Ελλάδα - Παρίσι με αυτοκίνητο. Συμβουλές??

lina1979

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανια
Πριν απο 3 χρονια ειχαμε κανει οδικως τη διαδρομη Παρισι-Ανκονα με μια διανυκτερευση στη Γενευη. Το ταξιδι ηταν πολυ ωραιο και οχι ιδιαιτερα κουραστικο. Σου το συστηνω ανεπιφυλακτα αν εχετε φτασει στην Ανκονα πρωι ή μεσημερι.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Ακολούθησε αυτό που σου είπε ο Τraveller με κλειστά μάτια.....

Για διαδρομές εκτός Παρισιού μπορείς να κυκλοφορήσεις άνετα....
Για μέσα στο Παρίσι είναι έυκολο μόνο αν έχεις GPS η αν έχεις μάθει απ' έξω τον χάρτη της πόλης με τις βασικές οδικές αρτηρίες, αλλιως μετρό....
Λάβε υπόψη ότι παρά το καλό οδικό δίκτυο υπάρχουν μποτιλιαρίσματα κυρίως κοντά στις μεγάλες εισόδους-εξόδους του περιφερειακού και κάποιες συγκεκριμένες ώρες και μέρες ....
 

Gold_Nick

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Παρίσι

Καλημέρα σε όλους!!!

Πρώτη φορά ετοιμάζομαι κι εγώ για οδική διαδρομή Παρίσι-Disneyland περίπου τον Ιούνιο.
Εχω πάει 3 φορές αλλά ποτέ οδικώς.
Το δίλημα είναι απο Ανκόνα ή Μπριντιζι ή μεσω Γιουγκοσλαβίας?


Ευχαριστώ
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Καλημέρα σε όλους!!!

Πρώτη φορά ετοιμάζομαι κι εγώ για οδική διαδρομή Παρίσι-Disneyland περίπου τον Ιούνιο.
Εχω πάει 3 φορές αλλά ποτέ οδικώς.
Το δίλημα είναι απο Ανκόνα ή Μπριντιζι ή μεσω Γιουγκοσλαβίας?


Ευχαριστώ
Το διλημμα σου ειναι απλο. Αν δεν σε ενοχλει το κοστος, τοτε με καραβι για ανκονα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Gold_Nick said:
Καλημέρα σε όλους!!!

Πρώτη φορά ετοιμάζομαι κι εγώ για οδική διαδρομή Παρίσι-Disneyland περίπου τον Ιούνιο.
Εχω πάει 3 φορές αλλά ποτέ οδικώς.
Το δίλημα είναι απο Ανκόνα ή Μπριντιζι ή μεσω Γιουγκοσλαβίας?

Ευχαριστώ
Το κριτηριο ποιο ειναι; κοστος; χρονος; ωραια διαδρομη; ευκολια οδηγησης;

Sent from my Android phone using Travel stories
 

Gold_Nick

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Οι παράγοντες που μ' επηρεάζουν είναι
Για το καράβι θετικό είναι η διαδρομή αρνητικό το κόστος (υπολογίζω περίπου +1300 ευρω με 3 παιδιά πανε-ελα).

Για την Γιουγκοσλαβία αρνητικό είναι οτι έχει αρκετά χιλιόμετρα και δεν θέλω να κάνω διανυκτέρευση εκει (ισως φοβίες που μου εχουν μείνει απο παλιά :( )
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Οι παράγοντες που μ' επηρεάζουν είναι
Για το καράβι θετικό είναι η διαδρομή αρνητικό το κόστος (υπολογίζω περίπου +1300 ευρω με 3 παιδιά πανε-ελα).

Για την Γιουγκοσλαβία αρνητικό είναι οτι έχει αρκετά χιλιόμετρα και δεν θέλω να κάνω διανυκτέρευση εκει (ισως φοβίες που μου εχουν μείνει απο παλιά :( )
ΜΙΑ χαρα ειναι κανενας φοβος απο σερβια 23 νοεμβριου κοστος για επιστροφη μονο απο ανκονα 570 4 ατομα κ αμαξ απο σερβια θα επιστρεψω
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πολύ ρετρό τόπικ αυτό με τη Γιουγκοσλαβία :)

awww.enjoyart.com_library_transportation_trains_large_Visit_Yuc4a916a447722070a3f022a8d0ea939e.jpg
 

Gold_Nick

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ναι για να θυμόμαστε τα παλια...
Το πέρασμα τότε ήταν όπως το δείχνει η πολύ ωραία αφίσα που έβαλες.. :)

Πάντως για να επανέλθω στο θέμα η απόσταση είανι περίπου 2500 χλμ. αρα θέλει 3 στάσεις και η μία μάλον πρέπει να γίνει Σερβία.



Πολύ ρετρό τόπικ αυτό με τη Γιουγκοσλαβία :)

awww.enjoyart.com_library_transportation_trains_large_Visit_Yuc4a916a447722070a3f022a8d0ea939e.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom