Εκουαδορ σε κατασταση εκτατης αναγκης...

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.825
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Aπο Ναυτεμπορικη...

Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης κήρυξε τη χώρα η κυβέρνηση του Ισημερινού, η οποία κατήγγειλε ότι σημειώθηκε απόπειρα πραξικοπήματος σε βάρος του προέδρου Ραφαέλ Κορέα, όπως ανακοίνωσε ο υπουργός Ασφαλείας, Μιγκέλ Καρβαχάλ.
Νωρίτερα, περίπου 150 μέλη των ενόπλων δυνάμεων του Ισημερινού έθεσαν υπό τον έλεγχο τους το διεθνές αεροδρόμιο του Κουίτο, με αποτέλεσμα να διακοπεί η λειτουργία του, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για ένα νόμο που περικόπτει συγκεκριμένα προνόμια και επιδόματα αστυνομικών και στρατιωτικών.
Αστυνομικοί κατέβηκαν στους δρόμους διαμαρτυρόμενοι επίσης για την πρόθεση του προέδρου Ραφαέλ Κορία να διαλύσει το κοινοβούλιο που έχει οδηγηθεί σε αδιέξοδο.
Μέλη του κόμματος του Κορία έχουν μπλοκάρει νομοθετικές ρυθμίσεις που στοχεύουν στην περικοπή των δημοσίων εσόδων, γεγονός που έχει αναγκάσει τον πρόεδρο να σκέφτεται τη διάλυση του σώματος.
Σε διάφορα σημεία της πρωτεύουσας ένστολοι αστυνομικοί έκαιγαν λάστιχα αυτοκινήτων φωνάζοντας «Σεβαστείτε τα δικαιώματα μας», διαμαρτυρόμενοι για τις περικοπές στα επιδόματα τους.
Εν τω μεταξύ ο αρχηγός των ενόπλων δυνάμεων της χώρας Ερνέστο Γκονζάλες ανακοίνωσε ότι στηρίζει την κυβέρνηση του Ραφαέλ Κορία.
Από την πλευρά του ο αρχηγός της κεντρικής τράπεζας Ντιέγκο Μπόργια απηύθυνε έκκληση για ηρεμία και ζήτησε από το λαό να μην αποσύρει τα χρήματα του από τις τράπεζες παρά την πολιτική αστάθεια που επικρατεί στη χώρα.
Στην πρωτεύουσα Κίτο, ο υπουργός Εξωτερικών Ρικάρντο Πατίνο προσκάλεσε τους πολίτες να κάνουν ειρηνική πορεία υπέρ του προέδρου Κορία και της παραμονής του στο ύπατο αξίωμα, εν μέσω φημών ότι βρίσκεται σε νοσοκομείο και οι στασιαστές αστυνομικοί το πολιορκούν.
Τα σύνορά του με τον Ισημερινό έκλεισε το Περού, με εντολή του προέδρου της χώρας Αλαν Γκαρθία.
Από την πλευρά του ο πρόεδρος της Βενεζουέλας, Ούγκο Τσάβες, κάλεσε τους λαούς της Alba, του αντιφιλελεύθερου, λατινοαμερικάνικου μπλοκ, και της Unasur, της Ένωσης των νοτιοαμερικανικών κρατών, να υπερασπιστούν τον πρόεδρο του Ισημερινού, Ραφαέλ Κορέα.
Η κυβέρνηση του Τσάβες ανέφερε εξάλλου ότι ο Κορέα επιβεβαίωσε στον ομόλογό του και σύμμαχό του πρόεδρο της Βενεζουέλας ότι οι ταραχές που σημειώνονται στον Ισημερινό συνιστούν πραξικόπημα σε βάρος του.

:(την κατσαμε τη βαρκαααα:(:(
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Α ρε lullu τι γκαντεμιά ειναι αυτή??
αντίστροφη μέτρηση την κάτσαμε την βάρκα...που ειναι αυτό??
ψυχραιμία..
μην ξεχνάς οτι στην βιρμανία πήγα μέσα στις ταραχές..αρκεί να προσγειώνονται τα αεροπλάνα..
εσύ ξέρω οτι δεν έχεις πρόβλημα με τις ταραχές ..για τους άλλους δεν ξέρω!!
Εδω πότε θα κάψομε λάστιχα στις πλατείες???:cool:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.825
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. μεχρι τωρα τα παραξενα φαινομενα ελαμβαναν χωρα μετα την αποχωρηση μας απο τα κρατη που ταξιδευαμε...τωρα αλλαξαν τα πραγματα οπως φαινεται!!!!!!:shock:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
.. μεχρι τωρα τα παραξενα φαινομενα ελαμβαναν χωρα μετα την αποχωρηση μας απο τα κρατη που ταξιδευαμε...τωρα αλλαξαν τα πραγματα οπως φαινεται!!!!!!:shock:
και μου τόπες προχθές..οπου πάς κατι αφήνεις πίσω σου..
έχεις ένα μήνα ακόμα..θα έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο..αλλα έχε κατα νού και για κάτι άλλο..σιγά μη μασήσεις..κατι θα γίνει και θα φύγεις anyway...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.825
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..αργα για κατι αλλο δεν εχω ετοιμασει τιποτα..ασε που εχουμε και πληρωσει το ταξιδι...
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ωχ βρε λουλου,η ατυχια σου δεν λεγεται.
ελπιζω να σπασει ο διαβολος το ποδι του και να φτιαξουν τα πραγματα μεσα σε ενα μηνα και να πεταξετε κανονικα.αλλιως........υγεια να εχουμε.
 

alkilar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Πάντως σε ένα μήνα λογικά δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν δεν ανατραπεί ο Κορέα που φαίνεται απίθανο η κατάσταση θα ξαναγίνει φυσιολογική σύντομα, η αναταραχή πρέπει να είναι προσωρινή.
Απ ότι κατάλαβα από τις ειδήσεις και από φίλους εκουαδοριανούς που μίλησα το πρόβλημα είναι ότι επειδή οι αστυνομικοί είναι αυτοί που διαδηλώνουν και απεργούν η κυκλοφορία στο δρόμο έχει γίνει πολύ πιο ανασφαλής, ήταν που ήταν μια απελπισία (αν και δεν είναι δα και σε σημείο ότι δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις καθόλου).
Στην περίπτωση τώρα που η κατάσταση εξακολουθεί να είναι έκρυθμη, το πολύ πολύ παραβλέπετε το Κίτο και απολαμβάνετε τα υπόλοιπα μέρη που μπορείτε να δείτε στο Εκουαδόρ, δεν είναι και λίγα..
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
.. μεχρι τωρα τα παραξενα φαινομενα ελαμβαναν χωρα μετα την αποχωρηση μας απο τα κρατη που ταξιδευαμε...τωρα αλλαξαν τα πραγματα οπως φαινεται!!!!!!:shock:
Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση και να μην υπάρχει πρόβλημα!

Κι εσένα σου συμβαίνει αυτό;;! :shock: Δεν είμαι η μόνη; Έχεις αναφέρει περιστατικά αλλού;
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
LULLU μην μασας, σιγα μην κολωσει μια εθελοντρια σαν κι εσενα σε τετοια.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.825
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..παιδια τα τελευταια νεα απο το εκει πρακτορειο ειναι οτι σημερα δεν εχουν παει στις δουλειες τους αλλα απο αυριο ολα θα αρχισουν να μπαινουν σε ταξη( τι ταξη?) και οτι ακομη ο Κορεα ειναι ο επικεφαλης της κυβερνησης... Νομιζουν οτι δεν θα υπαρξει προβλημα μεχρι στις 3 Νοεμβρη που φευγω..το ιδιο πιστευω και εγω και ευτυχως οι υπολοιποι φιλοι της παρεας, τσοκ, μπεμπα , ολιβ δεν δειχνουν καμμια υστερία.....υπομονη λοιπον....:cool:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
..παιδια τα τελευταια νεα απο το εκει πρακτορειο ειναι οτι σημερα δεν εχουν παει στις δουλειες τους αλλα απο αυριο ολα θα αρχισουν να μπαινουν σε ταξη( τι ταξη?) και οτι ακομη ο Κορεα ειναι ο επικεφαλης της κυβερνησης... Νομιζουν οτι δεν θα υπαρξει προβλημα μεχρι στις 3 Νοεμβρη που φευγω..το ιδιο πιστευω και εγω και ευτυχως οι υπολοιποι φιλοι της παρεας, τσοκ, μπεμπα , ολιβ δεν δειχνουν καμμια υστερία.....υπομονη λοιπον....:cool:
Ειμαι σιγουρος οτι παρ`ολες τις αντιξοοτητες το ταξιδι θα γινει.
Μπραβο σε ολη την παρεα που δεν κολωνει.
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα για το ταξίδι. Ήδη το αεροδρόμιο στο Κίτο άνοιξε και σας περιμένει !!!

Υ.Γ Lullu αν μπορέσεις προσπάθησε να βρείς τη δήλωση του Τσάβες για το πραξικόπημα στο Εκουαδόρ, κάτι πρέπει να είπε και για Μ.Κ.Ο......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.462
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom