Εκατόμβη στη Λιβύη

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Το ότι ο Τσε ήταν μια μεγάλη επαναστατική μορφή δεν το αμφισβητεί κανένας μας... έχω την εντύπωση ότι τα ίδια λέμε... η Κουβανέζικη ηγεσία είχε μεγάλο λαϊκο έρισμα... η Κουβάνικη επανάσταση ξεκίνησε από τα βουνά γιατί δεν μπορούσε να ξεκινησει αλλιώς... και προσωπική μου άποψη είναι ότι πέτυχε για δύο βασικά λόγους... πρώτον γιατί είχε πραγματικά άξιους ηγέτες και γιατί το καθεστός Μπατίστα ήταν εντελώς σάπιο και αργυρώνητο... οι συνθήκες εκει είχαν παρασαπίσει όπως λες... ο λαός αμέσως αγκάλιασε το αντάρτικο και βοηθούσε με κάθε τρόπο τους επαναστάτες... χωρίς λαική συμετοχή καμιά επανάσταση δεν έχει μέλλον λοιπόν... το γιατί απέτυχε στην Βολιβία πάλι για μένα ήταν φανερό... η αρχική σκέψη ηταν σωστή... όποιος ελεγχει την Βολιβία που βρίσκεται στην καρδιά της Λ.Αμερικής ελέγχει όλη την ήπειρο... το αντάρτικο όμως εκεί δεν είχε λαϊκό έρισμα... οι συνθήκες δεν είχαν ωριμάσει... η αντίδραση είχε πάρει το Κουβανέζικο μάθημα και ήταν πιο προσεκτική... δεν υποτίμησε τον Τσε όπως είχε κάνει ο Μπατίστα και μεθοδικά τον διέλυσε... χωρίς τον λαό και με μόνη δύναμη 30 αντάρτες δεν κάνεις επανάσταση... είσαι απλά τρελλός ονειροπόλος...

Στην Ρωσία του 17 όπως γνωρίζεις δεν έγινε εργατική επανάσταση έγινε αστική επανάσταση που στην πορεία έγινε σοσιαλιστική... αν δεν υπήρχε η φωτισμένη ηγεσία του Λένιν και του Τρότσκι η σεμνή τελετή θα είχε λάβει τέλος... επανάσταση πάπαλα... δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι δεν είχαν ωριμάσει οι συνθήκες λοιπόν για επανάσταση... πριν το 17 είχε γίνει πληθόρα ξεσηκωμών που ο Τσάρος έπνιγε στο αίμα... θα μου πεις ότι όλοι περίμεναν να γίνει η πραγματική επανάσταση στην ανεπτυγμένη Γερμανία και όχι στην Ρωσία αλλά μην ξεχνάς ο πόλεμος άλλαξε πολλά δεδομένα... μπορεί το εργατικό κίνημα να ήταν πιο δυνατό στην Γερμανία αλλά σαφέστατα πιο δυνατή ήταν και η αντίδραση... το φεουδαρχικό καθεστός του Τσάρου κατέρεε... η φεουδαρχία είχε φάει τα ψωμιά της είχε παρασαπίσει...ιστορικά η φεουδαρχία ανατρέπεται από έναν αστικό ξεσηκωμό και μετά το αστικό κράτος από μια σοσιαλιστική επανάσταση... ε στην περίπτωση της Σοβιετίας είχαμε δυο επαναστάσεις μέσα σε κάτι μήνες...
η επανάσταση στην Ρωσία έκανε άλματα και πέτυχε το αδιανόητο... μέσα σε ελάχιστους μήνες ένανε άλμα αιώνων και τα κατάφερε πολύ καλά χάρη την αξία της ηγεσίας της κυρίως... αυτή η λαμπρή επανάσταση δυστυχώς προδώθηκε και ξεπουλήθηκε εκ των έσω... ο παρανοικός Τσουγκασβίλι την καταδίκασε σε αποτυχία... το παιχνίδι είχε χαθεί το 1928... ο επίλογος γράφηκε 61 χρόνια αργότερα...


2) Το γεγονος οτι τα σταλινικα καθεστωτα των χωρων της Αν. Ευρωπης, επεσαν μεσα απο εξεγερσεις, για καθε επαναστατη ανθρωπο, ειναι θετικο. Γιατι επιτρεπει σε αυτους τους λαους, να συνεχισουν την ταξικη τους παλη, με καλυτερους ορους.
Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω... τα σταλινικά καθεστώτα απλά κατέρευσαν δεν έπεσαν μετά από εξεγέρσεις με μόνη ίσως εξέγερση την περίπτωση Τσαουσέσκου... είχαν σαπίσει τόσο πολύ και είχαν χάσει τον φιλολαικό χαρακτήρα τους που ο λαός τους γύρισε την πλάτη... απορώ με τα μυαλά των εδώ Σταλινικώςν και θέλω την γνώμη του συντρόφου Christian... πως διάολο ρε γαμώτο ο λαός δεν βγήκε το 89 να προστατεύει την "λαοφιλή" επανάσταση παρά μόνο αδιαφόρησε και την άφησε να καταρεύσει μέσα σε μια μέρα... τι σκατά σοσιαλισμό οικοδομούσαν οι Σταλινικοί τόσα χρόνια που δεν βρέθηκε να γίνει έστω μια διαδήλωση για τα μάτια του κόσμου ενάντια στους "αντεπαναστάτες"? τι ψάχνω τώρα θα μου πείτε...[/quote]
Θα σου πω, οτι ψαχνεις πολυ σωστα για το ποια ηταν η ταξικη φυση της ΕΣΣΔ μετα το 1928 και των χωρων της Αν. Ευρωπης. Η απαντηση σε αυτο το ερωτημα, ειναι η διαχωριστικη γραμμη αναμεσα στους αριστερους επαναστατες απο την μια και τους σταλινικους δολοφονους της επαναστασης, απο την αλλη.Αν η σημερινη ''επισημη'' Αριστερα, δεν απαντησει πειστικα σε αυτο το ερωτημα, τοτε πολιτικα θα ειναι παντα ευαλωτη στις επιθεσεις της αστικης ταξης και διαρκως απολογουμενη, για τα εγκληματα του σταλινισμου. Οι ''θεωριες συνωμοσιας'' περι 'αντεπαναστατικων'' δυναμεων, σε αυτες τις χωρες, προκαλουν φυσικα, μονο γελιο και δεν αποτελουν πειστικη πολιτικη απαντηση.
Η αποψη μου λοιπον, ειναι οτι η ΕΣΣΔ απο το 1923 εως το 1928 , ειναι οπως ανελυσε και ο Τροτσκι, ενα γραφειοκρατικα παραμορφωμενο εργατικο κρατος. Απο το 1930 και μετα, η αποψη του Τροτσκι, αλλαζει και μιλαει πλεον για παλινορθωση του καπιταλισμου με κυριαρχη πλεον ταξη, την γραφειοκρατια. Γι αυτο και πλεον ο Τροτσκι, δεν μιλαει πια για πολιτικη επανασταση, αλλα για κοινωνικη, που θα επαναφερει τους μπολσεβικους στην εξουσια και την δημοκρατια των εργατικων συμβουλιων.
Απετυχε στην προσπαθεια του, δυστυχως ,και η ΕΣΣΔ του Σταλιν, μετετραπηκε σε ενα καθεστως κρατικου καπιταλισμου, οπου το κρατος επαιζε τον ρολο του συλλογικου καπιταλιστη, εκμεταλλευομενο την υπεραξια των εργατων και ανταγωνιζομενο με την Δυση σε στρατιωτικους εξοπλισμους και συσσωρευση κεφαλαιου.
Με το τελος του Β' Παγκοσμιου Πολεμου, ο ''πατερουλης'', εγκαθιδρυσε παρεμφερη καθεστωτα. σε ολη την Αν. Ευρωπη.
Γι αυτο σου ανεφερα, οτι η πτωση αυτων των καθεστωτων, ηταν προοδευτικο γεγονος, ενω η σταλινικη Αριστερα, το θεωρει πισωγυρισμα.
Γιατι ακομα πιστευουν, λογω της αντεπαναστατικης αποψης του σταλινισμου, για την ''οικοδομηση του σοσιαλισμου. σε μια μονο χωρα'', οτι σε αυτες τις χωρες, υπηρχε σοσιαλισμος που κατερρευσε, ενω η αληθεια γνωριζουμε ολοι μας, ποια ηταν...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ναι μεν αλλά θα σου απαντήσω.Και οι Ναζί είχαν οργάνωση και "μεγαλούργησαν" θα μπορούσε να ισχυριστεί κάποιος υποστηρικτής τους.Ε,τι να κάνω εμένα δεν μου αρέσει και θα αντιπαλεύω τέτοιου είδους μοντέλα ηγετικά ακόμα κι αν είμαι αισχρή μειοψηφία.Δεν νομίζω να κάνω κανένα έγκλημα ρε Traveller.Ξέρεις πολύ καλά ότι τα περισσότερα αριστερά ρεύματα δεν διαφωνούν για το τελικό αποτέλεσμα αλλά για την διαδικασία.

Ασφαλώς και μας έσφαξαν,όπως και κάποιος άλλος που επικαλείσαι συνεχώς και είχε την ίδια τύχη με μας στη συνέχεια.Αλλά βλέπεις δεν είμαι κολλημένος με το γάιδαρο που μου είχε κλέψει ο προπάππους σου.Εγώ στη παρούσα φάση της ιστορίας ψάχνω ανοίγματα προς όλα τα προοδευτικά (ναι Taver,οι αριστεροί είναι προοδευτικοί άνθρωποι κι ας τρώγονται όλη μέρα με τα ρούχα τους) μέτωπα.Το ότι υποστηρίζω μια συγκεκριμένη θέση δεν σημαίνει πως δεν συζητάω με κανέναν.Αυτές είναι πρακτικές αυτών που κατέχουν την μόνη ΑΛΗΘΕΙΑ κι εγώ δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ανήκω εκεί,όπως κι εσύ θέλω να πιστεύω.
Ρε maltakias δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου επί της ουσίας παρά μόνο στο θέμα της ηγεσίας... εμένα η θέση μου είναι πως χωρίς οργάνωση και σοβαρή ηγεσία δεν πας πουθενά ενώ εσύ πιστεύεις ότι ο λαός μπορεί, έχει την πείρα και τα κότσια να επαναστατήσει μόνος του χωρίς καμιά κατήχηση... αλλά ακόμα και η υπόθεση εργασίας με τους Ναζί που έκανες δεν με δικαιώνει? Οι Ναζί είχαν χωρίς αμφιβολία θαυμαστή οργάνωση και έναν "χαρισματικό" αρχηγό... οι αντικειμενικές συνθήκες στην μεταπρωπαγκοσμιοπολεμική Γερμανία ήταν κατάλληλες για ταξικές αλλαγές... γιατί λοιπόν στην Γερμανία που το εργατικό κίνημα ήταν ανεπτυγμένο επικράτησε ο Χίτλερ και όχι μια σοσιαλιστική επανάσταση? Αυτές τις αηδίες που λένε ότι οι Γερμανοί έχουν στο DNA τους τον φασισμό δεν τις δέχομαι, είναι βλακείες... ο Χίτλερ κατέλαβε την εξουσία για τους εξής λόγους... πρώτα απόλα ήταν μια χαρισματική προσωπικότητα... αντίπαλο δέος τέτοιου βελινεκούς δεν υπήρχε... δεύτερον είχε οργάνωση και δεν άφηνε τίποτε στην τύχη και τρίτον και σπουδαιότερο σέρβιρε στο Γερμανικό προλεταριάτο αυτό που ήθελε να ακούσει γιαυτό και το κέρδισε... κολάκευσε τον εγωισμό των Γερμανών, εκμεταλλεύτηκε την περίοδο διάλυσης, πασπάλησε τις ρατσιστικές και φασιστικές του απόψεις με μια δόση ψευτοσοσιαλισμού και σέρβιρε το θανατηφόρο μίγμα του Εθνικοσοσιαλισμού στις μάζες... ο Χίτλερ και πολύ περισσότερο ο Μουσολίνι ξεκίνησαν από αριστερά πολύ αριστερά ξεπούλησαν τις αρχές τους έπιασαν τον σφυγμό της εποχής και κέρδισαν την εξουσία... ο λαός λοιπόν εξαπατήθηκε αυτό είναι βέβαιο όπως φυσικά είναι γεγονός ότι ο Χίτλερ κέρδισε τις εκλογές και ο Μουσολίνι λατρεύτηκε στην Ιταλία... από που κι ως που λοιπόν ρε maltakias μπορούμε να έχουμε εμπιστοσύνη σε έναν λαό που άνετα μπορεί να γίνει όργανο της πιο σκοτεινής αντίδρασης... οι μάζες πρέπει να διαπαιδαγωγούνται προσοχή δεν λέω να καπελώνονται... η ηγεσία αυτό τον ρόλο πρέπει να παίζει... ναι ο λαός πρέπει να ορίζει τους εκπροσώπους του αυτό είναι σαφές αλλά ακόμη σαφέστερο είναι πως πρέπει να υπάρχει ηγεσία...

Για το δεύτερο που λες έχω μια ένσταση... το ότι η ιστορία κατεδίκασε σαν αποτυχημένους τους Σταλινικούς είναι δεδομένο... η παταγώδης αποτυχία του υπαρκτού σοσιαλισμού το δηλώνει... μπορεί να λένε ότι θέλουν... ότι τους έφταιγε η αριστερή αντιπολίτευση που σαμποτάριζε τα πάντα (αλήθεια αν ήταν τόσο μεγάλη η δύναμη του Τρότσκι που εκτροχίαζε τρένα στη Σιβηρία και φύτρωνε παντού σαμποτέρ κατασκόπους του τότε πως αυτός έτρεχε από εξορία σε εξορία και ο ημιμαθής Γεωργιανός τραμπούκος κατοικοέδρευε στο Κρεμλίνο?) ότι τους διάλυσε ο καπιταλισμός, ότι τους πρόδωσε ο Γκορμπατσωφ, ότι, ότι, ότι αλλά το γεγονός παραμένει... ΑΠΕΤΥΧΑΝ... εγώ ξέρω ότι το καλό το δίκαιο και το μεγάλο ο λαός το αγκαλιάζει και το προστατεύει με κάθε κόστος... αυτοί το 89 βρέθηκαν μόνοι τους μια χούφτα γραφειοκράτες να παλεύουν να συντηρίσουν ένα καθεστός μούμια και ο λαός τους γύρισε την πλάτη... οι ίδιοι λαμπροί επαναστάτες της δεκαετίας του 80 έγιναν λαμπροί καπιτα-ληστές δέκα χρόνια αργότερα... δεν πρόκειτε για τον γαίδαρο του προπάππου μου... ο προππάπους μου δικαιώθηκε... μετά θάνατον αλλά πανηγυρικά... με συγχωρείς λοιπόν maltakias αλλά με ξεπουλημένους γραφειοκράτες που εξήντα χρόνια κορόιδευαν τον λαό, πρόδωσαν την μεγαλύτερη επανάσταση που έγινε ποτέ και ακόμη και σήμερα αντί να δουν τα χάλια τους πάνε να βγούνε και από πάνω δεν μπορώ να συζητήσω σοβαρά... δεν κατέχω καμιά απόλυτη αλήθεια ούτε πιστεύω ακράδαντα ότι αν τα πράγματα ήταν τότε διαφορετικά και στην θέση του τύρρανου ήταν κάποιος άλλος θα πετυχαίναμε την σοσιαλιστική ολοκλήρωση αλλά χωρίς αμφιβολία τέτοια κατάντια η επανάσταση δεν θα είχε... ας χαιδέψουν τα ντόπια σταλινικά φερέφωνα τα αυτιά των εργαζομένων, ας τους τάξουν λαγούς με πετραχείλια, δεν θα τους ξεγελάσουν... ο λαός ξέρει που οδηγεί ο Σταλινισμός... σε προδωμένες καπελωμένες επαναστάσεις... αν εσύ μπορείς να τα βρεις μαζί τους καλή τύχη... εγώ δεν θα πάρω... βλάπτουν την υγεία...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μα είπα ξεκάθαρα ότι με τέτοιους -που κατέχουν την μόνη αλήθεια- ΔΕΝ συζητάω.Έχεις καταλάβει καλά άλλωστε ότι απ'τη θέση στην οποία στέκομαι οι τελευταίοι συνομιλητές μου θα ήταν αυτοί.Άρα όλη η τελευταία σου εισήγηση είναι άκυρη σε ότι με αφορά.Στο ίδιο τραπέζι με εσένα είπα ότι κάθομαι να κουβεντιάσω κι όχι στο παλαιολιθικό των γραφειοκρατικών κομματικών σχηματισμών απ'όπου κι αν προέρχονται αυτοί.

Σε ότι αφορά το γιατί ο Γερμανικός λαός κινήθηκε προς το Χίτλερ κάποτε θα συμφωνήσω μόνο εν μέρει.Διότι βασικός υπαίτιος ήταν η Σοσιαλδημοκρατία αλλά και η κεντρική γραμμή του Κ.Κ. που ξεπούλησε ανοιχτά τους Σπαρτακιστές,σε μια εποχή που η Γερμανία διέθετε όλα τα φόντα για να εδραιώσει μια προλεταριακή επανάσταση που θα μπορούσε εύκολα να εξάγει στην υπόλοιπη Ευρώπη σε αντιδιαστολή με το Σοβιετικό μόρφωμα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εν τω μεταξύ ο Καντάφι...

Η ομιλία του ήταν συγκεχυμένη και πολλές φορές ο Καντάφι μιλούσε για τον εαυτό του σε τρίτο πρόσωπο, ενώ έκανε συχνές αναφορές στην ιστορία της Λιβύης.

«Ο Μουαμάρ Καντάφι δεν θα αποσυρθεί από την εξουσία όπως έκαναν άλλοι πρόεδροι. Η επανάσταση είναι μια θυσία ζωής μέχρι το τέλος. Εμείς δημιουργήσαμε αυτή τη χώρα. Δεν μπορούμε ν’ αποδεχτούμε όσους πουλήθηκαν. Πρέπει όλες οι φυλές να ενωθούν, από τη δύση μέχρι το Φεϊζάν. Αγνοήσαμε τις ΗΠΑ και όλες τις πυρηνικές δυνάμεις στον κόσμο. Νικήσαμε ολόκληρο τον κόσμο. Θα μείνω στη Λιβύη σαν αρχηγός της επανάστασης. Ο Μουαμάρ Καντάφι είναι συνώνυμο των θυσιών, μέχρι το τέλος. Είναι η χώρα μου, η χώρα των γονιών και των προγόνων μου (...). Θα πολεμήσω μέχρι την τελευταία ρανίδα του αίματός μου» είπε, για να προσθέσει πως είναι "υπεράνω κάθε κρατικού αξιώματος".

"Θα πεθάνω σαν μάρτυρας. Ο Μουαμάρ Καντάφι αντιπροσωπεύει την ιστορία της Λιβύης. Ο Μουαμάρ Καντάφι δεν είναι ένας πρόεδρος, δεν είναι ένας κοινός άνθρωπος κατά του οποίου μπορεί να διαδηλώσει κάποιος".

Η ομιλία μεταδόθηκε από ένα σπίτι που βρίσκεται στο κέντρο στρατοπέδου το οποίο στο παρελθόν είχε βομβαρδιστεί από την αμερικανική Πολεμική Αεροπορία. Ο Καντάφι τόνισε πως οι νέοι που διαδηλώνουν στους δρόμους των πόλεων της Λιβύης "θέλουν να μιμηθούν ό,τι έχει συμβεί στην Τυνησία και την Αίγυπτο. Υπάρχει μια άρρωστη μειοψηφία που κρύβεται στις πόλεις και δίνει χρήματα στους νέους αυτούς για να τους παροτρύνει να κάνουν τέτοιες πράξεις. Αυτοί που σκοτώθηκαν είναι αστυνομικοί, στρατιώτες, όσοι όμως προσπαθούν να τους κατευθύνουν δεν βρίσκονται στη Λιβύη. Οι οικογένειες πρέπει να βγουν από τα σπίτια τους, να προστατέψουν τους δρόμους".

Τόνισε πως "δεν χρησιμοποιήσαμε ακόμη βία. Θα το κάνουμε αν χρειαστεί" και ουσιαστικά κάλεσε τους υποστηρικτές του να κινηθούν εναντίον των διαδηλωτών.

"Βγείτε από τα σπίτια σας. Επιτεθείτε τους όπου βρίσκονται. Πρόκειται για συμμορίες που δεν αντιπροσωπεύουν τίποτα. Βγαίνουν τη νύχτα για να κάψουν, να καταστρέψουν, να σπάσουν. Από αύριο πρέπει να εγγυηθεί την ασφάλεια ο στρατός και η αστυνομία. Βγείτε από τα σπίτια σας. Προσπαθείστε να σταματήσετε την μειοψηφία και να την παραδώσετε στη Δικαιοσύνη. Πρόκειται για μια μειοψηφία που θέλει να μετατρέψει τη Λιβύη σε Εμιράτο».

«Όσοι βρίσκονται πίσω από έναν εμφύλιο πόλεμο πρέπει να τιμωρούνται με την ποινή του θανάτου, όπως κι εκείνοι που βλάπτουν την ανεξαρτησία της χώρας» πρόσθεσε, διαβάζοντας ένα απόσπασμα από το πολιτικό του μανιφέστο, το "Πράσινο βιβλίο".

Ο Καντάφι θύμισε στους διαδηλωτές τι συνέβη στην πλατεία Τιανανμέν της Κίνας και στην Φαλούτζα του Ιράκ, ενώ κάλεσε επανειλημμένα το στρατό και την αστυνομία να ξαναπάρουν την κατάσταση στα χέρια τους."

πηγή:enet
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Συμφωνα με τα τελευταια νεα, που μεταδιδουν τα ειδησεογραφικα
πρακτορεια, το παρανοικο καθαρμα που το παιζει ''ηγετης'' και ''μαρτυρας'', σφαζει τον ιδιο του, τον λαο.
Ευχομαι ολοψυχα στον λαο της Λιβυης, να προλαβει να συλλαβει το κτηνος, πριν την κοπανησει και με συνοπτικες διαδικασιες, να το στησει στα εξι μετρα, για να ξεβρωμισει ο τοπος, οπως ακριβως εγινε και με τον δρακουλα Τσαουσεσκου!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εγώ θα πω ψυχραιμία... η συναισθηματική φόρτιση της στιγμής δεν νομίζω ότι μας επιτρέπει να κρίνουμε νηφάλια τα έργα και τις ημέρες του Καντάφι... η ιστορία σε δέκα είκοσι ή πενήντα χρόνια θα πάρει θέση...

Εγώ ξέρω τα εξής ταπεινά... έδιωξε έναν κακομοίρη "βασιλιά" μαριονέτα των Δυτικών, παρέλαβε μια Λιβύη με ελάχιστο κατά κεφαλήν εισόδημα και το εκτόξευσε, άνοιξε σχολεία και μόρφωσε τον λαό, έδιωξε τις Αμερικάνικες πετρελαικές εταιρίες και κρατικοποίησε τα πετρέλαια, απομάκρινε την πανούκλα του μουσουλμανισμού, αναβάθμισε την θέση της γυναίκας, έκανε την Λιβύη μια από τις πλουσιότερες χώρες στον κόσμο δίνοντας κανονικότατα μέρισμα από τα κέρδη του πετρελαίου στο Λαό, προσπάθησε να δημιουργήσει μια μεγάλη Αραβική συνομοσπονδία που θα άλλαζε ίσως τον χάρτη του κόσμου και πολέμησε όσο λίγοι τον Δυτικό ιμπεριαλισμό... δεν είναι και λίγα...

Ο Καντάφι ότι κι αν του προσάπτει κανείς έχει μια σοσιαλιστική τρέλλα και πραγματικά αναμόρφωσε την Λιβύη... το ότι έκανε λάθη δεν το αμφισβητεί κανείς... αλλά θα ρωτήσω καλόπιστα... τι θα ήταν η Λιβύη χωρίς την τρέλλα του συνταγματάρχη? Μια φεουδαρχική μοναρχία τύπου Σ.Αραβίας, μια δικτατορία τύπου Αιγύπτου,Τυνησίας, Συρίας που οι ηγέτες της κλέβουν τον μόχθο του λαού ή μια βασιλεία οπερέτα τύπου Μαρόκου και Ιορδανίας... αν είχα να διαλέξω κάτι από όλα αυτά σίγουρα θα ήθελα να ήμουν πολίτης της Μεγάλης Λιβυκής Αραβικής Λαϊκής Σοσιαλιστικής Τζαμαχιρίας...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να! Τετοια σκεφτεται και ο Κανταφι και τον εχει πιασει το παραπονο του και το πεισμα του: "Οχι δε φευγω- δε φευγω που να σκασετε! Εγω που σας εκανα ανθρωπους και εσεις τωρα...." οποτε και εφερε μισθοφορους απο το Τσαντ για να βαλλουν μυαλο στα κεφαλια των αχαριστων!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αναβάθμισε την θέση της γυναίκας,
την έκανε φρουρό του δηλαδή..
το ότι έκανε λάθη δεν το αμφισβητεί κανείς...
ένα μικρό 747 έριξε. ουτε καν 380.
και το γιο τον εστειλε στη Γιουβε. αίσχος. τετοιο αστερι έπρεπε να πάει τουλάχιστον στον Πειραιά. τσάμπα οι φιλίες που είχαμε.
σίγουρα θα ήθελα να ήμουν πολίτης της Μεγάλης Λιβυκής Αραβικής Λαϊκής Σοσιαλιστικής Τζαμαχιρίας...
στη σωστή πλευρά εννοείται..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
: "Οχι δε φευγω- δε φευγω που να σκασετε!
και μαζί του μενουν και τα παιδιά του. κατι θα εχει μεινει ακομα φαινεται για λεηλασία. τα 70 δις ευρώ που έχει η Κανταφι Spa δεν τους φτανουν. και το φτωχοκαλυβάκι του Σαίφ στο Hampstead βγήκε στο σφυρί προχτες. μαλλον αντί για Χαγη καλύτερα Καρακας, Ντουμπάι κλπ..

 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εγώ αγαπητοί μου την γνώμη μου λέω... το δίχως άλλο η "εξέγερση" που γίνεται αυτή την στιγμή στη Λιβύη είναι ξενοκίνητη... ο Καντάφι έχει προσφέρει στη Λιβύη και σε καμιά περίπτωση δεν είναι Μπεν Αλί και Μουμπάρακ... οι δεκάδες δολοφονικές απόπειρες που έχουν γίνει εναντίων του βρίσκουν επιτέλους τον στόχο τους... οι ιμπεριαλιστές Δυτικοί και Κινέζοι πράκτορες επιδιώκουν την πλήρη ξεχαρβάλωση της χώρας και την εγκαθίδρυση κυβέρνησης μαριονέτας που θα ξεπουλήσει τα πετρέλαια της... εκμεταλλεύονται μια δικαιολογημένη δυσαρέσκεια του λαού εξαιτίας της στιβαρής-σκληρής διακυβέρνησης του Καντάφι και την βυθίζουν στο χάος...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.536
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom