ναι περπάταγα 12 ώρες) πόσο μάλλον εσύ σε 4 μέρες ;)
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Τι θες να πεις Πάνο? Δεν είναι??
φυσικα και ειναι...εγω θα σου προτεινα να μεινεις βερολινο και να κανεις 2 ημερησιες αν σε βοηθησει κιολας ο καιρος αν και δεν νομιζω να αξιζει το ποτσνταμ αυτη την εποχη...γενικα βερολινο εχεις πολλα να δεις και να κανεις και πουθενα αλλου να μην πας δεν θα εχεις προβλημα..
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
αν και δεν νομιζω να αξιζει το ποτσνταμ αυτη την εποχη...
Την ίδια απορία έχω κι εγώ.Επισκέφτηκα το Πότσδαμ άνοιξη και ήταν όλα τα λεφτά,απίστευτο πράσινο,λίμνες πάρκα,ομορφιά!!!Αλλά χειμωνιάτικά και μάλιστα όταν μιλάμε για Γερμανικό χειμώνα δεν μπορώ να το φανταστώ.Σίγουρα οι εικόνες θα είναι διαφορετικές αλλά είναι και τι αρέσει στον καθένα.Από κει και πέρα οι 4 μέρες για Βερολίνο είναι ΟΚ,οι 5 ιδανικά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.068
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom