ΕΛΟΥΝΤΑ ΠΡΟΤΑΣΗ

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Για λεοφωρειο ουτε λογος.....παιρνεις ενα αυτοκινητο μικρουλι και κανεις ενα κοντινο τουρ,δεν χρειαζετε να πας μεχρι το Βάι
Ενα απογευμα στον Αγιο Νικολαο νωρις για να δεις το κολπο της Μεραμπελου μια πολλη ομορφη διαδρομη, αλλο ενα στη Πλακα για μπανιο και φαγητο,και δυο μερες μπανιο και ξεκουραση στην Ελουντα
Τωρα αν καθισεις περισσοτερες μερες πας και σε πιο μακρινες αποδρασεις
Α, οκ νόμιζα ότι όπως απάντησες πως δεν χρειάζομαι αμάξι άρα τελικά χρειάζομαι. Υπάρχει ενδεχόμενο να είαμστε 5 άτομα οπότε πρέπει να είναι λίγο αξιοπρεπές το αμάξι. Ευχαριστώ πολύ!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Α, οκ νόμιζα ότι όπως απάντησες πως δεν χρειάζομαι αμάξι άρα τελικά χρειάζομαι. Υπάρχει ενδεχόμενο να είαμστε 5 άτομα οπότε πρέπει να είναι λίγο αξιοπρεπές το αμάξι. Ευχαριστώ πολύ!
Aν μπορεσεις να κερδισεις περισσοτερες μερες ακομα καλλιτερα,θα μπορουσες να συνδιασεις και αλλα μερη, οι 3-4 μερες ειναι λιγες για αποδρασεις , σε περιοριζουν σε ενα σημειο μονο
 

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Aν μπορεσεις να κερδισεις περισσοτερες μερες ακομα καλλιτερα,θα μπορουσες να συνδιασεις και αλλα μερη, οι 3-4 μερες ειναι λιγες για αποδρασεις , σε περιοριζουν σε ενα σημειο μονο
Απλά το θέμα είναι ότι εγώ και ένα άλλο παιδί από την παρέα ερχόμαστε απο το εξωτερικό να δούμε τους δικούς μας και ειδικά το άλλο παιδί θα μείνει μόνο 12 μέρες στην Ελλάδα οπότε δεν έχει πολύ χρόνο. Ελπίζω κάποτε να πάω στην Κρήτη για μεγάλο διάστημα να γυρίσω πολλά μέρη διότι έχω καταγωγή από εκεί αλλά έφυγα μικρός.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
μηχανάκι νοίκιασε καλύτερα για Άγιο, Πλάκα αλλά και για Κριτσά.

μην περιμένεις και πολλά από τις παραλίες. Η μια κοντά στους ανεμόμυλους
δημόσια και τα νερά θολά κάθε φορά που πήγαινα. δίπλα οι πρώην αλυκές βουρκιασμένες. Η Ελούντα είναι δημοφιλής για το τοπίο, την ηρεμία και για τα διακριτικά χοτέλ για επώνυμους.
η άλλη μέσα στο χωριό κεντρική γεμάτη με παιδομάνι.
πιο καθαρές είναι οι μικρές πλαζ για τους ένοικους των χοτέλ, και της "Κολοκύθας" ερημική πίσω από το νησί.
Αν θέλετε να ευχαριστηθείτε μπάνιο με περιπέτεια... βουτήξτε από την Πλάκα και βγείτε στην Σπιναλόγκα.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
μηχανάκι νοίκιασε καλύτερα για Άγιο, Πλάκα αλλά και για Κριτσά.

μην περιμένεις και πολλά από τις παραλίες. Η μια κοντά στους ανεμόμυλους
δημόσια και τα νερά θολά κάθε φορά που πήγαινα. δίπλα οι πρώην αλυκές βουρκιασμένες. Η Ελούντα είναι δημοφιλής για το τοπίο, την ηρεμία και για τα διακριτικά χοτέλ για επώνυμους.
η άλλη μέσα στο χωριό κεντρική γεμάτη με παιδομάνι.
πιο καθαρές είναι οι μικρές πλαζ για τους ένοικους των χοτέλ, και της "Κολοκύθας" ερημική πίσω από το νησί.
Αν θέλετε να ευχαριστηθείτε μπάνιο με περιπέτεια... βουτήξτε από την Πλάκα και βγείτε στην Σπιναλόγκα.
Η Πλακα εχει ωραια θαλασσα και δεν σε περιοριζει σε ενα μικρο κολπο, δεν ξερω ομως με τη δημοσιοτητα που πηρε αν θα βρει τοπο ακομα και για πετσετα
Μπορει ακομα να κανει μπανιο καπου στο ενδιαμεσο Ελουντας και Πλακας θα εχει λιγοτερο καταποντισμο
Η παραλια της Κολοκυθας οντως πολυ καλη αλλα θελει και ενα κακοτραχαλο ανηφορο στην επιστροφη....εγω παντως δευτερη φορα δεν θα το ρισκαρα...
Οντως Αντωνη ειναι καλη λυση και να ενοικιασουν μηχανη εξ αλλου οι αποστασεις ειναι κοντινες
 

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μηχανάκι δεν θέλω να νοικιάσω για πολλούς λόγους, έχω και άσχημες αναμνήσεις. Εσείς που ξέρετε, πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να πάμε σε άλλο μέρος για διακοπές, κάπου εκεί κοντά δεδομένου ότι θα πάμε στο Ηράκλειο με αεροπλάνο. Είναι καλή επιλογή η Ελούντα; Κάποια από τα ξενοδοχεία που έχω δει έχουν ιδιωτική παραλία και οι τιμές τους είναι καλές. Γενικά θέλουμε ένα μέρος που να μπορούμε να κάνουμε μπάνιο (αν χρειάζεται μεταφορικό μέσο οκ δεν είναι τόσο θέμα, αν έχουμε δίπλα μας καλές παραλίες ακόμα καλύτερα) να έχει μερικά μαγαζιά να φάμε και να βγούμε το βράδυ για ένα ποτό. Ναι όντως και εμένα μου άρεσε πολύ η σειρά το Νησί αλλά θα μπορούσε να γίνεται και χαμός στην Πλάκα λόγω της δημοσιότητας. Έτυχε να δω από το φόρουμ φωτογραφία της παραλίας στο νησί απέναντι από την Ιεράπετρα και ήταν πολύ θεαματική. Οπότε η ερώτηση μου είναι για να πάω κάπου που θα είναι πολύ ωραία και να συνδυάζει 2-3 πράγματα η Ελούντα είναι η καλύτερη επιλογή; Ευχαριστώ πολύ!!!!

edit: Επίσης νομίζω ότι μπορούμε με καραβάκι από Ελούντα να πάμε σε καλές παραλίες.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
εφ όσον βρίσκεις καλά τα ξενοδοχεία με τις ΙΧ πλαζ, είναι οκ.
οι παροχές και η εξυπηρέτηση είναι υψηλού επιπέδου, δεν είναι πρωτάρηδες στον τουρισμό.
στην πόλη η κίνηση κρατά όλη τη νύχτα, έχει απ όλα.
διάβασε και τις διαδρομές που γράψαμε εδώ.
μην μπλέξεις αλλού σε ερασιτέχνες...
 

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
εφ όσον βρίσκεις καλά τα ξενοδοχεία με τις ΙΧ πλαζ, είναι οκ.
οι παροχές και η εξυπηρέτηση είναι υψηλού επιπέδου, δεν είναι πρωτάρηδες στον τουρισμό.
στην πόλη η κίνηση κρατά όλη τη νύχτα, έχει απ όλα.
διάβασε και τις διαδρομές που γράψαμε εδώ.
μην μπλέξεις αλλού σε ερασιτέχνες...
οκ, ευχαριστώ πολύ!!!!
 

gigenis

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Κοντά στην Ελλούντα υπάρχει και η παραλία της κολοκύθας, είναι πολύ όμορφη παραλία αλλά αρκετά απόμερη. Αξίζει όμως να την επισκεφθείτε!!!

Οι καλύτερες ώρες είναι νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα, γιατί τις υπόλοιπες ώρες σκάνε καραβάκια με τουρίστες και δεν παλεύονται. Επίσης το αυτοκίνητο πάει μέχρι ένα σημείο και μετά μόνο με τα πόδια....
 

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Κοντά στην Ελλούντα υπάρχει και η παραλία της κολοκύθας, είναι πολύ όμορφη παραλία αλλά αρκετά απόμερη. Αξίζει όμως να την επισκεφθείτε!!!

Οι καλύτερες ώρες είναι νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα, γιατί τις υπόλοιπες ώρες σκάνε καραβάκια με τουρίστες και δεν παλεύονται. Επίσης το αυτοκίνητο πάει μέχρι ένα σημείο και μετά μόνο με τα πόδια....
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, έψαξα και στο ίντερνετ και έχω βρει την παραλί απου λες και θα πάω. Έχω κλεισει για 13-17 Αυγούστου, πιστεύω ότι θα είναι καλά αν και Δεκαπενταύγουστο στην Κρήτη θα γίνεται χαμός. :)
 

gigenis

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Η Κρήτη πάντα έχει κόσμο αλλά είναι μεγάλη και δεν τις φαίνεται....

Η Κολοκύθα είναι ιδανική και για διανυκτέρευση.... πας αργά το απόγευμα που έχουν φύγει τα καραβάκια αράζεις με την ησυχία σου και φεύγεις το πρωί πριν έρθουν τα επόμενα καραβάκια.

Υ.Γ. Καλός ο τουρισμός αλλά τα καραβάκια κάνουν ζημιά μάλλον. Στην Πρέβελη όσο όμορφη κι αν δείχνει η παραλία, το νερό είναι μέσα στα λάδια από τα καραβάκια!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom