Γερμανία Δρέσδη!

Εύα

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
:pΚαλημέρα σε όλους!

Τέλος του μήνα θα κάνω ένα ταξίδι στην όμορφη Γερμανία:D, πρώτος προορισμός το Βερολίνο όπου πραγματικά μέσα απο το forum βρήκα αρκετές πληροφορίες αν και έχω προμηθευτεί οδηγό. Ο δεύτερος προορισμός θα ειναι η Δρέσδη για την οποία δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, το μόνο ιστορικό γεγονός που ξέρω για αυτή την πόλη είναι ότι κατά την διάρκεια του πολέμου είχε καταστραφεί η πόλη στο 90% απο τους συμμάχους.
Έχει πάει κάποιος για να μου πει περισσότερες πληροφορίες για το πως θα κινηθώ?
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Καλημέρα!

Η Δρέσδη είναι πολύ όμορφη και ενδιαφέρουσα πόλη και έχει το επιπλέον καλό ότι περπατιέται εύκολα. Προσωπικά δε δοκίμασα τα μέσα μαζικής μεταφοράς γιατί το ξενοδοχείο μου ήταν στο κέντρο (Westin bellevue) και σε 5' ήμουν στην παλιά πόλη. Η παλιά πόλη είναι όλα τα λεφτά με πλούσια ιστορία και πολλά αξιοθέατα, την οποία όμως την καλύπτεις σε 2 ημέρες. Απο την καινούρια πόλη δεν έχω άποψη καθώς έμεινα πολύ λίγο για δουλειά και δε την πρόλαβα δυστυχώς. Το ότι ανήκε στην πρώην Αν. Γερμανία είναι μάλλον καλό.

;)
 

cosette

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Εύα γεια σου!
ήμουνα στην Δρέσδη το Σάββατο, είναι πραγματικά παραμυθένια! Πήγα αφθημερόν από Βερολίνο!
City of Dresden
σε αυτό το link μπορείς να βρεις πολλά σχετικά με την πόλη.

Αυτό που με ενθουσίασε ήταν το Verkehrsmuseum (Verkehrsmuseum Dresden Home) και η έκθεση Madonna meets Mao (Staatliche Kunstsammlungen Dresden - Madonna meets Mao)

Επίσης μία επίσκεψη στο Zwinger επιβάλλεται (αν και εγώ τελικά δεν πήγα γιατί νύχτωσε και δεν προλαβα :()
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.911
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Δεν έχω πάει ο ίδιος,
αλλα μου εχουνε πει τα καλύτερα λόγια για την όπερα της Δρέσδης!
:cool:
Αξίζει μια επίσκεψη και εκεί:
City of Dresden - Tourism - Semper Opera House

Και δεν εννοώ να παρακολουθήσεις έργο οπερας
αλλα το το αναγεννησιακό κτίριο που ακούει στο όνομα Semperoper:cool:
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
καλησπερα
το καλοκαιρι πηγα δρεσδη (εγω μετα πηγα βερολινο)
απλα τρομερη ,την εχουν ξαναστησει (σχεδον απο την αρχη) και νομιζεις οτι εισαι σε παραμυθουπολη
εμεινα σε ενα πολυ καλο και φθηνο ξενοδοχειο (65 ευρω χωρις πρωινο)
L Hotel Dresden Altstadt
ειναι ξενοδοχειο αλυσιδας,καθαρο με παρκιν στα 20 μετρα που στοιχιζε 5 ευρω το 24ωρο (το κλειδι το παιρνεις)
το κεντρο ειναι στα 2 χλμ(ισως και λιγοτερο )με παλατι ,λιμνη,παπιες και κοσμο να απολαμβανει την ησυχια του (αυτες ειναι βιωσιμες πολεις) με εκκλησιες,καστρα ,γεφυρα τεραστια (γινοταν και συναυλια οταν ειχαμε παει).πουλανε φωτογραφιες απο τον πολεμο που βλεπεις την δρεσδη κατεστραμενη
υπαρχει super εμπορικο κεντρο
καλα να περασεις
 

Εύα

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Ευχαριστώωω

Καλημέρα!:D

Σας ευχαριστώ για τα πολύτιμα tips που μου δώσατε! Έχω ακούσει και εγώ πραγματικά τα καλύτερα...μακάρι να μας κάνει και σχετικά καλό καιρό(δηλαδή όχι βροχή) για να μπορέσουμε να κάνουμε τις απαραίτητες βόλτες στην παλιά πόλη!
Θα τα πούμε σύντομα με εντυπώσεις....!!!
Εύα:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom