Είπαν για το ταξίδι....

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
. Μου φαινεται πολυ στενα περιορισμενο στο θεμα της απολαυσης και οχι στο πνευματικο ερεθισμα που πιθανον να μας δωσει ενα τοπιο.
τα πνευματικά ερεθίσματα δεν είναι δυνατόν να αντληθούν από αισθητικά αντικείμενα, αν δεν είμαστε ψυχικά έτοιμοι να τα δεχθούμε
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ενας καυγας που κανουμε με ενα αγαπημενο προσωπο, δε σημαινει οτι ντε και καλα δεν εμαστε ετοιμοι να δεχθουμε πνευματικα ερεθισματα απο αισθητικα αντικειμενα-τοπια. Ισα καποιος σε μια αναστατωμενη ψυχικη κατασταση πιθανον να ανακαλυψει μια αλλη διασταση σε καποιο αισθητικο ερεθισμα την οποια δε θα εβρισκε εν ηρεμια η οποια μαλιστα και να τον βοηθησει σε καποιον απροσδιοριστο βαθμο.
Δε λεω οτι δεν ισχυει αυτο που αναφερει ο Μποτον, αλλα ενισταμαι στο οτι σε καθε περιπτωση ισχυει μονο αυτο και δε μπορει να ισχυσει και κατι αλλο.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Όπως κάθε τι που αξίζει στη ζωή, ένα ωραίο ταξίδι είναι έργο τέχνης, είναι δημιουργία (André Suarès)

Τα ταξίδια χρησιμεύουν για να ρυθμίζεται η φαντασία από την πραγματικότητα και, αντί να προσπαθείς να σκέφτεσαι πώς είναι τα πράγματα, να τα βλέπεις όπως είναι (Samuel Johnson)

Ταξιδιώτης χωρίς παρατηρητικότητα είναι πουλί χωρίς φτερά (Saadi)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Κάθομαι στο σπίτι μου, ήσυχα, δίχως να κουνάω χέρια ή πόδια, κι όμως ταξιδεύω σ’ όλες τις θάλασσες, από τη μια χώρα στην άλλη (Richard Burton)

Ο ουσιαστικός σκοπός ενός ταξιδιού δεν είναι να πας σε μια ξένη χώρα, είναι να δεις επιτέλους τη δική σου χώρα σα να ήταν ξένη (Gilbert K. Chesterton )
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.172
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο ουσιαστικός σκοπός ενός ταξιδιού δεν είναι να πας σε μια ξένη χώρα, είναι να δεις επιτέλους τη δική σου χώρα σα να ήταν ξένη (Gilbert K. Chesterton )
Στην Ελλαδα εχουμε το μοναδικο προνομιο να μας βλεπει η χωρα μας σα να 'μαστε ξενοι.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Η χαρά του να ταξιδεύεις βρίσκεται περισσότερο στην αναπόληση και λιγότερο στο παρόν, στη στιγμή που ταξιδεύεις (Joris Karl Huysmans)

Διαβάζω θα πει ταξιδεύω. Όποιος περιφρονεί το διάβασμα, περιφρονεί τα ταξίδια (Κωστής Παλαμάς)

Μόνο όσοι διακινδυνεύουν να πάνε πολύ μακριά, μπορούν να μάθουν πόσο μακριά μπορεί κανείς να πάει (Thomas Stearns Eliot)
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
"Κι αν σε ξεχάσει ο χρόνος, θα σε θυμάται η γη"
(ανώνυμος)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Όπως όλοι οι μεγάλοι ταξιδευτές, έχω δει περισσότερα από όσα θυμάμαι και θυμάμαι περισσότερα από όσα έχω δει (Benjamin Disraeli)

Όλοι οι άνθρωποι αγαπούν από τη φύση τους να βλέπουν καινούρια πράγματα και να ταξιδεύουν (Πλίνιος ο Νεώτερος)

Ένα βιβλίο, όπως και ένα ταξίδι, ξεκινά με ανησυχία και τελειώνει με μελαγχολία (José Vasconcelos)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τα ταξίδια, για τους νεότερους αποτελούν μέρος της μόρφωσης. Για τους μεγαλύτερους μέρος της πείρας. Φράνσις Μπέικον
 

maryland8

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξίδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.
Κωνσταντίνος Καβάφης, 1868-1933, Ποιητής
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
"Δώστε μου ένα μέρος να κοιτάω, ξεχάστε με στη θάλασσα.
Να ταξιδεύω κι όταν φτάνω σ' ενα λιμάνι, να ξεκινάω για το επόμενο...
Δεν έχω άλλο σπίτι από το ταξίδι..."

Μαργαρίτα Μάντα από το Βιβλίο: "...το πρώτο πράγμα πού΄κανε ο Θεός
είναι το ταξίδι..."
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.146
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom