Ελβετία Ελβετία

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
στις 18/2 απο το ΑΤΜ του αεροδρομίου της Ζυρίχης 100 CHF....84,93 EURO....
EUR 1.00=CHF 1.177....
 

iordp

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Καλησπέρα σας! Θέλω να σας ρωτήσω αν ισχύει κάτι που είδα ότι για τα δώρα-σουβενίρ από την Ελβετία θα πληρώσω φόρο..Π.χ. στο αεροδρόμιο της Βασιλείας.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
τι εννοείς; μαγνητάκια και τέτοια πράγματα; εγώ πάντως πριν 2 μήνες από το αεροδρόμιο της Ζυρίχης δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα..
 

iordp

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Καλησπέρα!!! Ναι μαγνητάκια, και γενικά διάφορα σουβενίρ..Άρα είχα παραπληροφόρηση....Είπα και εγώ...Γιατί μου φάνηκε εξωφρενικό. :) Σε ευχαριστώ!!!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Καλησπέρα!!! Ναι μαγνητάκια, και γενικά διάφορα σουβενίρ..Άρα είχα παραπληροφόρηση....Είπα και εγώ...Γιατί μου φάνηκε εξωφρενικό. :) Σε ευχαριστώ!!!
απλά ετοιμάσου να δώσεις... πολλά, για τα μαγνητάκια :)
 

iordp

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Καλησπέρα! Μαγνητάκια συνήθως δεν αγοράζω από όπου πάω. Προσπαθώ να βρω μινιατούρες από κτίρια ή αλλα σημαντικά πράγματα...Ε σίγουρα θα είναι ακριβά και αυτά.Και από έρευναπου έκανα στο ιντερνετ δεν βρήκα μέρη που να πουλάνε τέτοια...:(
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
καλημέρα
πάω τελη του μήνα Ζυρίχη για 6 μέρες. λεμε να επιστρέψουμε από Γενεύη για να γλυτώσουμε καποια χρήματα, να δούμε και την πόλη. Πιστεύετε ότι φτάνει ένα πρωινό για να δούμε την πόλη και αν ναι τι προτέινετε?
ευχαριστώ, Γιώργος
 
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη, Βέρνη, Λουκέρνη
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Λατινική Αμερική
Καλησπέρα σε όλους! Μετά από μία σύντομη αναζήτηση και έχοντας οδηγό για Γενεύη (αλλά και φίλους που θα μας φιλοξενήσουν εκεί), θα ήθελα να ρωτήσω πιο πολύ τι αξίζει να δεις στη διαδρομή Βέρνη-Λουκέρνη. Αύριο φτάνουμε Γενεύη, έχουμε κλείσει εισιτήριο για Βέρνη την Τρίτη το πρωί, στην οποία από ότι είδα δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις πέραν του να περπατήσεις την πόλη και να δεις τα σημεία-κατατεθέν (πχ τάφρος με αρκούδες), σωστά; Εννοώ, κάποιο αξιόλογο μουσείο...κάποια μοντέρνα γκαλερί, κάποιο hotspot εστιατόριο; Στις 17 έχουμε νοικιάσει αμάξι για να μεταφερθούμε στη Λουκέρνη για να δούμε κυρίως τους καταρράκτες έξω από την πόλη. Επειδή είναι μικρή πόλη και εμείς είμαστε του περπατήματος, φαντάζομαι θα τη γυρίσουμε σε μια μέρα. Που μας συμβουλεύετε να πάμε την άλλη μέρα που μας μένει στη διαδρομή Λουκέρνη- Γενεύη όπου και θα αφήσουμε το αμάξι στο αεροδρόμιο; Με χάρτη θα είμαστε οκ ή να πάρουμε gps (είναι έξτρα η τιμή +60 ευρώ και πάμε με tight budget, έλεγα να ανοίξω data στο κινητό μου καλύτερα, θεωρώ δε θα βγει 60 ευρώ, έχετε άποψη για αυτό παρακαλώ;). Μας ενδιαφέρουν όμορφες πόλεις, φυσική ομορφιά, λίμνες, καταρράκτες, λουλούδια, πράσινο, σαν να λέμε Ελβετία ένα πράγμα! Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
49
Likes
96
Στη Βέρνη αξίζει να περπατήσετε στην παλιά πόλη, στα πλακόστρωτα με τα συντριβάνια... Για φαγητό μην καθίσετε στα άπειρα μαγαζιά που θα δείτε στην πλατεία (Ειχαμε φάει σε μια πιτσαρία με όμορφους καταλόγους και ευγενικά γκαρσόνια αλλα η πίτσα ήταν αίσχος! Για τη σαλάτα καλύτερα να μη το σχολιάσω...λίγη ρόκα με 5 σταγόνες λάδι!) Αφήστε την πλατεία και προχωρείστε παρακάτω. Θα περάσετε κάτω απο το μεγάλο ρολόι και θα μπείτε σε έναν μεγάλο,μεσαιωνικό, πλακόστρωτο δρόμο που θα κατηφοριζει ελαφρά.... Στο δεξί σας χέρι θα δείτε ενα εστιατόριο μετα απο κάποια μέτρα. Νομίζω ότι λέγεται arlekin και είχε τέλειο Fondue! Εχει και λίγα τραπεζάκια έξω, όπου μπορείτε να καθίστε κάτω απο τις αψιδωτες καμάρες και να απολαύσετε φαγητό ή καφε ακόμα και αν βρέχει... Μην παραλείψετε να δείτε τη θέα απο το παρκάκι πίσω απο το Κοινοβούλιο! Ειναι σημείο που μαζεύει συνήθως νεαρό κόσμο και απο εκει μπορείτε να δείτε το ποτάμι, τα όμορφα σπιτάκια με τις κεραμιδενιες στέγες , έναν επιβλητικό Πύργο σε ενα λόφο ανάμεσα σε δέντρα και στο βάθος, αν ο καιρός το επιτρέπει, επιβλητικά βουνά...Με λίγα λόγια ενα καθαρά Ελβετικο τοπίο! Κοντά στη Λουκέρνη ειναι το βουνό pilatus. Αν έχετε χρόνο και υπαρχει καλός καιρός, ανεβείτε με το τελεφερίκ...η θέα ειναι απίστευτη! Προϋπόθεση, όμως, να εχει καθαρό ουρανό γιατι αλλιώς θα βρίσκεστε πάνω απο τα σύννεφα, απολαμβάνοντας μεν τον ήλιο αλλα δε θα φαίνεται η όμορφη λίμνη της Λουκέρνης... Όσον αφορά στο GPS, αν και οι δρόμοι στην Ελβετία έχουν εξαιρετική σήμανση, θεωρώ ότι ειναι χρήσιμο για να ξέρεις ανά πάσα στιγμή πού ακριβώς βρίσκεσαι, απο πού θα στρίβεις και αν τυχόν χάσεις καμία έξοδο να σου προτείνει εναλλακτικές στη συνέχεια. Καλές βόλτες και πειτε μας τις εμπειρίες σας μετα!!
 
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη, Βέρνη, Λουκέρνη
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Λατινική Αμερική
Στη Βέρνη αξίζει να περπατήσετε στην παλιά πόλη, στα πλακόστρωτα με τα συντριβάνια... Για φαγητό μην καθίσετε στα άπειρα μαγαζιά που θα δείτε στην πλατεία (Ειχαμε φάει σε μια πιτσαρία με όμορφους καταλόγους και ευγενικά γκαρσόνια αλλα η πίτσα ήταν αίσχος! Για τη σαλάτα καλύτερα να μη το σχολιάσω...λίγη ρόκα με 5 σταγόνες λάδι!) Αφήστε την πλατεία και προχωρείστε παρακάτω. Θα περάσετε κάτω απο το μεγάλο ρολόι και θα μπείτε σε έναν μεγάλο,μεσαιωνικό, πλακόστρωτο δρόμο που θα κατηφοριζει ελαφρά.... Στο δεξί σας χέρι θα δείτε ενα εστιατόριο μετα απο κάποια μέτρα. Νομίζω ότι λέγεται arlekin και είχε τέλειο Fondue! Εχει και λίγα τραπεζάκια έξω, όπου μπορείτε να καθίστε κάτω απο τις αψιδωτες καμάρες και να απολαύσετε φαγητό ή καφε ακόμα και αν βρέχει... Μην παραλείψετε να δείτε τη θέα απο το παρκάκι πίσω απο το Κοινοβούλιο! Ειναι σημείο που μαζεύει συνήθως νεαρό κόσμο και απο εκει μπορείτε να δείτε το ποτάμι, τα όμορφα σπιτάκια με τις κεραμιδενιες στέγες , έναν επιβλητικό Πύργο σε ενα λόφο ανάμεσα σε δέντρα και στο βάθος, αν ο καιρός το επιτρέπει, επιβλητικά βουνά...Με λίγα λόγια ενα καθαρά Ελβετικο τοπίο! Κοντά στη Λουκέρνη ειναι το βουνό pilatus. Αν έχετε χρόνο και υπαρχει καλός καιρός, ανεβείτε με το τελεφερίκ...η θέα ειναι απίστευτη! Προϋπόθεση, όμως, να εχει καθαρό ουρανό γιατι αλλιώς θα βρίσκεστε πάνω απο τα σύννεφα, απολαμβάνοντας μεν τον ήλιο αλλα δε θα φαίνεται η όμορφη λίμνη της Λουκέρνης... Όσον αφορά στο GPS, αν και οι δρόμοι στην Ελβετία έχουν εξαιρετική σήμανση, θεωρώ ότι ειναι χρήσιμο για να ξέρεις ανά πάσα στιγμή πού ακριβώς βρίσκεσαι, απο πού θα στρίβεις και αν τυχόν χάσεις καμία έξοδο να σου προτείνει εναλλακτικές στη συνέχεια. Καλές βόλτες και πειτε μας τις εμπειρίες σας μετα!!
thank you!!!! πολυ χρησιμες πληροφοριες!!! θα γραψω σιγουρα ιστορια οταν γυρισω :)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ όμορφη πόλη στο δρόμο σας η Fribourg με πολύ ενδιαφέρον μουσείο των Jean Tinguely-Niki de Saint Phalle (μοντερνα τέχνη των δύο καλλιτεχνών). Πολύ όμορφο χωριό και το Gruyeres. Και το χωριό και το υπέροχο κάστρο όπου έχει πολύ ενδιαφέρουσες εκθέσεις. Φάτε εκεί Φοντί στο Le Chalet
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.477
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom