Εμπειρίες από Λονδίνο

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
amedia_2.web.britannica.com_eb_media_40_99940_004_D6D6E9B7.jpg


περιοχή που μου έκανε εντύπωση από το τελευταίο ταξίδι στο λονδίνο ήταν τα Docklands ( οι παλιές αποβάθρες του Λονδίνου έχουν μετατραπεί σε νέα πόλη με ηλεκτρικό τρένο υπερπαραγωγή και μια ανάσα απο γκρίνουιτς και cutty sark
awww_google_com_images_bcd1d7304ee6bdc246e116f17d36d97b._.jpg

Χρήστο έχεις απόλυτο δίκιο οσον αφορά την περιοχή Docklands!πριν δυό χρόνια που πήγα Λονδίνο(μετά απο πολλάαααα χρόνια που είχα πρωτοπάει)μ εντυπωσίασε η ανάπλαση εκείνης της περιοχής,οι καινούργιες πολυκατοικίες που έχουν χτισθεί με μπαλκόνια και θέα στο ποτάμι και διατηρώντας τις παλιές τροχαλίες με τις οποίες κουβαλούσαν τα εμπορεύματα απο την πίσω πλευρά τους σαν....ενθύμιο της παλιάς εποχής,και ανάμεσα τους να δεσπόζουν οι παλιές αυθεντικές πάμπ, τα στέκια των...... πειρατών.
Απ ότι μου έχουν πεί φίλοι που μένουν μόνιμα Λονδίνο,οι τιμές των διαμερισμάτων σ αυτή την περιοχή είναι ......απλησίαστες.
 

veronique

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν ΥΟΡΚΗ
ΛΟΝΔΙΝΟ

Γεια σας
μιας και έχω επισκεφτεί κι εγώ το Λονδίνο και έχω περάσει εξαιρετικά, να σας πω ότι για μένα τα τοπ ήταν το βρετανικό μουσείο και το θέατρο που είδα (φάντασμα της όπερας). το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον πάει έστω κι αν δεν είναι πολύ θεατρόφιλος να δει θέατρο, γιατί είναι κάτι το μοναδικό και αξίζει τα λεφτά του στο ακέραιο (40-45 €)!!!Κατά τα άλλα εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι όλα λειτουργούν ρολόι και στα αρνητικά θα βάλω τον καιρό και τον ιδιόρρυθμο για τα δικά μου δεδομένα κόσμο. πάντως θα ξαναπήγαινα άνετα!
 

lila

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδια
London babe!

Σκέφτομαι κι εγώ να επισκεφτώ το Λονδίνο! Κάτι παραπάνω για μουσεία όμως έχει κάποιος να μου πει?
Αν έχω καταλάβει καλά, υπάρχει ένα haunted floor - wax museum of terror σε όροφο του Madame Tusseau που αναβιώνει μεσαιωνικές εποχές με ηθοποιούς και αγάλματα που σε τρομάζουν! Θέλω πολύ να δω τι παίζει εκεί!
Αν πήγε κάποιος σε αυτό, θέλω details!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας
μιας και έχω επισκεφτεί κι εγώ το Λονδίνο και έχω περάσει εξαιρετικά, να σας πω ότι για μένα τα τοπ ήταν το βρετανικό μουσείο και το θέατρο που είδα (φάντασμα της όπερας). το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον πάει έστω κι αν δεν είναι πολύ θεατρόφιλος να δει θέατρο, γιατί είναι κάτι το μοναδικό και αξίζει τα λεφτά του στο ακέραιο (40-45 ?)!!!Κατά τα άλλα εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι όλα λειτουργούν ρολόι και στα αρνητικά θα βάλω τον καιρό και τον ιδιόρρυθμο για τα δικά μου δεδομένα κόσμο. πάντως θα ξαναπήγαινα άνετα!
Είναι μοναδικό και αξίζει τα λεφτά του, συγκρινόμενο με τι? Τόσες παραστάσεις παίζονται στο West End, γιατί ειδικά αυτή τη συγκεκριμένη?
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Σκέφτομαι κι εγώ να επισκεφτώ το Λονδίνο! Κάτι παραπάνω για μουσεία όμως έχει κάποιος να μου πει?
Αν έχω καταλάβει καλά, υπάρχει ένα haunted floor - wax museum of terror σε όροφο του Madame Tusseau που αναβιώνει μεσαιωνικές εποχές με ηθοποιούς και αγάλματα που σε τρομάζουν! Θέλω πολύ να δω τι παίζει εκεί!
Αν πήγε κάποιος σε αυτό, θέλω details!
καλημερα λιλα!
το λονδινο εχει πολλα και καλα μουσεια και το καλο ειναι οτι δεν χρειαζεται να πληρωσεις σε κανενα.
λοιπον ας ξεκινησω να σου γραφω και αν ξεχναω κανενα ας μου συμπληρωσετε παρακαλω!
-βρετανικο μουσειο,πρεπει να πας για να δεις και τα ελληνικα αγαλματα!
-φυσικης ιστοριας,για μενα απο τα καλυτερα!
-tate,με πινακες κλασικους
-tate modern,με μοντερνας τεχνης πινακες
-εθνικη πινακοθηκη
αυτα θυμαμαι.......ολα τα μουσεια και οι γκαλερι ειναι τεραστια οποτε πρεπει να διαθεσεις αρκετο χρονο στο καθενα.

οσο για το μανταμ τισσο και αυτο με την μεσαιωνικη εποχη,ειναι στο τελειωμα της ξεναγησης και δεν ειναι με κερινα ομοιωματα αλλα ειναι με αληθινους ανθρωπους.εχει πολυ πλακα αλλα αμα φωβασαι και την σκια σου μην πας...

αυτα για οποια αλλη πληροφορια εδω ειμαστε.
 

veronique

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν ΥΟΡΚΗ
ΛΟΝΔΙΝΟ ΘΕΑΤΡΟ

Είναι μοναδικό και αξίζει τα λεφτά του, συγκρινόμενο με τι? Τόσες παραστάσεις παίζονται στο West End, γιατί ειδικά αυτή τη συγκεκριμένη?
Καλημέρα σε όλους!
καταρχήν δεν εννοούσα ότι προτείνω ειδικά αυτή την παράσταση, αλλά γενικά θέατρο στο λονδίνο, απλά αυτό είδα εγώ και μου άρεσε πολύ γιατί 1-ήταν μιούζικαλ οπότε δεν απαιτεί άριστη κατανόηση της γλώσσας 2-είχε εκπληκτική μουσική και 3-φοβερά σκηνικά. Δεν θα πήγαινα να δω πχ. Σέξπηρ γιατί το πιο πιθανό θα ήταν να μην καταλάβω τίποτα μιας και μιλάνε "αρχαία" αγγλικά και όχι αυτά που μαθαίνουμε εμείς.
veronique:)
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Σκέφτομαι κι εγώ να επισκεφτώ το Λονδίνο! Κάτι παραπάνω για μουσεία όμως έχει κάποιος να μου πει?
Αν έχω καταλάβει καλά, υπάρχει ένα haunted floor - wax museum of terror σε όροφο του Madame Tusseau που αναβιώνει μεσαιωνικές εποχές με ηθοποιούς και αγάλματα που σε τρομάζουν! Θέλω πολύ να δω τι παίζει εκεί!
Αν πήγε κάποιος σε αυτό, θέλω details!
Lila μου, έχω πάει δύο φορές στο Λονδίνο με τα ανίψια και το μουσείο της Tusseau ήταν στις προτεραιότητες τους. Το μουσείο δεν είναι αντάξιο της τιμής του εισιτηρίου του κατά την γνώμη μου, αλλά όσον αφορά το ειδικό χώρο που σε ενδιαφέρει, η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ξαναδεί κάτι τέτοιο.

Υπάρχει μια βόλτα με ¨ταξί¨ σε διαμορφωμένο χώρο όπως το μεσαιωνικό Λονδίνο, και ένας υπόγειος περίπατος σε διαδρόμου κακοφωτισμένους με κάτι φρικτούς τύπους που σου την πέφτουν από παντού, η ατμόσφαιρα είναι τρομακτική και αυτοί ξέρουν καλά την δουλειά τους άρα σε φοβίζουν αρκετά, ένας μάλιστα όταν κατάλαβε ότι είμαστε Έλληνες μου είπε «θα σε πετσοκόψω» σε άπταιστα ελληνικά. Τονίζω ότι την βόλτα την έκανα δις συνοδεύοντας από ένα 13 χρονο έφηβο την κάθε φορά, γιατί αυτά το γλέντησαν με την ψυχή τους και γιαυτό το διασκέδασα και εγώ, το θέαμα αυτό απευθείνεται περισσότερο στους οπαδούς του «Παρασκευή και 13».
 

barkyr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
λονδινο υπεροχο

πηγα πρωτη φορα στο λονδινο.εχω ταξιδεψει αρκετα αλλα δε ξερω γιατι το λονδινο το ειχα για τη συνταξη. το περιμενα μουντο και αχρωμο.πηγα φετος τον αυγουστο, πετυχα σε καλο καιρο και εμεινα ενθουσιασμενος.ειναι η μοναδικη πολη που θα ηθελα να ξαναπαω αυριο αν γινεται.μου αρεσε το χρωματου (γιατι εχει χρωμα σε σχεση με το εδιμβουργο) , οκοσμος ο πολυς που ο καθενας ειναι οτι ναναι και κανεις δεν ενοχλειται.ειδα το παλτο (καλοκαιριατικα) με το σανδαλι ,τη βερμουδα με το μακριμανικο, κοστουμια, λετσαρια τα παντα.ασπρους μαυρους,ινδους,πακιστανους ,τους παντες.
πηγα στο greenwich με το καραβακι και μου αρεσε πολυ.μου αρεσε πολυ το convent garden οπου εμενα κιολας.ειναι εκπληκτικο.εμεινα στο travelodge convent garden που ηταν πολυ καλο ,καθαρο,ασφαλες και το συστηνω ανεπυφιλακτα.ασε που ειναι διπλα σε ολα.πηγα και στο "φαντασμα της οπερας" που μου αρεσε πολυ, παρολο που πιστευα πως θα κοιμηθω μεσα.φοβερη παρασταση.οσο για τα υπολοιπα συμφωνω με τους προλαλοισαντες,ψωνια ,βολτες , harrods.london is perfect.
 

billnick

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Νομίζω η καλύτερη στιγμή στο ταξίδι ήταν όταν παρακολουθήσαμε το Wicked. Γενικότερα νομίζω ότι αν δε δεις μιούζικαλ στο Λονδίνο χάνεις μια καταπληκτική εμπειρία. Από κει και πέρα τα πάντα στο Λονδίνο μου άρεσαν (πρώτη φορά εξωτερικό χάζεψε το μυαλό μου), εκτός από την ψυχρή ευγένεια των Άγγλων, το μετρό που ήταν σα μπουντρούμι και το ότι από θαύμα δε με πάτησε αυτοκίνητο αφού πάντα κοίταγα από τη λάθος μεριά...
 

eiralex

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας! Επαναφέρω το θέμα γιατί στις 24 Μαρτίου πάμε Λονδίνο και είμαστε στο ψάξιμο. Ψάχνοντας βρήκα στο site του national rail ότι αν ταξιδέψεις με αυτό πληρώνεις 1 αντί για 2 εισιτήρια σε κάποια αξιοθέατα. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι: το underground/tube είναι το ίδιο με το national rail; Δηλαδή αν πάω με μετρό ισχύει η προσφορά; Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα τον ευγνωμονώ.
 

sotlon

Member
Μηνύματα
19
Likes
17
Μιας και αρχίζουμε να μαζευόμαστε ας γράψουμε κάποιες από τις εμπειρίες μας (θετικές και αρνητικές) από τις επισκέψεις μας στο Λονδίνο.
Υπερλατρεύω το Covent Garden και την καφετέρια Muchkins απέναντι από το Βρετανικό Μουσείο!!
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Καλησπερα ενδεχεται να παω λονδινο με ενα γκρουπ (το οποιο δεν θα εχει προγραμμα)αλλα θα γυριζω μονος μου,πιστευεται οτι ενας μονος -μαλλον τρομαγμενος-στο Λονδινο τα βγαζει περα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom