Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

mondo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Γειά σε όλους, θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα ταξίδι που προγραμματίζω με τον άντρα μου... λέμε να πάμε Βιέννη για 12 ημέρες να πάρουμε αμάξι και να πάμε και σε άλλες περιοχές σκεφτήκαμε να πάμε στο Λινζ,Straubin ή Πασαου, Munhen, Σαλτμπουρκ, Γκραζ και πίσω Βιέννη θα πάμε 29 Δεκεμβρίου και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γενικά πρέπει να προσέξουμε κάτι, αν θα έχουμε θέμα με τα διπλώματα και γενικά με την οδήγηση λόγο εποχής, αν νομίζετε ότι αξίζει να δούμε κάτι άλλο ή αν αυτά που σκεφτόμαστε είναι υπερβολικά για τις μέρες που λέμε.... Επίσεςι και κάτι τελευταίο που αξίζει να πάμε για αλλαγή του χρόνου;;;
 

Sofiaskg

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Καλημέρα, ενδιαφερομαι και εγώ για συμβουλές από οποίον έχει επισκεφθεί την Βιέννη πρωτοχρονιά.
Έχουμε κλείσει ένα κονσέρτο για 2/1 και σίγουρα θα επισκεφτούμε το belvedere , θα με ενδιέφερε πολύ και ο ζωολογικός κήπος αλλά λόγω εποχής δε νομίζω να αξίζει. Σημειωτέον έχουμε 3 μέρες γεμάτες, οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή.
Αυτό που με προβληματίζει πολύ είναι ή αλλαγή του χρόνου, γνωρίζω ότι ή πόλη διοργανώνει events αλλά θα μπορούσαμε να μου προτεινετε και κάτι άλλο, κάποιο εστιατόριο που ενδείκνυται για την περίσταση με μουσική ίσως. Ευχαριστώ πολύ
 

Sofiastal

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Γενικά πάντως δεν νομίζω να έχεις δυσκολία να κλείσεις.. Εγώ αρχές Δεκεμβρίου που είχα πάει (που έλεγα και στο άλλο νήμα) έκλεισα online μια μέρα πριν. Είχα ταξιδέψει με railjet κόστος γύρω στα 25-30 ευρώ πήγαινελα.. Προφανώς μπορεί να προσθέσουν έξτρα δρομολόγια λόγω εορτών και γι αυτό να μην έχουν βγάλει πρόγραμμα ακόμη..
Μπορείς να μου πεις σε ποιο siteεκλεισες τα εισητηρια?? Εχω βρει δυο σαιτ , ενα ειναι το mav και αλλο ενα το obb αλλα δεν εχω ιδεα αν ειναι ιδιες εταιρειες η διαφορετικες- αν κανουν στασεις σε διαφορετικα σημεια κλπ. Για παραδειγμα για βιεννη σε ποιο σταθμο κατεβαινεις?? Χρειαζομαι λιγο βοηθεια please
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Η MAV είναι η Ουγγρική εταιρεία σιδηροδρόμων,και η OBB είναι η αυστριακή εταιρεία σιδηροδρόμων.Τα Railjets είναι Αυστριακά.Ο κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός από τον οποίο φεύγουν τα τραίνα για Βουδαπέστη,Μπρατισλάβα κλπ είναι ο Wien Hauptbahnhof.Μέχρι πέρσι ήταν σε εξέλιξη εργασίες και τα περισσότερα τραίνα έφευγαν από τον Bahnhof Wien-Meidling.Στη Βιέννη όπου και αν κατέβεις θα βρεις γραμμή μετρό να πας στο ξενοδοχείο σου.Στη Βιέννη δε χάνεσαι!!!
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
OBB1.JPG
Και από το site της OBB αγοράζεις εισιτήριο με αναχώρηση από τη Βουδαπέστη.Ενδεικτικά δες το επισυναπτόμενο screenshot
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Απλώς επιλέγεις αν θέλεις να ταξιδέψεις με συρμό των Ούγγρων ή των Αυστριακών.Πολλές φορές οι Ούγγροι έχουν καλύτερες τιμές από τους Αυστριακούς στο ίδιο ταξίδι.
 

Sofiastal

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Με mav μπορω να κανω την κρατηση μου πηγαινε - ελα βουδαπεστη κανονικα μεσω ιντερνετ, τα εκτυπωνω πχ και μπαινω κανονικα στο τρενο η εχει κι αλλη διαδικασια οταν φτασω στο σταθμο? Εστειλα mail στην εταιρεια να παρω πληροφοριες αλλα δεν με βοηθησαν ιδιαιτερα
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι σου δίνουν ένα κωδικό και εκτυπώνεις τα εισιτήρια από κάτι μπλε μηχανήματα στο σταθμό.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Εγώ πάντως το 2014 που έκανα ταξίδι με το τραίνο από Βιέννη στο Haalstaat είχε κλείσει μέσω ίντερνετ,είχα εκτυπώσει το εισιτήριο,ήρθε ο ελεγκτής,σκάναρε το barcode και όλα καλά.Με τους Αυστριακούς σιδηροδρόμους.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.492
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom