Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Παιδιά καλησπέρα..ομολογώ ότι η βοήθεια σας εδω μέσα είναι πολύτιμη.Λοιπόν η δικιά μου αποριία είναι η εξής. Ανήμερα Χριστουγέννων πού είναι καλύτερα??? Σαλτζμπουρκγ, Ηalstatt ή Βιέννη???Ευχαριστώ!!!!
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
106
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Περσυ τα Χριστουγεννα ημουν βιεννη κ ηταν τα καλυτερα Χριστουγεννα της ζωης μου. Συγκεκριμενα ανημερα Χριστουγεννων επισκεφτηκαμε το Belvedere, την Οπερα, την εκκλησια του Καρολου κ καναμε βολτες στους υπεροχα στολισμενους δρομους μεχρι και το Δημαρχειο. Βεβαια η χριστουγεννιατικη αγορα στο δημαρχειο ειχε κλεισει, αλλα καθολου δν με πειραξε!! ΤΟ βραδακι πηγαμε για φαγητο στο Purstner (καπως ετσι). Υπεροχο φαγητο. Αυτο που μου εκανε εντυπωση παντωσ ηταν οτι αν και ανημερα Χριστουγεννων ολα τα παραπανω που σου ανεφερα ηταν ανοιχτα κανονικα. Σαλτσμπουργκ πηγαμε την επομενη μερα. Ηταν κ εκει πανεμορφα. Χαλστατ δν πηγαμε. Οπου κ να πας θα περασεις υπεροχα!!!
 

Yellow_Cherry

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλία - Παρίσι
Παιδιά καλησπέρα σας.

θελω να ρωτησω κατι αλλα δε θέλω ν΄ανοιξω καινούργιο θέμα,εχω διαβάσει πολλά θέματα και ταξιδιωτικές ιστορίες για τη Βιέννη και θέλω να ρωτησω ->

- Εχει σημασία σε ποια περιοχή θα μένεις? Ή οπου εχεις κοντα μετρό εισαι οκ?

- Δηλαδη ας πούμε εχει διαφορά να μένω περιοχή 2 ή 5, 6?

δεν ξερω που βρίσκονται τα περισσοτερα αξιοθετα ή αν θα εχουν μεγαλη αποσταση μεταξυ τους.Ας πούμε αν μένεις ζωνη 2 γλυτώνεις το να παίρνεις μετρό?
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Η Βιέννη είναι ο παράδεισος των ΜΜΜ.Δεν υπάρχει πρόβλημα πού μένεις.Τα αξιοθέατα είναι διάσπαρτα στην πόλη,βγάλε μια κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα ΜΜΜ για όσες ημέρες μείνεις στην πόλη.Και μην σκεφτείς ούτε λεπτό να μπεις χωρίς εισιτήριο.Οι ελεγκτές μπαίνουν συχνά και δε χαρίζουν σε κανέναν και καμία το πρόστιμο.Και αν δεν το πληρώσεις το αστυνομικό τμήμα σε περιμένει!!!!!
 

Yellow_Cherry

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλία - Παρίσι
Σ'ευχαριστω που απαντησες άμεσα.

απλα σκεφτόμουν μήπως αν εισαι κεντρο γλυτώνεις περισσότερο χρονο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Φυσικά και γλυτώνεις χρόνο. Εγώ που έμεινα στην περιοχή 2, επιστρέψαμε και καναδυο φορές με τα πόδια για βόλτα.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Εγώ την πρώτη φορά που πήγα στη Βιέννη έμεινα στην 1η συνοικία Innere Stadt και τη δεύτερη φορά έμεινα στην Alsergrund την 9η.Η 1η είναι πολύ κοντά στην πλατεία Αγ.Στεφάνου,στο Δημαρχείο και στη Βουλή.Η 9η ειναι λίγο πιο μακρυά αλλά σε λιγα λεπτά με το τραμ φτάνεις στη στάση Schottentor της ροζ γραμμής U2 του μετρό που είναι στην 1η συνοικία.Αλλά και με το μετρό πας γρήγορα στο κέντρο με μια αλλαγή.
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Το μόνο πρόβλημα είναι η επιστροφή το βράδυ που κλείνουν τα μετρο γύρω στις 12 αν δεν κάνω λάθος!
Εγώ όταν πήγα έμεινα διπλα στο σταθμό westbahnhof, ήταν πολύ βολικό την μέρα στο να κινηθούμε, μέσα σε λίγα λεπτά ήμασταν παντού φεύγαμε το πρωί και γυρίζαμε μετά τις 6-7! Και μετά μέχρι να ξεκουραστούμε να κάνουμε μπανάκι γινόταν 9-10 να βγούμε πάλι έτσι ένα μικρο θεματάκι στην επιστροφή το βράδυ το αντιμετωπίσαμε! Και τα ταξί είναι ακρετά ακριβά εκεί. Αν ξαναπήγαινα θα προτιμούσα πιο κεντρικα :)

Αυτά από μένα καλό ταξίδι και θα περάσεις υπέροχα!!
 

Yellow_Cherry

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλία - Παρίσι
Σας ευχαριστώ που απαντησατε,βοηθαν και τα παραδείγματα.

εγώ εχω βρει ένα ξενοδοχειο στην περιοχη 2 και ένα στην περιοχη 6.έχουν σχετικα ιδια τιμή και με πρωινό.απλα η τοποθεσία με προβληματίζε όσο αναφορά το ποσο χρονο κερδίζεις από το κέντρο αλλα απ 'ότι καταλαβα δεν εχει σημασια αρκει να εισαι κοντά σε μετρό.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σας ευχαριστώ που απαντησατε,βοηθαν και τα παραδείγματα.

εγώ εχω βρει ένα ξενοδοχειο στην περιοχη 2 και ένα στην περιοχη 6.έχουν σχετικα ιδια τιμή και με πρωινό.απλα η τοποθεσία με προβληματίζε όσο αναφορά το ποσο χρονο κερδίζεις από το κέντρο αλλα απ 'ότι καταλαβα δεν εχει σημασια αρκει να εισαι κοντά σε μετρό.
Βάλε εδώ λινκς από τα ξενοδοχεία που κοιτάς, για να έχεις πιο σίγουρες απαντήσεις.:)
Έχω μείνει και εγώ στο 2, αλλά το δωμάτιο ήταν τόσο κοντά στο 1 που πάντα πηγαίναμε στο κέντρο με τα πόδια και παίρναμε ΜΜΜ μόνο για τα πιο απομακρυσμένα αξιοθέατα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
απλα η τοποθεσία με προβληματίζε όσο αναφορά το ποσο χρονο κερδίζεις από το κέντρο αλλα απ 'ότι καταλαβα δεν εχει σημασια αρκει να εισαι κοντά σε μετρό.
Αν κατάλαβες ότι το να μπορείς να επιστρέψεις το βράδυ με τα πόδια είναι το ίδιο με το να πληρώνεις κερατιάτικο πανάκριβο ταξί, ή να φτάνεις στο κέντρο σε 2 στάσεις χωρίς μετεπιβιβάσεις, τότε οκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom