ΕΙΔΗΣΕΙΣ dall' Italia..

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
853
Likes
780
γιατί απορείτε δεν καταλαβαίνω. είχε πει ή ψήφο εμπιστοσύνης ή εκλογές. αν μου πείτε έναν στη χώρα που θέλει εκλογές τώρα, πολιτικό κ μή, θα εκπλαγώ. οπότε ήταν το πιο πιθανό ενδεχόμενο να κερδίσει άλλη μία φορά.
Συγκεκριμενα ειπε "αν δεν παρω ψηφο εμπιστοσυνης θα εχουμε εκλογες, η χωρα θα μεινει ακυβερνητη και θα γινουμε σαν την Ελλαδα.." λετε αυτο να τους τρομαξε??? :xmas_wink:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Απο χτες και κάθε Τετάρτη πλέον στις 23:00 θα προβάλεται στο Canale5 η εκπομπή με τίτλο "Kalispera"!Πρόκειται για το νέο talk show του Alfonso Signorini που θα ασχολείται με θέματα life style,αθλητικά,κουλτούρας,αλλα και πολιτική...
Συντονιστείτε..
Kalisp?ra - Scheda Programma - Kalispera - Canale 5 - TV Mediaset.it
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.397
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συγκεκριμενα ειπε "αν δεν παρω ψηφο εμπιστοσυνης θα εχουμε εκλογες, η χωρα θα μεινει ακυβερνητη και θα γινουμε σαν την Ελλαδα.." λετε αυτο να τους τρομαξε??? :xmas_wink:
φυσικά ποτέ δεν είπε κάτι τετοιο, ούτε τρόμαξε κανείς από κάτι. χιούμορ με πολιτικές αιχμές σε 2 χώρες έκανες. απλά δεν είναι ταιμινγκ για εκλογές.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
853
Likes
780
φυσικά ποτέ δεν είπε κάτι τετοιο, ούτε τρόμαξε κανείς από κάτι. χιούμορ με πολιτικές αιχμές σε 2 χώρες έκανες. απλά δεν είναι ταιμινγκ για εκλογές.
Δεν κανω χιουμορ, εδωσα μια ελευθερη μεταφραση στην εξης δηλωση:

La Gazzetta del Mezzogiorno.it | Governo: Berlusconi, con terzo polo rischiamo di fare come la Grecia
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.397
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συγκεκριμενα ειπε "αν δεν παρω ψηφο εμπιστοσυνης θα εχουμε εκλογες, η χωρα θα μεινει ακυβερνητη και θα γινουμε σαν την Ελλαδα.." λετε αυτο να τους τρομαξε??? :xmas_wink:
είπες αυτό.
Δεν κανω χιουμορ εγω αγαπητε μου, αυτος κανει, και μαλιστα κρυο.. προς ενημερωση σου το link:
La Gazzetta del Mezzogiorno.it | Governo: Berlusconi, con terzo polo rischiamo di fare come la Grecia
και είπε αυτό σύμφωνα με το λινκ σου:
Facendo quello che vorrebbero fare questi signori, nuovi alleati della sinistra, si aprirebbe una situazione di instabilita' e potremmo diventare il bersaglio di speculazioni internazionali come la Grecia

μια κ εβαλες εισαγωγικα σ' αυτα που λες οτι ειπε, να κανεις καλυτερη κ ακριβη μεταφραση αν θελεις να τα παιρνουμε σοβαρα κ όχι σαν χιουμορ.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
853
Likes
780
είπες αυτό.

μια κ εβαλες εισαγωγικα σ' αυτα που λες οτι ειπε, να κανεις καλυτερη κ ακριβη μεταφραση αν θελεις να τα παιρνουμε σοβαρα κ όχι σαν χιουμορ.
Διορθωσα το σχολιο μου δευτερολεπτα πριν την απαντηση σου.. Δεν ηθελα να ειμαι επιθετικη κ δεν ειναι χωρος εδω για πολιτικες αντιπαραθεσεις..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.397
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Διορθωσα το σχολιο μου δευτερολεπτα πριν την απαντηση σου.. Δεν ηθελα να ειμαι επιθετικη κ δεν ειναι χωρος εδω για πολιτικες αντιπαραθεσεις..
δεν υπάρχει κανένα θέμα για πολιτική αντιπαράθεση. ούτε θέλω να σου κανω μαθημα ιταλικών. απλά άλλο να λες ακυβέρνητη κ άλλο αστάθεια κ στόχος κερδοσκόπων. η αστάθεια εννοούσε οικονομική φυσικά. άφησες να εννοηθεί ότι είπε ότι η Ελλάδα είναι ακυβέρνητη κ η Ιταλία κινδυνεύει από ακυβερνησία, πράγμα που δεν είπε ποτέ.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
853
Likes
780
δεν υπάρχει κανένα θέμα για πολιτική αντιπαράθεση. ούτε θέλω να σου κανω μαθημα ιταλικών. απλά άλλο να λες ακυβέρνητη κ άλλο αστάθεια κ στόχος κερδοσκόπων. η αστάθεια εννοούσε οικονομική φυσικά. άφησες να εννοηθεί ότι είπε ότι η Ελλάδα είναι ακυβέρνητη κ η Ιταλία κινδυνεύει από ακυβερνησία, πράγμα που δεν είπε ποτέ.
"Credo che l'Italia abbia bisogno di tutto meno che di instabilità e paralisi. Una crisi di credibilità, che spaventasse i mercati e gli investitori internazionali, ci porterebbe sulla stessa strada della Grecia e dell'Irlanda. La vita pubblica è paralizzata da una crisi politica, irragionevole e irresponsabile." και πολλα αλλα εδω:

Berlusconi-Fini: duello sulla fiducia - Corriere della Sera

Κ μερικως ειναι (ηδη) ακυβερνητη η Ιταλια οταν με τους ψηφους που πηρε δεν μπορει να ψηφισει νομοσχεδιο.. για την Ελλαδα προτιμω να μην σχολιασω..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.397
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
"Credo che l'Italia abbia bisogno di tutto meno che di instabilità e paralisi. Una crisi di credibilità, che spaventasse i mercati e gli investitori internazionali, ci porterebbe sulla stessa strada della Grecia e dell'Irlanda. La vita pubblica è paralizzata da una crisi politica, irragionevole e irresponsabile." και πολλα αλλα εδω:
Berlusconi-Fini: duello sulla fiducia - Corriere della Sera
Κ μερικως ειναι (ηδη) ακυβερνητη η Ιταλια οταν με τους ψηφους που πηρε δεν μπορει να ψηφισει νομοσχεδιο.. για την Ελλαδα προτιμω να μην σχολιασω..
μάλλον δεν έγινα κατανοητός. δεν θέλω να συζητήσω με κανέναν εδώ την πολιτική στην Ιταλία. χρησιμοποίησες εισαγωγικά για ένα κείμενο που έκανες ελεύθερη μετάφραση. λάθος. δεν είπε ποτέ τη λέξη ακυβερνησία κ κακώς τη χρησιμοποίησες. έδωσες μία δική σου ερμηνεία. ουδέποτε, ακόμα κ στο λινκ που λες είπε για ακυβερνησία στην Ελλάδα. αντίθετα μιλησε μονο για οικονομική κρίση. ουδποτε χρησιμοποίησε αρνητικά το παράδειγμα της χώρας μας κ ουδέποτε στον πολιτικό του βίο εκφράστηκε αρνητικά γι αυτήν.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
853
Likes
780
μάλλον δεν έγινα κατανοητός. δεν θέλω να συζητήσω με κανέναν εδώ την πολιτική στην Ιταλία. χρησιμοποίησες εισαγωγικά για ένα κείμενο που έκανες ελεύθερη μετάφραση. λάθος. δεν είπε ποτέ τη λέξη ακυβερνησία κ κακώς τη χρησιμοποίησες. έδωσες μία δική σου ερμηνεία. ουδέποτε, ακόμα κ στο λινκ που λες είπε για ακυβερνησία στην Ελλάδα. αντίθετα μιλησε μονο για οικονομική κρίση. ουδποτε χρησιμοποίησε αρνητικά το παράδειγμα της χώρας μας κ ουδέποτε στον πολιτικό του βίο εκφράστηκε αρνητικά γι αυτήν.
Εγινες κατανοητος.. Δεν ειπα οτι εκανε αρνητικη χρηση, την αληθεια ειπε κ τους τρομαξε!(εδω κολλαει το αρχικο μου ποστ).. Αν σ'ενδιαφερει να συνεχισουμε αυτο το θεμα, θα πρεπει να γινει εκτος φορουμ με προσωπικο μηνυμα.. Αν οχι, ευχαριστω για τις διευκρινησεις..
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στα λευκά ντύθηκε η Ιταλία

Ασυνήθιστα πυκνή ήταν η χιονόπτωση σήμερα Παρασκευή στην Πίζα, τη Σιένα, την Φλωρεντία, τη Ρώμη, τη Νάπολη, ακόμα και στο Κάπρι, στο νότο της Ιταλίας, προκαλώντας προβλήματα σε ορισμένα τμήματα του οδικού και του σιδηροδρομικού δικτύου.
as.enet.gr_resources_2010_12_siena_piazza_del_campo_thumb_medium.jpg
Η Πιάτσα ντελ Κάμπο στη Σιένα

Το χιόνι άρχισε να σκεπάζει την Ιταλία από χθες Πέμπτη, ξεκινώντας από την όχθη της Αδριατικής μέχρι και τις Καλαβρία στο Νότο. Σήμερα Παρασκευή στα λευκά ντύθηκε όλη η ηπειρωτική χώρα.
Κάτω από στρώμα χιονιού βρέθηκε η Λομβαρδία, η Λιγουρία, ακόμα και το Λιβόρνο, όπου χιόνιζε επί τέσσερεις ώρες - φαινόμενο εξαιρετικά σπάνιο στο ιταλικό αυτό λιμάνι.
Το χιόνι και η χαμηλή ορατότητα προκάλεσαν το κλείσιμο των αεροδρομίων της Πίζας και της Φλωρεντίας από το πρωί της Παρασκευής, με αποτέλεσμα ν' ακυρωθούν δεκάδες πτήσεις. Τα αεροδρόμια αναμενόταν ν' ανοίξουν αργά το απόγευμα.
Στη Λομβαρδία και την Τοσκάνη, προβλήματα παρουσιάστηκαν στα δρομολόγια των τρένων. Η χιονόπτωση προκάλεσε καθυστερήσεις, ακόμη και διακοπές κάποιων δρομολογίων.
Στο διεθνές αεροδρόμιο Ρώμης-Φιουμιτσίνο, το χιόνι ανάγκασε τις αρμόδιες αρχές να θέσουν σε εφαρμογή το σχέδιο απο-παγοποίησης, και να ρίξουν αλάτι στις πίστες.
Το χιόνι "το έστρωσε" και στη Ρώμη, όπου στο ιστορικό κέντρο η θερμοκρασία έπεσε κάτω από το μηδέν χθες τη νύχτα, παγώνοντας το νερό ακόμα και στα συντριβάνια

πηγή : Στα λευκά ντύθηκε η Ιταλία | Διεθνή | Ελευθεροτυπία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.112
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom