Κίνα Νεπάλ Είσοδος στην Κίνα από Νεπάλ

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Φεύγω στις 16 Αυγούστου για Νεπάλ και Θιβέτ.
Το ταξίδι το έχω ξανακάνει αλλά αντίστροφα.
Θα πετάξω από Κατμαντού για Λάσα.
Το θέμα μου είναι ότι οι Νεπαλέζοι μου λένε ότι πρέπει να βγάλω βίζα για Κίνα στο Κατμαντού, γιατί αλλιώς στο αεροδρόμιο της Λάσα δεν θα μου επιτρέψουν την είσοδο.
Οι Κινέζοι στην πρεσβεία της Κίνας εδώ, μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αν έχω βίζα Κίνας μπορώ να μπω στη χώρα, άσχετα από το που έχει εκδοθεί η βίζα.
Επίσης ότι πρέπει να έχω άδεια εισόδου στο Θιβέτ, που εκδίδεται όμως στο Πεκίνο.
Λίγο μπέρδεμα η κατάσταση.
Μπορεί κανείς να βοηθήσει???? Thanks
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Συγνώμη που θα κάνω μια αφελής ερώτηση αλλά θεωρείς ότι οι Νεπαλέζοι γνωρίζουν καλύτερα τα πράγματα για το τι ισχύει ή όχι στην Κίνα από την πρεσβεία της ίδιας της χώρας?
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Πολύ πιθανόν να το γνωρίζουν.
Για την Ασία πρόκειται, ο καθένας λέει ότι θέλει και ότι ισχύει σήμερα, μπορεί να μην ισχύει αύριο.
Η υπάλληλοι στην πρεσβεία στην Αθήνα δεν είναι πάντα ενημερωμένοι, ή κάνουν ότι δεν είναι ενημερωμένοι.
Όταν άνοιξε το Θιβέτ φέτος και ρώτησα σχετικά, αυτοί δεν μου απαντούσαν, γιατί δεν υπήρχε επίσημη ενημέρωση από το Πεκίνο. Άσχετα αν στο δίκτυο οι πληροφορίες ήταν άλλες.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Αυτό που ίσχυε πριν από 2 μήνες ήταν ότι μπορούσες να βγάλεις άδεια για Θιβέτ από το Κατμαντού. Χρειάζονταν τα διαβατήρια, 2-3 φωτογραφίες, και κάποιες αιτήσεις. Η άδειες αυτές βγαίνουν μέσα σε μια μέρα (Top Urgent), αλλά η Κινέζικη πρεσβεία είναι ανοιχτή Δευτέρα Τετάρτη και Παρασκευή. Βέβαια στη δικιά μας περίπτωση τα ανέλαβε το πρακτορείο. Δεν είχαμε κάνει καμία προεργασία από Ελλάδα, ούτε Βίζα είχαμε βγάλει.
Παίζουν ρόλο όμως και κάποια πράγματα όπως:
Είσαστε όλοι ίδια εθνικότητα?
Θα βγείτε από το Θιβετ από κει που μπήκατε? (δηλαδή μετά τη Λάσα θα επιστρέψεις προς Κατμαντου, ή θα πας προς Πεκίνο?)
Ανεξάρτητος? Ίσως να σε βοηθούσε κάποιο πρακτορείο στο κομμάτι Κατμαντού-Λάσα σε κάτι τέτοια διαδικαστικά. Αν θες ρώτα στο www.destinationnepal.com (trekkers society) με το οποίο είχα πάει εγώ και ήταν μια χαρά.

Αυτοί μου είχαν πεί:
"From Nepal, nobody allowed to get entered in Tibet with an individual Chinese visa. Tourists must obtain Tibet group visa from the Chinese Embassy –Kathmandu. So, please don't obtain the Chinese visa there. Just in case, if somebody has obtained Chinese visa already, the Embassy will cancel it while issuing the Tibet group visa in Kathmandu. Your presence is not required in the Embassy while applying and collecting the visa, so our office will do it on your behalf."
και
"Also, there is some change in the rules for applying visa in Chinese Embassy at Kathmandu. When we check, Embassy has represented separate Chinese Agent (authorized by Embassy) now and we have to go through them for visa process. We (all tour operators who are members of Chinese Embassy) cannot go direct to the Embassy as we do before. They informed me this happen with a view to security and avoid fraud. And there is new cost for the visa, please see the attached new tariff including the service charge of them for visa process. Please be informed that the same fee (US $ 114 per person) will be applied in the cost instead of our earlier visa fee (US $ 45)."
 
Last edited by a moderator:

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Καλά τότε. Περίμενε να μπει ο gmavro που έκανε πρόσφατα το ταξίδι και θα σου πει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.307
Μηνύματα
887.500
Μέλη
38.975
Νεότερο μέλος
NICK TZANETAKIS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom