ΕΡΤ τέλος... ξαναρχίζει η ΥΕΝΕΔ;

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Δεν ξέρω από πού να αρχίσω και που να τελειώσω με τα χθεσινά.


Κατ'αρχήν να υπενθυμίσω πως κυβερνούν τύποι όπως αυτός, αυτός και αυτός, έτσι για να μην νιώθουμε πως πέσαμε από τα σύννεφα.
Σύμφωνα με όσα διαβάζω, η χθεσινή ήταν η 19η πράξη "νομοθετικού περιεχομένου", η οποία προβλέπεται σε "έκτακτες περιπτώσεις εξαιρετικώς επείγουσας και απρόβλεπτης ανάγκης".
Όσο και να βιάσει κάποιος την λογική, εξαιρετικά επείγουσα και απρόβλεπτη ανάγκη η όποια εξυγίανση της ΕΡΤ δεν είναι.
Μαζί με την (για μία ακόμη φορά) παραπάνω συνταγματική εκτροπή, έρχεται και το γεγονός πως η ΠΝΠ δεν έχει υπογραφτεί από όλα τα μέλη του υπουργικού συμβουλίου, και χωρίς καν την ανοχή των Πασόκ- Δημάρ (σύμφωνα με όσα οι ίδιοι έχουν δηλώσει) δεν έχει και την κοινοβουλευτική πλειοψηφία, πράγμα που την κάνει ξεκάθαρα πραξικοπηματική.
Η παρουσία των ΜΑΤ στο ραδιομέγαρο και το σαμποτάζ της digea στον 902 όσο αναμετέδιδε είναι χαρακτηριστικά.

Να μην παραλείψω το εμετικό ποίημα του Σ.Κεδίκογλου όταν ανακοίνωσε την φίμωση της ΕΡΤ νομίζοντας πως μιλάει για το μαγαζάκι του.
Θύμισε παραληρήματα άλλων εποχών, η ιστορία γράφει..


Όσον αφορά την ποιότητα των προγραμμάτων της ΕΡΤ, νομίζω δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση, είναι δεδομένο πως όταν ένα κανάλι δεν κατευθύνεται από ιδιωτικά συμφέροντα θα δώσει περισσότερο αντικειμενική ενημέρωση.
Το να γίνει η ΕΡΤ κερδοφόρα δεν είναι το ζητούμενο, η ΕΡΤ οφείλει να παράγει κοινωνικό έργο και γι'αυτό πληρώνεται από όλους τους πολίτες, δεν είναι βιομηχανία θεάματος.
Μπορεί (δυστυχώς) στους περισσότερους να δείχνει πιο διασκεδαστικό ένα ξέκωλο κάποιου reality, ο Αυτιάς που συνομιλεί με το χθεσινό του βίντεο ή ο Τράγκας που ψάχνει να δει αν τον ψεκάζουν, αλλά αν από την άλλη αφιερώναμε λίγο χρόνο για το "σαν σήμερα τον 20ό αιώνα", ίσως τα πράγματα να ήταν πολύ διαφορετικά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πάει σε εκλογές χωρίς κάλυψη κρατικών ρ/σ (ευθεία συνταγματική εκτροπή) και ή
α)Ξανακυβερνάει και μας παίρνει τα σπίτια/ τα κεφάλια/τα παιδιά την άλλη μέρα
Ολο και πιο κοντα στη ΧΑ ο Αντωνακης. Θα ξανακυβερνησει με τα χρυσαβγουλα ομως αυτη τη φορα...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
@ Nikos5050> Πρώτα απ'ολα η ΕΡΤ είναι κερδοφόρος οργανισμός.
Σωστά.
Κόστιζε 92 εκ. ευρώ σε μισθούς και εισέπραττε ανταποδοτικό τέλος άνω των 200 εκ. ευρώ μέσω της ΔΕΗ. Βέβαια και ψυγεία στους εσκιμώους να πούλαγε πάλι κερδοφόρα θα ήταν. Ουσιαστικά ήταν κερδοφόρα επειδή εισέπραττε 48 ευρώ απο κάθε σπίτι. Να σχολιάσω κι άλλο?

Επίσης, δώσε μας στατιστικά στοιχεία 2012 & 2013 με ανάλυση του τι προσφέρει η ΕΡΤ σε σύγκριση με το κόστος της και το ίδιο για κάποια άλλα κρατικά κανάλια της Ευρώπης (!) γιατί εικασίες δεν δέχομαι.
Το τι προσφέρει η ΕΡΤ είναι ένα ποιοτικό και μή μετρήσιμο μέγεθος και άρα δεν μπορεί να συγκριθεί με το κόστος της. Εκτός αν λάβουμε υπ' όψη το ότι προσφέρει εργασία σε 2700 ανθρώπους, το οποίο είναι όντως πολύ σημαντικό αλλά δεν ξέρω αν όλοι οι υπόλοιποι είναι διατεθιμένοι να πληρώνουν οποιοδήποτε ποσό ώστε να έχουν δουλειά κάποιοι άλλοι, αν είναι αυτός ο μόνο λόγος ύπαρξης της ΕΡΤ στη μορφή που την ξέραμε. Σε όρους τηλεθέασης και σε σχέση με το πόσο κοστίζουν τα άλλα κανάλια και τι τηλεθέαση έχουν είμαι σίγουρος ότι θα βρείς στοιχεία αν ψάξεις.

Απο'κει και πέρα... Υποστηρίζεις πως η κυβέρνηση που ήταν ο κύριος λόγος της διαφθοράς έκλεισε την ΕΡΤ ώστε να μην κάνει η ίδια λαμογιές;;; ...και στην νέα ΕΡΤ θα σταματήσει να το κάνει ε;; Καλό το σενάριο σου, δεν λέω.
Δικό σου σενάριο είναι αυτό, δεν ξέρω πώς το φαντάστηκες. Ένα άλλο σενάριο είναι αυτό που λέει ο maltakias παραπάνω (που μοιάζει αρκετά πιθανό όντως). Προσωπικά υποστηρίζω ότι η κυβέρνηση δεν ήξερε τι να κάνει και έκανε αυτό. Αλλά θεωρώ ότι μάλλον έπρεπε να γίνει, φυσικά με άλλο πιο ομαλό τρόπο.


Η ουσία ποια είναι;; Τον σωστό αριθμό κρατικών καναλιών που τον βρήκες;;
Γράψε λάθος, η ΕΡΤ διέθετε πεντε (!) τηλεοπτικούς σταθμούς, δέκα (!) ραδιοφωνικούς και δεκαεννέα (!!) περιφερειακούς, χωρίς να αναφέρουμε το παγκοσμίου φήμης περιοδικό ''ραδιοτηλεόραση'' και τις ιστοσελίδες. Τον σωστό αριθμό δεν τον βρήκα κάπου, αλλά κατά τη γνώμη μου πάντα είναι να υπάρχει ΕΝΑ (1) και όχι απο όλα τα παραπάνω.


Αισθητά λιγότερο απ'τα ιδιωτικά κανάλια.
Δική σου αίσθηση μάλλον γιατί ο τόπος βουίζει προς το αντίθετο.

Tέλος, γράψε μας και 5-10 εκπομπές που είχες δει στην ΕΡΤ και σε απογοήτευσε η ποιότητα τους, γιατί έχω βαρεθεί να συνομιλώ (in real life) με άτομα που είχαν να δουν ΕΡΤ από τότε που ήταν 5-10 ετών αλλά έχουν την εντύπωση πως μπορούν να την κρίνουν.


Αγαπητή / αγαπητέ, αυτό που λές είναι και όλη η ουσία της υπόθεσης ΕΡΤ. Είναι δύσκολο να βρείς κάποιον που την έβλεπε την τελευταία 20ετία. Και επανέρχομαι στην πρώτη σου παρατήρηση περί κερδοφορίας της και λέω: άξιζε να πληρώνουμε 92 εκ. ευρώ το χρόνο για κάτι που δεν έβλεπε κανείς?
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ας γράψω κι ένα σενάριο να μη λέτε ότι ήμουν μετά Χριστόν προφήτης κατά το Φθινόπωρο,αν επαληθευτεί.
.........
Αυτός θεώρησε ότι μια σοβαρή αφορμή για να καταρρεύσει η κυβέρνηση μένοντας πιστός στη νεοφιλελεύθερη ατζέντα του είναι να κλείσει τις κρατικές συχνότητες (ώστε να λέει μετά περί κρατικοδίαιτων,βαθιού κράτους κλπ).
Μαλτάκια θα συμφωνήσω μαζί σου, από το πρωί αυτό το σενάριο σκέφτομαι. Ο Αντωνάκης θέλει να πάει σε εκλογές και να ξεφορτωθεί Πασόκ και Δημαρ. Δεν υπάρχει λογική εξήγηση σάυτό που έγινε, ούτε μπορεί κανείς να καταλάβει πώς αποφασίστηκε σε ένα απόγευμα.
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ήταν ο μόνος τρόπος να κάνει τις απολύσεις που "πρέπει" μέχρι το τέλος του μήνα. Τα περί εξυγίανσης και εξάλειψης της διαφθοράς και της σπατάλης είναι για κατανάλωση.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νίκο,δεν θα μπω σε επιμέρους σχολιασμό των γραφομένων σου.Θα σου πω μόνο ότι το Ισπανικό κρατικό δίκτυο απασχολεί 6.500 εργαζόμενους για ίδιο αριθμό ρ/τ σταθμών,χρηματοδοτείται κατά 50% απευθείας από τον προϋπολογισμό,παίρνει τέλη από την κινητή τηλεφωνία και συνολικά η χρηματοδότησή του από ιδία έσοδα είναι κάτω του 20-25%.

Παρότι η χώρα βρίσκεται σε μνημόνιο και έχει κυβέρνηση που μοιράζεται ίδιες ιδέες με της εδώ,ούτε καν πέρασε από το μυαλό τους να τα κλείσουν.Ούτε καν γκρινιάζουν περί σπατάλης,γιατί θεωρούν -όπως και είναι- σημαντική τη συνεισφορά των δημόσιων συχνοτήτων στον πολιτισμό και την αντικειμενική ενημέρωση (όσο αυτή μπορεί να είναι τέτοια σε μια κρατική συχνότητα).

Επίσης να σου θυμίσω ότι τα ιδιωτικά κανάλια που από το '89 εκμεταλλεύονται κρατικές συχνότητες χωρίς να πληρώνουν φράγκο παρότι υπάρχει νόμος που τους υποχρεώνει,σου στοιχίζουν ετήσια πολύ περισσότερο απ'ότι η ΕΡΤ,η οποία κάνει και πολλά περισσότερα από αυτά που νομίζεις (όπως π.χ. να αναμεταδίδει τα θέματα των Πανελλαδικών εξετάσεων,να δίνει pool σε άλλα κανάλια κ.α.)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
αν από την άλλη αφιερώναμε λίγο χρόνο για το "σαν σήμερα τον 20ό αιώνα", ίσως τα πράγματα να ήταν πολύ διαφορετικά.
Έκανα log-in μόνο και μόνο για να σου κάνω "like". Τα είπες όλα...

Να συμπληρώσω μόνο ότι, πραγματικά, όσοι λένε ότι κανείς δεν παρακολουθεί κρατικά κανάλια, μάλλον δεν παρακολουθούν άλλα προγράμματα απ' τα γνωστά εμετικά προϊόντα των ιδιωτικών. Και μόνο τα ιστορικά ντοκυμαντέρ ή οι ταινίες του ευρωπαϊκού κινηματογράφου που έδειχναν να ήταν ο λόγος ύπαρξης των κρατικών, ήταν αρκετός. Αλλά τι ψάχνεις να βρεις τώρα...
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Κόστιζε 92 εκ. ευρώ σε μισθούς και εισέπραττε ανταποδοτικό τέλος άνω των 200 εκ. ευρώ μέσω της ΔΕΗ. Βέβαια και ψυγεία στους εσκιμώους να πούλαγε πάλι κερδοφόρα θα ήταν. Ουσιαστικά ήταν κερδοφόρα επειδή εισέπραττε 48 ευρώ απο κάθε σπίτι. Να σχολιάσω κι άλλο?
Μάλλον έχεις δίκιο σ'αυτό.

Το τι προσφέρει η ΕΡΤ είναι ένα ποιοτικό και μή μετρήσιμο μέγεθος και άρα δεν μπορεί να συγκριθεί με το κόστος της. Εκτός αν λάβουμε υπ' όψη το ότι προσφέρει εργασία σε 2700 ανθρώπους, το οποίο είναι όντως πολύ σημαντικό αλλά δεν ξέρω αν όλοι οι υπόλοιποι είναι διατεθιμένοι να πληρώνουν οποιοδήποτε ποσό ώστε να έχουν δουλειά κάποιοι άλλοι, αν είναι αυτός ο μόνο λόγος ύπαρξης της ΕΡΤ στη μορφή που την ξέραμε. Σε όρους τηλεθέασης και σε σχέση με το πόσο κοστίζουν τα άλλα κανάλια και τι τηλεθέαση έχουν είμαι σίγουρος ότι θα βρείς στοιχεία αν ψάξεις.
Δεν έγραψες τίποτα ουσιαστικό εδώ, αλλά ας σε βοηθήσω λίγο γιατί μάλλον κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις

π.χ. (μεγαλύτερο θα έπρεπε να είναι το παράδειγμα μου αλλά κάτι είναι και αυτό)

ΕΡΤ:
4 τηλεοπτικά κανάλια
7 πανελλαδικής εμβέλειας ραδιοφωνικούς σταθμούς
18 περιφερειακούς ραδιοφωνικούς σταθμούς
πλήρες ψηφιοποιημένο αρχείο διαθέσιμο μέσω Internet
2 ενεργές ορχήστρες
Ελληνική τηλεόραση στους ομογενείς & σε απομακρυσμένες περιοχές στην Ελλάδα, και ραδιόφωνο στους ναυτικούς κλπ.


Δικό σου σενάριο είναι αυτό, δεν ξέρω πώς το φαντάστηκες. Ένα άλλο σενάριο είναι μπλα μπλα μπλα
Καθόλου δικό μου, είναι η ρεαλιστική πραγματικότητα. Αν γράφεις για ρουσφέτια κλπ ως δήθεν την άλλη όψη πρέπει αυτό που γράφεις να έχει μια λογική.

Γράψε λάθος, η ΕΡΤ διέθετε πεντε (!) τηλεοπτικούς σταθμούς, δέκα (!) ραδιοφωνικούς και δεκαεννέα (!!) περιφερειακούς, χωρίς να αναφέρουμε το παγκοσμίου φήμης περιοδικό ''ραδιοτηλεόραση'' και τις ιστοσελίδες.
Πολλά θαυμαστικά χρησιμοποίησες ρε αδερφάκι μου.

Δική σου αίσθηση μάλλον γιατί ο τόπος βουίζει προς το αντίθετο.
Αν βουίζει "ο τόπος" τότε "ok" εγώ πάω πάσο.

Αγαπητή / αγαπητέ, αυτό που λές είναι και όλη η ουσία της υπόθεσης ΕΡΤ. Είναι δύσκολο να βρείς κάποιον που την έβλεπε την τελευταία 20ετία. Και επανέρχομαι στην πρώτη σου παρατήρηση περί κερδοφορίας της και λέω: άξιζε να πληρώνουμε 92 εκ. ευρώ το χρόνο για κάτι που δεν έβλεπε κανείς?
Strawmaning it much?? Το θέμα ήταν πως εσύ έγραψες για ποιότητα κλπ, είτε έχεις δει ΕΡΤ ή ΔΕΝ έχεις δει ένα απ'τα δύο ισχύει. Απ'οτι φαίνεται δεν έχεις δει, οπότε στο προηγούμενο σου μήνυμα έγραφες ο,τι σου κατέβει εντελώς.

By the way, εγώ έβλεπα ΕΡΤ, και ξέρω και άλλους που έβλεπαν αλλά μάλλον "ο τόπος" μου είναι άλλος απ'τον δικό σου που βουίζει.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
πραγματικά, όσοι λένε ότι κανείς δεν παρακολουθεί κρατικά κανάλια, μάλλον δεν παρακολουθούν άλλα προγράμματα απ' τα γνωστά εμετικά προϊόντα των ιδιωτικών.
Εγώ θα έλεγα ότι όσοι το λένε αυτό (π.χ. εγώ) είναι μάλλον υπερβολικοί και δεν έχουν (έχω) κάνει τον κόπο να δούν τα στατιστικά τηλεθέασης των κρατικών καναλιών πριν εκφέρουν άποψη. Ανακαλώ το κανείς και το αντικαθιστώ απο το λίγοι και απολογούμαι.
Το άν παρακολουθώ εμετικά, καθαρτικά ή άλλα προιόντα δεν είναι δυνατόν να το γνωρίζεις, άσε που αμφιβάλλω αν ενδιαφέρει κανέναν.

@ Otokad: βαριέμαι να απαντάω σε ειρωνικά σχόλια, καλή συνέχεια.
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Τα στατιστικά τηλεθέασης ελάχιστη σημασία έχουν. Σίγουρα αν είχαν πάρει την φατμαγκιουλ την βιασμένη και τον Σουλεημάν τον poster-boy των νεο-Οθωμανών μπορεί να είχαν καλύτερη τηλεθέαση αλλά δεν θα παρήγαγαν πολιτισμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.142
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom