Αλβανία Βοσνία-Ερζεγοβίνη Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Εκδρομή στα Δυτικά Βαλκάνια-ερωτήσεις

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω βάλει 2 μέρες στην Podgorica γιατί θα φτάσουμε βράδυ εκεί όπως το έχω υπολογίσει άρα θα μας μείνει μία μέρα ουσιαστικά για εκεί και ούτε ολόκληρη γιατι το απόγευμα της δεύτερης μέρας θα πάμε και για καγιακ άρα μισή μέρα θα έχουμε ουσιαστικά για να δούμε την πόλη. Έχω ακούσει κι εγώ ότι δεν είναι και για πολλές μέρες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θα κάνω κι εγώ ένα λίγο παρόμοιο ταξιδάκι αρχές Αυγούστου για 11 μέρες, αλλά θα κινηθούμε μόνο σε Κροατία,Βοσνία και Μαυροβούνιο. Τις διανυκτερεύσεις τις έχω βάλει έτσι:

Dubrovnik: 3 νύχτες ( το αεροπλάνο θα φτάνει βραδάκι)
Podgorica: 2
Zabljak: 1
Sarajevo: 2
Split: 2
Trogir: 1

Πώς σας φαίνεται σαν πρόγραμμα; Το μόνο που φοβάμαι είναι ότι θα πρέπει να δούμε λίγο τρέχοντας τα μέρη που θέλω στην διαδρομή από Dubrovnik μέχρι Podgorica..

To Trogir από το Split απέχει μόνο 27 km. Εμείς το είδαμε ως εκδρομή ένα απόγευμα, από το Split όπου μέναμε. Δεν χρειάζεται να κάνετε διανυκτέρευση και στο Split και στο Trogir. Τσάμπα κούραση.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Μιας που εχει ροη το συγκεκριμενο θεμα,ηθeλα απο τους γνωστες 1-2 must to see ας πουμε σε Λιουμπλιανα και Ζκαγκρεμπ,απο 2 διανυκτερευσεις στην καθε πολη(τελη Απριλιου)!Εκτος της διαμονης,οτιδηποτε αλλο θα μου φανει πολυ χρησιμο!Φαγητο,ποτο-μπυρα,καποια τυχον ενδιαφεροντα μουσεια!Ευχαριστω και καλα ταξιδια στους Βαλκανιοπληκτους :D
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Δυο τρείς επισημάνσεις που μάλλον τις γνωρίζεις :

Έχε μαζί σου κέρματα του ενός ευρώ , θα σου χρησιμεύσουν στα διόδια
όχι πλέον για τα Σκόπια, ζητάνε ή χαρτονομίσματα ή τα δικά τους. Όταν δίνεις 5ευρώ τα ρέστα είναι σε ντενάρια.

Στη Σλοβενία θα χρειαστείς βινιέτα για να οδηγήσεις στην εθνική
η οποία κοστίζει 15 ευρώ

...- Σερβία (κυρίως)
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.... την διαδρομή την κάνω με Ιχ πάνω από 5 φορές το χρόνο και δεν έχει αστυνομία πουθενά στην εθνική. Ειδικά στο κομμάτι Λέσκοβατς/Βελιγράδι, να μην μιλάω για ταχύτητες πάρε ως μέτρο πως δεν το κάνουμε ποτέ περισσότερο απο 2,5 ώρες (εκτός αν κάνουμε παρακάμψεις).

Οhrid - 2
Tirana - 1
Sckonder-1
Kotor-1
Dubrovnik-3
Mostar-1
Split-2
Zadar-1
Plitvice-1
Rovinj-1
Ljubljiana-1 η 2
Zagreb-1
Beograd-3
πως ειναι για διανυκτερευσεις αυτα;:roll:
...για την Ίστρια.... θα σου πρότεινα να μην χάσεις Οπάτια και από Πούλα να πας Μπριόνι. Γενικά εμένα μου αρέσει περισσότερο η Ιστρια απο την Δαλματία. Και όχι μόνο τα παραθαλάσσια μέρη αλλά και η ενδοχώρα της χερσονήσου με ωραίο πρσούτο και κρασιά (και ατελείοτα αμπέλια).

επίσης κανά νησάκι από το Σπλίτ δεν θα ήταν άσχημο.

Dubrovnik: 3 νύχτες ( το αεροπλάνο θα φτάνει βραδάκι)
Podgorica: 2
Zabljak: 1
Sarajevo: 2
Split: 2
Trogir: 1

..
κόψε Πόντγκοριτσα δεν έχει κάτι. Μείνε Κότορ καλύτερα.

ποσες ωρες χρειαζονται για να δει καποιος το Plitvice lakes national Park με την ανεση του;;)
Εξαρτάται τι θέλεις να δεις... Αν θέλεις να γυρίσεις μόνο τις "κάτω λίμνες" 4-5 ώρες αρκούν, αν θέλεις να προσθέσεις και τις "άνω" εγώ θα σου πρότεινα ολόκληρη μέρα.

Πάντως στην τιμή του εισιτηρίου συμπεριλαμβάνεται και το πλοίο και το τρενάκι (ήταν όταν πήγα εγώ).

Ποντγκόριτσα 2 μέρες είναι πολλές, καλύτερα 1.
To Trogir από το Split απέχει μόνο 27 km. Εμείς το είδαμε ως εκδρομή ένα απόγευμα, από το Split όπου μέναμε. Δεν χρειάζεται να κάνετε διανυκτέρευση και στο Split και στο Trogir. Τσάμπα κούραση.
συμφωνώ και με τα δύο ποστ από πάνω
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
To Trogir από το Split απέχει μόνο 27 km. Εμείς το είδαμε ως εκδρομή ένα απόγευμα, από το Split όπου μέναμε. Δεν χρειάζεται να κάνετε διανυκτέρευση και στο Split και στο Trogir. Τσάμπα κούραση.
Το γνωριζω οτι ειναι πολυ κοντα το τρογκιρ απ το σπλιτ,απλα επειδη ειναι πιο ακριβη η διαμονη στο σπλιτ προτιμησα να βαλω την τελευταια νυχτα καπου αλλου. Για τον ιδιο λογο δεν εβαλα τισ διανυκτερευσεισ στο κοτορ αλλα στην ποντγκοριτσα, αλλα και για να μοιραστουν τα χλμ μεταξυ των αποστασεων.Αν και πολλοι λενε οτι δεν αξιζει θελω να δω και την ποντγκοριτσα, θα εχω και δικη μου αποψη μετα:D
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.332
Likes
3.538
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Απαξ κ πας Σλοβενία , δώσε 2 μέρες στη Λιουμπλιάνα κ κάνε το Μπλέντ μια ημερήσια βόλτα. Η Λιουμπλιάνα είναι όμορφη, πολύς κόσμος στην παλιά πόλη, πολλά μπαράκια δίπλα στο ποτάμι, θα κάνεις κ μια βόλτα να ανέβεις το κάστρο
 

helios21

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλός ορίζω το forum σας! :D

Σκοπεύω να κάνω ένα ταξίδι στα Βαλκάνια με αυτοκίνητο. Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία, Βοσνία, Σερβία, Κόσοβο, Σκόπια. Πήρα τηλέφωνο τις πρεσβείες στην Ελλάδα και μου είπαν όλες ότι μπορώ να εισέλθω κανονικά με ταυτότητα αρκεί να είναι καινούργια με λατινικούς χαρακτήρες.
Μόνο για το Κόσοβο δεν μπόρεσα να μάθω. Γνωρίζει κανείς;

Διάβασα επίσης παρόλα αυτά στο internet ότι σε τυχών ελέγχους που μπορεί να σου κάνουν στην διαδρομή, είναι καλό να έχεις διαβατήριο. Τι πιστεύεται εσείς;

Επίσης αν κάποιος έχει κάνει ανάλογο ταξίδι ας μου πει εμπειρίες/συμβουλές.

Ευχαριστώ :D
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
κάνε αναζήτηση και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που θες
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Καλός ορίζω το forum σας! :D

Σκοπεύω να κάνω ένα ταξίδι στα Βαλκάνια με αυτοκίνητο. Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία, Βοσνία, Σερβία, Κόσοβο, Σκόπια. Πήρα τηλέφωνο τις πρεσβείες στην Ελλάδα και μου είπαν όλες ότι μπορώ να εισέλθω κανονικά με ταυτότητα αρκεί να είναι καινούργια με λατινικούς χαρακτήρες.
Μόνο για το Κόσοβο δεν μπόρεσα να μάθω. Γνωρίζει κανείς;

Διάβασα επίσης παρόλα αυτά στο internet ότι σε τυχών ελέγχους που μπορεί να σου κάνουν στην διαδρομή, είναι καλό να έχεις διαβατήριο. Τι πιστεύεται εσείς;

Επίσης αν κάποιος έχει κάνει ανάλογο ταξίδι ας μου πει εμπειρίες/συμβουλές.

Ευχαριστώ :D
Για Κόσοβο έχω διαβάσει, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, ότι δεν αρκεί η ταυτότητα άρα προφανώς χρειάζεται διαβατήριο. Σε όλες τις υπόλοιπες μια χαρά αρκεί η ταυτότητα. Καλά να περάσεις!
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Για Κόσοβο και Αλβανία μπορεί και να αντιμετωπίσεις πρόβλημα νομίζω. Χωρίς να είμαι και πολύ σίγουρος όμως καλύτερα να συμβουλευτείς και άλλους.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
συμφωνώ και με τα δύο ποστ από πάνω[/QUOTE]

Ενημερωμένη σε βρίσκω... ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.333
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom