Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
το ταξιδι στεφθηκε με επιτυχια σας ευχαριστω ολους, μαγικα μερη και τους θεωρω τυχερους ανθρωπους ευλογημενους!
υ.γ. τελικα με viking ομορφο ταξιδι και ξεκουραστο αν και ροχαλιζα για τα καλα :)
Χαιρόμαστε!Τα χάζευα τα καράβια της Viking όταν ήμουν Στοκχόλμη...Τελικά λίγα χρόνια μετά ταξίδεψα από Φινλανδία με ένα της Tallink για Ταλίν...Ακόμα θυμάμαι τις τρελές ουρές στα εισιτήρια, την απόσταση μέχρι να μπούμε στο καράβι και το ότι κάποιοι της παρέας παραλίγο να το χάσουν...Παρακαλούσαμε τους υπαλλήλους να ανοίξουν την πόρτα για να μπουν!!!
Περιμένουμε εντυπώσεις από τις χώρες που επισκέφτηκες και αν μοίρασες τελικά καλά τις μέρες... :)
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
επιγραμματικα δυστυχως οπως παντα..είμαι λιγο τεμπελογαβ!

6 πρωτευουσες (οσλο-βιλνιους-ριγα-ταλιν-ελσινκι-βουδαπεστη) 9 μερες 1350 φωτογραφιες εξοδα κοντα στα 1000 ..

1) εγκληματικος ρουχισμος...θερμοκρασια δωματιου η τελεια για μενα αλλα λαθος ρουχα διαλεξα..φουτερ και μπουφαν αδιαβροχο το κουβαλουσα χωρις λογο..
2)μαεστρο..δουλεψε μια χαρα παντου σχεδον και δυστυχως γυρισε αδεια :p
3)λαοι..κρυοι οι νορβηγοιαν (ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΙ-σε βαθμο που μου πονουσαν τα ματια-ειχα ξαναπαει πριν 2 χρονια αλλα αυτοι ομορφυναν κ αλλο να παρει η ευχη) ολοι οι αλλοι μου αρεσαν και ξεκαρδιστηκα και καναδυο φορες
4)φαγητο ω καταρα χαγιατε (αφιερωμενο σχολιο για τον kabamaru) στο οσλο, σε ολα τα αλλα μια χαρα ως τελεια!
5)μερες 2 γεματες οσλο, σχεδον 2 βιλνιους-τρακαι, 1 ριγα κοντεψα να βαρεθω αλλα τελεια αρχιτεκτονικη, ταλιν γλυκααααα χαλαρα θα της εδινα κ αλλο χρονο, σχεδον 2 ελσινκι, 1 πρωινο βουδαπεστη (σταθερη διαχρονικη αγαπη)
αν εχω υγεια θα ξαναπαω βιλνιους-ταλιν-ελσινκι (το ελσινκι πολλοι το αντιπαθουν εμενα μου αρεσε χαλαρα)
οι χωρς ειναι μαγικες και πρεπει να επισκεφτω μικρες πολεις μεσα τους κ εξοχη θα ειναι φανταστικα.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
αν εχω υγεια θα ξαναπαω βιλνιους-ταλιν-ελσινκι (το ελσινκι πολλοι το αντιπαθουν εμενα μου αρεσε χαλαρα)
οι χωρς ειναι μαγικες και πρεπει να επισκεφτω μικρες πολεις μεσα τους κ εξοχη θα ειναι φανταστικα.
Έχεις πάει Στοκχόλμη;Κοπεγχάγη; Αν ναι, απορώ που λες πως σου άρεσε το Ελσίνκι (η εξοχή του, ναι, ωραία, η πόλη μού φάνηκε λίγη)...Από την άλλη μεριά, το έχω ξαναγράψει..όλα είναι υποκειμενικά και θέμα γούστου....οπότε κατανοητή και σεβαστή η συμπάθειά σου στο Ελσίνκι!!Εύχομαι σύντομα να έρθει το επόμενο ταξίδι σου, όπου εσύ επιθυμείς!!!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Χριστινακι συγνώμη το ξέχασα αυτό το θέμα lol
ευχαριστω κι εσυ οτι επιθυμεις με υγεια πάνω απο ολα και καλο καιρο!
Ναι πήγα Στοκ-Κοπ όχι δεν μου άρεσαν λιγότερο απο το Ελσ απλα με οσα ακουσα νομιζα οτι θα ειναι χαλια βρε το Ελσ ενω δεν ηταν..ειχε και καλο κοσμο!
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Χριστινακι συγνώμη το ξέχασα αυτό το θέμα lol
ευχαριστω κι εσυ οτι επιθυμεις με υγεια πάνω απο ολα και καλο καιρο!
Ναι πήγα Στοκ-Κοπ όχι δεν μου άρεσαν λιγότερο απο το Ελσ απλα με οσα ακουσα νομιζα οτι θα ειναι χαλια βρε το Ελσ ενω δεν ηταν..ειχε και καλο κοσμο!
Ευχαριστώ πολύ!!Ναι, καλέ, χάλια δεν θα ήταν η πόλη!...Καλό κόσμο ε;;;;;;;;;Χα!
Καλά να είμαστε και θα δούμε πολλά όμορφα μέρη σε κάθε ήπειρο!!
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
Καλησπέρα κι απο εμένα! Κανονίσαμε το καλοκαίρι να κάνουμε βόλτα στη βαλτική. Προσγειωνόμαστε Ελσίνκι (λόγω τιμής και ώρας πτήσης) δε θα μείνουμε, θα περάσουμε απέναντι Ταλλιν και επιστρέφουμε από Βίλνιους. Έχουμε 7 ημέρες- 6 νύχτες.Τι καταμερισμό προτείνετε; Στο Tartu αξίζει να αφιερώσουμε χρόνο;
 

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Καλησπέρα, fellow travellers, οργανώνουμε ταξίδι στις χώρες της Βαλτικής τον ερχόμενο Αύγουστο και θα εκτιμούσα εάν μπορεί κάποιος να παράσχει ορισμένες πληροφορίες. Το σχέδιο ταξιδιού περιλαμβάνει είτε 7 είτε 8 διανυκτερεύσεις.
1) Στην περίπτωση των 8 διανυκτερεύσεων προσγειωνόμαστε Βίλνιους και αναχωρούμε από Ελσίνκι. Το ερώτημα είναι προλαβαίνουμε σε 8 διανυκτερεύσεις να επισκεφτούμε και τις 3 Βαλτικές πρωτεύουσες. Σκεφτόμασταν για 2 διανυκτερεύσεις Βίλνιους, 4 Ρίγα, 1 Ταλίν, 1 Ελσίνκι.
2) Στην περίπτωση των 7 διανυκτερεύσεων προσγειωνόμαστε και αναχωρούμε από Βίλνιους. Ερώτημα προλαβαίνουμε 3 Βίλνιους, 3 Ρίγα, 1Ταλίν και επιστροφή με λεωφορείο για Βίλνα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για όποιον μπεί στον κόπο να αφιερώσει μερικά λεπτά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
2) Στην περίπτωση των 7 διανυκτερεύσεων προσγειωνόμαστε και αναχωρούμε από Βίλνιους. Ερώτημα προλαβαίνουμε 3 Βίλνιους, 3 Ρίγα, 1Ταλίν και επιστροφή με λεωφορείο για Βίλνα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για όποιον μπεί στον κόπο να αφιερώσει μερικά λεπτά.
Μια χαρα ακουγεται. Καπως ετσι το οργανωνω κι εγω και επιστρεφεις Βιλνιους με αεροπλανο, εκτος αν θελετε ολονυκτιο λεωφορειο.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Καλησπέρα, fellow travellers, οργανώνουμε ταξίδι στις χώρες της Βαλτικής τον ερχόμενο Αύγουστο και θα εκτιμούσα εάν μπορεί κάποιος να παράσχει ορισμένες πληροφορίες. Το σχέδιο ταξιδιού περιλαμβάνει είτε 7 είτε 8 διανυκτερεύσεις.
1) Στην περίπτωση των 8 διανυκτερεύσεων προσγειωνόμαστε Βίλνιους και αναχωρούμε από Ελσίνκι. Το ερώτημα είναι προλαβαίνουμε σε 8 διανυκτερεύσεις να επισκεφτούμε και τις 3 Βαλτικές πρωτεύουσες. Σκεφτόμασταν για 2 διανυκτερεύσεις Βίλνιους, 4 Ρίγα, 1 Ταλίν, 1 Ελσίνκι.
2) Στην περίπτωση των 7 διανυκτερεύσεων προσγειωνόμαστε και αναχωρούμε από Βίλνιους. Ερώτημα προλαβαίνουμε 3 Βίλνιους, 3 Ρίγα, 1Ταλίν και επιστροφή με λεωφορείο για Βίλνα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για όποιον μπεί στον κόπο να αφιερώσει μερικά λεπτά.
1. Να διαλέξεις το 8ήμερο να μην επιστρέφεις Βίλνιους.
2. Προλαβαίνεις να δεις όλες τις πρωτεύουσες της Βαλτικής μόνο τα πολύ βασικά!
3. Διανυκτερεύσεις 2 Βίλνιους (μη χάσεις το τρακαι), 3 ρίγα, 2 Ταλλιν, 1 Ελσίνκι

Ότι χρειαστείς τα έχω σχετικά πρόσφατα (Αύγουστο 2016)
 

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Καλησπέρα, τελικά διαλέξαμε το 8ημερο, γιατί πολύ πιθανόν να μην έχουμε ξανά την ευκαιρία να δούμε και το Ελσίνσκι, το θέμα είναι ότι δυσκολεύομαι αρκετά να βρω πληροφορίες στο θέμα της εστίασης (είτε αλμυρές είτε γλυκές επιλογές και κυρίως τοπικές μπύρες), εάν μπορεί κάποιος να προσφέρει τις γνώσεις του θα ήμουν ευγνώμων.
 

litanies

Member
Μηνύματα
46
Likes
88
Καλησπέρα, τελικά διαλέξαμε το 8ημερο, γιατί πολύ πιθανόν να μην έχουμε ξανά την ευκαιρία να δούμε και το Ελσίνσκι, το θέμα είναι ότι δυσκολεύομαι αρκετά να βρω πληροφορίες στο θέμα της εστίασης (είτε αλμυρές είτε γλυκές επιλογές και κυρίως τοπικές μπύρες), εάν μπορεί κάποιος να προσφέρει τις γνώσεις του θα ήμουν ευγνώμων.

Μπύρες:

1. Karhu
2. Lapin Kulta
3. Kukko
4. Karjala
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.543
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom