Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Γεια σας από Βιέννη!! Σήμερα έχει πραγματικά υπέροχο καιρό που είναι κατάλληλος για βόλτες. Πολλές λεπτομέρειες δεν μπορώ να πω γιατί είμαι λίγες ώρες εδώ αυτό που παρατήρησα είναι ότι στο μετρο δεν υπάρχουν πουθενά μπάρες και κανένας έλεγχος. Ωραία για καφέ στο Donauinsel αν βοηθάει ο καιρός και το ,Hard rock café όντως λίγα μετρα κάτω από τον καθεδρικό...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.108
Likes
1.968
Γεια σας από Βιέννη!! Σήμερα έχει πραγματικά υπέροχο καιρό που είναι κατάλληλος για βόλτες. Πολλές λεπτομέρειες δεν μπορώ να πω γιατί είμαι λίγες ώρες εδώ αυτό που παρατήρησα είναι ότι στο μετρο δεν υπάρχουν πουθενά μπάρες και κανένας έλεγχος. Ωραία για καφέ στο Donauinsel αν βοηθάει ο καιρός και το ,Hard rock café όντως λίγα μετρα κάτω από τον καθεδρικό...
Σωστη η παρατηρηση σου για το μετρο αλλα να ξερεις οτι σε σταθμους κοντα στο κεντρο ισως συναντησεις ελεγκτη κατα την εξοδο σου!το πετυχα μια φορα αλλα ευτυχώς εισερχομουν στο σταθμο
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Εχω μια απορια, ο 15Αυγουστος ειναι αργια και στην Βιεννη. Αυτο σημαινει οτι καποια πραγματα ειναι κλειστα;
 

GiwtaFl

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας!Πρόκειται να ταξιδεψω στη Βιέννη 15-18/12 και θα ήθελα τη βοήθειά σας . Μερικές πληροφορίες για μέρη που θα πρέπει να επισκεφτώ,τι προτείνετε για καφέ κλπ Επίσης γνωρίζει κανείς ποτε ανοιγει το μεγαλο παγοδρομιο στην πλατεία μπροστα στο δημαρχείο που βλέπω παντού??Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά
 

olgasnow

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΣΟΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΙΟ
Το χειμωνα θα ταξιδεψουμε με παρεα στη Βιεννη, εχουμε κλεισει αεροπορικα και ξενοδοχειο με 130 ευρω το ατομο και γενικα θελουμε να μας βγει ενα low budget ταξιδι. Ειναι εφικτο αυτο στη Βιεννη; Οσοι εχετε παει, θυμαστε ονοματα απο εστιατορια,καφετεριες,μπυραριες που σας αρεσαν και ηταν οικονομικα;
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Το χειμωνα θα ταξιδεψουμε με παρεα στη Βιεννη, εχουμε κλεισει αεροπορικα και ξενοδοχειο με 130 ευρω το ατομο και γενικα θελουμε να μας βγει ενα low budget ταξιδι. Ειναι εφικτο αυτο στη Βιεννη; Οσοι εχετε παει, θυμαστε ονοματα απο εστιατορια,καφετεριες,μπυραριες που σας αρεσαν και ηταν οικονομικα;
Καλησπέρα!εμας δεν μας φάνηκε πολυ ακριβή πόλη περάσαμε ωραια πήγαμε για καφε στο cafe central πολυ παλιό και γνωστό καφε της πόλης μην σας τρομάξει η ουρά σε 5’ θα έχετε μπει και οπωσδήποτε για παραδοσιακό και μεγάλο σνίτσελ στο figlmuller είναι πολυ ωραια να πάτε βόλτα με άμαξα όπως επίσης να επισκέφτειτε τα παλάτια εμείς πήγαμε και στο τεράστιο λούνα Παρκ που λέγετε prater κ είχε πολυ πλακα !καλα να περάσετε!
 

anastasios1988

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλήμερα σας!!εχω κλεισει εισητηρια για Βιεννη 20 με 24 δεκεμβριου.θα μπορουσατε να μ πειτε σχετικα τι θα ηταν καλα να κανω?1)ποια καρτα να παρω απο το αεροδρομιο για τα τρενα.2)που να παω για καλο σνιτσελ.3)που να παω για καφε ποτο 4)και ποια μουσεια αξιζει παγματικα να δω,και φυσικα αν εχετα κατι αλλο να μ πειτε.Σας ευχαριστω πολυ!!!!
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
256
Likes
262
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
καλήμερα σας!!εχω κλεισει εισητηρια για Βιεννη 20 με 24 δεκεμβριου.θα μπορουσατε να μ πειτε σχετικα τι θα ηταν καλα να κανω?1)ποια καρτα να παρω απο το αεροδρομιο για τα τρενα.2)που να παω για καλο σνιτσελ.3)που να παω για καφε ποτο 4)και ποια μουσεια αξιζει παγματικα να δω,και φυσικα αν εχετα κατι αλλο να μ πειτε.Σας ευχαριστω πολυ!!!!

καλημερα,εμεις επισκευθηκαμε περυσι τετοια εποχη τη Βιεννη. Για το αεροδρομιο δε γνωριζω γιαυι προσγειωθηκαμε στη Μπρατισλαβα. Καρτα βγαλαμε τη Vienna Pass απο το ξενοδοχειο. Ηταν πολυ καλη για μας. Ειχε ολα τα μεσα μεταγορας και εκπτωσεις -προτεραιοτητα σε μουσεια. Απο μουσεια μας αρεσε
1) το Albertina ,πολυ εβδιαφερον. Και πολυ ωραιο καφε.
2) Επισης ωραιο ηταν το Belvedere ,οι κηποι βεβαια λογω εποχης ηταν ξεροι.
3) Ακομα μας αρεσε πολυ και το Haus der Musik (ασχολουμαστε με τη μουσικη) ομως πιστευω εχει ενδιαφερον ουτως η αλλως.
4) Της Φυσικης Ιστοριας ειναι υπεροχο (εχω επιδκευθερι και σε αλλες πολεις) νομιζω αυτο ειναι πιο ενδιαφερον.
5) .Ωραια ηταν και η ξεναγηση στην οπερα.
Επισκευθεικαμε ολα τα μουσεια στο Τετραγωνο των Μουσεων., αλλα νκμιζω τα πρωτα που σου εγραψε τα προτιμω.
Σε οαλατια δεν πηγαμε , δεν μου αρεδουν.
Τελος,πηγαμε σε σπιτια μουσικων(Μπετοβεν,Μοτσαρτ κλπ) αν εχετε χρονο εινσι οκ.
Σνιτσελ : Λογω γιορτων ηταν κλειστα ρα περισσοτερα. Εσεις ομως φευγετε 24 οποτε ειστε οκ. Φαγαμε στο Plachutta (εχει 2η 3) Και στο Flugmulker (μας το ριπε μια φιλη) πρεπει ομως οποσδηποτε να κανεις κρατηση απο τωρα μεσω site. αλλιως περιμενεις τεραααααστιες ουρες.
Ακομα στο cafe Motsart φαγαμε ωραιο σνιτσελ. Ευχομαι να περασετε τελεια. Αν και ειναι σιγουρο. Η Βιεννη ειναι κουκλα.
 

anastasios1988

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλημερα,εμεις επισκευθηκαμε περυσι τετοια εποχη τη Βιεννη. Για το αεροδρομιο δε γνωριζω γιαυι προσγειωθηκαμε στη Μπρατισλαβα. Καρτα βγαλαμε τη Vienna Pass απο το ξενοδοχειο. Ηταν πολυ καλη για μας. Ειχε ολα τα μεσα μεταγορας και εκπτωσεις -προτεραιοτητα σε μουσεια. Απο μουσεια μας αρεσε
1) το Albertina ,πολυ εβδιαφερον. Και πολυ ωραιο καφε.
2) Επισης ωραιο ηταν το Belvedere ,οι κηποι βεβαια λογω εποχης ηταν ξεροι.
3) Ακομα μας αρεσε πολυ και το Haus der Musik (ασχολουμαστε με τη μουσικη) ομως πιστευω εχει ενδιαφερον ουτως η αλλως.
4) Της Φυσικης Ιστοριας ειναι υπεροχο (εχω επιδκευθερι και σε αλλες πολεις) νομιζω αυτο ειναι πιο ενδιαφερον.
5) .Ωραια ηταν και η ξεναγηση στην οπερα.
Επισκευθεικαμε ολα τα μουσεια στο Τετραγωνο των Μουσεων., αλλα νκμιζω τα πρωτα που σου εγραψε τα προτιμω.
Σε οαλατια δεν πηγαμε , δεν μου αρεδουν.
Τελος,πηγαμε σε σπιτια μουσικων(Μπετοβεν,Μοτσαρτ κλπ) αν εχετε χρονο εινσι οκ.
Σνιτσελ : Λογω γιορτων ηταν κλειστα ρα περισσοτερα. Εσεις ομως φευγετε 24 οποτε ειστε οκ. Φαγαμε στο Plachutta (εχει 2η 3) Και στο Flugmulker (μας το ριπε μια φιλη) πρεπει ομως οποσδηποτε να κανεις κρατηση απο τωρα μεσω site. αλλιως περιμενεις τεραααααστιες ουρες.
Ακομα στο cafe Motsart φαγαμε ωραιο σνιτσελ. Ευχομαι να περασετε τελεια. Αν και ειναι σιγουρο. Η Βιεννη ειναι κουκλα.
Σε ευχαριστώ πολύ!! !
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
καλήμερα σας!!εχω κλεισει εισητηρια για Βιεννη 20 με 24 δεκεμβριου.θα μπορουσατε να μ πειτε σχετικα τι θα ηταν καλα να κανω?1)ποια καρτα να παρω απο το αεροδρομιο για τα τρενα.2)που να παω για καλο σνιτσελ.3)που να παω για καφε ποτο 4)και ποια μουσεια αξιζει παγματικα να δω,και φυσικα αν εχετα κατι αλλο να μ πειτε.Σας ευχαριστω πολυ!!!!
Έχοντας ζήσει στη Βιέννη για πάνω από ένα χρόνο πριν 4 χρόνια περίπου, θα μοιραστώ εδώ κάποια tips μου:
- Από το αεροδρόμιο μην κάνετε το λάθος και πάρετε το CAT που κάνει νομίζω 12 ή 14 ευρώ, θα πάρετε το απλό τρένο S7 με κατεύθυνση την πόλη και ανάλογα πού θα μένετε, ή θα κατεβείτε praterstern ή wien mitte για να πάρετε μετρό (αν χρειάζεται)
- από μουσεία εμένα το πιο αγαπημένο μου είναι το KHM, το μουσείο ιστορίας της τέχνης, έχει πάντα και πολύ ενδιαφέρουσες εκθέσεις. Επίσης, αν σας ενδιαφέρει, υπάρχει και μουσείο Freud.
- την περίοδο που θα πάτε η Βιέννη θα είναι πανέμορφη και στολισμένη, παντού θα έχει χριστουγεννιάτικες αγορές. Εκτός από την κλασική (αυτή μπροστά στο δημαρχείο), θα πρότεινα να επισκεφθείτε σίγουρα και κάποια άλλη όπως πχ αυτή μπροστά από το παλάτι Schönbrunn και αυτή μπροστά στο Belvedere (στο οποίο επίσης πρέπει να πάτε για να δείτε το φιλί του Klimt)
- για φαγητό εκτός από αυτά που προαναφέρθηκαν και είναι must, θα πρότεινα και το 7stern bräu και το centimeter (και τα 2 στον ίδιο δρόμο, στο Spittelberg, πίσω από το Museumsquartier - γενικώς ωραία περιοχή και έχει κι εκεί χριστουγεννιάτικη αγορά). Τώρα για πιο φθηνά υπάρχει πάντα και η λύση των stands με λουκάνικα, οπωσδήποτε να φάτε käsekrainer (λουκάνικο γεμιστό με τυρί). Γνωστό stand που πουλάει λουκάνικα είναι πχ το Bitzinger έξω από το Albertina. Επίσης φυσικά πολύ λουκάνικο και γενικά φαγητό παίζει και στις χριστουγεννιάτικες αγορές.
- για καφέ εκτός από το Central, θα πρότεινα επίσης τα: Demel (έχει τις πιο ωραίες βιτρίνες σε όλη τη Βιέννη), Landtmann απέναντι από το δημαρχείο και Sperl.
- Για φαγητό/ποτό εμείς πηγαίναμε συχνά και στη Naschmarkt
- επίσης πολύ ωραίο μέρος για καφέ/ποτό το μπαρ του 25hr hotel, κοντά στη στάση μετρό Volkstheater.
- να ψάξετε να δείτε την πλατεία Franziskanerplatz (πολύ όμορφη μικρή πλατεία χωμένη κάπου σε έναν κάθετο του πεζόδρομου Kärtnerstrasse, που έγινε γνωστή από την ταινία Before sunrise)
- εγώ θα πήγαινα σε ένα παλάτι τουλάχιστον, είναι δύο: το Hofburg έχει πιο πολύ ενδιαφέρον λόγω της Σίσσυ (έχει και σχετικό μουσείο μέσα) και είναι στο κέντρο, το Schnöbrunn είναι πιο μεγάλο και είναι λίγο πιο έξω (περίπου 15 λεπτά με το μετρό από Karlsplatz)

Να περάσετε τέλεια :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom